Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja

valdi100 24 May 2021 06:49 3774 19
  • Witam.

Przedstawiam swój sposób na tanią modyfikację zasilacza RXN-1503D.

ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja

Zasilacz od jakiegoś czasu sprawiał problemy. Zaczęło się od tego że napięcie wyjściowe nieznacznie pływało. Następnie wysiadła regulacja prądu. Tego typu objawy były już opisywane na Elektrodzie, a użytkownicy forum na różne sposoby walczyli z tymi objawami poprzez wymianę wszystkich kondensatorów, poprawianie lutów całej płyty, wymianę potencjometrów itd. Ja postanowiłem, że odpuszczę sobie całą tą elektronikę i zastosuję tani moduł ZK-4KX z AliExspress za całe 33zł z przesyłką i po naprawie. A parametry zasilacza z tym modułem powinny się nieco poprawić.

ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja

Wersja Pierwsza.

Z zasilacza wyrzucamy całą elektronikę, czyli moduły RXN-3050K , RXN-7107D oraz tranzystor 2N3055 .

ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja

Zostaje obudowa, transformator, kabel sieciowy, zaciski wyjściowe, gniazdo bezpiecznikowe, wyłącznik sieciowy .
    Do zasilacza dodajemy moduł, mostek prostowniczy i kondensator (w moim przypadku były to tak zwane leżaki szufladowe, mostek 8 A i kondensator Samsung 10 000 µF. Moduł montujemy w miejscu gdzie były potencjometry i to wszystko. Zasilacz hula aż miło.

ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja

Wersja Druga.

Do zasilacza dodatkowo montujemy wcześniej wymontowany moduł wyświetlacza RXN-7107D. Może to się praktycznie przydać, gdyż wyświetlacze pokazują napięcie i natężenie prądu a wyświetlacz ma dolnym module może pokazywać pobór mocy w watach. Zamontowanie płytki wyświetlacza sprawiło mały problem. Ze względu na zamontowany moduł 4KX płytkę wyświetlacza trzeba było nieco przyciąć, a brakujące ścieżki uzupełnić przewodami po drugiej stronie wyświetlacza. Jak widać na fotkach bez problemu udało się to zrobić i wszystko działa prawidłowo.

ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja ZHAOXIN RXN-1503D - tania modyfikacja

Zasilacz pracuje od ponad roku i nie sprawia żadnych problemów.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    valdi100
    Level 11  
    Has specialization in: elektronika
    valdi100 wrote 47 posts with rating 22, helped 0 times. Live in city malbork. Been with us since 2003 year.
  • LegrandLegrand
    Janusz_kk
    Level 31  
    No fajnie, powiedz jakie masz napięcie na kondensatorze? bo z tego co widzę to moduł ma max 30V a te zasilacze dają luzem ~50V.

Dodano po 3 [minuty]:

"Kocham" te tłumaczenia chiński-angielski-polski "Wyjściowe nawadnianie przeciwbieżne;" :)
  • LegrandLegrand
    acctr
    Level 19  
    To wygląda na grubszą przeróbkę i wcale nie tanią, bo ponad 20% ceny samego zasilacza.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Tania modyfikacja... a nie jest to przypadkiem wykorzystanie ze starego zasilacza obudowy i transformatora ? To nieco więcej niż "modyfikacja" - to raczej budowa od nowa w oparciu o pozyskaną obudowę.
    A tak po prawdzie to pomysł ... taki sobie. Po pierwsze - zamiast zasilacza liniowego - zasilacz impulsowy. Po drugie masz tam regulację prądu max. O ile się orientuję wszystko (ustawianie napięcia i prądu) w jednym enkoderze. Myślisz, ze wygoda obsługi taka sama pozostała?
    A tak w ogóle to zamiast naprawić całkiem funkcjonalny zasilacz "zamiotłeś problem pod dywan" i zrobiłeś inny - moim zdaniem gorszy, bo nie wszędzie (tam gdzie oryginalny) da się zastosować.
    Jeśli już to lepiej byłoby znaleźć do tego modułu inną obudowę i transformator, a ten oryginalny przywrócić do życia.
    valdi100
    Level 11  
    Janusz_kk wrote:
    No fajnie, powiedz jakie masz napięcie na kondensatorze? bo z tego co widzę to moduł ma max 30V a te zasilacze dają luzem ~50V.

Dodano po 3 [minuty]:

"Kocham" te tłumaczenia chiński-angielski-polski "Wyjściowe nawadnianie przeciwbieżne;" :)

To był zasilacz 15V 3A . Transformator ma trzy wyprowadzenia .Ja wykorzystałem odczep na którym było 17,5V zmiennego co po wyprostowaniu dało na kondensatorze prawie 24,5V .

Dodano po 10 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    Tania modyfikacja... a nie jest to przypadkiem wykorzystanie ze starego zasilacza obudowy i transformatora ? To nieco więcej niż "modyfikacja" - to raczej budowa od nowa w oparciu o pozyskaną obudowę.
    A tak po prawdzie to pomysł ... taki sobie. Po pierwsze - zamiast zasilacza liniowego - zasilacz impulsowy. Po drugie masz tam regulację prądu max. O ile się orientuję wszystko (ustawianie napięcia i prądu) w jednym enkoderze. Myślisz, ze wygoda obsługi taka sama pozostała?
    A tak w ogóle to zamiast naprawić całkiem funkcjonalny zasilacz "zamiotłeś problem pod dywan" i zrobiłeś inny - moim zdaniem gorszy, bo nie wszędzie (tam gdzie oryginalny) da się zastosować.
    Jeśli już to lepiej byłoby znaleźć do tego modułu inną obudowę i transformator, a ten oryginalny przywrócić do życia.

Zasilacz używałem głównie do ładowania akumulatorków żelowych 6V 5Ah i 12V 7Ah i w tym zadanie dalej sprawuję się znakomicie .
    A jak będę miał ochotę i potrzebę to sobie zbuduję liniowy .Starego nie miałem ochoty naprawiać po raz trzeci a za 33zł jakie dołożyłem to samej porządnej obudowy i transformatora bym nie kupił a gdzie reszta ?
    puchalak
    Level 12  
    Z pierwszego Twojego postu wynika że nie naprawiałeś, ani nie próbowałeś naprawić oryginału. Taka przeróbka fajnego liniowego zasilacza to trochę nieporozumienie. Spełnia Twoje wymagania - ok, ale chwalić się za bardzo czym nie ma. To tak jakby naprawić samochód poprzez wywalenie układu napędowego i zapięcie do ciągnięcia konia.
    valdi100
    Level 11  
    puchalak wrote:
    Z pierwszego Twojego postu wynika że nie naprawiałeś, ani nie próbowałeś naprawić oryginału. Taka przeróbka fajnego liniowego zasilacza to trochę nieporozumienie. Spełnia Twoje wymagania - ok, ale chwalić się za bardzo czym nie ma. To tak jakby naprawić samochód poprzez wywalenie układu napędowego i zapięcie do ciągnięcia konia.

A co takiego fajnego było w tym zasilaczu liniowym .Może to że konstrukcja tego zasilacza opartego o LM 723 i tranzystor 2N3055 pamięta jeszcze lata 70 ubiegłego wieku .Poza tym przy poborze prądu na poziomie 2A robił się z niego piecyk a cała obudowa była gorąca . Zasilacze impulsowe charakteryzują się dużo wyższą sprawnością .Prawie wszystkie obecnie używane w domach zasilacze to zasilacze impulsowe zaczynając od telewizora , komputera , tabletu , ładowarki do telefonu a nawet żarówek które wiszą na suficie w których przetwornice to zasilacze impulsowe . A z tym koniem to chyba jest odwrotnie , to zasilacze liniowe można porównać do konia a impulsowe do samochodu .
    puchalak
    Level 12  
    Zastanawiałeś się czemu nawet Chińczycy, których nie można posądzić o przesadną rozrzutność zasilacze "laboratoryjne" (to nadużycie bo laboratoryjny musi spełniać wymogi, które spełnia tylko część) robią liniowe w oparciu o trafo?
    Zasilacze impulsowe są lepsze -lepsze do swoich zastosowań. Do żarówki ledowej, laptopa czy ładowarki akumulatorów na pewno. Natomiast jakość dawanego prądu, poziom tętnień, szumów, składowych w.cz. to inna sprawa.
    valdi100
    Level 11  
    puchalak wrote:
    Zastanawiałeś się czemu nawet Chińczycy, których nie można posądzić o przesadną rozrzutność zasilacze "laboratoryjne" (to nadużycie bo laboratoryjny musi spełniać wymogi, które spełnia tylko część) robią liniowe w oparciu o trafo?
    Zasilacze impulsowe są lepsze -lepsze do swoich zastosowań. Do żarówki ledowej, laptopa czy ładowarki akumulatorów na pewno. Natomiast jakość dawanego prądu, poziom tętnień, szumów, składowych w.cz. to inna sprawa.

To już nieprawda bo nawet laboratoryjne robią impulsowe :
    https://pl.aliexpress.com/item/4000115497983....earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
    398216 Usunięty
    Level 43  
    valdi100
    Level 11  
    398216 Usunięty wrote:
    valdi100 wrote:
    To już nieprawda bo nawet laboratoryjne robią impulsowe
    Nie porównuj taniego uniwersalnego modułu przetwornicy do tego zasilacza z linku.

Przepraszam a gdzie ja porównałem zasilacz z linku do mojej taniej przeróbki .Odpowiedziałem na : puchalak napisał:
    Zastanawiałeś się czemu nawet Chińczycy, których nie można posądzić o przesadną rozrzutność zasilacze "laboratoryjne" (to nadużycie bo laboratoryjny musi spełniać wymogi, które spełnia tylko część) robią liniowe w oparciu o trafo? .

No to udowodniłem że laboratoryjne też robią impulsowe .
    398216 Usunięty
    Level 43  
    valdi100 wrote:
    a gdzie ja porównałem zasilacz z linku do mojej taniej przeróbki
    Tak to wyglądało po prostu. W poście Kolegi puchalak (do którego się odniosłeś) była mowa o zasilaczach laboratoryjnych i o tym do czego zasilacz impulsowy (nawet nazywany szumnym mianem "laboratoryjnego") jest przeznaczony. Chodzi o to, że zasilacz z trafem i liniową regulacja na tranzystorze nadaje się do każdego zastosowania, a impulsowy już nie koniecznie - i to jeśli nawet musi być specjalnie do takich celów przystosowany.
    W moim poście chciałem tylko wykazać, że porównujesz (powołując się na wypowiedź Kol. puchalak) na pewno bardziej rozbudowany zasilacz impulsowy ze swoim tanim modułem za kilkadziesiąt zeta.
    Ja w każdym razie widzę tu zgrzyt i dlatego napisałem post 10.
    A co do samej zasady o przeznaczeniu zasilaczy - w linku zamieszczonym w poście wyżej masz odpowiedź. Nie dość, że średnie tętnienia są większe w impulsowym (też podobno laboratoryjnym) kilkukrotnie to na dodatek częstotliwość tych "tętnień" leży w zakresie w.cz. czyli wystarczy podłączyć kawałkiem przewodu taki zasilacz z testowanym obwodem i mamy problem z zakłóceniami - nie dość, że mogą się przedostać "po kablu" to i poprzez powietrze - jak fale radiowe.
    Oczywiście; w Twoim zastosowaniu nawet nieco zmodyfikowany prostownik by wystarczył. ale jeśli już mówimy o zasilaczu laboratoryjnym - nie jest to takie proste i na pewno nie powinno się bezkrytycznie porównywać obu typów.
    valdi100
    Level 11  
    398216 Usunięty wrote:
    valdi100 wrote:
    a gdzie ja porównałem zasilacz z linku do mojej taniej przeróbki

W moim poście chciałem tylko wykazać, że porównujesz (powołując się na wypowiedź Kol. puchalak) na pewno bardziej rozbudowany zasilacz impulsowy ze swoim tanim modułem za kilkadziesiąt zeta.
    Ja w każdym razie widzę tu zgrzyt i dlatego napisałem post 10.

Oczywiście; w Twoim zastosowaniu nawet nieco zmodyfikowany prostownik by wystarczył. ale jeśli już mówimy o zasilaczu laboratoryjnym - nie jest to takie proste i na pewno nie powinno się bezkrytycznie porównywać obu typów.

Jeszcze raz zapytam w którym poście porównałem zasilacz z linku z moją tanią przeróbką .Proszę czytać ze zrozumieniem .
    Zarzucił mi Pan że nie naprawiałem swojego zasilacza .To oczywiście nie prawda .Sam osobiście go nie naprawiałem ale dałem do naprawy do tak zwanego fachowca w serwisie który za dwie naprawy skasował mnie prawie dokładnie tyle ile kosztował ten zasilacz , no to trzeci raz nie miałem ochoty go naprawiać i poszedłem na skróty wstawiając tani moduł z AliExpres zajęło mi to niecałe 3 godziny łącznie z wycięciem otworu i połączeniem wszystkiego razem z przerwami na kawę i fajana .Zasilacz służy do ładowania akumulatorków żelowych i od ponad roku chodzi bezawaryjnie ja z nim nie mam problemu ale widzę że Pan ma .
    398216 Usunięty
    Level 43  
    valdi100 wrote:
    Jeszcze raz zapytam w którym poście porównałem zasilacz z linku z moją tanią przeróbką
    Wydaje mi się, że na to odpowiedziałem wystarczająco skrupulatnie. Jeśli nie zrozumiałeś - trudno.
    valdi100 wrote:
    Zarzucił mi Pan
    Na forum jesteśmy równi sobie i zwracamy się do siebie per "Kolego".
    valdi100 wrote:
    nie naprawiałem swojego zasilacza .To oczywiście nie prawda .Sam osobiście go nie naprawiałem ale dałem do naprawy do tak zwanego fachowca w serwisie
    Czyli co? Naprawiałeś? NIE. Oddałeś do naprawy - drobna różnica, czy kolejna zła interpretacja rzeczywistości? Nie Ty naprawiałeś przecież...
    valdi100 wrote:
    za dwie naprawy skasował mnie prawie dokładnie tyle ile kosztował ten zasilacz
    Może trzeba było poszukać fachowca? Kilka takich zasilaczy przez moje ręce przeszło i jakoś nie mam żadnych reklamacji - a z tego co wiem pracują do dziś i to wcale nie w komfortowych warunkach.
    valdi100 wrote:
    poszedłem na skróty wstawiając tani moduł z AliExpres zajęło mi to niecałe 3 godziny łącznie z wycięciem otworu i połączeniem wszystkiego razem z przerwami na kawę i fajana
    Więc za bardzo się nie napracowałeś ani nie wysiliłeś. Miałem wiec rację, ze z modyfikacją nie ma to zbyt wiele wspólnego a do DiY w ogóle wcisnąłeś się "bocznym wejściem". W tym dziale większość konstrukcji przedstawia sobą znacznie większy udział własny...
    valdi100 wrote:
    Zasilacz służy do ładowania akumulatorków żelowych i od ponad roku chodzi bezawaryjnie ja z nim nie mam problemu ale widzę że Pan ma .
    Pisałem - Do Twoich zastosowań jest ok. A złośliwość na końcu zdanie nie świadczy zbyt dobrze o Tobie. Nie mam żadnego problemu a jedynie usiłuję wskazać na oczywiste nieścisłości i błędy - nie tylko merytoryczne ale i np. nazewnicze.
    Jesteśmy jak mi się wydaje dorośli i znajdując się na forum technicznym należy pisać bez niejasności i naginania faktów.
    Mam jednak nadzieję, że nie będę musiał po raz kolejny tłumaczyć o co mi chodziło.
    valdi100
    Level 11  
    Nie mam zamiaru dłużej kopać się z koniem który próbuję pozować na autorytet . Bo według słownika synonimów modyfikacja to : adaptacja, odmiana, przebudowa, transformacja, poprawka, zmiana, retusz, usprawnienie, przekształcenie, przemiana, ulepszenie, przeróbka, zmodyfikowanie, reorganizacja, rozwinięcie, aktualizacja, modyfikowanie, innowacja, przekonstruowanie, przeobrażenie .
    Administratora proszę o usunięcie całego tematu .

Temat zakończony .
    398216 Usunięty
    Level 43  
    398216 Usunięty wrote:
    Jesteśmy jak mi się wydaje dorośli
    Jednak wydawało mi się... Kolega się obraził i zabiera swoje zabawki do domu.
    To co pisałem to moje zdanie i tyle. Mam do niego prawo, jak każdy użytkownik forum. Jak masz odmienne - możesz polemizować, byle merytorycznie.
    Pinecha
    Level 13  
    Zasilacz działa poprawnie i spełnia oczekiwania właściciela i to jest najważniejsze . Pokazał nam jak uporać sie z problemem. Wydaje mi się ,że piszecie aby pisać . Pracy na 2 dwie godziny a dyskusja na 10 . Pozdrawiam
    valdi100
    Level 11  
    Pinecha wrote:
    Zasilacz działa poprawnie i spełnia oczekiwania właściciela i to jest najważniejsze . Pokazał nam jak uporać sie z problemem. Wydaje mi się ,że piszecie aby pisać . Pracy na 2 dwie godziny a dyskusja na 10 . Pozdrawiam

Dziękuję bardzo że znalazła się jedna osoba która zrozumiała o co mi chodziło i jak rozwiązałem swój problem . Może niepotrzebnie wystawiłem ten temat .Na razie próbuję znaleźć w necie jak usunąć swój temat z Elektrody ale nie jest to takie proste .Chyba że kolega wszechwiedzący z poprzednich postów , który lubi się wypowiadać merytorycznie nie ważne na jaki temat mi pomoże .
    Janusz_kk
    Level 31  
    valdi100 wrote:
    Na razie próbuję znaleźć w necie jak usunąć swój temat z Elektrody ale nie jest to takie proste .

Ale po co, dla młodych mało doświadczonych elektroników temat jest akurat. Wszystko jest ok. W temacie napisałeś że modyfikacja a nie naprawa i wszystko się zgadza. Malkontentami sie nie przejmuj, zawsze się tacy znajdą. Temat zamknij bo już wszystko zostało powiedziane.