Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czy dopuszczalne są gniazdka Schuko w Polsce?

chatman1 02 Jun 2021 11:04 6999 52
    Tomasz Lew
    Level 19  
    chatman1 wrote:
    Ciekawa dyskusja zawrzała, a zaczęło się od końca, czyli gniazdka :)

Odnośnie Niemiec, to z ciekawości zacząłem szukać info o 3x127V i faktycznie sieć z takim napięciem
    występowała nawet całkiem niedawno: https://www.bauexpertenforum.de/threads/vatte...sanfrage-zaehleranschlusssaeule-fragen.28434/
    https://www.elektrikforum.de/threads/was-ist-das-fuer-ein-netz.8524/
    Miała być już przebudowana.

Odnośnie gniazdek bardzo mocno się waham, zakładając różnicę w cenie 15zł/szt, to przy 40 gniazdkach jest już to 600zł. Nie wnikałem skąd wynika różnica. Teoretycznie materiał powinien być taki sam. Nie oczekuję podpowiedzi typu wybierz A, czy B. Wątek miał mi pomóc zadecydować, czy takie gniazdo nie stanowiłoby problemów również "w papierach".

Wtyczki przejrzałem i muszę przyznać, że na żadnej nie u siebie nie dopatrzyłem się oznaczenia L, N

Cały czas o tym pisałem. Układ sieci 3x127V (220V międzyfazowe) pracował jako TT w połączeniu w gwiazdę a 3x220V w trójkącie. W sieci trójkątnej czasami mówiono, że to 2x110V choć układ jest odizolowany od ziemi jak w IT ale IT ma odizolowany punkt neutralny w gwieździe. Mierniki faktycznie wskazywały ok 110V względem ziemi a jednym z zacisków gniazd choć prądy robocze i zwarciowe do ziemi nie płynęły o ile nie było gdzieś w innym miejscu doziemienia.
    Co do gniazdek to schuko w Polsce są zwykle droższe, a warto też wziąć pod uwagę ostrzeżenia na niemieckich forach o możliwości zabrudzenia styków uziemiających podczas remontów, malowania ścian oraz ich przypadkowego wyłamania jak się źle włoży wtyczkę. W Polsce schuko spotkałem tylko kilka razy jako jedno z gniazdek w kotłowniach gdzie był zainstalowany kocioł gazowy a wtyczka kątowa założona odwrotnie, co wskazuje, że były jakieś problemy z zapłonem z powodu niezgodnej polaryzacji z instalacją. Innego praktycznego zastosowania dla tych gniazd w Polsce osobiście nie widzę, poza przenośnymi listwami zasilającymi drobny sprzęt RTV
    tw84
    Level 17  
    Tomasz Lew wrote:

Cały czas o tym pisałem. Układ sieci 3x127V (220V międzyfazowe) pracował jako TT w połączeniu w gwiazdę a 3x220V w trójkącie. W sieci trójkątnej czasami mówiono, że to 2x110V choć układ jest odizolowany od ziemi jak w IT ale IT ma odizolowany punkt neutralny w gwieździe.

Ależ ty człowieku mieszasz. Dla szeregu napięć

127/220/380/660

przy sieci z przewodem neutralnym możliwe jest uzyskanie dwóch sąsiednich napięć. A zatem możliwe są sieci:

3x220/127, 3x380/220, 3x660/380

i z dwóch pierwszych uzyskasz napięcie 220V, bo o to właśnie chodzi w szeregach napięć zależnych od siebie o pierwiastek z 3.

Przy czym z punktu widzenia uziemienia sieci, praktycznie muszą być to sieci TN albo TT, ponieważ są uzasadnione powody, żeby nie stosować przewodu neutralnego izolowanego od ziemi, a więc IT odpada.

Sieć IT jest z zasady izolowana od ziemi i z zasady nie posiada przewodu neutralnego, o czym napisałem w poprzednim zdaniu. Natomiast czy uzwojenie transformatora zasilające sieć IT jest połączone w gwiazdę czy w trójkąt, to nie ma żadnego znaczenia. Ponadto w przypadku sieci IT mówimy wyłącznie o napięciu między przewodami fazowymi, bo napięcie do ziemi nic nie znaczy. Zatem sieć 3x220 to jest jedyna taka IT, z której można uzyskać 220V dla gniazdka jednofazowego. I takie sieci są ciągle użytkowane w specjalnych zastosowaniach, np. statki, laboratoria - generalnie tam, gdzie na stałe jest ktoś, kto może tę sieć doglądać i monitorować stan izolacji. Sieci Tx są pod tym względem o tyle lepsze, że są "bezobsługowe".

Teraz do czego zmierzam:
    We wcześniejszym poście pisałeś "uzwojenia transformatora połączone w trójkąt", więc nie wykręcaj kota ogonem, że to nie jest sieć IT. Co pokaże miernik między danym przewodem fazowym a ziemią to jest czysty przypadek, ale choćby nawet pokazał 110V, to to nie jest system 2x110V!!! I jeszcze raz piszę, że nie jest to sieć 3x127V tylko 3x220V.

Owszem trójkąt może też występować w szczególnym rodzaju sieci, tj. sieci uziemionych wierzchołkiem, gdzie jeden z przewodów fazowych jest stale na potencjale ziemi. Taka sieć może być klasyfikowana jako TT, wówczas ma przewody L1, L2, L3, albo TN-C, wówczas są przewody L1, L2, PEL3, albo 4-przewodowy TN-S: L1, L2, L3 i PE. Ale to też jest sieć jednonapięciowa, np. 3x220. Do ziemi, w zależności od przewodu jest wtedy 0 albo 220. Nie wiem czy w Europie takie sieci były stosowane, występowały w USA ale na wyższych napięciach dla celów przemysłowych rzędu 500V i więcej.
    r103
    Level 31  
    tw84 wrote:
    Fajne. Jeśli to kabel przedwojenny to z czego zrobiona jest ta czarna izolacja między żyłami a ekranem? Czy to jest po prostu naolejony papier?

To nie jest jakiś "ekran" tylko warstwa ołowiu izolująca kabel od wody...

Dodano po 1 [minuty]:

chatman1 wrote:

Odnośnie Niemiec, to z ciekawości zacząłem szukać info o 3x127V i faktycznie sieć z takim napięciem
    występowała nawet całkiem niedawno: https://www.bauexpertenforum.de/threads/vatte...sanfrage-zaehleranschlusssaeule-fragen.28434/

Całkiem niedawno był wątek o takiej sieci jak najbardziej działającej - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3762792.html
    tw84
    Level 17  
    r103 wrote:
    tw84 wrote:
    Fajne. Jeśli to kabel przedwojenny to z czego zrobiona jest ta czarna izolacja między żyłami a ekranem? Czy to jest po prostu naolejony papier?

To nie jest jakiś "ekran" tylko warstwa ołowiu izolująca kabel od wody...

Czyli ekran. Po angielsku "shield", ale na polski nie tłumaczymy jako "tarcza", tylko "ekran".

r103 wrote:

chatman1 wrote:

Całkiem niedawno był wątek o takiej sieci jak najbardziej działającej - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3762792.html

Tylko nie ustalono najważniejszego, czy to była sieć dwunapięciowa z przewodem neutralnym 3x220/127V (raczej TN albo TT), czy jednonapięciowa 3x220V - raczej IT.

Bo jak już pisałem, sieć 3x220/127V (ew. 3x230/133V) jest całkowicie poprawna, tylko mało praktyczna w dzisiejszych czasach, skoro 220 (230) V można też uzyskać z sieci 3x380/220V (3x400/230V)
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Ja się dziwię że w ogóle taki problem powstał. Montując shuko pozbawiamy funkcjonalności instalacje, praktycznie tylko urządzenia w 2 klasie ochronności możemy użytkować.
    Urządzenie w 1 klasie też można dołączać, pod warunkiem posiadania urządzeń z odpowiednimi wtyczkami. [krzysiek7]
    Kpc21
    Level 24  
    Można też w Polsce spotkać urządzenia – zazwyczaj starsze, ale mam też taki raptem kilkunastoletni przedłużacz – niewymagające uziemienia, których bez wymiany wtyczki nie da się podłączyć nawet do "naszych" gniazd z uziemieniem, o Schuko nie wspominając (wtyczka po stronie gniazda ma okrągłą płaską plastikową powierzchnię, bez otworu na bolec i bez wycięć na ten rowek prowadzący z gniazda Schuko). Tak więc to, że niektórych urządzeń nie można podłączyć do gniazd Schuko, to akurat taki średni argument.

Co innego, gdyby jeszcze takie urządzenia nie były już produkowane – ale wspomniany przedłużacz dowodzi, że i dziś da się takie niekiedy kupić.

Przykład: http://www.epolmark.pl/media/catalog/product/...8d27136e95/_/D/_DSC0301-3buok2_wtyczka_15.jpg

Czy dopuszczalne są gniazdka Schuko w Polsce?

Z ciekawszych tego typu urządzeń u mnie w domu, jest żelazko produkcji radzieckiej. Nie posiada ono styku ochronnego.

Nasze problemy to i tak nic w porównaniu z sytuacją z Danii, gdzie w powszechnej sprzedaży są urządzenia z wtyczkami Euro-schuko, jak u nas, lecz ich gniazdka, o ile styki robocze tych wtyczek do nich pasują, to już styk ochronny mają rozwiązany inaczej (też ma formę otworu w gniazdku, bolec jest we wtyczce), i powszechne jest podłączanie tych urządzeń do ich gniazdek tak, że styk ochronny nie zostaje podłączony.

I ponoć prawo do sprzedaży tam urządzeń z takimi wtyczkami... wymusiła UE.

Wszystko byłoby okej, gdyby równocześnie nakazano wymianę gniazdek (i duńskich wtyczek w starych urządzeniach), ale to oczywiście się nie zdarzyło. Chyba nawet w nowych obiektach nadal stosuje się gniazdka w duńskim standardzie.
  • Helpful post
    mmm777
    Level 30  
    Gniazdka Schuko są niezastąpione we wszelkich listwach i przedłużaczach. Powód jest raczej oczywisty, i dlatego staram się używać tylko takich.

Przypominam, że standard z bolcem uziemienia w gniazdku i bolcami prądowymi we wtyczce jest z założenia idiotyczny:
    - urządzenie, które wymaga uziemienia można podłączyć do gniazdka bez uziemienia,
    - urządzenie które uziemienia nie potrzebuje nie da się podłączyć do gniazdka z uziemieniem.
    (A teraz oglądamy różne protezy umożliwiające rozwiązanie tego problemu...)

A jeżeli dane urządzenie ma wtyczkę zgodną z Schuko, to wiemy że podłączone do gniazdka bez uziemienia musi być bezpieczne. I to jest dobra strona Schuko.
    Erbit
    Level 41  
    mmm777 wrote:
    Erbit wrote:
    Czyli jaki?

Oczywisty.
    Zasilacze wtyczkowe można wtykać na dwie strony :)

Mam rozdzielacze z bolcami i też wkładam zasilacze w dwie strony więc argument Kolegi jest nie taki oczywisty i na dokładkę delikatnie rzecz mówiąc naciągany.

Dodano po 4 [minuty]:

[edyta]

Podobnie jak ten argument.
    mmm777 wrote:
    ...
    - urządzenie, które wymaga uziemienia można podłączyć do gniazdka bez uziemienia,
    ...

Wszak wystarczy wymusić montaż gniazd z uziemieniem i "zaleta" Schuko wymyślona przez Kolegę znika.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Erbit wrote:
    Mam rozdzielacze z bolcami i też wkładam zasilacze w dwie strony więc argument Kolegi jest nie taki oczywisty i na dokładkę delikatnie rzecz mówiąc naciągany.

Otwory na bolec uziemniający mają z dwóch stron?
    Erbit
    Level 41  
    Mierzejewski46 wrote:
    Erbit wrote:

Otwory na bolek uziemniający mają z dwóch stron?

To może najpierw ustalmy co to są "zasilacze wtyczkowe" ?

[edyta]

Użyłem nomenklatury Kolegi -> Link i dokładnie takie miałem na myśli.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Dla takich zasilaczy to rzeczywiście gancy gall jak są wpięte. Myślałem o zasilaczach np. do laptopów.
    Level 43  
    Strumien swiadomosc... wrote:
    Urządzenie w 1 klasie też można dołączać, pod warunkiem posiadania urządzeń z odpowiednimi wtyczkami. [krzysiek7]

Tak tyko zaraz dojdziemy do takiej abstrakcji że bedziemy montowac angielskie gniazda pod warunkiem posiadania urządzeń z odpowiednimi wtyczkami.

Myśle że większość agd kupowanego w Polsce nie ma wtyczek F i nie należy montować takowych gniazd. POzatym w obwodach TNCS należy montować gniazda z kołkim ochronnym. Gdzie problemu .
    mmm777 wrote:
    Przypominam, że standard z bolcem uziemienia w gniazdku i bolcami prądowymi we wtyczce jest z założenia idiotyczny:
    - urządzenie które uziemienia nie potrzebuje nie da się podłączyć do gniazdka z uziemieniem.

Po prostu nie będzie .
    tw84
    Level 17  
    Strumien swiadomosci swia wrote:

Myśle że większość agd kupowanego w Polsce nie ma wtyczek F i nie należy montować takowych gniazd.

Możesz sobie myśleć, co chcesz, ale 100% sprzętu agd sprzedawanego w Polsce ma wtyczkę E+F.

POzatym w obwodach TNCS należy montować gniazda z kołkim ochronnym. Gdzie problemu .
    mmm777 wrote:

Po prostu nie będzie .

Czytaj ze zrozumieniem.
    r103
    Level 31  
    tw84 wrote:

Możesz sobie myśleć, co chcesz, ale 100% sprzętu agd sprzedawanego w Polsce ma wtyczkę E+F.
    Czytaj ze zrozumieniem.

Czy dopuszczalne są gniazdka Schuko w Polsce?

Pisz z sensem :D :D :D
    CYRUS2
    Level 42  
    Kolego mmm777 - zastanów się i sprawdź zanim zaczniesz pisać głupoty.
    mmm777 wrote:
    - urządzenie, które wymaga uziemienia można podłączyć do gniazdka bez uziemienia
    Spróbuj - mnie się nie udało.

mmm777 wrote:
    Można.
  • Helpful post
    Mierzejewski46
    Level 34  
    CYRUS2 wrote:
    mmm777 napisał:

Był sobie właściciel przedłużacza z wtyczką nie posiadającą otworka na kołek uziemniający gniazda. I do dniazda z kołkiem wetknąć się nie dało. No to wiertełkiem 8-ką cyknał otworek przy okazji uszkadzając izolację przewodu we wtyczce. Wpiął do gniazdka i bezpiecznik rozłączyło. Szukał uskodzenia przedłużacza długo. Także tak.
    Erbit
    Level 41  
    Mierzejewski46 wrote:
    CYRUS2 wrote:
    mmm777 napisał:

Był sobie właściciel przedłużacza z wtyczką nie posiadającą otworka na kołek uziemniający gniazda...

Rozmawiacie o dwóch różnych wtyczkach. @CURUS2 odnosi się do CEE 7/16 gdzie takie podłączenie jest możliwe zaś Ty do CEE 7/1. Tych Twoich jest coraz mniej na rynku.
    zbich70
    Level 43  
    Nie rozumiem o co ta cała dyskusja na dwie strony. Wzajemne udowadnianie wyższości gniazd typu E nad F i odwrotnie.
    Nie wiem dlaczego w tym temacie pojawia się w ogóle kwestia uziemienia, skoro oba typy go zapewniają. Problem z bezpieczeństwem dotyczy tylko typu C.
    I tu jest paradoks, bo ponoć typ F jest w Polsce zabroniony, to typ C stwarzający realne zagrożenie, nie jest.
    Co do E i F sprawa jest prosta - do E można podłączyć zarówno E jak i E/F (Unischuko), natomiast do F tylko F i E/F, więc to tylko kwestia funkcjonalności a nie problem.
    Problemem są gniazda i wtyki typu C i choć są dozwolone, to warto propagować pogląd aby ich nie stosować.
    User removed account
    Level 1  
    Level 43  
    zbich70 wrote:
    Problemem są gniazda i wtyki typu C i choć są dozwolone, to warto propagować pogląd aby ich nie stosować.

A niby gdzie można było by je zastosować?
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    A niby gdzie można było by je zastosować?
    We współczesnych instalacjach już nie, ale w oddanych do eksploatacji w minionym ustroju, owszem.
    Z mojej strony EOT, temat jest gniazda E vs. F, moim zdaniem wyjaśniony zresztą.