Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najciekawsze układy scalone 2020 - sensory

ghost666 23 May 2021 12:00 1188 2
phoenixcontact
  • Najciekawsze układy scalone 2020 - sensory
    Portal Electronic Products podał zwycięzców konkursu Produkt Roku 2020. Pokazaliśmy już kilka kategorii tego konkursu, między innymi układy analogowe i cyfrowe, a także elementy elektromechaniczne.

    W poniższym artykule przyjrzymy się najciekawszym sensorom zeszłego roku.

    Pierwsze miejsce: Liniowy sensor temperatury TMP61 od Texas Instruments

    Najciekawsze układy scalone 2020 - sensory


    Nowe elementy od Texas Instruments to najmniejsze w branży termistory liniowe na bazie krzemu (z tradycyjnymi obudowami w formacie znanym z elementów pasywnych - 0402 i 0603) i pierwsze w branży, które wyeliminowały kompromisy pomiędzy kosztami a parametrami związanymi z termistorami o ujemnym współczynniku temperaturowym (NTC). Rodzina termistorów TMP61 firmy TI zapewnia dokładność liniowego termistora o dodatnim współczynniku temperaturowym (PTC) w podobnej wielkości i koszcie jak termistor NTC.

    "Dzięki temu ich działanie jest bliższe limitom termicznym innych komponentów na poziomie płytki drukowanej, co pomaga inżynierom zmaksymalizować parametry systemu, uprościć projektowanie i obniżyć całkowity jego koszt w zastosowaniach przemysłowych, motoryzacyjnych i konsumenckich, w których precyzyjne odczyty temperatury w czasie rzeczywistym mają fundamentalne znaczenie dla ochrony systemu i precyzji pomiaru" - informuje firma.

    Termistory NTC dominują na rynku, ponieważ są mniejsze i tańsze, ale wiążą się z ukrytymi kosztami - przede wszystkim mają gorsze parametry w ekstremalnych temperaturach, zwłaszcza powyżej 80°C, jak informuje TI. "W rezultacie często wymagają złożonej kalibracji, co wydłuża czas projektowania, lub dodatkowych komponentów, co zwiększa całkowity koszt rozwiązania".

    Rozwiązaniem firmy TI - na kompromis między kosztami a parametrami - jest rodzina termistorów TMP61, która obejmuje modele TMP61, TMP63 i TMP64, o podobnych rozmiarach i cenie jak termistory NTC, zapewniając jednocześnie wyższą dokładność systemu, niższy koszt podzespołów i szybszą konstrukcję.

    Termistory z rodziny TMP61 zapewniają do 50% wyższą dokładność i o jedną trzecią krótszy czas odpowiedzi w porównaniu do NTC, co pozwala urządzeniom działać bliżej limitów termicznych innych komponentów i całego systemu. "Pomaga to inżynierom zmaksymalizować wydajność systemu, zmniejszyć całkowity rozmiar rozwiązania i wykaz materiałów oraz uprościć projekt, zapewniając jednocześnie niezawodne, bardzo dokładne pomiary termiczne w szerokim zakresie temperatur (od –40°C do 170°C)" - podaje TI.

    Liniowość i wysoka dokładność rodziny TMP61 zapewnia dokładność nie gorszą niż ±0,5°C z jednopunktową kalibracją temperatury w pomieszczeniu, co maksymalizuje parametry docelowego systemu. Bardzo niski dryft termiczny (typowo 0,5%) poprawia ogólną wiarygodność pomiarów temperatury, umożliwiając projektantom zwiększenie parametrów systemu przy jednoczesnym zachowaniu jego bezpiecznego działania w dłuższym czasie.

    Jeśli chodzi o rozmiary, TMP61, TMP63 i TMP64 są dostępne w opakowaniach o rozmiarach obudów 0402 i 0603, które stanowią jedną dziesiątą rozmiaru podobnych liniowych elementów PTC. Może pozwolić to na zmniejszenie rozmiaru układu na PCB o co najmniej 33% w porównaniu z wykorzystaniem typowych elementów NTC, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych obwodów linearyzacji i nadmiarowych elementów NTC.

    Drugie miejsce: czujnik obrazu REAL3 3D 6-tej generacji od firmy Infineon Technologies

    Otwierający nowe możliwości zastosowań konsumenckich i przemysłowych, czujnik obrazu REAL3 3D firmy Infineon Technologies to najnowszej generacji czujnik głębi 3D oparty na technologii Time-of-Flight (ToF) o największym zasięgu na rynku (do 10 m), rozdzielczość skalowania klatka po klatce od 40 kpikseli z bliskiej odległości do 600 pikseli przy maksymalnym zasięgu oraz działanie w czasie rzeczywistym z szybkością przechwytywania rzędu milisekund. Ten sensor ToF szóstej generacji dostarcza bezpośrednie dane 3D do aparatów w smartfonach (nie jest wymagane dodatkowe przetwarzanie, jak w przypadku kamer stereofonicznych). Zapewnia również do 40 procent mniejsze zużycie energii przez moduł kamery i 35-procentową redukcję zajmowanej powierzchni (sensor zajmuje około 18 mm kwadratowych na PCB, a moduł zaledwie 100 mm kwadratowych) w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami technologicznymi, jak wskazuje firma Infineon.

    Sensor umożliwia zróżnicowane działanie aparatu w różnych zakresach, warunkach oświetleniowych i zastosowaniach, jednocześnie oszczędzając czas pracy baterii w urządzeniach mobilnych. Obsługuje również systemy rzeczywistości rozszerzonej w czasie rzeczywistym, skanowanie dalekiego zasięgu, rekonstrukcję małych obiektów, szybki autofokus przy niskim poborze mocy i segmentację obrazu.

    Trzecie miejsce: czujnik optyczny MAXM86146 firmy Maxim Integrated

    Podwójny fotodetektor MAXM86146 to czujnik optyczny od Maxim Integrated - firma zachwala go, jako najcieńsze rozwiązanie z podwójnym fotodetektorem optycznym dedykowane do systemów do noszenia w produktach z sektorów systemów zdrowotnych i fitness.

    MAXM86146 łączy w sobie dwie fotodiody, optyczny tor AFE i mikrokontroler z wbudowanymi algorytmami (klasyfikacja aktywności, tętna i pomiaru saturacji - SpO2) w obudowie o wysokości jedynych 0,88 mm, czyli o 45 procent mniej, w porównaniu z podejściem dyskretnym. Zapewnia również krótszy czas wprowadzenia na rynek dzięki kompletnemu modułowi, który skraca czas projektowania systemu nawet o sześć miesięcy. Gotowy moduł zawiera wbudowane algorytmy monitorowania tętna i saturacji krwi tlenem (SpO2), a także zaawansowaną klasyfikację aktywności.

    Źródła:
    Link
    https://www.electronicproducts.com/electronic-products-announces-winners-of-the-2020-product-of-the-year-awards/

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11801 posts with rating 9939, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • phoenixcontact
  • #2
    miszcz310
    Level 23  
    Nie żebym się czepiał czy coś. Ogólnie to spoko oko. Jednak... Może zamiast "sensory" można powiedzieć czujniki? Tak będzie to trochę mniej "modern polisz".
    Pozdrawiam!
  • #3
    Euzebiusz23091998
    Level 15  
    miszcz310 wrote:
    Nie żebym się czepiał czy coś. Ogólnie to spoko oko. Jednak... Może zamiast "sensory" można powiedzieć czujniki? Tak będzie to trochę mniej "modern polisz".
    Pozdrawiam!


    Ja z kolei dodam, że słowo sensor znajduje się w słowniku języka polskiego, więc nie widzę potrzeby aby autor go zmieniał :)

    Również pozdrawiam!