Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić resetowalny bezpiecznik

Snapdragon303 26 May 2021 00:30 879 19
 • #1
  Snapdragon303
  Level 5  
  Siema wiecie jak zrobić resetowalny bezpiecznik pod 27 volt w zasilaczu regulowanym zrobionym na transformatorze który daje 30 volt,4 diodach prostowniczych zrobionych w mostek prostowniczy ,potencjometrze 5kΩ, i woltomierzu analogowym który pokazuje max napięcie 27v otóż chciałbym go zrobić z bezpiecznikiem którego po zrobieniu spięcia zapali się czerwona dioda i wystarczy odłączyć rzecz która je zrobiła oraz kliknąć przycisk od bezpiecznika jestem gotowy na propozycje a jak ktoś się będzie pytał to mam 15 lat :).O a zasilacz sam robiłem :D
 • Helpful post
  #2
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Snapdragon303 wrote:
  bezpiecznikiem którego po zrobieniu spięcia zapali
  A na jakie natężenie prądu ma to być bezpiecznik ? Innymi słowy, jaka jest wydajność prądowa tego zasilacza? Zobacz tutaj, i wystarczy go zewrzec LEDem z rezystorem 2,2 kΩ do sygnalizacji zadziałania.
  Jak zrobić resetowalny bezpiecznik
 • Helpful post
  #3
  aksakal
  Tube devices specialist
  U ciebie prostownik składa się z transformatora, prostowniczego mostku, woltomierza i jak regulator napięcia potencjometr 5kOm? I że, nawet nie ma kondensatorów dla filtracji napięcia?.Przy napięciu AC 30V na wejściu mostka na jego wyjściu z kondensatorem filtrującym napięcie DC powinno wynosić około 40V. Regulacja wyjściowego napięcia tylko potencjometrem czyni użycie tego prostownika bezsensownym, ponieważ z zmniejszeniem wyjściowego napięcia zmaleją i prąd obciążenia.Lepiej wyłóż schemat prostownika, dla analizy jego funkcjonalności.
 • Helpful post
  #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Bez kondensatora masz napięcie tętniące jak zauważył kolega powyżej. Z potencjometru 5kOm uzyskasz właściwe napięcie tylko bez obciążenia, jakbyś dodał wtórnik miał byś możliwość pobierać większe prądy, ale nadal nie było by stabilizacji i zabezpieczenia przed zwarciem, stabilizator scalony taki jak Lm317 albo LM350 zapewnił by ci stabilne napięcie, niezależne od obciążenia poza tym ma zabezpieczenia przed zwarciem i przegrzaniem.

  Sam potencjometr stosuje sie czasami, do sterowania wejść o dużej rezystancji np wejść 0-10V i nazywa się to zadajnikim napięcia, nie zasilaczem.


  Budowałem kiedyś elektroniczny bezpiecznik na dwóch tranzystorach, ale wolę ogranicznenia prądowe jak w zasilaczach laboratoryjnych.


  Google na zapytanie elektroniczny bezpiecznik lub po angielsku - electronic fuse zwraca wiele schematów, przejrzyj jak byś czegoś nie wiedział to pytaj.
 • Helpful post
  #5
  zybex
  Helpful for users
  Można kupić kit lub zrobić samemu Link. Ostatecznie podobny do tego w drugim poście ale na 3A. Link
 • #6
  Snapdragon303
  Level 5  
  Jak zrobić resetowalny bezpiecznik

  Tutaj jest schemat bo prośiliscie a ten układ bezpiecznika chce zrobić sam taki że gdy zrobi się spięcie zaświeci się czerwona dioda i wystarczy odłączyć rzecz która je zrobiła oraz klikną guzik od resetowania bezpiecznika i z zasilacza można dalej korzystać

  Dodano po 1 [minuty]:

  Chciałem jeszcze dodać że jestem strasznym laikiem w robieniu schematów :P

  Dodano po 14 [minuty]:

  Tak wogóle to jestem skazany na zrobienie takiego bezpiecznika bo zrobiłem już dziure w obudowie na większy guzik a z drugiej strony pomuślałem że fajnie będzie się czegoś z nowu poduczyć
 • Helpful post
  #7
  zybex
  Helpful for users
  Narysować można nawet w "paint" całkiem porządny schemat. Od biedy jak komuś się nie chce, to można narysować ręcznie na kartce i wstawić zdjęcie.

  Ps. Co oznaczają te dwa kółka na twoim schemacie?
 • #8
  Snapdragon303
  Level 5  
  zybex wrote:
  Narysować można nawet w "paint" całkiem porządny schemat. Od biedy jak komuś się nie chce, to można narysować ręcznie na kartce i wstawić zdjęcie.

  Ps. Co oznaczają te dwa kółka na twoim schemacie?


  Oznaczają to że kable nie są ze sobą połączone. Mój dziadek były elektronik który pracował w "Elwro" mnie nauczył czytać schematy i mi mówił że te kółka oznaczają że kable nie są połączone :)

  Dodano po 7 [minuty]:

  Dobra do rzeczy wyślecie mi jakiś schemat tego bezpiecznika tyle że na jednej diodzie i to czerwonej i bez takich rzeczy jak mosfety proszę :)
 • Helpful post
  #9
  aksakal
  Tube devices specialist
  Koledzy! O jakim prostowniku regulowanym i bezpieczniku resetowalnym chodzi? Czy to jest powód do rozmowy o niczym? Jak zrobić resetowalny bezpiecznik
 • #10
  Snapdragon303
  Level 5  
  TO NIE PROSTOWNIK TYLKO ZASILACZ REGULOWANY NA POTENCJOMETRZE,TRANSFORMATORZE, WOLTOMIERZU ANALOGOWYM I MOSTKU PROSTUJĄCYM NAPIĘCIE Z TRANSFORMATORA ZROBIONYM NA 4 DIODACH PROSTOWNICZYCH!!!!!!!!!!!!!

  Dodano po 2 [minuty]:

  Chodzi mi o to że chce do niego zrobić resetowalny bezpiecznik że kiedy zrobi się spięcie zaświeci się czerwona dioda i wystarczy odłączyć rzecz która je zrobiła oraz kliknąć przycisk od bezpiecznika

  Dodano po 3 [minuty]:

  Potrzebuję do niego bezpiecznika bo jak zrobi się spięcie to po transformatorze a schemat wysłałem bo chcieliście zobaczyć jak go zrobiłem on działa tylko jeszcze potrzebuję w nim bezpiecznik
 • Helpful post
  #11
  zybex
  Helpful for users
  Snapdragon303 wrote:

  Mój dziadek były elektronik który pracował w "Elwro" mnie nauczył czytać schematy i mi mówił że te kółka oznaczają że kable nie są połączone

  To i ja wiedziałem, ale dziś rzadko kto tak rysuje, więc pomyślałem, że tego nie wiesz. :wink: Nie przypuszczałem, że to taki prosty zasilacz, tzn. bez kondensatorów i bez stabilizatora (regulatora).
 • #12
  Snapdragon303
  Level 5  
  Dobra to dostane ten schemat do tego bezpiecznika bez mosfetów a propo to w tym zasilaczu regulowanym nie wiem czy można to tak nazwać :) jest tylko potencjometr woltomierz analogowy i mostek prostowniczy z diod prostowniczych i wiem że teraz będe hejtowany ale całość jest w obudowie z dykty :D bo mam baaardzo ograniczony budżet na elektronike a wszystko jest zbudowane z elektrośmieci :D dobra ale temat zaczołem o bezpiezniku a nie żeby gadać podeślijce jakiś schemat tego bezpiecznika ale bez mosfetów żebym mógł ten zasilacz skończyć proszę
 • Helpful post
  #13
  karwo
  Level 26  
  W #4 poście było
  Link
  Który z tych schematów wybierasz?
 • Helpful post
  #14
  piotrkol7
  Level 39  
  Snapdragon303 wrote:
  ale bez mosfetów żebym mógł ten zasilacz skończyć proszę

  To nie jest zasilacz.
  Zasilacz mógłbyś zrobić na LM317 lub 350, tak jak napisał jarek_lnx w poście #4.
  Tutaj ten potencjometr pójdzie z dymem, jak obciążysz wyjście tego zasilacza czymkolwiek "mocniejszym" od diody - nie wiem jaka jest dokładnie moc tego potencjometru, ale łatwo policzyć z prawa Ohma, jaka moc się na nim wydzieli po obciążeniu danym elementem.
  Tak więc moim skromnym zdaniem jakiekolwiek zabezpieczenie tutaj nie zda egzaminu, bo najbardziej wrażliwym elementem jest tutaj potencjometr, a prąd jaki on może bezpiecznie oddać to raptem kilkadziesiąt mA.
 • #15
  Snapdragon303
  Level 5  
  Moc potecjometru to 5 kohm a schematy z linku owszem są ok ale chciałem to zrobić tak że gdy zrobi się spięcie zaświeci się czerwona dioda i wystarczy odłączyć rzecz która je zrobiła oraz kliknąć przycisk od bezpiecznika i można nadal korzystać z zasilacza a potencjometr już tam jest 3 miesiące i nie poleciał z dymem tylko wczoraj sobie uświadomiłem że nie ma tam bezpiecznika i dlatego zaczołem temat bo zasilacz przez te 3 miesiące cały czas dobrze dział tylko prosze o schemat
 • Helpful post
  #16
  janek_wro
  Level 28  
  Snapdragon303 wrote:
  a jak ktoś się będzie pytał to mam 15 lat
  Doskonały wiek do tego żeby chłonąć wiedzę. Książki, czy tutoriale dotyczące elektroniki. Nawet są w postaci filmów na youtube. Nawet są po polsku.
  Jak ja miałem 15 lat, trzeba było dużo więcej wysiłku włożyć w naukę podstaw.

  Snapdragon303 wrote:
  Dobra to dostane ten schemat do tego bezpiecznika
  Koledzy podali, i to wielość. Zacznij od najprostszego, tranzystor + tyrystor.
  A w Twoim projekcie brakuje dużo więcej niż bezpiecznik. Filtracja, tj. jakiś kondensator za mostkiem.

  Potencjometr to miała być regulacja napięcia wyjściowego? To nie tędy droga. Poszukaj sobie stabilizator scalony LM317, jest regulowany, i do niego regulacja potencjometrem. Schematu poszukaj w karcie katalogowej (datasheet).
  W takim układzie jak zaprezentowałeś, to pierwszym elementem który "puści dymek" przy przeciążeniu wyjścia, będzie potencjometr. Przy odrobinie "szczęścia", tj. w odpowiedniej pozycji ślizgacza, sam zrobi za bezpiecznik.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Snapdragon303 wrote:
  Moc potecjometru to 5 kohm
  Rezystancja, nie moc.
  Snapdragon303 wrote:
  bo zasilacz przez te 3 miesiące cały czas dobrze dział
  a co "zasilał"?
  Snapdragon303 wrote:
  a potencjometr już tam jest 3 miesiące i nie poleciał z dymem
  szczęściarz z niego... i w końcu go zabijesz.
 • #17
  Snapdragon303
  Level 5  
  Dobra ok kojarzycie morze youtubera de kompozytor jak tak to dobrze otóż on zrobił zasilacz warsztatowy w latach 90 i do dziś mu działa dzięki bezpiecznikowi tutaj jest link https://youtu.be/LVArnN43I04

  Udało mi się na strychu znaleźć schemat do zasilacza regulowanego taki jak zrobiłem ja nawet wysłałem jego schemat którego rekonstrukcje udało mi się zrobić W paincie na androida bo schemat był ledwo czytelny bo był z lat 70 Był on bez bezpiecznika a na głównej z YouTube wyskoczył mi ten film od de kompozytora i pomyślałem że mam ten schemat z lat 70 a pomyślałem że go zrobie z tego schematu z lat 70 a bezpiecznik do niego zrobie jak de kompozytor w swoim zasilaczu z lat 90 dlatego proszę o dokładne parametry ze schematu de kompozytora chodzi schemat tego bezpiecznika bo strasznie nie jasno to wytłumaczył bo nie wiem jake parametry mają te rzeczy z tego bezpiecznika

  Dodano po 7 [minuty]:


  Snapdragon303 wrote:
  bo zasilacz przez te 3 miesiące cały czas dobrze dział
  a co "zasilał"?
  Snapdragon303 wrote:
  a potencjometr już tam jest 3 miesiące i nie poleciał z dymem
  szczęściarz z niego... i w końcu go zabijesz.[/quote] potecjometru nie zabije bo go jeszcze wsparłem rezystorem 470 Ω a zasilał żarówki 12 v i 6 volt radio na 20 v i jakąś elektronike z prl
 • Helpful post
  #18
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Snapdragon303 wrote:
  k kojarzycie morze youtubera de kompozytor jak tak to dobrze otóż on zrobił zasilacz warsztatowy w latach 90 i do dziś mu działa dzięki bezpiecznikowi tutaj jest link https://youtu.be/LVArnN43I04
  A widzisz różnicę w ilości elementów pomiędzy tym Twoim a tym z linku? Układ scalony chociażby ?
  To co zrobiłeś to na razie jest nie zasilacz ale co najwyżej regulator napięcia o zerowej obciążalności"
  O zasilaczu można mówić wtedy gdy niezależnie od obciążenia jego napięcie wyjściowe będzie stałe. Zmierz więc teraz jak to napięcie wygląda u Ciebie bez obciążenia i po obciążeniu np. żarówką o jakiej wspominałeś.
  Bezpiecznik jakiego chcesz zainstalować jeśli ma odłączać obciążenie po przekroczeniu jakiejś granicy prądu na pewno będzie bardziej skomplikowany niż ten Twój obecny zasilacz. Zacząłeś nieco od d...y strony; moim zdaniem lepiej byłoby oprzeć się o gotowe rozwiązanie (a jest takich kilka na forum) i je skopiować. Zaletą będzie na pewno większe prawdopodobieństwo sukcesu. Wadą - konieczność zaangażowania sił umysłowych i środków.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=zasilacz+laboratoryjny
 • Helpful post
  #19
  janek_wro
  Level 28  
  Snapdragon303 wrote:
  Dobra ok kojarzycie morze youtubera de kompozytor jak tak to dobrze otóż on zrobił zasilacz warsztatowy w latach 90 i do dziś mu działa dzięki bezpiecznikowi tutaj jest link https://youtu.be/LVArnN43I04

  Udało mi się na strychu znaleźć schemat do zasilacza regulowanego taki jak zrobiłem ja nawet wysłałem jego schemat którego rekonstrukcje udało mi się zrobić W paincie na androida bo schemat był ledwo czytelny bo był z lat 70 Był on bez bezpiecznika a na głównej z YouTube wyskoczył mi ten film od de kompozytora i pomyślałem że mam ten schemat z lat 70 a pomyślałem że go zrobie z tego schematu z lat 70 a bezpiecznik do niego zrobie jak de kompozytor w swoim zasilaczu z lat 90 dlatego proszę o dokładne parametry ze schematu de kompozytora chodzi schemat tego bezpiecznika bo strasznie nie jasno to wytłumaczył bo nie wiem jake parametry mają te rzeczy z tego bezpiecznika

  Zacytowałem całe. Ani jednej kropki. Ani przecinka.
  Czytanie bez interpunkcji zwyczajnie boli. Miej nieco szacunku dla czytających, stosuj interpunkcję.
 • #20
  Snapdragon303
  Level 5  
  temat zamykam rozwiązałem sam problem