Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ustawianie skosu głowicy radio samochodowe Becker Mexico Cassette

bialy5_18 21 May 2021 12:17 192 1
 • #1
  bialy5_18
  Level 1  
  Witam serdecznie,
  Na wstępie proszę o wyrozumiałość-nie jestem specjalistą w tej działce ale starałem się wyszperać wszystko w tym temacie na forach. Posiadam radio samochodowe Becker Mexico cassette, chciałem ustawić skos głowicy odtwarzacza kaset, który jest rozregulowany. Mam dostęp do kasety testowej i oscyloskopu analogowego wiec myślę że powinno się udać powalczyć z tematem:) Moje pytanie brzmi: jak podłączyć sondę oscyloskopu w takiej sytuacji-radio ma tylko wyjście na głośniki z zewnętrznego wzmacniacza (schemat i rodzaj wyjść w załączonym manualu radia).
  Z góry dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Ustawianie głowicy w magnetofonie kasetowym praktycznie nie wymaga żadnej aparatury - niezgodność skosu głowicy z nagranym na kasecie śladem słyszysz własnym uchem, jako ubytek tonów wysokich.
  Jeśli chcesz koniecznie wykazać się zaangażowaniem, to podłączasz oscyloskop do wyjścia głośnikowego i regulujesz skos głowicy tak, aby uzyskać maksimum tonów wysokich.
  Tu możesz sobie łatwo policzyć: znając prędkość przesuwu taśmy (np. 5cm/sek, = 50mm/sek) ton o częstotliwości 5kHz zapisuje się na taśmie jako "fala" o długości 50/5000 = 10um, co oznacza, że szczelina w głowicy odczytującej powinna być co najmniej 2 razy węższa, a "ubytek" tonów wysokich będzie powodowany niezgodnością skosu tym bardziej, im wyższa częstotliwość nagranego tonu i im szersza szczelina w głowicy.
  Tu wspaniały artykuł na temat magnetofonów kasetowych: http://www.technique.pl/mediawiki/index.php/Magnetofony_kasetowe .