Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka jest istotna różnica w panelach JKM440, a JKM460

jp9a 27 May 2021 11:00 1035 31
 • #1
  jp9a
  Level 10  
  Proszę o radę - które panele wybrać i dlaczego? Pomijając moc i sprawność - to jest oczywiste. Chodzi mi bardziej które są technologicznie nowsze i co mnie zastanawia to napięcie max., w JKM440 tylko 33,82V, a w JKM460 aż 43.08V, czy to napięcie będzie miało wpływ na start falownika? W załącznikach dołączam karty katalogowe. Pozdrawiam i czekam na sugestie.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  toolpusher
  Level 22  
  Patrząc na technologię to oba są podobne ten drugi panel jest większy, ma certyfikaty ISO i ma więcej ogniw, i stąd napięcia wyższe. Napięcie Voc będzie miało wpływ na start falownika (ale itak minimalny) ale nie będzie miało wpływu na start produkcji bo to 2 różne rzeczy. Poza tym im więcej paneli w stringu to ten wpływ będzie mniejszy - chyba że zamierzasz dać 4-5paneli. Natomiast wyższe napięcie wpłynie na ilość paneli w stringu które można zastosować a by nie przekroczyć napięcia falownika.
  Zwróć uwagę że oba panele mają dość wysokie prądy ten pierwszy pod 14A więc musisz kupić też falownik odpowiedni.
 • Helpful post
  #4
  toolpusher
  Level 22  
  Sofar ma maksymalny prąd 11A więc odpada.
 • #5
  rokbok
  Level 28  
  toolpusher wrote:
  Sofar ma maksymalny prąd 11A więc odpada.


  Chyba że zastosuje taki myk ;) i połączy równolegle obydwa MPPT.
 • #6
  jp9a
  Level 10  
  Musiałbym zbudować dwa stringi, a to jest mało ekonomiczne. Poszukam jednak innego falownika. Dziękuję za cenne podpowiedzi.
 • #7
  rokbok
  Level 28  
  jp9a wrote:
  Musiałbym zbudować dwa stringi


  Właśnie nie, jeden string podłączony do jednego MPPT, który to jest połączony równolegle z drugim MPPT, ale oczywiście możesz też poszukać innego falownika, który obsługuje większy prąd.
 • #8
  adse
  Level 20  
  460 ma grubszą ramkę, to sugeruje mocniejszą konstrukcję.
 • #9
  jp9a
  Level 10  
  rokbok wrote:
  jeden string podłączony do jednego MPPT, który to jest połączony równolegle z drugim MPPT


  To jest bardzo dobry pomysł, nie wiedziałem, że w ten sposób można to zrobić. Podpowiedz jeszcze jak to zrobić praktycznie?
 • #10
  toolpusher
  Level 22  
  Po prostu + z paneli zamiast do jednego wejścia podłaczasz do dwóch. Czyli + z paneli do PV1 + oraz do PV2+. To samo z minusem.
  Musisz kupić odpowiednie trójniki MC4 na znanym portalu aukcyjnym do połączeń równoległych
 • #11
  jp9a
  Level 10  
  Ok, wszystko jasne. Mógłbyś jeszcze napisać jakie wartości zabezpieczeń zastosować po stronie DC i AC z zastosowaniem paneli JKM440- 14szt. i falownika Sofar 5.5KTL (karty katalogowe w załącznikach powyżej)
 • #12
  rokbok
  Level 28  
  jp9a wrote:
  Mógłbyś jeszcze napisać jakie wartości zabezpieczeń zastosować po stronie DC i AC


  Do DC stosuje się zazwyczaj zabezpieczenia topikowe 10x38 wraz ze specjalną podstawą/gniazdem montowanym na szynie TH 35, ale w Twoim przypadku, przy jednym stringu takie zabezpieczenie nie jest wskazane, stosuje się je powyżej dwóch stringów połączonych równolegle.

  Co do AC to zabezpieczenie określa producent falownika i zapewne podane to będzie w instrukcji instalacji/obsługi inwertera, w/g tego używasz kabli po stronie AC o przekroju 2.5 do 6 mm2, a zabezpieczenie to 10 A dla falownika 5.5 kW.
 • #13
  jp9a
  Level 10  
  Ze stroną AC zapewne sobie poradzę, ale z DC nie koniecznie. Proszę napiszcie bardziej szczegółowo.
 • #15
  rokbok
  Level 28  
  jp9a wrote:
  Ze stroną AC zapewne sobie poradzę, ale z DC nie koniecznie. Proszę napiszcie bardziej szczegółowo.


  Po stronie DC stosujesz rozłącznik izolacyjny dla instalacji DC i zabezpieczenie przepięciowe, np. jak poniżej, nic więcej nie potrzebujesz.

  Jaka jest istotna różnica w panelach JKM440, a JKM460Jaka jest istotna różnica w panelach JKM440, a JKM460
 • #16
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A jakieś zabezpieczenie nadprądowe stringów to już niemodne? Każdy przewód wymaga zabezpieczenia więc już lepiej zainstalować rozłączniki bezpiecznikowe z wkładkami.
 • #17
  prose
  Level 34  
  jp9a wrote:
  Musiałbym zbudować dwa stringi, a to jest mało ekonomiczne. Poszukam jednak innego falownika. Dziękuję za cenne podpowiedzi.
  łączysz 1 string do 2 wejść MPPT falownika.
 • #18
  rokbok
  Level 28  
  pol102 wrote:
  A jakieś zabezpieczenie nadprądowe stringów to już niemodne?


  Dla jednego stringu, fakt "nie modne", takie zabezpieczenia stosuje się gdy jest więcej niż dwa stringi i to połączone równolegle.

  Cytat z artykułu na temat zabezpieczeń DC paneli:

  "Należy przy tym pamiętać aby zastosować bezpiecznik PV w rzędach paneli do obu biegunów („+” i „-” ) W przypadku, gdy ilość rzędów paneli nie przekracza 2 zabezpieczenie PV nie jest wymagane, a jeżeli układ jest zbudowany z trzech lub więcej rzędów paneli solarnych połączonych równolegle należy uwzględnić w każdym rzędzie zabezpieczenie za pomocą odpowiedniego bezpiecznika PV."
 • #19
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Podaj autora albo zacytuj normę.
 • #21
  3301
  Level 29  
  pol102 wrote:
  A jakieś zabezpieczenie nadprądowe stringów to już niemodne? Każdy przewód wymaga zabezpieczenia więc już lepiej zainstalować rozłączniki bezpiecznikowe z wkładkami.


  Tu nie o modę chodzi, mając prąd Imp na poziomie 10,68 A przy jakim pracuje moduł 460W o którym jest mowa i prąd zwarcia 11,5 A to nie da rady poprawnie dobrać żadnego zabezpieczenia które miałoby zadziałać przy zwarciu a nie zadziałać przy normalnej pracy, minimalne przekroje przewodów do takich instalacji to 4mm2 więc nawet te 15A gdyby się pojawiło to mu nie straszne.
 • #22
  jp9a
  Level 10  
  Moi drodzy, dziękuję za dotychczasowe wskazówki. Tak jak napisałem wcześniej oczekiwałbym konkretów, więc przedstawiam swoją propozycję zabezpieczeń po stronie DC: (po kolei pkt.1,2,3 zaczynając od strony paneli)
  Korzystając z dobrze znanego nam portalu aukcyjnego skonfigurowałem zabezpieczenie, myślę, że jest to średnia półka.
  1. Dwa bezpieczniki topikowe 14A
  https://allegro.pl/oferta/wkladka-topikowa-cylindryczna-pv-ch10x3814a-002625-9861019525
  https://allegro.pl/oferta/podstawa-bezpiecznikowa-ex9fp-2p-30a-1000-v-dc-9507535516
  Na bezpieczniki się zdecydowałem mimo wcześniejszych uwag, ponieważ na pewno nie zaszkodzą, a koszt też jest znikomy.
  2. Rozłącznik DC
  https://allegro.pl/oferta/rozlacznik-izolacyjny-dc-1200v-32-a-fotowoltaika-10174972154
  3. Ogranicznik przepięć klasa B+C
  https://allegro.pl/oferta/ogranicznik-przepiec-pv-3p-1000v-dc-t1-t2-5ka-10429482930

  kabel- https://allegro.pl/oferta/kabel-fotowoltaiczny-1x6-1-5kv-dc-czerwony-1m-9606766085 ---> firma Eltrim

  Proszę o uwagi.
  Jeśli uważacie, że można jakiś element wymienić na lepszy w podobnym przedziale cenowym to piszcie. Każda uwaga będzie dla mnie drogocenna.
 • #23
  rokbok
  Level 28  
  jp9a wrote:
  Na bezpieczniki się zdecydowałem mimo wcześniejszych uwag, ponieważ na pewno nie zaszkodzą


  Nie był bym taki pewny, ale nic nie chcę Ci narzucać, przestudiuj sobie opinie na temat zabezpieczeń po stronie DC zwłaszcza jeżeli chodzi o pojedyncze stringi, bo mniemam że o takie Ci chodzi, jest tego trochę w necie, właśnie w niejednym artykule czytałem że właśnie zastosowanie bezpieczników przy pojedynczych stringach może przynieść więcej złego niż dobrego.

  Zrobisz jak będziesz chciał, ale ja na Twoim miejscu poświęcił bym trochę czasu na zapoznanie się z tematem, jest tego całkiem sporo w Internecie.
 • #24
  jp9a
  Level 10  
  rokbok wrote:
  przestudiuj sobie opinie na temat zabezpieczeń po stronie DC zwłaszcza jeżeli chodzi o pojedyncze stringi


  Oczywiście poczytam jeszcze o zabezpieczeniu z zastosowaniem bezpieczników topikowych, a inne zabezpieczenia są dobrze dobrane?
 • #25
  rokbok
  Level 28  
  Rozłącznik izolacyjny może być, kabel solarny też, myślę że bierzesz też pod uwagę czarny dla "-", ogranicznik przepięć też, chociaż są bardziej renomowanych firm (droższe), ale czy lepsze trudno powiedzieć, polecane są ograniczniki Phoenix jako bardzo dobre, ale potrafią być znacznie droższe, to już musi zdecydować sam zainteresowany, chodzi o to żeby pewnego dnia nie obudzić się z ręką w nocniku ;).
 • #26
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nadal nie potrafię znaleźć żadnego opracowania naukowego, która mówiłoby o tym, że zabezpieczenie przewodu w instalacji DC jest szkodliwe albo zupełnie zbędne. Może źle szukałem ale prosiłbym o jakiś link do takowego.
 • #27
  rokbok
  Level 28  
  Podałem wyżej, dołożę cytat i następny link, resztę szukaj sam.

  Cyt.

  "Norma PN-HD-603647-712 jasno wskazuje, że w przypadku gdy poszczególne elementy instalacji PV są odporne na długotrwałe działanie prądu o wartości 1,25 x ISC_STC, czyli prądu zwarciowego w warunkach STC, jest możliwość rezygnacji z opisywanego zabezpieczenia nadprądowego. Informacje na temat odporności paneli PV na daną wartość natężenia prądu znajdziemy w kartach produktów. "

  "Kiedy w rozdzielnicy musi pojawić się zabezpieczenie gPV? Bezpiecznik przetężeniowy, czyli gPV, należy zamontować w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna składa się z więcej niż dwóch połączonych równolegle łańcuchów. Wtedy właśnie istnieje ryzyko przepływu natężenia prądu przewyższającego wytrzymałość samych paneli PV. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy napięcie obwodu otwartego w jednym z łańcuchów będzie znacznie niższe niż napięcie na zaciskach pozostałych stringów. Spadek napięcia w danym łańcuchu może doprowadzić do odwrócenia przepływu prądu, co negatywnie wpłynęłoby na same panele, z których składa się dany łańcuch fotowoltaiczny"

  https://www.polskiinstalator.com.pl/artykuly/...instalacji-fotowoltaicznej-po-stronie-ac-i-dc
 • #28
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  rokbok wrote:
  jest możliwość rezygnacji z opisywanego zabezpieczenia nadprądowego


  i cyk. Jest możliwość. Zaszkodzić nie zaszkodzi. Należy to jeszcze rozpatrzyć w kontekście możliwości ograniczników przepięć ale nie zaszkodzi.

  Nawet druga zacytowana część tego nie wyklucza. Zatem rozłącznik bezpiecznikowy jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w kontekście moich doświadczeń z sklejonymi, popalonymi rozłącznikami izolacyjnymi.

  Chyba, że gdzieś w przywołanych tekstach jest jakieś kategoryczne wykluczenie.
 • #29
  rokbok
  Level 28  
  Słowa użyte przez Ciebie w cytacie nie są moimi słowami, a słowami z cytatu, który Ci podałem, po za tym mam wrażenie że żaden argument Cię nie przekona, obrałeś jakiś tam azymut i wszystko będziesz dopasowywał do swoich teorii, a więc powodzenia, rób jak sobie założyłeś i nie drąż już tematu bo i tak zanegujesz wszelkie racje.
 • #30
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Śliska jest granica między beletrystyką, a technicznym rozważeniem tematu. Wskazałem na przynajmniej dwie kwestie powiązane z tym co kolega przyjmuje za dogmat bez rozważenia szerszego kontekstu. Proszę chociaż z przyzwoitości pomyśleć nad tym czy nie należy dobezpieczyc ogranicznika/ograniczników albo czy dobierane powszechnie rozłączniki izolacyjne przezywają Imax/Idd. Elektrotechnika nie lubi dogmatów.