Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SMARTBOARD - Hoverboard wystrzelone kondensatory 25v

kris86k 22 May 2021 21:12 291 3
    kris86k
    Level 11  
    Witam.
    Dostałem do sprawdzenia deskorolkę elektryczną. Po podpięciu baterii migają szybko obie diody (status i baterii) na czerwono. Nie włącza się, brak reakcji na przycisk. W środku na szybko stwierdziłem wystrzelone 3 kondensatory 25V na wszystkich trzech płytkach (zaznaczone na zdjęciu). Bateria 41V.
    Podobno deska przestała hamować i wyłączyła się podczas jazdy. Nie dała się włączyć. Po podłączeniu ładowarki coś wystrzeliło. To opis od klienta.

Stwierdziłem w środku obciętą wtyczką od BT i zaizolowane kable od niej. Zastanawiam, się czy przyczyną nie było jednak zwarciae przy niewłaściwym podłączaniu BT, choć nie jestem tego pewny. Na obudowie BT z w tyczką 3 pinową, a na płycie była wtyczka 2 pinowa, która została obcięta.

Co to może być? Domyślam się, że sama wymiana kondensatorów nie pomoże?

SMARTBOARD - Hoverboard wystrzelone kondensatory 25v
    sosarek

Level 43  
    kris86k wrote:
    zaznaczone na zdjęciu

Że tak zapytam - którym?
    kris86k
    Level 11  
    Zapomniałem dodać. Edytowałem pierwszy post.
    [edit]

Znalazłem na youtubie, żeby wymienić dwa tranzystory TIP127 oraz ten wystrzelony kondensator.
    Przy okazji wylutowywania znalazłem wystrzelony LM05. Wymieniłem wszystkie elementy i płytka wstała. Na razie nie poskładałem wszystkiego ale sprawdziłem też wylutowane tranzystory miernikiem i wydają się sprawne. Zastanawiam się co mogło być przyczyną wystrzelenia LMa i czy to on spowodował wystrzelenie kondensatów?
    Czy uszkodzenie LMa mogło spowodować opisane objawy czy raczej coś innego uszkodziło LMa?
    jarroQ
    Level 28  
    Domyślam się że mógł przez chwilę podczas hamowania wystąpić problem w obwodzie baterii. W konsekwencji silniki podczas hamowania nie miały obciążenia, nie miały gdzie oddać energii i pojawiło się za wysokie napięcie które narobiło bałaganu.
    Przetestuj baterię, być może jest już słaba, ma dużą rezystancję i podanie nie dużego prądu znacząco podbija na niej napięcie. Jeśli tak to bateria a do wymiany.