Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja

tomybb 22 May 2021 00:15 4377 13
  • Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja

Wiha 36053 to nóż przeznaczony głównie dla monterów i elektryków. Pozwala on w dosyć prosty sposób ściągnąć zewnętrzną izolację wielożyłowego przewodu nie uszkadzając przy tym izolacji pozostałych żył. Producent niemiecki, sam produkt wyprodukowany jednak już na Tajwanie.

Instrukcji obsługi producent nie dołącza, chyba liczy, że każdy szybko sam zorientuje się jak go prawidłowo używać. :) Na opakowaniu mamy tylko kilka słów na temat narzędzie.

Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja

Zasada działania w prosty sposób prezentuje poniższe zdjęcie.

W zestawie nie ma żadnego pokrowca czy kabury, mamy za to plastikową osłonę na samo ostrze. Od razu widoczny element na jego końcu, czyli stopka która powoduje że nie uszkadzamy innej izolacji poza przecinaną.
    Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja

Do jakości wykonania nie można się przyczepić, wszystko wygląda na dosyć solidne oraz wygodne. Sama rękojeść dosyć duża moim zdaniem. Szczerze powiedziawszy wielkość narzędzia nieco mnie zaskoczyła.

Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja

Sama stopka ma ponad 5mm szerokości co determinować będzie do używania tego noża raczej tylko przy przewodach o większej średnicy zewnętrznej. No i pierwsze testy cięcia, na początek kartka papieru.

Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja Nóż ze stopką do usuwania izolacji przewodów: Wiha 36053, recenzja

Na początek mimo wszystko próbowałem użyć tego noża do ściągania izolacji z cieńszych przewodów. Przewód typu linka 4x0,5mm². Jak widać bezskutecznie. Stopka jest po prostu za duża w tym przypadku.

Podobnie przewody, linki 3x0,75m² oraz 2x1mm². Tutaj o prawidłowym ściągnięciu płaszcza także nie może być mowy.

No to może coś grubszego. Znalazłem stary przewód od monitora VGA. Jego średnica zewnętrzna to 8mm.

W tym przypadku narzędzie sprawdza się idealnie. Zewnętrzy płaszcz przecięty bez większego problemu, "ekran" pod nim nietknięty. Aby go uszkodzić musielibyśmy się trochę "postarać", chociaż zapewne byłoby to możliwe. Generalnie jednak przy prawidłowym użytkowaniu wszystko jest ok.

Narzędziem możemy przecinać także od czoła. Jest taka możliwość, chociaż dla mnie może nie do końca wygodna. Stosować chyba należy tą metodę tylko wtedy, gdy nie mamy dostatecznego dostępu. Np. gdy ściągamy izolację obsadzonych już przewodów, wystających z puszki instalacyjnej.

Najczęściej chyba jednak taki przyrząd wykorzystują monterzy instalacji elektrycznych. Dlatego nie może zabraknąć przewodów typu "drut".

Pod ręką akurat miałem kilkuletni już przewód o dosyć twardej izolacji. W tym przypadku oczywiście udało się prawidłowo przeciąć zewnętrzny płaszcz ale nie szło już tak "gładko". Dodatkowo zwrócić należy uwagę, aby odpowiednio ułożyć ostrze, tak aby przeciąć izolację w całości. Na zdjęciu u góry widać jak się rozwarstwiła i przecinaliśmy tylko jedną warstwę.

Na zakończenie należy się kilka słów podsumowania. Narzędzie na pewno przydatne dla instalatorów czy osób zajmującymi się montażem elektrycznym na co dzień. Przy odrobinie wprawy na pewno ułatwi i przyspieszy pracę. Pozwoli także na prawidłowe i bezpieczne usunięcie zewnętrznej izolacji bez uszkadzania pozostałych. Nie jest to jednak narzędzie uniwersalne i nie poradzi sobie z przewodami o małej średnicy zewnętrznej. Dobrze radzi sobie z przewodami w miękkiej izolacji, gorzej, gdy jest ona nieco twardsza. Wymaga wtedy więcej wysiłku. Stopka po prostu musi pokonać wtedy większy opór. Podczas pracy przestrzegać oczywiście trzeba wszystkich zasad BHP i pamiętać, że nieprawidłowa praca tym narzędziem może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Koszt prezentowanej "wihy" to ok 110zł.

Jak Wy oceniacie taki przyrząd? Czy u Was znalazłby zastosowanie? A może użytkujecie taki lub podobny w waszej pracy?

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1581 posts with rating 1135, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Macosmail
    Level 34  
    Mam taki produkcji Knipex kupiony jakieś 10 lat temu. Narzędzie przydatne, jak się wykorzystuje zgodnie z przeznaczeniem. Tutaj cała idea opiera się na istnieniu stopki, która utrzymuje i prowadzi nóż pod pancerzem jednocześnie chroniąc przewody wewnątrz.

PS. Po sposobie ostrzenia widzę, że widać różnicę w jakości Knipexa Made in Germany, a Wiha Made in Taiwan co nie koniecznie przekłada się w pracy, ale zawsze to sprawia lepsze wrażenie.
    E8600
    Level 39  
    tomybb wrote:
    Czy u Was znalazłby zastosowanie?

Nada się do wycinania grzybów w zbliżającym się sezonie? :D

Chyba raczej dedykowany dla specjalistów co bardzo dużo tego robią; kowalski sięgnie po nóż kuchenny i też zrobi.
    ALIBABA I
    Level 26  
    E8600 wrote:

Nada się do wycinania grzybów w zbliżającym się sezonie?
    Przy odrobinie wprawy to i tzw kozikem też da się obrać kabelki i też ma czubek zagięty brakuje mu tylko tzw stopki .
    xray81
    Level 22  
    Używałem kiedyś podróbki. Niestety jest trudny w opanowaniu i można łatwo się skaleczyć.
    Polecam raczej obieraczki typu Haupa 200043 lub Weicon S 4-28 bardziej bezpieczne.
    ElectroTom
    Level 25  
    Także posiadam knipex-a ponad 10 lat. Potwierdzam, że nadaje się najlepiej do miękich i grubych kabli, przewodów. Cena jego oczywiście z kosmosu. Najlepiej leży w walizce.
    Brivido

Level 32  
    Kupiłem kiedyś Knipexa, ale leży bo nie mogłem się przekonać, nie szło to jakoś lepiej niż po dłuższej wprawie tapeciakiem. Choć ostatnio straciłem tą wprawę, więc może wrócę spróbować ponownie :)
    KJ
    Level 31  
    Moim zdaniem jedno z fajniejszych narzędzi do zdejmowania opony, kolega to kiedyś przyniósł na "robotę" i jak tylko była okazja to nabyłem drogą kupna knipexa - stopka w tym nożu ma nieco ponad3mm szerokości i bez problemu rozcinam tym np skrętki UTP. Definitywnie jest to jedno z tych narzędzi które służą do wykonywania jednej czynności za to bardzo dobrze w związku z czym więcej czasu spędza w walizce niż pracując ale za to jest zawsze ostry bo nie tępi się go na innych operacjach - do tego mam zwykły nóż albo ściągaczki do izolacji.Co do BHP jak z każdym nożem należy uważać aby nie zrobić sobie "ziazi" w palce ;). Faktem jest ze wymaga nieco wprawy
    ElectroTom
    Level 25  
    Tapeciak jest dużo,dużo bardziej niebezpieczny, ale za to doskonalszy i nawet ten najdroższy dużo tańszy. Nie śmiałem nadmieniać, że najwięcej go używam. Wbrew pozorom musi być bardzo ostry, lepszej firmy.
    Chris_W

Level 38  
    Jakby stopkę spiłować na trapez jakieś 2mm szerokości, może byłby lepszy?
    ptero
    Level 20  
    Witam Wszystkich.
    Mam, nie używam, w każdym razie bardzo rzadko, najlepszy jest zwykły scyzoryk, tapeciak trochę za ostry. Teraz przyzwyczajam się do noża z krótkim ostrzem.
    Kucharz007
    Level 3  
    Ja posiadam praktycznie taki sam tylko z firmy NEO. Nadaje się bardzo dobrze do kabli sterowniczych np. 19x1,5 z ekranem foliowym, przy takich kablach jest niezastąpiony. Gorzej jest przy kablach w których żyły robocze są bezpośrednio zalane izolacją zewnętrzną, między żyłami tworzą się wtedy coś w rodzaju ząbków i używanie takiego noża jest kłopotliwe, często wypada i zacina się o wspomniane "ząbki". Odradzam natomiast używanie go do kabli z pancerzem metalowym, stopka zaczepia się o pancerz i może się urwać, u mnie się urwała 2 razy, na szczęście jest gwarancja na 25 lat i bez problemu wymieniają na nowy. Przy kablach z pancerzem stalowym, kabel musi być idealnie prosty żeby zwoje pancerza do siebie dolegały, chociaż nawet wtedy trzeba być bardzo ostrożnym.
    buzerek
    Level 13  
    Od niedawna używam takiego noża do rozdzielania żył w przewodach instalacyjnych i pracuje się nim świetnie, w szczególności gdy przewód jest umieszczony w głębokiej puszce. Próbowałem nim rozdzielić żyły w starym przewodzie w izolacji gumowej ale tam nie zdał egzaminu.
    Nóż z krótkim ostrzem (jak pokazał ptero ) też się dobrze sprawuje przy zdejmowaniu izolacji z okrągłego kabla.