Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

ArturAVS 23 May 2021 11:23 1275 4
 • Wiele razy zdarza się potrzeba regulacji i kontroli wartości nieelektrycznych (światło, temperatura itp.). Możemy zbudować odpowiedni regulator lub kupić gotowy. Przedstawię tu regulator VHM-014 który to umożliwia kontrolę trzech parametrów; natężenia światła, wilgotności i temperatury.

  Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

  Regulator otrzymujemy zapakowany w małe pudełeczko;
  Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014 Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

  Jak widać napis na spodniej stronie sugeruje inną funkcję regulatora (Charging control module) ale to chyba błąd w druku opakowania :D, ponieważ nie jest to moduł kontroli ładowania..

  Wewnątrz zapakowane w torebkę antystatyczną znajdują się "czujniki";
  Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

  Oraz sam regulator;
  Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014 Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

  Czujniki jakie są załączone w zestawie to; termistor (2szt), fotorezystor oraz czujnik wilgotności. Z wyjątkiem termistora pozostałe są wyposażone w odpowiednie przewody wraz z wtykami pasującymi do gniazda na PCB regulatora. W formie niewielkiej papierowej harmonijki jest też instrukcja obsługi (w języku mandaryńskim oraz angielskim);
  Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

  Podstawowe parametry (za instrukcją);

  Napięcie zasilania - 12VDC
  Zakres regulacji wilgotności - 20-99% RH (Relative Humidity - wilgotność względna)
  Dokładność regulacji wilgotności - 1% RH
  Zakres regulacji oświetlenia - 0-99% (żadnych lx czy innych jednostek)
  Dokładność regulacji oświetlenia - 1%
  Zakres regulacji temperatury - 0-60°C
  Dokładność regulacji temperatury - +/- 2°C
  Maksymalny prąd - 5A

  Regulator może pracować z trzema różnymi wielkościami fizycznymi jednak nie jednocześnie. Konfiguracji dokonujemy zworką na PCB przestawiając ją w jedną z trzech pozycji;

  H-Humidity czyli wilgotność
  T-Temperature czyli temperatura
  L-Light czyli światło


  Regulator ma stosunkowo prostą budowę a "sercem" układu jest W76E003AT20 firmy Nuvoton czyli dość rozbudowana pochodna 8051;

  Uniwersalny regulator (1 z 3) VHM-014

  Zasilanie dla mikrokontrolera zapewnia AMS117 w wersji 5V, kilka rezystorów i kondensatorów oraz dwie diody uniwersalne i jeden tranzystor to wszystko co znajdziemy na płytce. Za komunikację z użytkownikiem odpowiada dwucyfrowy siedmio-segmentowy wyświetlacz LED w kolorze czerwonym oraz trzy mikro switche. Za załączanie napięcia wyjściowego odpowiada malutki przekaźnik o prądzie styków 20A (w/g opisu na obudowie). Instrukcja mówi że stan wyjścia jest konfigurowalny (NO lub NC), zmianę trybu uzyskujemy wciskając i przytrzymując jeden z przycisków + lub - przez około 3 sekundy. Potwierdzeniem zmiany trybu jest wyświetlanie napisu UP lub LO na wyświetlaczu. Samo ustawianie jest trochę dziwnie rozwiązane (a może nie?). Aby ustawić górną wartość wciskamy + (wyświetlona zostanie aktualna nastawa) i krótko naciskamy przycisk SET wtedy cyfra jedności zaczyna migać a + i - zmieniamy nastawę. Po około 2 sekundach moduł zapamiętuje nastawę i "wychodzi" do głównego menu. Ustawianie dolnej wartości przebiega tak samo jednak zamiast + wciskamy -.

  Taki nieco "dziwny" sposób ustawiania ma też plus, możemy ustawić prawie dowolną histerezę między włączeniem a wyłączeniem.

  Pierwsze podłączenie wykonałem z użyciem fotorezystora i tu pierwsze zdziwienie. Minimalne wahania oświetlenia powodują "pływanie" wyświetlanej wartości mierzonej! Jednak przełączanie następuje prawidłowo gdyż zapewne w programie sterującym zostało zaimplementowane uśrednianie pomiaru. Pomiar temperatury pod tym względem wypada lepiej ze względu na bezwładność cieplną termistora (NTC ~70kΩ @15°C), jednak wskazania są "z czapy". W temperaturze ~15°C wyświetlacz pokazuje 2°C :D. Pomiaru wilgotności nie sprawdzałem ponieważ nie mam żadnego "zielska" w doniczkach.

  Moduł przypomina działaniem tzw. komparator okienkowy programowany cyfrowo. Szkoda że układ jest pozbawiony możliwości kalibracji dla poszczególnych wielkości mierzonych, byłoby to bardzo przydatne w praktycznym zastosowaniu. Jest to jak dla mnie wada całkowicie dyskwalifikująca moduł. Jeśli jednak nie ma konkretnych wymagań i wystarcza nam sterowanie w stylu; za ciepło-zbyt zimno czy mokro-sucho lub jasno-ciemno to możemy ten regulator wykorzystać.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Offline 
  Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
  Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
  ArturAVS wrote 12344 posts with rating 2084, helped 1431 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  khoam
  Level 39  
  Można powiedzieć, że jest to w pełni autonomiczny układ: nie wiadomo dokładnie jak realizowane są pomiary i nic z tym nie można już zrobić ;)
  To chyba kolejny chiński moduł z serii zabawek, z możliwością upłynnienia przestarzałych MCU. Jaka jest jego cena orientacyjna?

  Dodano po 11 [minuty]:

  Znalazłem cenę: od 5$ wzwyż.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  khoam wrote:
  To chyba kolejny chiński moduł z serii zabawek, z możliwością upłynnienia przestarzałych MCU.

  Odnoszę podobne wrażenie patrząc na niektóre moduły wykorzystujące układy sprzed dziesięciu i więcej lat. Choć z drugiej strony lepiej te układy w jakiś sposób wykorzystać niż przeznaczyć do utylizacji.
 • #4
  pawelr98
  Level 39  
  A mamy chociaż wartości napięć/rezystancji przy której następuje przełączanie ?
  Zapewne możliwa jest jakaś kalibracja poprzez dłubanie przy rezystorach na spodzie PCB.

  Taki moduł, to sam zapewne bym po prostu sprawdził pod tym kątem i rozpisał zasady działania, tak by mieć poprawne wskazania i regulację.
 • #5
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  pawelr98 wrote:
  A mamy chociaż wartości napięć/rezystancji przy której następuje przełączanie ?

  Przecież to programujesz w ustawieniach a dzielniki wejściowe zapewne tylko dopasowują sygnał do wejść ADC MCU.
  pawelr98 wrote:
  to sam zapewne bym po prostu sprawdził pod tym kątem i rozpisał zasady działania

  Chciałem przerysować z PCB układ dzielników i sposób w jaki sygnał jest kierowany do MCU jednak czarna soldermaska i jedna sprawna ręka mocno mi to utrudniają.