Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja solarna off-grid: ładowanie 48V i rozładowywanie 12V

Sławojwoj 27 May 2021 22:09 675 9
    Sławojwoj
    Level 2  
    Witam,

Założyłem sobie małą elektrownie z dwoma panelami 2x280W i jednym akumulatorem GEL 200Ah 12V. Chciałbym ją rozbudować o 2 kolejne panele i 3 akumulatory, jednak ogranicza mnie sterownik, który może podać tylko 30A do ładowania aku. Może za to podbijać napięcie do 48V nominalnie przy zachowaniu tych 30A. Mógłbym więc teoretycznie ładować 4 aku w szeregu.

Spotyka mnie tu jednak drugie ograniczenie bo przetwornica 230V, którą mam jest na 12V, tak jak całe oświetlenie w domu. Przydałoby się więc rozładowywać te akumulatory równolegle dla zachowania 12V.

I tu jest moje podstawowe pytanie. Czy istnieje sposób podłączenia aku lub jakiś gotowy sterownik, który umożliwi mi taka pracę bez szkody dla akumulatorów?

Szukałem kilka dni po sieci ale czegoś dokładnie dla mojego przypadku nie znalazłem. Bedę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Efekty moich działań można będzie zobaczyć na YT gdzie od 2 lat prowadzę coś na kształt vloga z budowy.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Najsensowniejszą opcją jest zmiana przetwornicy na taką zasilaną 48V, łączenie równolegle akumulatorów w różnym stadium zużycia to kiepski pomysł.
    Maverick73
    Level 27  
    A co chcesz osiągnąć po przed dodanie 2 paneli i 3 aku niż to co masz w obecnej chwili?
    Jaki maksymalny masz pobór urządzeń podłączonych pod przetwornicę?
    krzywy1
    Level 24  
    Jak chcesz długo korzystać z akumulatorów, to zmień przetwornicę na 48V. Nie ma sensu kombinować, bo nawet jak uda ci się coś złożyć, zabijesz szybko akumulatory.
    Sławojwoj
    Level 2  
    Maverick73 wrote:
    A co chcesz osiągnąć po przed dodanie 2 paneli i 3 aku niż to co masz w obecnej chwili?
    Jaki maksymalny masz pobór urządzeń podłączonych pod przetwornicę?

Pobór nie jest duży, nie w tym rzecz. Chcę przede wszystkim zwiększyć pojemność układu, by lepiej wykorzystać dni słoneczne i mieć dłużej zasilanie gdy słońca kilka dni pod rząd jak na lekarstwo. Jestem jednak świadom, że muszę zdążyć naładować aku w te słoneczne dni więc, będzie potrzeba więcej mocy = więcej paneli.
    Do tego sterownik poda na aku max:
    30A 12V = 360W
    30A 24V = 720W
    30A 36V = 1080W
    30A 48V = 1420W

Rozładowanie na 12V chcę realizować wyłącznie z oszczędności i praktyczności. W przetwornicę i oświetlenie już zainwestowałem, wolałbym tego nie wyrzucać. Do tego wiele akcesoriów domowych/samochodowych jest właśnie na 12V, nawet mój piecyk gitarowy więc to jest po prostu praktyczne.

Dodano po 12 [minuty]:

Dziękuje za te kilka odpowiedzi, rzeczywiście najbezpieczniej i najprościej byłoby przejść na 48V po całości. Mam jednak być może głupi pomysł (a może nie):

Mam drugi słabszy sterownik solarny do max 55V z wyjściem na 12V. Gdyby podłączyć go do 48V miałbym na wyjściu 12V, które można rozprowadzić na dom. Godząc się oczywiście na kilka %strat. Z przetwornicą może to nie bo 3kW na wejściu ugotuje takiego malucha... Chyba, że zastąpię go czymś nowym, mocniejszym. Tylko robi się już z tego masło maślanie ;)
    Maverick73
    Level 27  
    Hmm miałem podobnie jak Ty ale ja zainwestowałem w panele a nie w akumulatory. Według mnie powinieneś sprawdzić ile wytwarza panel (A) w dzień pochmurny. Piszesz pobór jest nie duży to tym bardziej. Ja mam zapotrzebowanie średnio na 20-30A i każdy mój panel w dzień pochmurno deszczowy wytwarza ok. 1A. Mam na chwilę obecną 21 paneli to w dzień pochmurny czy deszczowy mam ok.20A resztę podbiją MPPT jest 30A. Mogę nie więcej lecieć na obciążaniu 300W w kiepski dzień i aku są ciągle naładowane na full. Panele mam używane ze wyszły mnie ok. 2000 w przeliczeniu na aku (400Ah). Mnie się sprawdza i nie wyszło drogo. Ciebie takie dodatkowe aku ile by wyszły?. Dlatego jak piszesz ze pobór nie masz duży, przemierz sobie w taki kiepski dzień ile daje (A) jeden panel i może lepiej zainwestuj w nie, niż jak sam wiesz niestabilne aku, nigdy nie wiadomo kiedy mogą padnąć a panele pójdą.
    Sławojwoj
    Level 2  
    No jakoś nie przyszło mi na myśl policzyć tego od tej strony. Muszę to zatem sprawdzić ale to może mieć sens większy niż inwestowanie w akumulatory. Za 1200zł mam jeden aku 200Ah, w tej cenie kupie 3 takie panele takie jak mam. 3 aku = 9 paneli.... czyli razem 11 z tymi co mam :)

Jednym ograniczeniem jakie przychodzi mi teraz do głowy to max napięcie PV dla sterownika = 135V. Panele mają nominalnie ok 30V więc mógłbym dać najwyżej 4 w szeregu. Mam teraz tylko 2 więc nie czytałem nawet o łączeniu równoległym, ale to się raczej też robi z wykorzystaniem jakiegoś pośredniego sterownika. Tak mi coś świta...
    Maverick73
    Level 27  
    Jak masz regulator 30A to możesz wszystkie je podłączyć równolegle jeśli nie będziesz miał poboru ponad 300W. Właśnie ja mam równolegle podłączone wszystkie 21 paneli to jest ok 3500W pod tracera 30A teraz 40A nic nie wypaliło się, nic nie wybuchło, nic nie poleciało w kosmos :D hula aż miło. Wedle producenta do regulatora pod 12V mogłem maksymalnie podłączyć 12V/390W. Dobrze obmyślana strategia daje kokosy.
    robbo_pv
    Level 23  
    Prąd maksymalny tracera liczy się na wyjściu do akumulatora. Jeśli masz 48V to maksymalnie podłączysz 1,5kW. Nie widziałem tracera na 96V. Po stronie Aku. Więc twoje 3kW to pewny pozar