Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niezawodna naprawa silnika synchronicznego i grzałki w zmywarce Beko DIS5831

ogrodnik6006 28 May 2021 09:58 1557 18
Automation24
  • #1
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Witam Koledzy,

    Potrzebuje pomocy w przywróceniu do żywych przedmiotowej zmywarki.
    Ma 5 lat używana w sumie ok 30 razy - i dosłownie chwile po gwarancji rozsypał się wałek pompy myjącej, silnik synchroniczny, a wnętrze grzałki przepływowej jest mocno skorodowane. Silnik z trudem udało się doprowadzić do ładu (nie wiem na jak długo) - wypolerowany pręt z kwasówki + tulejki z brązu "cynowego"(być może będzie potrzebna galwanizacja pręta (tuleja przednia, ta mocniej obciążona rysuje wałek, część tylna jest w porządku). Silniczek synchroniczny pozyskałem z popsutej mikrofali i śmiga jak ta lala - z tym że i w prawo i w lewo (CW/CCW). Mam plan przerobić go na CCW (przeciwny wskazówkom jak to jest w oryginale) bo to, że działa raz tak i raz tak może zaburzać pracę i skuteczność zmywarki.

    Po dotychczasowych działaniach zmywarka zaczęła pracować jak nowa. Pomyślałem jednak, że nie będzie mi się chciało za pół roku wyciągać zmywarki i wymieniać grzałki ze względu na korozję - w środek przekroju rury wcisnąłem rurę miedzianą nasadzoną na rurę z kwasówki 28mm średnicy. Patent działa jednak słabo (wcześniej grzała mocno i szybko teraz jakby jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem się załączało często słychać jakby stycznik się załączał i wyłączał. Powstaje pytanie jakie zabezpieczenia posiada grzałka oraz część układu odpowiedzialna za grzanie. Czy można jakoś oszukać grzałkę by to się nie rozłączała po chwili? Czy to że się załącza i rozłącza jest skorelowane z silniczkiem synchronicznym (czy po nadaniu mu odpowiednich obrotów wada grzałki ustanie? Kody błędów jakie zmywarka podaje po włączeniu trybu serwisowego to 3 i 9.

    Jak zawsze z góry dziękuje za pomoc...
  • Automation24
  • #2
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    Jak wstawiasz jakieś swoje patenty to nie dziw się że sprzęt działa tak jak działa...
    Wiesz co to jest silnik synchroniczny? Odróżniasz go od asynchronicznego?
    Abstrahując od powyższego to w tej zmywarce; pompa myjąca (i odpływowa też) to pompa magnetyczna
    https://north.pl/czesci-do-zmywarek-do-zabudowy/czesci-beko/pompy-myjace-do-dis5831-zmywarki-do-zabudowy-beko,823,DIS5831,m1917050.html

    Grzałki do tej zmywarki też majątku nie kosztują
    https://north.pl/czesci-do-zmywarek-do-zabudowy/czesci-beko/grzalki-do-dis5831-zmywarki-do-zabudowy-beko,177,DIS5831,m1917050.html

    Napiszę więcej... Tańszego typu grzałek nie ma, a nazbyt często też się nie psują
  • Automation24
  • #3
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Koledzy silniczek synchroniczny udało mi się przerobić tak by działał prawidłowo czyli obracał się jedynie w lewo (CCW). Dzięki temu zmywarka wykonuje w pełni poprawne cykle zmywania. Zmywarka zmywa dobrze, jedynie ma problem z bardzo tłustymi naczyniami - ze względu na fakt, że grzałce nie udaje się podgrzać wody do wymaganej temperatury - na oko sądzę że w programie intensywnym osiąga do 40°C, a nominalnie powinno to być 70°C.

    W związku z powyższym ponawiam pytanie:
    Jakie zabezpieczenia posiada grzałka oraz część układu odpowiedzialna za grzanie. Czy można jakoś oszukać grzałkę by to się nie rozłączała po chwili? Po niektórych programach mycia zmywarka nadal podaje kody błędów 3 i 9 po włączeniu trybu serwisowego. Pierwszy z tego co pamiętam oznacza problem z grzałką, a drugi jeżeli się nie mylę problem z synchronizacją - czy niedogrzewająca grzałka może siać tymi błędami? Bardzo liczę na sugestie i pomoc życzliwych Osób.

    Do Kolegi Robo-technical.

    Doskonale rozumiem, że można pompę myjącą oraz grzałkę i zawór trójdrożny wymienić na nowe wydając przykładowo 700zł + 200zł na naprawę wykonaną przez Serwisanta. Nie zmienia to faktu, że nowe podzespoły nadal będą takie same - świadomie zaprogramowane przez Producenta na popsucie się (przykład pompy myjącej - w rzadko używanej rozsypie się pręt wirnika, a w często używanej padną łożyska).

    Ja poszedłem drogą zdroworozsądkową i postanowiłem za kilka złotych usunąć zaprogramowane usterki/wady materiałowe i zastosowałem materiały co najmniej kilkukrotnie lepsze/wytrzymalsze od fabrycznych. Abyś nie miał wątpliwości czy wiem o jakim silniku pisałem poprzednio to zamieszczam jego zdjęcie.
    Niezawodna naprawa silnika synchronicznego i grzałki w zmywarce Beko DIS5831DSC068..JPG Download (2.12 MB)
  • #4
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    1.
    ogrodnik6006 wrote:
    Czy można jakoś oszukać grzałkę by to się nie rozłączała po chwili?

    Możesz spróbować. Ale najpierw wytłumaczę jak to działa w oryginale. Otóż zmywarka ma czujnik temperatury
    https://north.pl/karta/czujnik-ntc-do-zmywarki-do-beko-dis-5831,BE7-Q6-CMMK-JKS.html
    Czujnik ma swoją rezystancję której wartość zmienia się wraz z temperaturą wody. Ale producent przewidział czas, w którym to kryterium ma być spełnione. Jeśli zmywarka nie osiągnie temperatury - wywala błąd
    2.
    ogrodnik6006 wrote:
    Doskonale rozumiem, że można pompę myjącą oraz grzałkę i zawór trójdrożny wymienić na nowe wydając przykładowo 700zł + 200zł na naprawę wykonaną przez Serwisanta. Nie zmienia to faktu, że nowe podzespoły nadal będą takie same - świadomie zaprogramowane przez Producenta na popsucie się

    Pisałem tylko o grzałce! Nowa majątku nie kosztuje a potrafi wytrzymać nawet 10 lat. Ale trzeba pamiętać że odpowiednia sól do zmywarki to świętość
    3.
    ogrodnik6006 wrote:
    Koledzy silniczek synchroniczny udało mi się przerobić

    Brawo.... To przerób jeszcze błędy które to napisałeś. Najgorsze, że nawet nie zapoznałeś się z różnicą (pomimo wysłania linków) i dalej piszesz głupoty. Dopóki nie poprawisz wszystkich postów - więcej wskazów nie udzielę.
    4.
    ogrodnik6006 wrote:
    Abyś nie miał wątpliwości czy wiem o jakim silniku pisałem poprzednio to zamieszczam jego zdjęcie.

    Dziękuję za zdjęcie ale ono nic nie wnosi do tego co napisałem.

    Doceniam ludzi którzy umieją i lubią coś zrobić. Sam (chyba) się do nich zaliczam. Ale we wszystkim trzeba mieć umiar, a okazywanie indolencji (szczególnie technicznej) temu nie sprzyja.
    Z góry zaznaczę że nie biję piany że chcesz osiągnąć (lub już Ci się udało) coś, co dla innych jest nieznane i nieosiągalne technicznie. Ale wyważanie otwartych drzwi nie zawsze jest dobry pomysłem.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia technicznego oraz wytrwałości
  • #5
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Robo-technical dzięki za informację która jak się wydaje może wnieść coś do sprawy - "producent przewidział czas, w którym to kryterium ma być spełnione. Jeśli zmywarka nie osiągnie temperatury - wywala błąd".

    Ad 4: Co prawda alfą o omegą nie jestem oraz za takiego się nie uważam - ale wierz mi że zdjęcie wnosi wiele do tematu bo jest to silniczek synchroniczny (co do pełnionych funkcji) i to o nim pisałem, po drugie zanim odpisałem na Twój poprzedni post zapoznałem się z nim, a po trzecie to chyba oczywiste, że skoro rozebrałem silnik pompy na części pierwsze, naprawiłem go i ulepszyłem to wiem jak on jest zbudowany i że jest to rodzaj silnika inwerterowego.

    Myślę, że bardziej należałoby się skupić na niesieniu pomocy a nie szukaniu dziury w całym. To tylko zniechęca Osoby które mogłyby wnieść coś do tematu lub o coś zapytać - jednak przy tak surowej ocenie będą się wahały to zrobić.

    Koledzy czy w samej grzałce lub raczej na jej korpusie występuje jakieś zabezpieczenie przeciw przegrzaniu/spaleniu..?
  • #6
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    ogrodnik6006 wrote:
    zdjęcie wnosi wiele do tematu bo jest to silniczek synchroniczny (co do pełnionych funkcji)

    Żeby nie było że się czepiam:
    Niezawodna naprawa silnika synchronicznego i grzałki w zmywarce Beko DIS5831
    Źródło:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_elektryczny_synchroniczny

    ogrodnik6006 wrote:
    skoro rozebrałem silnik pompy na części pierwsze, naprawiłem go i ulepszyłem to wiem jak on jest zbudowany i że jest to rodzaj silnika inwerterowego.

    Niestety, nie jestem moderatorem, ale za to dałbym Ci ocenę "pomógł". Więc tylko dałem Ci plusa jako "pomocny post" :)

    ogrodnik6006 wrote:
    Myślę, że bardziej należałoby się skupić na niesieniu pomocy a nie szukaniu dziury w całym. To tylko zniechęca Osoby które mogłyby wnieść coś do tematu lub o coś zapytać - jednak przy tak surowej ocenie będą się wahały to zrobić.

    Próbujesz mnie obrazić, lub obarczyć winą że zauważyłem Twoje błędy, zasugerowałem poprawienie ich. Ale zwróć uwagę że swoją "opinię/rację" (niepotrzebne skreślić) umotywowałem Ci merytorycznie. Nawet podrzuciłem odpowiednie linki.
    Jest to forum technicznie. Rozmawiamy tu o technice, wykluczamy i rozwiewamy wątpliwości, dyskutujemy o tym ale z poszanowaniem 2 osoby, odmiennego zdania ale szanując ZASADY TECHNICZNE (no i względy bezpieczeństwa).

    Niezawodna naprawa silnika synchronicznego i grzałki w zmywarce Beko DIS5831
    Myślę że te "pomogi" nie wzięły się znikąd i za darmo

    ogrodnik6006 wrote:
    czy w samej grzałce lub raczej na jej korpusie występuje jakieś zabezpieczenie przeciw przegrzaniu/spaleniu..?


    Co prawda nieco inna grzałka ale myślę że temat Cię zainteresuje
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3810499.html

    Możesz wkleić zdjęcia swojej grzałki, szczególnie od strony wtyczki to może coś Ci pokażę/wytłumaczę
  • #7
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Kolego Robo-technical doceniam, ze jesteś pomocnym forumowiczem oraz to że chcesz mi pomóc.

    W żadnym wypadku nie obraziłem Ciebie ani nie miałem takiego zamiaru jeżeli tak czujesz przepraszam - chciałem jedynie zwrócić uwagę na to, że odchodzimy od tematu, analiza budowy silniczka nie jest przedmiotem dyskusji i nic do niej nie wnosi - odciąga nas oraz tych którzy to czytają od meritum sprawy.

    To prawda, że silnik którego zdjęcie zamieściłem pod względem elektrycznym różni się od wzorca silnika synchronicznego (czego byłem świadomy i nigdy tego nie kwestionowałem) jednak ze względu na zastosowane w nim koła zębate, odpowiednie przełożenia oraz blokadę ruchu wstecznego silnik ten co do pełnionych funkcji zachowuje się jak silnik synchroniczny czego wyrazem niech będzie chociażby fakt że od kilkudziesięciu lat ten rodzaj silniczka nazywany jest synchronicznym przez wszystkich producentów tego podzespołu. Więc z tymi głupotami to trochę na wyrost było.

    Zamieszczam zdjęcia jakie miałem na podorędziu - jeżeli potrzebne będą bardziej szczegółowe daj znać (wyjmę grzałkę ze zmywarki i cyknę nowe).
    Czuję, że w obrębie wtyczki jest jakiś "termoaktywny" bezpiecznik/rozłącznik - jak pisałem we wcześniejszych postach słuchać było cykanie w obrębie grzałki. Ciekawe czy w przypadku włączenia grzałki na "sztywno" lub prawie na "sztywno" czujnik NTC uchroni ją przed spaleniem? Czekam na sugestie?
  • #8
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    ogrodnik6006 wrote:
    Czuję, że w obrębie wtyczki jest jakiś "termoaktywny" bezpiecznik/rozłącznik

    I znowu będę tutaj "złośliwy". Wtyczkę to masz w wiązce kablowej, a w grzałce masz gniazdko. Twoje przypuszczenie odnośnie obecności zabezpieczenia przy gnieździe jest dobrym spostrzeżeniem i celnym strzałem w dziesiątkę.

    Niezawodna naprawa silnika synchronicznego i grzałki w zmywarce Beko DIS5831

    Pod mocowaniem masz nawet 2 bezpieczniki termiczne. Nie pamiętam wartości temperatur przy jakich one działają. 1 z nich przy przekroczenie wartości wyłącza obwód ale po ostygnięciu przywraca przepływ prądu. Drugi zaś jak wyłączy to na amen.

    ogrodnik6006 wrote:
    słuchać było cykanie w obrębie grzałki.

    Normalne zjawisko związane z tym, że różne materiały pod wpływem temperatury, rozginają się, zmieniają kształt, wydłużają się, ale każdy w innym czasie. Stąd ten dźwięk.

    ogrodnik6006 wrote:
    Ciekawe czy w przypadku włączenia grzałki na "sztywno" lub prawie na "sztywno"

    Nie rozumiem co masz na myśli...
  • #9
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Oczywiście chodziło o gniazdo - "na sztywno" czyli z pominięciem bezpieczników pod gniazdem.?

    Jesteśmy coraz bliżej rozwiązania problemu z grzałką - obserwacje, przemyślenia i informacje od Ciebie utwierdzają mnie w przekonaniu, że na 99% wiem już gdzie leży problem - pod bezpiecznikami rura przepływowa jest zagięta na kilka mm do wewnątrz w celu "zbierania informacji" o temperaturze. W moim ulepszeniu przeciwdziałającemu dalszemu postępowi korozji pomimo szlifowania i zastosowania miedzi - przyleganie rury do okolic gniazda może nie być 100 procentowe przez co jeden z bezpieczników "myśli" że grzałka się przegrzewa. Pozostaje tylko rozwiązanie tego problemu...
  • #10
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    ogrodnik6006 wrote:
    czyli z pominięciem bezpieczników pod gniazdem.

    Skorzystam tu ze swojej wyobraźni technicznej i spróbuję przedstawić możliwy scenariusz.
    - Przy przekroczeniu dopuszczalnej temperatury oraz całki Joule'a dojdzie do przepalenia warstwy materiału grzejnego, czyli grzałka straci ciągłość (przewodzenia elektrycznego), chyba że będzie miała przebicie do masy (obudowy)
    - gorszy scenariusz, wydzielające się ciepło spowoduje powstanie ogniska pożarowego. Jeśli w okolicy będą sprzyjające warunki (dostęp tlenu, obecność innych materiałów palnych, (łatwopalnych), optymalne temperatura otoczenia, niska wilgotność) to może rozwinąć się POŻAR

    Dlatego nie warto ryzykować, odradzam omijanie zabezpieczenia w tej grzałce
  • #11
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Z bezpiecznikami to raczej było pytanie dotyczące możliwości ochronnych czujnika NTC - nie zrobiłbym tego bez pewności, że NTC to zabezpieczy. Jestem po raz pierwszy (no może drugi) - mile zaskoczony klasą zabezpieczeń zmywarki - gdyby jeszcze jakość wykonania (a dokładnie materiałów użytych do produkcji) podzespołów szła w parze z nimi.
  • #12
    mrice
    Moderator of Home appliances
    Piszecie pracę doktorską o grzałce dla której jest już tylko jeden kierunek --> śmietnik i przetwórstwo na puszki.

    ogrodnik6006 wrote:
    Pomyślałem jednak, że nie będzie mi się chciało za pół roku wyciągać zmywarki i wymieniać grzałki ze względu na korozję - w środek przekroju rury wcisnąłem rurę miedzianą nasadzoną na rurę z kwasówki 28mm średnicy. Patent działa jednak słabo (wcześniej grzała mocno i szybko teraz jakby jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem się załączało często słychać jakby stycznik się załączał i wyłączał. Powstaje pytanie jakie zabezpieczenia posiada grzałka oraz część układu odpowiedzialna za grzanie. Czy można jakoś oszukać grzałkę by to się nie rozłączała po chwili?


    Robisz kombinacje alpejskie z częścią za kilkadziesiąt złotych. Ciesz się, że są zabezpieczenia, bo robisz wszystko, by urządzenie puścić z dymem. Wywal te patentu, kup nową grzałkę, zamontuj. Najpewniej to będzie twój koniec cyrków z grzaniem.
  • #13
    ogrodnik6006
    Level 8  
    mrice - oczywiście dużo racji w tym co piszesz - jednak jak pisałem wcześniej nowa grzałka w najlepszym razie będzie wykonana tak samo lub gorzej - więc wcześniej czy później (raczej wcześniej) problem powróci. Nie ingerowałem w zabezpieczenia i nie mam takiego zamiaru - chciałem tylko poznać ich umiejscowienie i zasadę działania by ustalić gdzie popełniłem błąd. Pragnę dodać że grzałka nie ma nawet 50 cykli pełnego grzania więc poza korozją wewnętrzną jest w pełni sprawna - chciałem dać jej szansę - i widzę że takowa istnieje. Jeżeli nie uda się ten manewr oczywiście zmywarka otrzyma nową.
  • Helpful post
    #14
    mrice
    Moderator of Home appliances
    ogrodnik6006 wrote:
    nowa grzałka w najlepszym razie będzie wykonana tak samo lub gorzej - więc wcześniej czy później (raczej wcześniej) problem powróci.

    Powiem tylko tyle, że widząc to zdjęcie próbuję zajść w głowę co się odp... że tą grzałkę tak zeżarło. Nawyjmowałem w życiu dziesiątki, a może już setki takich grzałek z przeróżnych zmywaków. Czasami zdarzały się lekkie naloty korozyjne, ale nie takie numery, tu wygląda jakby zmywarka była podłączona zamiast do wody to do kwasu siarkowego...

    ogrodnik6006 wrote:
    Nie ingerowałem w zabezpieczenia i nie mam takiego zamiaru - chciałem tylko poznać ich umiejscowienie i zasadę działania by ustalić gdzie popełniłem błąd.

    Błędem było wpychanie kolejnej rurki w rurkę. Uwalasz cały system przekazywania ciepła do wody. Masz wpisaną specjalizację ogrodnictwo, wiec powiem tak, to numer na poziomie jak pozostawienie w upalne lato zimowego ocieplenia na krzakach róży. To po prostu nie zadziała jak należy.

    ogrodnik6006 wrote:
    Pragnę dodać że grzałka nie ma nawet 50 cykli pełnego grzania więc poza korozją wewnętrzną jest w pełni sprawna - chciałem dać jej szansę - i widzę że takowa istnieje.

    Zupełnie jak byś miał wąż ogrodowy zeżarty na cacy przez szczury. Przecież woda poleci przez niego, a że przy okazji wszystko inne będzie mokre ale to już szczegół.
    Nie, ta grzałka już nie jest sprawna, jak pisałem wcześniej, jedyne co z nią można zrobić to wysłać do huty i niech przerabiają ją na konserwy. Nie ma już zbytnio gdzie dobrze przymocować doń węża nawet.
  • #15
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    mrice wrote:
    Piszecie pracę doktorską o grzałce dla której jest już tylko jeden kierunek --> śmietnik i przetwórstwo na puszki.

    Też tak uważam co wyraziłem w poście 2 i 4.
  • #16
    machefi
    Home appliances specialist
    Robo-technical wrote:
    Pod mocowaniem masz nawet 2 bezpieczniki termiczne. Nie pamiętam wartości temperatur przy jakich one działają. 1 z nich przy przekroczenie wartości wyłącza obwód ale po ostygnięciu przywraca przepływ prądu. Drugi zaś jak wyłączy to na amen.

    Proszę bardzo.
    Niezawodna naprawa silnika synchronicznego i grzałki w zmywarce Beko DIS5831
  • #17
    ogrodnik6006
    Level 8  
    Zanim przejdę do podsumowania postu - krótkie pytanie czy grzałka np. 2000W (z takim samym gniazdem przyłączeniowym i o tej samej średnicy) będzie poprawnie współpracowała z moją zmywarką bo oryginalna miała 1800 ?
  • #18
    Robo-technical
    Home appliances specialist
    To czy grzałka będzie mieć 1600W czy 2300W jest zazwyczaj mało istotne bo i tak jest załączana z przekaźnika. Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem by inna moc grzałki powodowała jakieś problemy
  • #19
    mrice
    Moderator of Home appliances
    Byle średnica 32mm była i długość się zgadzała, na moc nigdy nawet nie patrzę. W przyzwoitej cenie i jakości są grzałki IRCA do tych zmywarek.