Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SMZ6 - Zamiennik bariery Zennera - ATEX

Padrettini 26 May 2021 11:51 540 3
 • #1
  Padrettini
  Level 23  
  Dzień dobry,

  Użytkujemy wózek paletowy elektryczny zaadaptowany do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem przez firmę MIRETTI. Mam pytanie. Cały układ to koszt około 1000 EUR. Czy spotkał się ktoś z samym modułem diody (zaznaczony na zdjęciu. Błękitny element) ewentualnie czy można go zastąpić innym elementem, ale spełniającym warunki pracy w strefie zagrożenia wybuchem ?

  Wszystkim serdecznie, z góry, dziękuję za pomoc.

  SMZ6 - Zamiennik bariery Zennera - ATEX SMZ6 - Zamiennik bariery Zennera - ATEX SMZ6 - Zamiennik bariery Zennera - ATEX SMZ6 - Zamiennik bariery Zennera - ATEX
 • Helpful post
  #2
  maciej_333
  Level 38  
  W Google ani na stronie firmy Miretti nie udało mi się znaleźć informacji co jest wewnątrz tej niebieskiej kostki. Opis sugeruje coś w rodzaju diody Zenera, która pracuje jako ogranicznik napięcia. Prawdopodobnie bez rozcięcia takiego modułu nie da się ustalić co on zawiera.

  Podobne moduły ograniczników napięcia oferują też inni producenci np.: Link. Biorąc pod uwagę warunki w jakich te urządzenia pracują nie polecałbym konstruować tego samemu mimo oczywistej prostoty. Zamiennika możesz poszukać np.: tutaj.
 • #3
  Padrettini
  Level 23  
  Nam, jako klientowi i serwisowi wózków widłowych, Miretti takiej informacji nie przekaże. W płytce miejsca lutowania elementów nie są w żaden sposób zabezpieczone więc same moduły diodowe są tylko zabezpieczone. Sam układ znajduje się w skrzyni dostosowanej do warunków pracy. Można by same elementy tylko przelutować, a nie wydawać 1000 EUR 3-4 razy w roku.

  Szukanie alternatywnego rozwiązania mija się z celem ponieważ trzeba by było zmodyfikować zabezpieczenia ATEX, a wtedy urządzenie traci certyfikację MIRETTI do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem.

  Dziękuję za bardzo cenne informacje.
 • #4
  maciej_333
  Level 38  
  Padrettini wrote:
  W płytce miejsca lutowania elementów nie są w żaden sposób zabezpieczone więc same moduły diodowe są tylko zabezpieczone.

  Nie rozumiem tego zdania.

  Skoro jest to w jakiejś skrzyni o wykonaniu przeciwwybuchowym, to moim zdaniem można przylutować obliczone elementy. Poprzez wcześniejsze zbadanie takiej sprawnej kostki zasilaczem i ewentualne jej rozcięcie można ustalić jakie elementy zastosować. Jeśli masz zasilacz laboratoryjny i miernik oraz wiesz jak się tym posługiwać, to co w tym trudnego? Należałoby też ustalić, czy nie ma tam ewentualnie jakichś elementów LC. Zatem należałoby również zbadać odpowiedź tego układu na skokową zmianę napięcia wejściowego.

  Te czarne elementy to oprawki bezpieczników topikowych?