Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Solarny regulator ładowania MPPT-40D 24V zaglądamy do środka

ArturAVS 20 Jul 2021 08:17 5358 32
Testo
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    acctr wrote:
    Nie muszą być identyczne, wystarczy, że będą na to samo napięcie.

O co może być trudno.
    gimak wrote:
    Ja, żeby nie mieć tego dylematu, wyposażyłem każdy panel w diodę separującą.

Brałem to pod uwagę :D
    Około południa prąd ładowania wynosił 31,5 A przy krążących lekkich chmurkach (telefon został w aucie i nie zrobiłem zdjęć) i przy takim prądzie napięcie na panelach "siadło" do (zanim poszedłem po telefon nadeszły lekkie chmury);

Czyżby regulator się jeszcze stroił do algorytmu MPPT? Przez około tydzień władował a akumulatory tyle Ah;

Eksperymentalnie przełączyłem panele na połączenie równoległe i przy średnim zachmurzeniu (godzina 15-ta) tyle szło w akumulatory;

Dołożyłem też prosty licznik energii na linii 230V aby mieć podgląd zużycia;

Powyżej pobór mocy przez TV na StandBy i poniżej napięcie AC oraz prąd;

Sam licznik jest dość ciekawy a ponieważ kupiłem kilka to na dniach zrobię jednemu sekcję i sprawdzę co ma wewnątrz. Co do turbiny wiatrowej to niestety zero energii :-( Wiatr najczęściej wieje od lądu i tu akurat drzewa o których pisałem skutecznie ją zasłaniają i w tym tygodniu zostaną całkowicie wycięte. Oczywiście założenia projektowe inwestor ma w d. i korzysta z 230V do woli. Przetwornica miała być tylko do lodówki i ewentualnie TV a okazuje się że targa pompę głębinową 0,55kW oraz całe oświetlenie i elektronarzędzia (trwają jeszcze prace nad tarasem/werandą). Daje nawet radę z betoniarką :D. Oczywiście do czasu spadku napięcia i włączenia zabezpieczenia podnapięciowego (tu konkretnie 22,5V). W wyniku tak intensywnego użytkowania akumulatory są mocno eksploatowane i poziom naładowania nie przekroczył trzeciej kreski na wskaźniku regulatora (zmierzone na zaciskach akumulatorów to 26,7V max). Przez kilka tygodni zostawiam bez nadzoru bo zjechały mi kolejne graty i biorę się za montaż instalacji u siebie (zasilanie warsztatu) :D. Być może na chwilę w przyszłą sobotę podjadę skontrolować tylko. O efektach dam znać.
  • Testo
    khoam
    Level 41  
    ArturAVS wrote:
    Oczywiście założenia projektowe inwestor ma w d. i korzysta z 230V do woli. Przetwornica miała być tylko do lodówki i ewentualnie TV a okazuje się że targa pompę głębinową 0,55kW oraz całe oświetlenie i elektronarzędzia (trwają jeszcze prace nad tarasem/werandą). Daje nawet radę z betoniarką :D.

Dobrze kombinuje ten inwestor. Prowadzi intensywne testy ("Testing in Production") instalacji. Jak ma coś się rypnąć, to lepiej teraz (dla niego) niż później.

gimak wrote:
    Ja, żeby nie mieć tego dylematu, wyposażyłem każdy panel w diodę separującą.

Sądzę, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tzw. "diody idealnej" opartej na MOSFET.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    khoam wrote:
    Prowadzi intensywne testy ("Testing in Production") instalacji. Jak ma coś się rypnąć, to lepiej teraz (dla niego) niż później.

Z jednej strony masz rację (obciążenia) a z drugiej to katowanie zestawu akumulatorów które są non stop niedoładowane. Być może te kilka tygodni intensywnej eksploatacji im nie zaszkodzi. Wczoraj złożyłem jedną z sekcji swojego PV;

Brakuje jednego ogniwa na dole bo po namyśle uznałem że lepiej mieć wyższe napięcie, każdy panel to 33,7W przy napięciu ~5,5V. Panele używane, a wybór padł na nie ze względu na gabaryty (18,5cmx150cm) i wagę (6kg) bo większych bym po prostu nie uniósł. Rama 13kg (kątownik stalowy 20x20x3) i 6 paneli po 6kg to 36kg, co razem daje ~50kg. W sobotę jak uda mi się zorganizować pomocników to zainstaluję na dachu warsztatu. Docelowo będą dwa takie zestawy po 6 paneli (~200W każdy przy 33V i 7,2A), jeden od strony południowo-wschodniej a drugi od zachodu (innych warunków nie mam). Od strony zachodniej będzie kolidować z dwoma antenami (LW KF i 70cm). Regulator będę robił sam, a ponieważ wszystko będzie na i w warsztacie to podgląd bieżących parametrów będzie pomocny. Oczywiście moja asystentka Dzilla podobnie jak w zeszłorocznych testach PV; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3716124.html;

Również i tym razem miejscówkę sobie robi :D;

Jak tak dalej pójdzie to niedługo miejsca zabraknie :D...