Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Śruba zalana ocynkiem, problem z wykręceniem

kubajed 28 May 2021 15:39 1170 15
Bosch
 • #1
  kubajed
  Level 10  
  Witam,
  oddałem do cynkowania ogniowego elementy z profili, do których są przyspawane mocowania z otworami gwintowanymi. Aby ocynk nie zalał kompletnie gwintu, wkręciłem w nie śruby M6 na silikon wysokotemperaturowy 1200 stopni. Problem jest taki, że nie można ich teraz wykręcić. Próbowałem podgrzewać element palnikiem, następnie kilka uderzeń młotkiem od góry w osi, wkrętarka ze sprzęgłem, i odkręcanie ze stopniowym zwiększaniem nastawy sprzęgła. Technika sprawdza się w 50%, tj. połowa śrub się ukręca. Czy możecie polecić jakiś lepszy sposób na wykręcenie takich śrub? I co zrobić z tymi ukręconymi? Otwór jest blisko profilu, nie można dojść wiertarką, żeby go rozwiercić.

  Śruba zalana ocynkiem, problem z wykręceniem Śruba zalana ocynkiem, problem z wykręceniem
 • Bosch
 • #2
  viktor1950
  Level 23  
  Kątowa przystawka do wiertarki - może pomoże.
 • Bosch
 • #3
  kubajed
  Level 10  
  Niestety nie zmieści się tam żaden uchwyt do wierteł. No może od miniszlifierki. Jednak wolałbym uniknąć rozwiercania, mam ich kilkadziesiąt.
 • #4
  Tommy82
  Level 41  
  Spróbuj dospawać nakrętkę.
 • #5
  kubajed
  Level 10  
  Tommy82 wrote:
  Spróbuj dospawać nakrętkę.


  Będę próbował, chociaż jestem sceptyczny, skoro śruby puszczają, a spaw jest słabszy, to on tym bardziej pęknie, ale spróbuję na jednym.
 • #7
  mychaj
  Level 33  
  Zawaliłeś kolego... cynkowanie jest jak lutowanie...
  Teraz tylko palnik i grzać, może puści... albo kombinować z rozwierceniem i wykrętakiem, ale marne szanse... i żadne wkrętarki, tylko klucz grzechotka i ręcznie, musisz mieć "czucie" czy śruba idzie czy ma ochotę się zerwać... lewo/prawo, cierpliwie, powoli...
 • #8
  kubajed
  Level 10  
  mychaj wrote:
  Zawaliłeś kolego...cynkowanie jest jak lutowanie...
  Teraz tylko palnik i grzać, może puści...albo kombinować z rozwierceniem i wykrętakiem ale marne szanse...i żadne wkrętarki tylko klucz grzechotka i ręcznie, musisz mieć ,,czucie" czy śruba idzie czy ma ochotę się zerwać...lewo / prawo cierpliwie powoli...


  Takie było zalecenie cynkowni...
  Jaki palnik najlepiej? Odkręcać na gorącym czy pozwolić wystygnąć?
 • #10
  mychaj
  Level 33  
  Nie wiem co napisać... tak ci zalecili? To ktoś spaprał sprawę i nie dopilnował... jakaś gwarancja?
  Jaki partacz doradza: wkręć śruby a potem zalewa je ocynkiem?
  Ja bym użył acetylenowego... ale może dojść do uszkodzenia ocynku i tu niema miękkiej gry.
  Jak śruby chcą ruszyć to zwykły propan butan, klucz i delikatnie lewo/prawo.
 • #12
  kubajed
  Level 10  
  Do wykręcenia mam jakieś 50 sztuk.
  Czyli odkręcać jak jeszcze gorące? Lutlampa na benzynę będzie odpowiednia?
 • #14
  clubber84
  Level 30  
  Jeśli w "cynkowni" doradzili koledze zabezpieczenie gwintów śrubami, to oznacza, że nie umieją manewrować produktem wyjętym z wanny oraz nie potrafią jeszcze opanować technologii "cynkowania".
  Po pierwsze, to wszelkie otwory gwintowane nie zabezpiecza się niczym, tylko po "ocynku" poprawia się gwintownikiem (a pręty narzynką).
  Po drugie, materiał cynkowany (szczególnie z profili zamkniętych) przygotowuje się wiercąc "otwory technologiczne", przez które wylewać się będzie masa cynkowa przy manewrowaniu po wyjęciu z wanny - najczęściej otwory takie się wierci/wybija na przelot (przez 2 ścianki) jeszcze przed spawaniem, minimum 5-6mm przed miejscem spawu, czyli przy krawędzi spawanego profila. Czasem chowa się otwory technologiczne w ściankach przy spawanych profilach, wtedy masa cynkowa przelewa się w środku konstrukcji i wylewa się przez niespawane końce profili.
  Porobił kolega takie otwory? Nawet po spawaniu można takie nawiercać, bez szkody dla produktu.
  Teraz już "po ptokach" i jak radzi kolega @mychaj - powoli, spokojnie, raz za razem ręcznie, nie siłowo za pomocą elektronarzędzi.
 • #15
  kubajed
  Level 10  
  Tak, otwory były robione.
 • #16
  bratHanki
  Level 32  
  Potoczna nazwa silikon wysokotemperaturowy to nic innego jak ognioodporny kit na bazie silikatu sodowego (szkła wodnego sodowego ) ii tlenku manganu, stąd jego czarny kolor i służy do uszczelniania bądź sklejania elementów poddanych działaniu wysokich temperatur. Dodatkowe grzanie może go jeszcze utwardzić. Jedno co mi przychodzi do głowy to kilka uderzeń młotkiem w celu skruszenia materiały i zalanie jakimś głęboko penetrującym fluidem do odkręcania zapieczonych gwintów.