Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Galwaniczne oddzielenie sieci

25 Paź 2005 09:32 3806 9
 • Poziom 2  
  Witam!
  Przy reperaturze n.p. telewizorow uzywa sie transforamtora ktory oddziela galwanicznie siec, poniewaz wystepuja tam wysokie napiecia.
  Nie bardzo to rozumiem, czy w takim przypadku moge dowolnie dotykac czesci za tym transformatorem i nie dostane "kopa" ????
 • Poziom 18  
  Przez pojęcie separacji galwanicznej (bariery galwanicznej, izolacji galwanicznej), rozumiemy układ elektroniczny z odpowiednio przetworzonym sygnałem przenoszonym drogą fotooptyczną oraz zasilaniem przenoszonym drogą indukcji elektromagnetycznej poprzez materiał stanowiący izolację dla bezpośredniego przepływu prądu.

  Stosowana gdy chcemy, np. w przypadku awarii, wyeliminować możliwość przepływu prądu (np. bezpośrednio ze żródła zsilania) przez źródło sygnału.
 • Poziom 2  
  Ale ze wzgledow bezpieczenstwa zaleca sie uzywania takich transformatorow. Dlaczego?
 • Poziom 20  
  W wielu urządzeniach zasilanych z sieci (np. stare telewizory) jeden z przewodów jest galwanicznie połączony z masą odbiornika. Może się zdarzyć, że na masie wystąpi napięcie fazowe. W takim przypadku dotknięcie grozi przykrymi konsekwencjami. Przy zasilaniu odbiornika przez trafo separujące trzeba dotknąc do dwóch punktów , żeby pokopało.
  Podobnie rzecz się ma z niektórymi przyrządzami np. umasienie w oscyloskopach może doprowadzić do zwarcia.
 • Poziom 2  
  Aha, a wiec nie jest to tak ze moge za tym transforamatorem dotykac gdzie mi sie podoba i mnie nie kopnie...
 • Poziom 18  
  ale tylko e jednym punkcie!!
 • Poziom 10  
  A wiec jak dotkne jednego punktu i tam bedzie zalozmy 1 kV to nawet tego nie odczuje?? Tez mnie to ciekawi i dokonca nie wiem jak to jest.
 • Poziom 18  
  Jeśli będziesz powiedzmy grzebał w tv i dotkiesz palcem jakiegoś nieizolowanego elementu to cie nie walnie, lecz musisz spełniac taki warunek że stoisz w butach podeszwa guma - izolator. Ale jeśli dołożysz obok drugą ręke lub złapiesz sie rury kaloryfera. To poczujesz moc.... i przyokazji dzwoń pod 999 lub 112.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam
  Trafo separacyjne zmniejsza ryzyko porażenia prądem elektr.
  Wyobraź sobie tego ludka że stoi boso na ziemi i jedną ręką dotyka do punktu A lub B. W wyniku galwanicznego odseparowania od sieci energetycznej nic mu się nie stanie, mówiąc inaczej brak punktu odniesienia. Gdybyś punkt A lub B połączył z ziemią, a dotknął drugiego przewodu to cała separacja traci sens stosowania, zostaniesz porażony prądem tak samo gdybyś dotknął bezpośrednio przewodu L.

  Teoretycznie możesz spokojnie dotykać WN w telewizorze, ale ciało ludzkie ma pewną pojemność elektryczną i w chwili dotyku nastąpi nagły i dość dużej wartości prąd, który popłynie przez człowieka.

  Miałem kiedyś kolegę który w wakacje chciał się trochę poopalać na podwórku, a czas miała mu umilać muzyka z magnetofonu ZK 140.
  Te sprzęty nie miały separacji od sieci, a duża część obudowy była metalowa. Niestety nie ma Go już wśród żywych.

  A gdyby magnet. miał trafo separujące?

  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Dziekuje bardzo za odpowiedzi, teraz jest wszystko jasne.
  Pozdrawiam.