Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozłącza bezpiecznik po dołączeniu drugiego podlicznika dwutaryfowego

Logarytmix 29 May 2021 17:38 351 6
    Logarytmix
    Level 8  
    Witam,
    Mam na jednym obwodzie odbiornik A, dla którego mierzę zużycie energii licznikiem jednofazowym dwutaryfowym PAFAL model 4A52cd przełaczając taryfy zegarem pcz-521.2
    Działa to od lat.
    Dokupiłem drugi licznik jednofazowy dwutaryfowy PAFAL, którym miałem w planie mierzyć zużytą energię odbiornika B na drugim obwodzie.
    Podłączyłem jak na załączonym rysunku:
    - dodałem złączki WAGO (do wyprowadzenia napięcia przełączającego taryfy w liczniku)
    - do wejście (1) licznika nr 2 wpiąłem przewód fazowy z bezpiecznika obwodu B
    - do wyjścia (3) licznika nr 2 wpiąłem odbiornik B

Napięcie na wyjściu zegara przełącza taryfy bezproblemowo
    Natomiast jak tylko załączam bezpiecznik obwodu B (wyłącznik nadprądowy B16 firmy GE) wyzwala różnicówkę a zegar sterujący pcz-521.2 się wyłacza (nic na wyświetlaczu)

Co jest nie tak w tym połączeniu?
    Rozłącza bezpiecznik po dołączeniu drugiego podlicznika dwutaryfowego
    Logarytmix
    Level 8  
    klamocik wrote:
    A czy odbiornik B nie robi zwarcia, sprawdzony? Czy to ta sama faza?.

Odbiornik B nie robi zwarcia. Działa normalnie bez olicznikowania.
    Faktycznie oba odbiorniki mogą być na różnych fazach - nie pomyślałem o tym.
    Jak to ogarnąć w sytuacji gdy są na dwóch różnych fazach?
    Będzie potrzebny osobny zegar do przełączania taryf licznika 2?

PS. Na schemacie wkradł się błąd. Wejścia 1 i 3 w zegarze są oczywiście zmostkowane.
    klamocik
    Level 31  
    Jak inne fazy to prawdopodobnie sterowanie robi zwarcie , wystarczy wypiąć te przewody z jednego licznika. Nie można mostkować 1 z 3 bo licznik nie będzie mierzył.
    zielon_1215
    Level 17  
    Logarytmix wrote:
    Natomiast jak tylko załączam bezpiecznik obwodu B (wyłącznik nadprądowy B16 firmy GE) wyzwala różnicówkę

Przy liczniku nr 2 masz fazę z przed RDC a neutralny zza RCD lub fazę zza RCD na neutralny z przed RCD.
    Logarytmix
    Level 8  
    zielon_1215 wrote:
    Logarytmix wrote:
    Natomiast jak tylko załączam bezpiecznik obwodu B (wyłącznik nadprądowy B16 firmy GE) wyzwala różnicówkę

Przy liczniku nr 2 masz fazę z przed RDC a neutralny zza RCD lub fazę zza RCD na neutralny z przed RCD.

Zagadza się. Taka była przyczyna.
    Niestety nie dało się inaczej jak zamontować osobny zegar pcz do przełączania taryf licznika nr 2 - obwody A i B są na różnych fazach.
    Temat zamknięty, zegar pcz dokupiony, zamontowany, całość działa teraz jak powinna.
    Dzięki za odpowiedzi.