Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SMARTBOARD - Hoverboard wystrzelone kondensatory 25v

kris86k 22 May 2021 21:12 291 3
 • #1
  kris86k
  Level 11  
  Witam.
  Dostałem do sprawdzenia deskorolkę elektryczną. Po podpięciu baterii migają szybko obie diody (status i baterii) na czerwono. Nie włącza się, brak reakcji na przycisk. W środku na szybko stwierdziłem wystrzelone 3 kondensatory 25V na wszystkich trzech płytkach (zaznaczone na zdjęciu). Bateria 41V.
  Podobno deska przestała hamować i wyłączyła się podczas jazdy. Nie dała się włączyć. Po podłączeniu ładowarki coś wystrzeliło. To opis od klienta.

  Stwierdziłem w środku obciętą wtyczką od BT i zaizolowane kable od niej. Zastanawiam, się czy przyczyną nie było jednak zwarciae przy niewłaściwym podłączaniu BT, choć nie jestem tego pewny. Na obudowie BT z w tyczką 3 pinową, a na płycie była wtyczka 2 pinowa, która została obcięta.

  Co to może być? Domyślam się, że sama wymiana kondensatorów nie pomoże?

  SMARTBOARD - Hoverboard wystrzelone kondensatory 25v
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  kris86k wrote:
  zaznaczone na zdjęciu

  Że tak zapytam - którym?
 • #3
  kris86k
  Level 11  
  Zapomniałem dodać. Edytowałem pierwszy post.
  [edit]

  Znalazłem na youtubie, żeby wymienić dwa tranzystory TIP127 oraz ten wystrzelony kondensator.
  Przy okazji wylutowywania znalazłem wystrzelony LM05. Wymieniłem wszystkie elementy i płytka wstała. Na razie nie poskładałem wszystkiego ale sprawdziłem też wylutowane tranzystory miernikiem i wydają się sprawne. Zastanawiam się co mogło być przyczyną wystrzelenia LMa i czy to on spowodował wystrzelenie kondensatów?
  Czy uszkodzenie LMa mogło spowodować opisane objawy czy raczej coś innego uszkodziło LMa?
 • #4
  jarroQ
  Level 28  
  Domyślam się że mógł przez chwilę podczas hamowania wystąpić problem w obwodzie baterii. W konsekwencji silniki podczas hamowania nie miały obciążenia, nie miały gdzie oddać energii i pojawiło się za wysokie napięcie które narobiło bałaganu.
  Przetestuj baterię, być może jest już słaba, ma dużą rezystancję i podanie nie dużego prądu znacząco podbija na niej napięcie. Jeśli tak to bateria a do wymiany.