Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router Wi-Fi z komórki vs modem Huawei E3272 - różne prędkości przesyłu danych

gordom 29 May 2021 01:36 396 11
 • #1
  gordom
  Level 8  
  Witajcie.
  Niedawno przesiadłem się na internet LTE z Nju Mobile. Skonfigurowałem sieć w oparciu o modem Huawei E3272 (4G LTE oryginalnie z PLAYa) podpięty do routera TP-Link TL-MR3420 (ma wgrane oprogramowanie Gargoyle).

  Internet działa, ale wolno. Dlatego postanowiłem zrobić mały test porównawczy.  Najpierw podpiąłem modem bezpośrednio do komputera i wykonałem speedtest (kilka razy).
  Następnie wypiąłem modem, a internet pociągnąłem z komórki (Samsung Galaxy S7) ustawionej jako router Wi-Fi (ta sama sieć a plan taryfowy jest wspólny dla komórki oraz karty SIM włożonej do modemu). Też wykonałem speedtest. Różnice są wyraźne.

  Jeśli internet idzie przez komórkę, to w downloadzie osiągam ok. 50 Mbit/s a w uploadzie ok. 20 Mbit/s
  Jeśli internet idzie przez modem to mam odpowiednio ok. 25-30 Mbit/s i ok. 20 Mbit/s

  Skąd taka różnica, skoro zarówno modem, jak i komórka korzystają z LTE? I co zrobić, aby na modemie mieć podobne osiągi jak na komórce?

  Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  gordom wrote:
  Skąd taka różnica, skoro zarówno modem, jak i komórka korzystają z LTE?

  Korzystać korzystają, ale w przypadku podpięcia pod dziadka TPlinka, dodatkowo wszystko idzie przez słabiutki router.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  gordom wrote:
  Huawei E3272 (4G LTE oryginalnie z PLAYa) podpięty do routera TP-Link TL-MR3420 (ma wgrane oprogramowanie Gargoyle).

  Niestety tak jak koledzy wyżej ten zestaw to już do muzeum się nadaje, no chyba że do jakiś mało wymagających instalacji przemysłowo/licznikowych bo na pewno nie do domu.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  gordom
  Level 8  
  Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. Po przeczytaniu rozumiem, że problem leży w możliwości (lub jej braku) agregacji pasma przez poszczególne urządzenia (komórkę i modem). Nie wiedziałem, że LTE na jednym urządzeniu może "nie równać się" LTE na drugim (mimo że i tu i tu jest 4G) i że są kategorie LTE, które wpływają na prędkość pracy.
  Sprawdziłem na stornie Orange i z niej wynika, że moje miejsce zamieszkania leży w zasięgu nadajnika, który agreguje 2 pasma.
  Czy na rynku obowiązują jakieś oznaczenia, po których można rozpoznać jaka kategoria LTE jest zaimplementowana w urządzeniu, czy też za każdym razem trzeba czytać specyfikację?
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @gordom
  Czasami jest tak, że raz się link zepnie na full, a następnym razem, choć jesteś dokładnie w tym samym miejscu zestawi się tylko 1/3 co poprzednio - LTE to fala radiowa, zatem jest wrażliwa na warunki pogodowe, umiejscowienie odbiorcy itd.
  LTE i nie tylko, jak w każdym komórkowym necie - nie jest tak, że jak się link zestawi na LTE to "trzyma się jak pijany płotu", nie - jak nie korzystasz to Cie BTS "zbije" do niższej kategorii, byś zbędnie nie blokował pasma jak nie korzystasz.
  Ale jak zaczynasz korzystać, to to nie jest tak, że w ułamku sekundy BTS "podbije" Twój link i wrócisz do pasma wcześniejszego, BTS może być zapchany i nie pozwoli się w danej kategorii podpiąć.
 • #11
  User removed account
  Level 1