Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia

cynamonik 24 May 2021 22:22 795 19
 • #1
  cynamonik
  Level 9  
  Otwieram dyskusję, czym pokryć nie zadaszony i podpiwniczony otwarta przestrzenią ok 15 metrowy taras ? Aktualne płytki są odparzone, czuć pod nogami jak się poruszają. Woda nie przedostaje się wyraźnie przez wylewkę, ale od spodu w komórce na stropie widać z tego co zauważyłem w 2 miejscach, że zaprawa lekko się lasuje i pyli. Zatem pełnej szczelności nie ma.

  Płytek mam już dość. To bez sensu w Naszym klimacie. Przy dobrze wykonanej robocie i szczęściu po 10-15 latach trzeba poprawiać fugi, albo zrywać i kłaść na nowo.

  Z kolei sympatyczne i urokliwe deski muszą mieć legary. Legary trzeba czymś przytwierdzić do podłoża. Wkręty przedziurawią izolację, chyba, że na klej ?? Ale to mając na uwadze różnicę w rozszerzalności materiałów, z czasem straci połączenie. Chyba, że ciąć legary na krótsze kawałki... no ale to sporo pracy. Na dodatek w pobliżu mam świerki, które pylą i bombardują igłami.. za jakiś czas będzie problem usunąć to co wpadnie pod dechy.  Zastanawiam się, poważniej myślę nad:

  1
  lastryko, które wraca do łask.. ale jest pracochłonne i trudno o fachowca, a nie "złota rączkę" - ale dopiero się rozglądam :)

  2
  szorstką szlichtą i pomalowaniem dobrą jakościowo elastyczną farbą... szału nie będzie, ale chyba łatwo będzie o samodzielną renowację taką samą farbą za np 10-15 lat ?

  3
  betonową wylewką z kamyczkami na powierzchni i jakiś dobry grunt odporny na UV

  4
  żywicami z płatkami akrylowymi.. ale mam wątpliwości, bo nie lubią UV i są sztywne. Podobno nie za bardzo sprawdzają się na zewnątrz.
 • #2
  sigwa18
  Level 39  
  Płyty tarasowe na wspornikach.
 • #3
  mychaj
  Level 33  
  Systemy tarasowe też są na wspornikach ...
  robi jedna firma.
  Nic nie pobije drewnianego tarasu jeżeli chodzi o odczucie i dotyk.
  Wylewki, lastryka, farba na betonie...kaszana , chyba że mało używany ten balkon/ taras.
  Właśnie walczę: Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia

  Odpylić, uzupełnić ubytki, zakonserwować beton przeciwwilgociowo, kratownica z zabezpieczonych przeciwgrzybicznie i olejem legarów na gumach, na to ładna deska - np. modrzew... wygląda pięknie i stylowo...
 • #4
  andrzej20001
  Level 43  
  Ja mam z drewna ze Szwecji impregnowane cisnieniowo. Ciut drozsze ale praktycznie wieczne. Nawet sie nie chce palic :)
 • #5
  cynamonik
  Level 9  
  Zapomniałem uwzględnić... oczywiście rozpatruje też podłogi pływające: z płytkami kamiennymi lub deskami, ale kompozytowymi.
  Jak pisałem po jakimś czasie odłoży się pod deskami igliwie ze świerków, do którego nie będzie dostępu. Drewno jakie by nie było wymaga konserwacji, mam już schody z modrzewia syberyjskiego. Dla mnie praktyczność ważniejsza niż wygląd. W przeciwieństwie do legarów plastikowe regulowane stemple płyt betonowych z racji znacznie mniejszych gabarytów można by było przykleić do podłoża nie "dziurawiąc" izolacji. Poza tym można łatwo ukryć nierówności podłoża.
  Mychaj Twój taras jest w powietrzu.. ma idealne warunki do wietrzenia ze wszystkich kierunków. Legary nie stykają się z izolowaną posadzką. W ogóle tej drugiej brak :)

  Taras ma b.niskie natężenie ruchu, zatem wymogi nie wygórowane.
 • #6
  mychaj
  Level 33  
  cynamonik wrote:
  Mychaj Twój taras jest w powietrzu..

  Tylko połowa 😁, reszta to zabudowany balkon...
  To jest drugie poszycie, pierwsze szlag trafił bo ,,fachowcy" źle zabezpieczyli konstrukcję.
  Modrzewia syberyjskiego nie wzięło, ale belki szlag trafił 13 lat wytrzymało.
  Ale wymieniam wszystko.
  Jeżeli chcesz mieć spokój na kilka lat bez angażowania się to się chyba nie da...
  Widziałem 9 letni taras z kompozytu i powiem : tragedia...zdarty, spłowiały, jak stary bakelit.
  Może było tanio...nie wiem.
  Moją deskę raz w roku na wiosnę wyszoruję, przejadę olejem i jest nie do ruszenia..
  A śmieci pod tarasem wcale tak dużo nie jest...
  Jakość i trwałość = cena.
 • #7
  palmus
  Level 33  
  Da się.Jak zrobisz idealnie równe podłoże, co nie będzie zbyt łatwe,zamiennie położenie b.cienkich płyt wodoodpornych w rodzaju czegoś jak pod panele.Na to 3cm grubości płyty granitowe o wymiarach pasujących do wielkości tarasu, żeby były symetryczne.( 90x90cm, metr na metr itp)Po ułożeniu bez żadnych zapraw, klejów- na"sucho" I natychmiast zaimpregnować i masz na wieki.
 • #8
  cynamonik
  Level 9  
  Mychaj,
  faktycznie z kompozytowej jakiejś tam deski dorobiłem coś do ogrodu i nie wygląda za ciekawie po 1 roku.. fakt, że ktoś podrzucił mi na wylewkę zaprawę, która nieco lasuje się. Masakra :( Dam nowy temat odnośnie tej kwestii. Z kolei bardzo dobre deski kompozytowe pewnie wytrzymają tyle co porządne żywe.

  Palmus,
  oglądałem w Leroy płytki granitowe 2 cm grubości. za metr kwadratowy 119 pln

  leroymerlin.pl/plytki-ceramiczne-na-sciane-i-podloge/plytki-ceramiczne/gres/gres-szkliwiony-granito-2-0-antracit-60-x-60-star-gres,p478416,l233.html

  cena spoko, ale doliczyć trzeba adaptery/wsporniki

  leroymerlin.pl/narzedzia-budowlane/narzedzia-glazurnicze/krzyzyki-glazurnicze/wspornik-tarasowy-regulowany-10mm-star-gres,p478421,l748.html

  obawiam się, że z jakąkolwiek pełną płytą nie będzie wentylacji i się to zakisi :) na dodatek jak pojawi się oblodzenie to może się przesuwać.
  Dużym plusem jest, że można regulować wysokość takich adapterów i dopasować do nierówności posadzki. Minusem konieczność jakiegoś wykończenia bocznych płaszczyzn pionowych.

  Montaż niczym klocki lego, tyle, że z poziomnicą :)
 • #9
  mychaj
  Level 33  
  Wracając do drewna...
  Kusił mnie system tarasowy spax,
  wsporniki można by przykleić do podłoża, ukryty montaż desek i przekładki wentylacyjne ale powiekszenie ponad balkon zmieniło plany.
  Płyty granitowe to też fajny pomysł, ale koszty...choć waga powinna wykluczyć jakiekolwiek nieprzewidywalne zdarzenia.
 • #10
  palmus
  Level 33  
  Nie mówiłem o marketowych płytach.Od 5 lat mam a tarasie ale poziom +40cm granit,leżą swobodnie na folii i 1cm styropianie dla wyrównania i nic.Zawsze mozesz zajrzeć pod spód, skorygować ew itd.
 • #12
  palmus
  Level 33  
  Nie doczytałeś:-)
  Na to 3cm grubości płyty granitowe o wymiarach pasujących do wielkości tarasu, żeby były symetryczne.( 90x90cm, metr na metr itp)
  Swoją drogą, takim monolitem ale min.5-6 cm grubości ze wzmocnieniami zaimponowały całej okolicy;-)
 • #14
  palmus
  Level 33  
  Kiedyś to rozważałem dla łazienki.Wykonalne,ale logistyka pożera mnóstwo kasy.
 • #16
  r103
  Level 31  
  Stropodach użytkowy czyli tzw. taras - sprawa trudna w wykonawstwie i eksploatacji.

  Żeby mieć spokój na "zawsze" - pomyślałbym o jakimś lekkim daszku który będzie odbierał większość deszczu spadającego na te 15 m²...
 • #17
  101pawel
  Level 28  
  Nie da się takiego tarasu jaki masz zrobić tanio. Pierwszy wydatek to doprowadzenie płyty do stanu pozwalającego zrobić kolejny krok. To doprowadzenie, to zeszlifowanie wszystkiego co pyli, czyli warstwy od 5 do 10 mm, do "czystego" betonu. Trzeba to zrobić, by zabezpieczyć beton przed degradacją, czyli powolnym niszczeniem. Szlifowanie nie jest tanie. Jak tego nie robiłeś, a uważasz, ze dasz radę, to pożycz na dobę szlifierkę do betonu i popróbuj. Firmy szlifują za 20 do 50 zł od m², ale do małych powierzchni trudno taka znaleźć. Po zeszlifowaniu, należy prawie natychmiast położyć warstwę, a w zasadzie warstwy żywic. Piszę "żywic", ale są to w zależności od systemu różne membrany chemiczne. Koszt np. profesjonalnego systemu Triflex to ca. 200 do 300 za m². Drogie, ale ma gwarancję prawie wieczystą. Po tym wszystkim deski tarasowe naturalne lub kompozyty. Tu przedział cen jest ogromny, załóżmy z akcesoriami 350 zł m². Jak to wszystko dodasz, to wyjdzie kwota niebotyczna, ale jak na wstępie napisałem - to nie są tanie sprawy. Trudno gdzieś i na czymś zaoszczędzić, na dodatek niewiele zrobisz samemu, bo żywice konfekcjonowane są w dużych opakowaniach, a deski w niewielu długościach. Zlecisz robotę, to problem konfekcji żywicy i odpadów desek tarasowych nie jest problemem Twoim. Gorsza sprawa, że masz marne szanse na znalezienie wykonawcy dla tak małej powierzchni.
 • #18
  cynamonik
  Level 9  
  Koledzy dziękuje za kolejne sugestie !

  DjMapet,
  PCV faktycznie jest całkiem ok, wiadomo, że estetycznie nie będzie to jak płytka. Obawiam się tylko o rozszerzalność (tworzywo jednak ma przyrost długości) oraz odporności na UV. Większość ofert allegro jest archiwalnych :)
  allegro.pl/oferta/podloga-balkon-taras-zamiast-maty-wykladziny-uns-7660540940

  Pojawiła się nazwa UNS... ogólnie wyników też malutko.

  Jakąś opcją możę być też płytka gumowa np 50x50 cm jak do siłowni, placu zabaw:
  allegro.pl/oferta/podloga-gumowa-tarasy-balkony-altany-czarna-40mm-10651752572?fromVariant=10651760953

  Przy ażurowych wykładzinach polfix.com.pl spód będzie miał ostre karwędzie i nie wiadomo czy z czasem nie przetnie wartwy izolacji !

  r103,
  daszek planuję ,ale nie na całej powierzchni - decyzja niestety należy nie tylko do mnie :)
  Oczywiście byłoby to dobre zabezpieczenie !

  101pawel,
  budżet do ok 8000 pln, zatem spokjnie coś wykonam. A pytam szukam, żeby nie wyrzucać $ w błoto i nie dorabiać regularnej roboty ... jak to ma miejsce z płytkami klejonymi. Niebawem zdjemę stare płytki to bedzie widać stan posadzki... z pewnością usunięcie tego co zwietrzałe i poniekąd wyrównanie podłoża maszyną z odpowiednimi kamieniami będzie niezbędne.

  Na tą chwilę najbardziej podoba mi się wersja: dobra izolacja + jakiaś łatwo demontowalna nie przykręcana podłoga z płytek itp
 • #20
  cynamonik
  Level 9  
  W końcu dziś zdjąłem bez większych trudności płytki. Posadzka wygląda nie najgorzej, ale przy krawędziach tarasu i opukiwaniu czuć, że jest odparzona. Po odkuciu resztek kleju sprawdzę całą powierzchnię.
  Jeśli będzie więcej odparzeń i na większą głębokość, będziemy wszystko skuwać i robić nową wylewkę. Jeśli to odparzenia powierzchowne, to jak radziliście wynajmę na dobę szlifierkę do betonu (STR lub Columbusa(:
  https://ramionline.ramirent.pl/wynajem/szlifierki-do-betonu-sbela
  i usunę wierzchnią niespójną warstwę. Nierówności planuję wyrównać zaprawą Geolite:
  https://products.kerakoll.com/pl-PL/p/geolite-40

  1
  Stosował ją ktoś ?

  2
  zastanawiam się jak wykończyć ściany przy posadzce, przy których był cokół z płytek ?

  3
  zastanawiam się jak usunąć obróbki z blachy, może podciąć kątówką 230 mm z ukosa beton ? docelowo zamontować obróbki aluminiowe. Widać na fotografiach, że zlasowana zaprawa i mleczko podcieka pod pasem nadrynnowym. Na pewno krawędzie trzeba będzie robić na nowo.

  Trochę pracy jest :) po naprawieniu posadzki, zapewne ja zaizoluję i zastanowimy się nad finalnym wykończeniem.

  Polecam świetny i konkretny kanał o naprawach betonu:
  https://www.youtube.com/watch?v=sUxSjvebbUk

  Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia Naprawa posadzki tarasu i wybór pokrycia