Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop, połączenie z dwoma monitorami displayport

morciba 25 May 2021 18:28 246 8
    morciba
    Level 2  
    Witam,
    planuję kupić laptop, który chcę podłączyć do dwóch monitorów przez displayport (dp). Pytanie jakie wyjścia powinien mieć laptop aby to zadziałało?
    Na pewno displayport i minidisplayport.

Z tego co udało mi się zorientować niektóre złącza USB typu c również umożliwiają połączenie przez displayport, ale tutaj mam kilka wątpliwości:
    1. USB typu c 3.1 - to podobno obsługuje dp, ale nie wiem czy każde takie złącze obsługuje dp, czy laptop musi to wspierać (w niektórych specyfikacjach spotkałem się z określeniem USB c(z displayport))
    2. USB typu c z thunderbolt. To z kolei podobno obsługuje dp, ale do wersji 1.2. I tu pytanie - jeśli monitor ma output dp 1.4 to czy w takim razie nie zadziała?

Zakładam, że będę potrzebował kupić laptop z portami 1 x dp i 1 x USB c, albo 2 x USB c.
    A może są jeszcze jakieś inne opcje?

Dodatkowa informacja - w przyszłości chciałbym aby ten laptop obsługiwał 2 monitory 4k.
    bumble
    User under supervision
    Ale chwila chcesz podłączyć monitor do usb c laptopa w celu wyświetlania obrazu na tym monitorze?
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    No a co nie da się?
    MacBooki na pewno obsługują takie połączenia. W innych sprzętach to w zależności od implementacji TB/USB-C.
    morciba
    Level 2  
    bumble wrote:
    Ale chwila chcesz podłączyć monitor do usb c laptopa w celu wyświetlania obrazu na tym monitorze?

Dokładnie tak. W x-kom znalazłem laptopy że specyfikacją sugerującą, że to możliwe
    Np. lenovo-legion-7i
    (Niestety nie mam uprawnień do wklejenia linka.)

Ale tak jak pisałem w poście, nie wiem czy każe USB c tak ma, czy musi być obsługiwane przez laptop
    sylweksylwina
    morciba wrote:
    Ale tak jak pisałem w poście, nie wiem czy każe USB c tak ma, czy musi być obsługiwane przez laptop

Nie każde. Musi być taka obsługa ze strony laptopa (odpowiednie chipy multipleksujące itp). Trzeba czytać dane techniczne, szukać instrukcji itp.

Dodano po 5 [minuty]:

Tutaj np. oznaczenia Asusa:
    https://www.asus.com/us/support/FAQ/1042843/
    zen3x
    Level 33  
    Ma takie rozwiązanie zastosowane w laptopie Lenovo t490 oraz x13. Stacja dokującą Lenovo 40AS0090EU na usb-C. Stacja jest bardzo uniwersalna można ją zastosować do wielu laptopów nie tylko Lenovo. Można również podobny efekt uzyskać stosując stacje ThinkPad USB 3.0 UltraDock 40A800 dla monitorów z DP i HDMI lub 40A700 dla monitorów z DVI i DP.

Jeśli chcesz więcej monitorów do laptopa to proponuje np. Lenovo P52/P53 lub P15. Do tego stacja Lenovo 40ANY230EU, podłączenie przez złącze Thunderbolt 3
    sylweksylwina
    Może być takie rozwiązanie ale nie musi.
    Na pewno gwarantuje obsługę wielu monitorów, a trzeba powiedzieć że może nie być to łatwe do osiągnięcia na innych sprzętach. Ale wszystko ma drugą stronę medalu... Nie da się ukryć ThinkPad i akcesoria do niego swoje kosztuje, ale i wymagania są dość wysokie.
    Alternatywnie można szukać laptopa z wyjściem HDMI (to akurat łatwo osiągnąć) + USB-C z obsługą DP.
    morciba
    Level 2  
    Dzięki za cenne rady.

Pierwotnie zakładałem, że będę chciał to obsłużyć bez stacji dokującej, ale przemyślę jeszcze raz takie rozwiązanie.

Pozostaje jeszcze drugie pytanie.
    2. USB typu c z thunderbolt. To z kolei podobno obsługuje dp, ale do wersji 1.2. I tu pytanie - jeśli monitor ma output dp 1.4 to czy w takim razie nie zadziała?