Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką

kubazlublina 29 May 2021 13:18 414 7
    kubazlublina
    Level 2  
    Witam,
    mam problem z doświadczeniem z fizyki. Doświadczenie polega na zbadaniu zależności szybkości zmian strumienia indukcji magnetycznej od czasu (czyli udowodnienie prawa Faradaya). W tym celu wziąłem plastikową rurkę, obwinąłem wokół niej w równych odstępach przewód miedziany izolowany (imitując cewki). Przez rurkę wrzucam magnes który powinien indukować napięcie w przewodzie. Przewód połączyłem z kablem odciętym od słuchawek i zestaw podłączyłem do komputera. Za pomocą programu do obróbki dźwięku spodziewałem się uzyskać wykres napięcia od czasu (skoki napięcia byłyby tym większe im szybciej poruszałby się magnes). Niestety program nie pokazuje kompletnie nic. Napięcie zmierzone na końcach przewodu jest bardzo małe- około 0.4mV (mierzone na najmniejszym zakresie licznika). Proszę o sugestie w jaki sposób mógłbym osiągnąć napięcie umożliwiające zarejestrowanie przez program. Załączam zdjęcia zestawu. Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką
    tos18
    Level 40  
    Tak nawiniętą cewką nic nie zarejestrujesz.
    Stworzyłeś uzwojenie bifilarne - czyli takie które niweluje wpływ pola magnetycznego
    Nawijaj jednym przewodem i w jednym kierunku. Tylko górna cewka
    nawinięta jest dobrze.
    Poza tym dla karty dźwiękowej potrzebujesz więcej zwojów.
    Masz dostęp do oscyloskopu ?
    kubazlublina
    Level 2  
    Niestety nie mam dostępu do oscyloskopu. Poprawiłem nawinięcie kabla, teraz jest po 12 zwojów w każdej "cewce". Nie jestem też przekonany czy takie połączenie przewodu miedzianego i słuchawkowego jest poprawne(zdj). Ile Twoim zdaniem potrzebowałbym nawinąć zwojów żeby karta dźwiękowa to odczytała?
    Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką
    tos18
    Level 40  
    Powtórzyłem Twój eksperyment - u mnie cewka ma 8zw drutu z skrętki komputerowej.
    Magnesik neodymowy daje impuls około 3 mVpp więc niezbyt dużo choć na oscyloskopie widać ładnie. Celował bym tak w 100zw lub szukał możliwie najsilniejszego magnesu.
    Nie wiem jaką czułość ma Twoja karta i czy ma wejście mikrofonowe (jest czulsze)

Co do kabla słuchawkowego - przewody są izolowane emalią(farbą) - usunąłeś ?
    Poprawność połączenia możesz sprawdzić miernikiem (przejście) tak samo jak to czy kabel jest sprawny.
    Patrząc od czubka wtyczki masz wejście lewe(sygnał), prawe(sygnał) i na końcu (najbliżej obudowy) masa.
    klamocik
    Level 31  
    Teoretycznie przelatujący magnes w każdych zwojach wytworzy impulsik jak będzie ich 10 to będzie 10 impulsów ale gdyby było 10 magnesów w takiej odległości jak zwoje to miałbyś 1 impuls ale 10 razy większy.
    kubazlublina
    Level 2  
    co do farby- przypaliłem końcówki zapalniczką- podobno to dobry sposób. Ostatecznie udało mi się uzyskać taki (trochę nędzny ale zawsze coś) wykres dla dwóch cewek:
    Fizyka- doświadczenie z magnesem i cewką
    Dziękuję za odpowiedzi.
    kubazlublina
    Level 2  
    W tym programie faktycznie lepiej widać skoki napięcia, są dobrze widoczne na tle szumu. Mam jedynie problem z wyeksportowaniem wyników do formy np. wykresu na którym byłoby widać skoki napięcia, ponieważ program zdaje się pokazywać przebieg jedynie na żywo. Audacity ma tą przewagę że jeśli coś zarejestruje to mogę do tego wrócić, powiększyć, wyciąć ten fragment i wkleić do sprawozdania.
    P.S. Sorry za tempo moich odpowiedzi, ale wczoraj miałem szczepienie i nie najlepiej się czułem.