Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekążnik elektroniczny-jak działa?

25 Paź 2005 10:27 8775 8

• Poziom 21  
    w miejsce pzekażnika ze stykami mechanicznymi planuję uzyć elektronicznego
    mam jednak niejasności
    czy taki przekażnik na wejsciu w miejscu cewki może być zasilany napięciem stałym, zmiennym czy też np. tylko stanem wyskokim lub niskim-czy mozna całkowicie "podstawić" je do istnijących układów w miejsce tych mechanicznych
    interesuje mnie zwłąszcza jak zachowuje sie takie urządzenie gdy sterować je prądem zmieny, zakładam żę przekążnik nie bedzie "warczał" tak jak ze stykiem mechanicznym
    Może mogłby praktyk polecić mi jakiś konkretny model
    napięcie sterujące ok 14 v AC, napiecie sterowane 230 V, niewielka moc (sama faza, która steruje kolejnym układem)
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    Optotriaki steruje się zwykle napięciem 4...28V DC, rzadziej 24...240V AC. Rodzaj sterowania jest podany na obudowie i tego należy przestrzegać. Wyjście 230V lub nawet do 660V AC i do 90A (ale zwykle od 20 do 50A) przeważnie z funkcją "włączania w zerze", czyli nie generują zakłóceń. Handluje tym np. Relpol (zakup wysyłkowy to droga przez mękę), producenci: Omron, Celduc i wielu innych. Wielkość pudełka zapałek, 4 śrubki, izolacja wejść od wyjść.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Witam.
    Sama faza nie zadziała gdzieś przeoczyłeś zero.

A tak poważnie przekaźnik elektroniczny to oczywiście nic innego jak np. TRANZYSTOR, TYRYSTOR czy TRIAK, aby wymiennie za mechaniczny zastosować elektroniczny należy wiedzieć co przekaźnik przełącza, czyli jaki prąd i przy jakim napięciu, no i oczywiście napięcie stałe czy zmienne.
    Oczywiście nie można zamiennie podłączyć na wprost za przekaźnik mechaniczny np. triaka.
    Jednym słowem zasada działania tranzystora, tyrystora czy triaka jest niezbędna.
  • Admin DIY, Automatyka
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam.
    Przesyłam przykładowy schemat podłączenia przekaźnika elektronicznego.
    Należy pamiętać aby bezpiecznik w obwodzie przekaźnika był koniecznie ultraszybki, ponieważ tylko taki bezpiecznik zabezpieczy przekaźnik przed uszkodzeniem w przypadku zwarcia w obwodzie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Pozwólcie że zadam również pytanie .
    Czy istnieją tego typu przekaźniki elektr.ale przełączne (dwutorowe),czy też trzeba w tym przypadku trzeba stosować dwa osobne a funkcję dwutorowości realizować na sterowaniu ??

• Poziom 21  
    witam ponownie
    dziękuę za odpowiedzi, zwłaszcza dwie z nich zawierają częsciową odpowież na moje pytanie
    pozwole sobie jeszcze raz spytać:
    czy są przekążniki tego rodzaju sterowane prądem zmiennym, i jeżeli istnieją czy taki przekaznik będzie "cicho" działał
    dziękuję za uściślenie
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Heja!
    Są przekaźniki półprzewodnikowe mocy sterowane napięciem przemiennym (ABB, OMRON, Carlo Gavazzi,....). Działa tak, jak sterowany napięciem stałym. O przełącznych nie słyszałem...
    Pozdrawiam,
    Kuba
  • Spec od Falowników
    bestler napisał:
    a jakie są ceny tych transoptorów na 90 A ???

Bez czterystu złotych w kieszeni raczej bym się nie wybierał (1 szt!).

Obojętnie, jaki prąd - brzęczeć nie będzie (zresztą tradycyjny też nie powinien brzęczeć).