Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podświetlenie gałki potencjometru

daroziom50 23 May 2021 21:41 5034 30
 • Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru

  Witam!
  Poszukiwałem w necie jak zrobić podświetlanie gałki potencjimetru. Nie znalazłem za dużo interesujących materiałów i dlatego
  postanowiłem spróbować wykonać coś samodzielnie.
  Na zdjęciu efekt mojej pracy.
  W paru zdaniach jak to zrobiłem. Front panel ma wycięte otwory w miejscu gdzie ma być potencjometr i przełącznik selektor.
  W moim wypadku Gałka potencjometru ma srednicę 50mm, Więc front panel ma wycięty otwór 50mm plus tyle, ile według uznania ma mieć
  szerokość rantu podświetlenia.Na przykład 3 mm.czyli wycinamy otwór 53mm.
  Następnie wycinamy z przezroczystego pleksi koło o średnicy 53cm.To kółko z pleksi ma na średnicy 51cm frezowany środek na głębokość
  2mm. Chodzi o to, aby mieściła się w nim średnica pokrętła.
  Gdy mamy już gotowe kółko dopasowujemy je do otworu w panelu. Wciskamy, podszlifowujemy kółko, aby dało się wcisnąć z dużym oporem.
  jest to ważne, bo do kólka montowany jest potencjometr, więc o żadnych luzach nie może być mowy.Sposób montowania diod jest też ważny,
  aby nie pojawiały się cienie na rancie. Mój sposób zdaje sobie sprawę jest prymitywny, ale zdaje egzamin.Efekt na zdjęciach.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  daroziom50
  Level 11  
  Offline 
  daroziom50 wrote 20 posts with rating 18, helped 2 times. Live in city Sępólno Krajeńskie. Been with us since 2009 year.
 • LegrandLegrand
 • #2
  bsw
  Level 17  
 • #3
  daroziom50
  Level 11  
  Opis dokładny zrobię po południu, tylko muszę odebrać rzeczy z frezowania. Na zdjęciu gdzie jest płyta aluminiowa
  widać ułożenie diod przed montażem kółka z pleksi. Trochę cierpliwości wytłumaczę po południu.
 • LegrandLegrand
 • #4
  gemiel
  Level 24  
  Po co tyle zachodu z LED-ami w obudowach, które nie bardzo się do tego nadają. Wystarczy kawałek gęstej taśmy LED. Teraz można kupić taśmy od 4 mm szerokości.
 • #5
  daroziom50
  Level 11  
  Próbowałem różnych metod. Jednak nie dawały satysfakcjonujących efektów. Zawsze na kółku występowały cienie, nie było jednolitego oświetlenia. Taśma led cob będzie trenowana dzisiaj do innego wzmacniacza, więc tylko o niej nie jestem w stanie nic powiedzieć.
  Teoria a praktyka są daleko od siebie. Proszę spróbować i podpowiedzieć mi rozwiązanie. Nie mówie, że moje jest jedyne, tylko na takie wpadłem.
 • #6
  CodeBoy
  Level 27  
  Nie ze krytykuje prace, bo fajny pomysł, ale do wzmacniacza lampowego mi ten kolor podświetlenia nie pasuje. wole światło lampy, ew jakieś pomarańczowe / czerwone.
  Ale o gustach się nie dyskutuje :)
  Czekam na cały materiał :)
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  daroziom50 wrote:
  wycinamy otwór 53mm.
  Następnie wycinamy z przezroczystego pleksi koło o średnicy 53cm.
  Trochę musiałeś się namęczyć z dopasowaniem, prawda?
  A na poważnie:
  Plexa ma tę właściwość, że działa jak światłowód. Zamiast wsadzania kilkunastu LED wystarczyłyby dwie - cztery plus odpowiednie umieszczenie diod i zmatowienie powierzchni, która miała by świecić, lub "odbierać" światło. No i sam pomysł z podświetleniem strasznie skomplikowany i wymagający dużego nakładu pracy. Fajnie,ze Ci się chciało, ale efekt... taki sobie mówiąc szczerze. O kolorze podświetlenia nie mówię, zrobił to już Kolega wyżej. Nie wiem czemu ale niebieskie światło do tego celu nie bardzo mi pasuje.
 • #8
  error105
  Level 13  
  398216 Usunięty wrote:
  Plexa ma tę właściwość, że działa jak światłowód.

  Nie wystarczy zmatować i dać dwóch ledów by idealnie podświetlić, przy czymś takim nawet gołe oko zauważy różnicę. By zrobić idealnie podświetlenie z PLEXy to już nie lada wyczyn...... zobacz sobie chociażby podświetlenie krawędziowe w LCD, myślisz że bez powodu plexy nie jest po prostu zmatowiona?
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  error105-> Nie ucz ojca dzieci robić. Nie pisałem, że jest to proste, pisałem, że możliwe. I wierz mi - wcale nie wygląda źle jak się wie co się robi. Kilka takich podświetleń (posiłkując się gotowymi rozwiązaniami podpatrzonymi w różnych sprzętach) robiłem.
 • #10
  daroziom50
  Level 11  
  Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru

  To są elementy składowe. Gałka o dolnej średnicy 50mm, koło z pleksi zrobione w taki sposób, aby gałka "wchodziła na głębokość 2 mm. Zewnętrzna średnica dopasowana do średnicy otworu w panelu. Rzeczywiście pleksi jest zmatowiona, aby podświetlenie było równomierne. Montaż diod już pokazałem na zdjęciu.
  Kolor podświetlenia wymyślił "inwestor" przedsięwzięcia i nie dyskutuje na jego temat.
  Opisane przez kolegów metody podświetlenia prosiłbym sprawdzić w praktyce. Na podstawie wielu godzin spędzonych nad tym projektem, stwierdzam, że w moim przypadku się nie sprawdziły. Zawsze był gdzieś cień.
  Jest wiele uwarunkowań, przy tej konstrukcji. Na przykład średnica okręgu gdzie zamontowane są diody podświetlające. Chodzi o to, aby nie zrobić okręgu, gdzie nie będą ściśle jedna obok drugiej. Żeby na. ilość diod nie wyszła 10 i pół.
  Chciałbym podpowiedzi sprawdzonych, może łatwiejszych w wykonaniu projektów. Wiem, że nie jest to jedyna możliwość, dlatego może mniej o moim pomyśle, a więcej praktycznych rozwiązań.
 • #11
  pikarel
  Level 34  
  Kłopot w tym, że to, co zrobiłeś, to jest wręcz oświetlenie, a nie subtelne podświetlenie.
  W następnej konstrukcji spróbuj do koła z pleksi przykleić jeszcze od wewnątrz prostokąt, również z pleksi, taki, aby zmieścił się na płycie czołowej.
  Oświetlając LED-ami z większej odległości, np. z rogów doklejonego prostokąta zmniejszysz ich ilość do czterech, a światło będzie bardziej rozproszone.
  W dzień przecież nie musi to ładować po oczach, a stonowane podświetlenie pięknie będzie wyglądać w półmroku.

  W konstrukcjach z panelem w kształcie litery C ścianki są cienkie i nie trzeba wycinać nawet koła z pleksi, lecz po prostu nakleić prostokąt od wewnątrz na wycięte koło pod to podświetlenie (tu najczęściej potencjometr jest zamocowany na dodatkowym panelu (chasis).
  Spróbuj też wykorzystać rozpraszacz z podświetlania świetlówkowego ze starych LCD (perlisty daje ciekawy efekt).
 • #12
  398216 Usunięty
  Level 43  
  daroziom50 wrote:
  Opisane przez kolegów metody podświetlenia prosiłbym sprawdzić w praktyce. Na podstawie wielu godzin spędzonych nad tym projektem, stwierdzam, że w moim przypadku się nie sprawdziły.
  To że Tobie nie wyszło nie oznacza, ze to niemożliwe.
  398216 Usunięty wrote:
  Kilka takich podświetleń (posiłkując się gotowymi rozwiązaniami podpatrzonymi w różnych sprzętach) robiłem.
  W podobny sposób do opisanego przez Kolegę pikarel
  pikarel wrote:
  z rogów doklejonego prostokąta zmniejszysz ich ilość do czterech, a światło będzie bardziej rozproszone.

  Zaczęło się jeszcze w technikum - robiliśmy z kolegami tablicę informacyjną z zegarem cyfrowym, gdzie poszczególne cyferki były nawiercone na osobnych kawałkach plexy (jedna cyfra - jedna plexa) każda z cyfr podświetlana była dwoma (!) tylko żarówkami, a wysokość cyfr to ok. 20 cm.
 • #13
  Tomek515
  Level 22  
  Im więcej światła tym łatwiej zgubić wszelkie cienie. Trudność rośnie jak się chce zrobić subtelne podświetlanie a równomierne. Jak byś za tą gałą wsadził jeden potężny LED też by było równomiernie bo tyle było by tego światła.
  Kolega 398216 Usunięty wspomniał o plexi i ma rację. Po prostu nie chcesz tego zrozumieć. W wielu sprzętach plastik rozprasza światło LED i podpatrzenie tych metod nie było by wcale trudniejsze niż twój pomysł.
  Dramat z tym jarmarcznym niebieskim. Myślałem że to wymarło razem z golfem III
 • #14
  marul82
  Level 10  
  398216 Usunięty wrote:

  Plexa ma tę właściwość, że działa jak światłowód. Zamiast wsadzania kilkunastu LED wystarczyłyby dwie - cztery plus odpowiednie umieszczenie diod i zmatowienie powierzchni...

  Można też zastosować mleczną plexi, która całkowicie inaczej rozprasza światło.
 • #15
  daroziom50
  Level 11  
  Ja się bardzo cieszę, że zawarte jest tyle uwag. Są cenne, bo warto wymienić doświadczenia i poglądy. Rozbawiło mnie do łez określenie :"jarmarczny niebieski". nie upieram się, że to, co zrobiłem jest "Boskie i zbawienne".
  Zgadzam się też z użytkownikiem CodeBoy, że pasowałoby światło pomarańczowe. Na tym etapie mogę zawsze zmienić kolor podświetlenia. Jak określił "pikarel", że jest to oświetlenie a nie subtelne podświetlenie przemilczałem, bo to wina aparatu w mojej komórce. Rzeczywiście wygląda jak oświetlenie, tak jednak nie jest.
  Ja nie bronie swojego projektu, ale publikując go bardziej oczekiwałem innych konkretnych rozwiązań. Nie ma takich tutaj, albo brak mi wyobraźni czytając tekst bez rysunku. Jakieś rysunki, zdjęcia to byłoby pomocne. Czy chodzi tylko o punkty?
  Jeszcze wytłumaczę ten niebieski kolor z Golfa III.
  Sterownik wzmacniacza w czasie czuwania świeci jedną diodę, po włączeniu zapala drugą gasząc pierwszą. Włączanie następuje albo z pilota, albo przełącznikiem chwilowym. Jedyny wyłącznik jaki znalazłem, który spełniał warunki ma symbol power, czerwone i niebieskie światło i stąd ten Golf III.
 • #16
  OPservator
  Level 33  
  Nie wiem coście się tego niebieskiego uczepili, ja mam wszystko poza diodami monitora i TV w RGB, ale zważywszy na kolor diod TV i monitora zwykle wybieram niebieski lub jego odcienie. W aucie z kolei nie wyobrażam sobie nic innego jak subtelna czerwień. A jak mam dzień świra, to cały komputer świeci się jak psu jajca na ostry różowy. I co z tym zrobicie? Taki mam kaprys, tak mi się podoba, skończcie komentować kolor i zostańcie przy delikatnej krytyce bądź sugestiach względem konstrukcji. Ja sam bym w wzmacniaczu nie dał tak mocnego podświetlenia, bo lubię zasypiać przy muzyce, a niestety każda jedna dioda już zakłóca mój spokój wystarczająco, uniemożliwiając sen. O co mi chodzi - mój wzmacniacz nie jest lampowy, mam wyświetlacz LCD, który jest idealnie stonowany - nie chciałbym gałki, która wali po oczach mocniej jak on.
 • #17
  daroziom50
  Level 11  
  Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru Podświetlenie gałki potencjometru

  Wstawiłem zdjęcia, które pokazują tylny element podświetlający. Jest również pokazany zamontowany potencjometr.
  W tylnym pierścieniu razem z potencjometrem zamontowana jest taśma LED COB.
  Koloru już nie zmieniłem, bo tyle na jego temat było powiedziane, że mam nadzieje, odpowiedzi skupią się teraz na pomocy technicznej nad tematem projektu.
  Powinno być w tej chwili jasne jak to zrobiłem i NIE ŚWIECI JAK OŚWIETLENIE, po prost tak to "widzi" aparat.
  Ubolewam jednak że nie chodziłem do technikum, bo przy moim wykształceniu nie jestem w stanie zrozumieć zdania:
  "z rogów doklejonego prostokąta zmniejszysz ich ilość do czterech, a światło będzie bardziej rozproszone". Ile rogów ma prostokąt? Nie przespałem nocy i innej odpowiedzi niż cztery rogi nie znalazłem.
  Moim zamysłem było jeszcze pokazanie sterownika wzmacniacza, ale uprzytomniłem sobie, że kolor soldermaski jest zielony, więc nic z tego. To byłaby woda na młyn w dyskusji merytorycznej. Mam prawo sądzić, że nic inaczej niż tu.
 • #18
  .:KoSik:.
  Level 18  
  Dyskusja mocno się rozwinęła więc i ja wrzucę swoje trzy grosze. Koloru "chiński niebieski" nie będę komentował, bo są różni ludzie i każdy lubi coś innego :lol: Jeśli chodzi o meritum to wydaje mi się, że narobiłeś sobie sporo pracy dla prostej rzeczy.
  Problem polega głównie na tym, że nie jesteś w stanie rozproszyć światła w przezroczystej plexi. To działa jak światłowód i światło przechodzi tylko na wprost i po odbiciu ok "kilku" rysek od papieru ściernego którym zmatowiłeś ową plexi.
  Zamiast przezroczystej proponuję kolejnym razem użyć np białej 60% plexi. Takiej używam. Na zdjęciu podświetlenie całego panelu trzema LED SMD.

  Podświetlenie gałki potencjometru

  Nie odbieraj tego jako krytykę. Projekt wykonałeś na wysokim poziomie
 • #19
  pikarel
  Level 34  
  daroziom50 wrote:
  (...) nie jestem w stanie zrozumieć zdania:
  "z rogów doklejonego prostokąta zmniejszysz ich ilość do czterech, a światło będzie bardziej rozproszone" (...)

  Jeden obrazek wart więcej, niż tysiąc słów:
  Podświetlenie gałki potencjometru
  W wywierconych otworach - na rysunki widać dwa, następne dwa są po lewej stronie - umieszczasz LED-y i uzyskujesz rozproszenie tym lepsze, im mniej wypolerowane są otwory pod LED-y.
  W mlecznej pleksi wystarczają dwie LED-y po przekątnej.
 • #20
  daroziom50
  Level 11  
  I takiego czegoś oczekiwałem. Bardzo dziękuje. Krytyka jak najbardziej, bo można się zasugerować jednym pomysłem i tak jak ja, nie mając innych wzorców brnąłem ciągle w jednym kierunku.
  Muszę to jutro spróbować.
  a jeszcze chciałbym wyjaśnić, że nie jest zmatowiona pleksi tylko w środku kółka jest biały papier.
 • #22
  .:KoSik:.
  Level 18  
  PPK wrote:
  Rzewne jaja. Jest taki światłowód, który emituje światło bokiem. Kiedyś zastosowałem klientowi w aucie


  Nie rozumiem po co ta zarozumialosc. Chyba nie jest przesadnie skomplikowanym zrozumienie, ze chodzilo mi o telekomunikacyjny kabel swiatlowodowy. Idac Twoim tokiem rozumowania czarny plastik tez jest swatlowodem, bo jakas tam ilosc swiatla przepuszcza
 • #23
  PPK
  Level 27  
  .:KoSik:. wrote:
  PPK wrote:
  Rzewne jaja. Jest taki światłowód, który emituje światło bokiem. Kiedyś zastosowałem klientowi w aucie


  Nie rozumiem po co ta zarozumialosc. Chyba nie jest przesadnie skomplikowanym zrozumienie, ze chodzilo mi o telekomunikacyjny kabel swiatlowodowy. Idac Twoim tokiem rozumowania czarny plastik tez jest swatlowodem, bo jakas tam ilosc swiatla przepuszcza

  Nie no sorki, to nie było pod TWOIM adresem.... Próby z PMMA i matowaniem powierzchni, robiłem (pręt 3mm). Mierne efekty. Podany link, to przykład, bo tych ofert jest w necie pełno.
 • #24
  mkpl
  Level 37  
  Można to zrobić prościej.
  Ja takie podświetlacze drukowałem z PMMA (pleksa) i podświetlałem żarówkami na 6.3V (też wzmacniacz lampowy).
  Dla jednej gałki wystarczała jedna żarówka i odpowiednio zaprojektowane podświetlenie.

  W prezentowanym rozwiązaniu znacznie lepiej sprawdziły by się diody SMD
 • #25
  yogi009
  Level 43  
  Ode mnie zdecydowany pozytyw dla Autora. Temat wcale nie jest banalnie prosty, jeśli przyjąć domowe wykonanie. Dobgrasz drobiazgi i zostaniesz specjalistą od podświetlania gałek i guzików.
 • #26
  daroziom50
  Level 11  
  W tym temacie zaprezentowałem moją wiedzę jaką nabyłem podczas "ćwiczeń" oraz realizację projektu .
  Oczekiwałem innych rozwiązań niż mój sposób, może lepszych, mniej pracochłonnych. niestety przykładów mało. Skorzystałem z podpowiedzi i rzeczywiście zmieniłem kolor podświetlenia. Okazało się, że mój aparat inne światło eksponuje w mniej rażący sposób. Obecny kolor bardziej zbliżony do barwy lamp.
  Dyskusja na temat barwy, moim zdaniem bezprzedmiotowa. Wzmacniacz jest dla osoby, która lubi niebieski kolor i u niej
  będzie ten wzmacniacz.
  Moja żona jest ruda, piegowata, ma zeza, kuleje na jedną nogę, waży 135kg, a ja ją kocham.
  Tak wygląda podświetlenie teraz i tak zostanie.

  Podświetlenie gałki potencjometru
 • #28
  CMS
  Administrator of HydePark