Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Optex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo ThinkCentre M83 SFF - Rozbudowa komputera - karta graficzna.

oldsoul166 28 May 2021 18:07 279 18
    oldsoul166
    Level 4  
    Cześć,

Posiadam komputer "biurowy" Lenovo ThinkCentre M83 SFF w tej smukłej obudowie. Jedyne co w nim zmieniłem to dysk na SSD.

Chciałbym dodać do niego dedykowaną kartę graficzną, tak aby uruchomić na nim mniej wymagające tytuły.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc:

-jaką kartę kupić, która zmieści się w obudowie?
    - czy zasilacz ją "uciągnie"?

- czy taka karta to "plug&play" czy jej instalacja będzie wymagała czegoś więcej?

Będzie ktoś tak uprzejmy i poinstruuje mnie krótko jak zainstalować taką kartę graficzną?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    cysiekw
    Level 33  
    Kiepski czas na zakupy gpu, skoro jest to sff to gpu ze śledziem na niskim profilu, ale musisz zmierzyć. Zasilacz jaki tam siedzi ile wat i ile amper na lini 12v, ma jedną czy dwie linie 12? Ma dodatkowe molexy lub zasilanie pciex? Wymiana gpu to p&p plus sterowniki i tyle.
    oldsoul166
    Level 4  
    cysiekw wrote:
    Kiepski czas na zakupy gpu, skoro jest to sff to gpu ze śledziem na niskim profilu, ale musisz zmierzyć. Zasilacz jaki tam siedzi ile wat i ile amper na lini 12v, ma jedną czy dwie linie 12? Ma dodatkowe molexy lub zasilanie pciex? Wymiana gpu to p&p plus sterowniki i tyle.

W jaki sposób mam sprawdzić to o co pytasz?
  • Optex
    cysiekw
    Level 33  
    Otworzyć budę, zmierzyć śledź, etykiete zasilacza z parametrami foto i wrzucić tu
    oldsoul166
    Level 4  
    Lenovo ThinkCentre M83 SFF - Rozbudowa komputera - karta graficzna. Lenovo ThinkCentre M83 SFF - Rozbudowa komputera - karta graficzna. Lenovo ThinkCentre M83 SFF - Rozbudowa komputera - karta graficzna.

szczelina po wyciągnięciu zaślepki ma wymiary 68 mm x 13 mm.

Dodano po 9 [minuty]:

Dodaje jeszcze raz fotke zasilacza, bo pierwsza może być nieczytelna.
    cysiekw
    Level 33  
    Lipa 240 wat i brak dodatkowych kabli oraz niestandardowy rozmiar zasilacza. Aktualnie masz w nim jakies gpu czy używasz integry? Jaki procesor tam siedzi?
    oldsoul166
    Level 4  
    Używam grafiki zintegrowanej.
    Procesor Intel(R) Core(TM) i5-4570 CPU @ 3.20GHz
    cysiekw
    Level 33  
    Cpu nie jest tragiczne, niestety brak dodatkowego zasilania oraz niska moc zasilacza dyskwalifikuje optymalne karty graficzne do tego zestawu, np gtx 1050 ti low profile
    oldsoul166
    Level 4  
    A nie ma innego rozwiązania? Słabsze karty 2GB albo nawet 1GB?
    cysiekw
    Level 33  
    Są np gtx 750ti jeśli jest wersja low profile
    cysiekw
    Level 33  
    Nic ci nie doradzę, aż mnie serce boli jak widze te ceny, w listopadzie 2019 gtx 1050 ti na niskim profilu z gw wyrwał byś za 400-450 a teraz ech...
    oldsoul166
    Level 4  
    Miałem nadzieję, że pomożesz do końca skoro byłeś już tak dobry i poświęciłeś tyle czasu ;)
    cysiekw
    Level 33  
    Szukaj gtx 750ti opcja słaba, lub 1050/1050ti, chcąc kupić tanio i dobrze nieraz trzeba dwa-trzy miechy poświęcić na polowanie.
    dt1
    Moderator of Computers service
    GTX750Ti będzie nie zawsze, ale czasem wymagał dodatkowego zasilania. GTX1050 zwykle bez dodatkowego zasilania, GTX1050Ti różnie, mocniejsze wersje mogą go wymagać.

Dodatkowo można dołożyć GT1030 GDDR5 (unikać wersji DDR4, dużo mniej wydajna) - karta wydajnościowo minimalnie poniżej GTX750Ti, ale za to zasilacz na pewno uciągnie. GT1030 nie powala na kolana, ale jest na pewno dość mało problematyczna ze względu na mały pobór mocy i sporą dostępność kart w wersji low profile. Zalecam wersje z wentylatorem, mimo dostępności wersji chłodzonych pasywnie. I koniecznie z pamięciami GDDR5 (żeby z umiarkowanie szybkiej karty nie zrobić dużo gorszej).

Można również kombinować z zakupem adekwatnego zasilacza, zdaje się, że jest to gabarytowo standard TFX lub jakieś okolice (co nieco utrudnia wybór, ale da się kupić cokolwiek mającego więcej kabli niż tylko do płyty głównej). Należy się przy takiej okazji zaopatrzyć też w adapter zasilania, aby 24 pinowy wtyk podłączyć do płyty Lenovo (zdaje się 14 pin). Większość zasilaczy TFX nie posiada wtyku 6 pin, ale posiada molexy, co pozwala zamontować jakieś karty z umiarkowanym TDP wymagającym zasilania 6 pin. Przyzwoity zasilacz (np Seasonic TFX 300W) da się zakupić za 50 złotych na allegro. Ten wariant rozważyć można w przypadku znalezienia fajnej karty, która by pasowała, ale wymagała zasilania 6 pin.
    oldsoul166
    Level 4  

Czy dobrze znalazłem?
    lisek
    Service technician RTV
    Tak.
    Poczytaj Link_ gpu_upgrading_a_m83_sff

p.s
    ograniczenie dla karty masz od strony zasilacza , masz 240W, bywały 275W
    * karty Low Profile 2021 Link, rozgladaj się za 128-bitową

Taki filmik o 1030 Link

Quote:
    I5-4590 - 90 watts (TDP, )
    motherboard 10 watts
    RAM 5 watts
    fans 8 watts
    Total 12V power usage = max.115watts

*zostaje teoretycznie 120W zapasu na kartę, ale u kol.
    - Linia 12V zasilacza to 16A czyli ok. 190W
    - 190-115= 75W masz na kartę
    Złacze PCIe zabezpieczy max. 75W dla grafiki , jesli karta nie ma dodatkowego zasilania
    oldsoul166
    Level 4  
    Bardzo dziękuję, za potwierdzenie i za link.

Rozumiem, że ta karta wejdzie bez żadnych modyfikacji i zasilacz ją ucisgnie?

Kupuje te co wysłałem screena i zamelduje o sukcesach (mam nadzieję) :)
    dt1
    Moderator of Computers service
    Tak, karta powinna działać. Zwróć uwagę, żę ma tylko cyfrowe wyjścia na monitor (tak jak i wszystkie inne karty z serii 1000), więc upewnij się, że Twój monitor ma jakiekolwiek inne gniazdo niż VGA/D-SUB, albo zaopatrz się w adapter z HDMI na VGA.