Witam
Drukarka zacina papier w fuserze. Papier nie wychodzi z pieca - całkowicie zwija się w harmonijkę. Co może być tego przyczyną i jak usunąć usterkę?
skoro się zwija w harmionijkę, to zanim wyjmiesz kartkę z pieca, dokładnie sie przyjrzyj czy w nic ona (kartka) nie haczy.
Może pękł/oderwał się któryś z palców odrywacza w piecu i stąd zacina? może coś wpadło do pieca?
A może masz nie domkniętą klapkę od pieca?
skoro się zwija w harmionijkę, to zanim wyjmiesz kartkę z pieca, dokładnie sie przyjrzyj czy w nic ona (kartka) nie haczy.
Nie widzę aby o coś kartka haczyła w fuserze
Quote:
Może pękł/oderwał się któryś z palców odrywacza w piecu i stąd zacina?
Odrywacze (skosy) są całe i w komplecie (4 szt)
Quote:
może coś wpadło do pieca?
Nie widać z zewnątrz aby coś wpadło. Czyściłem wnętrze pieca sprężonym powietrzem jednocześnie odciągając pył odkurzaczem. Przecierałem wilgotną szmatką 2 rolki gumowe wałka wyprowadzającego kartki z drukarki na tacę odbiorczą i 4 plastikowe rolki z twardego tworzywa sztucznego (szerokości ok 10 mm każda). Przecierałem także bez wyjmowania z fusera wałek dociskowy (czerwony) i czarny wałek grzałki na ile to umożliwiał dostęp przez otwartą uchylną pokrywę. Nic te zabiegi nie dały
Quote:
A może masz nie domkniętą klapkę od pieca?
Zarówna duża pokrywa jak znajdująca się pod nią uchylna klapka z flagą podczas drukowania są zamknięte. Może czujnik współpracujący z flagą nie działa. Czyściłem go sprężonym powietrzem. Nie wiem dokładnie jaką rolę pełni? Czy jest to czujnik optyczny?
W każdym razie kartka nie dostaje się między rolki gumowe odprowadzające papier na tacę odbiorczą
Postaram się zaraz załączyć kilka zdjęć obrazujących usterkę.
Dodano po 17 [minuty]:
Kilka zdjęć obrazujących usterkę:
- Komunikat błędu
- Zacięty papier w piecu zwinięty w harmonijkę
- Stan odrywaczy w piecu.
- Plastikowa rolka naprowadzająca w piecu przed czyszczeniem
Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:
Wymontowałem fuser z drukarki. Poddam go szczegółowym oględzinom. Przy okazji chciałem zapytać od czego jest druga 3 żyłowa wiązka widoczna z lewej strony na zdjęciu. Wiązka ta występuje w wersji fusera dla drukarek Kyocera FS-1325MFP z duplexem. W fuserach dedykowanych do drukarek z tej rodziny bez duplexu np Kyocera FS-1041 wiązki tej niema.
Wtyczka 3pin jest od czujnika optycznego na klapie pieca, ze zdjęć można wywnioskować, że albo nie uruchamia się zespól rolek wyjścia papieru na tacę (czujnik powyżej pieca) albo kartka oklejona tonerem haczy i zawija się już w piecu (w przypadku kiepskiego tonera - nagar ). Nie widzę tu typowych harmonijek.
Wtyczka 3pin jest od czujnika optycznego na klapie pieca
,
Chyba odwrotnie wtyczka 2 pin od czujnika optycznego a wtyczka 3 pin od czegoś?
Quote:
ze zdjęć można wywnioskować, że albo nie uruchamia się zespól rolek wyjścia papieru na tacę (czujnik powyżej pieca) albo kartka oklejona tonerem haczy i zawija się już w piecu (w przypadku kiepskiego tonera - nagar ).
Wymontowałem, rozebrałem i wyczyściłem piec w środku. Poniżej zdjęcia rozebranego pieca po czyszczeniu. Wg mnie stan rolek, odrywaczy, wałka grzałki i wałka dociskowego jest zadawalający. Mimo to po ponownym zamontowaniu pieca do drukarki papier nadal zwija się w harmonijkę w środku pieca.
Nie wiem jak z tym czujnikiem z lewej strony w środku fusera za wawałkiem grzałki (zdjęcie czujnika poniżej) bo nie wiem jak go sprawdzić i do czego służy.
Po dotychczas wykonanych pracach wydaje mi się, że wałek wyjściowy z rolkami gumowymi nie obraca się i dlatego zatrzymuje papier w fuserze powodując jego zwijanie w harmonijkę - pytanie tylko dlaczego i jak się upewnić (sprawdzić), że rzeczywiście się nie obraca.
Quote:
Nie widzę tu typowych harmonijek.
Zadrukowany papier zwija się w środku pieca w piękną harmonijkę co widać na zdjęciu.
[/quote]
Sprawdz zebatke na walku grzejnym klin czasem sie zrywa. Jesli sie nie kreci moze tez nie byc samego napedu. Sprawdz naocznie wszystkie zebatki napedowe.
Sprawdz zebatke na walku grzejnym klin czasem sie zrywa.
Gdyby wałek grzewczy nie obracał się (nie był napędzany) w trakcie drukowania to papier zwijałby się (zacinał) przed fuserem jako, że para wałków: grzewczego i dociskowego są pierwszymi wałkami na jakie trafia arkusz papieru w fuserze. Ponieważ jednak papier zwija się wewnątrz fusera na odcinku między wałkiem grzewczym a wałkiem wyjściowym więc może to oznaczać brak napędu wałka wyjściowego a nie wałka grzewczego.[/quote]
Quote:
Jesli sie nie kreci moze tez nie byc samego napedu. Sprawdz naocznie wszystkie zebatki napedowe.
Osadzenie kół zębatych na wałkach fusera sprawdziłem - są dobrze zamocowane - nie stwierdziłem poślizgu.
Okazało się, że problem był z napędem wałka wyjściowego z rolkami gumowymi pieca o czym szerzej napiszę dalej.
Jak już wcześniej zasygnalizowałem powodem zwijania papieru w środku fusera był brak napędu wałka wyjściowego fusera.
Koło napędowe J wałka wyjściowego fusera napędzane jest przez koło A wałka silnika za pośrednictwem kół B, C, D, E, F G, H, I. Od kierunku obrotu tego wałka zależy czy kartka papieru opuszcza fuser i wykładana jest na tacę odbiorczą papieru (w trybie drukowania jednostronnego) czy kierowana jest do modułu duplexu na tylnej pokrywie drukarki (w trybie drukowania dwustronnego). Zmiana kierunku obrotów wałka wyjściowego realizowana jest przez koła Ea (kółko białe), Fa (kółko czarne). Gdy kółko Ea jest unieruchomione przez opuszczone kowadełko (dolne położenie kowadełka wymusza sprężynka naciągowa) papier kierowany jest z fusera na tacę odkładczą. Gdy zaś kowadełko jest uniesione do góry blokując ruch kółka Fa papier z pieca trafia do modułu duplexu. Położeniem kowadełka steruje elektromagnes za pośrednictwem dźwigni kowadełka (włączony elektromagnes: kowadełko u góry, wyłączony elektromagnes - kowadełko wraca do dolnego położenia pod wpływem sprężynki naciągowej). To właśnie brak sprężyny naciągowej sprawiał, że kowadełko nie było dociskane do koła Ea wskutek czego to koło nie było przez nie blokowane a w następstwie tego wałek wyjściowy fusera nie obracał się we właściwym kierunku (jak dla trybu drukowania jednostronnego), uniemożliwiając tym samym odprowadzenie papieru na tacę odbiorczą. W konsekwencji tego następowało zwijanie papieru w fuserze.
PS
W drukarce Kyocera FS-1041 bez duplexu napęd jest uproszczony w stosunku do drukarki FS-1325MFP z duplexem. Nie występuje w nim mechanizm zmiany kierunku obrotów wałka fusera (elektromagnes, koła D, E, F, G, H, I) oraz nie występują 3 koła (widoczne u dołu z lewej strony na poniższym pierwszym zdjęciu) napędzające wałek transportu papieru przez moduł duplexu w tylnej pokrywie drukarki.
Napęd drukarki
Koła G, H, I.
Koła E, F
Koła D, E, F, G
Brak na wskazanym miejscu sprężynki powodował problem zwijania papieru w fuserze.