Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moc przetwornicy i zasilacza

adm555 30 May 2021 01:15 180 2
    adm555
    Level 9  
    Witam i mam pytanie. Będę kupował na 10 lat przetwornicę i akumulator do serwera.
    1. czy przetwornica się starzeje szybko? Czy 10 lat to dużo dla przetwornicy? W jaki sposób najczęściej się psuje? Brak zasilania w ogóle czy tylko brak backupu z akumulatora?
    2. planuję zakup firmy kemot bo mają bardzo krótkie czasy przełączania i funkcje ładowania akumulatora. Muszę mieć zabezpieczenie na zwykły switch niezarządzalny, ok 15 userów przyłączonych bez PoE, netię spot router, 2 kompy-serwery. Ten mocniejszy jak obciążyłem procesor na 100% pobór na mierniku doszedł do 160W. 2 kompy liczę maks. 320W z bardzo dużym zapasem. Każdy komp ma zasilacz 600W. Więcej poboru mocy nie będzie. Czy lepiejj kupić kemota 500W czy lepiej nie ryzykować i mieć większy zapas i kupić 700W? Mam nadzieję że kupując przetwornicę trzeba brać realny pobór mocy a nie moce zasilaczy.
    3. przetwornica ma tylko 2 wyjścia 230V - czy można podłączyć do 1 gniazda listwę z 1 kompem, switchem i routerem? Czytałem coś że nie można listwy podłączać - jakieś prądy zwrotne czy coś. Ma tutaj znaczenie moc przetwornicy?
    pawelr98
    Level 39  
    3. Można, póki moc się zgadza to niczemu nie szkodzi.

2. Te komputery z zasilaczami 600W to mają aktywne PFC ? Bo jak są to chińczyki to możliwe że mają pasywne i z tego względu mają mniejszy niż 1 współczynnik mocy. Tj. np. komputer pobiera 160W (moc czynna) ale 200VA (moc pozorna).
    Im większa moc przetwornicy tym mocniejsza elektronika i lepiej znosi długotrwałą pracę.

1. Zależy w jakich warunkach pracuje, natomiast 10 lat przy normalnym traktowaniu to nie jest jakiś problem, najprawdopodobniej akumulatory się wcześniej zużyją i trzeba je będzie wymienić

I kolega to chyba UPS-a chciałby a nie przetwornicę. W tym wypadku moc UPS-a jest podawana dla obciążenia paro minutowego, dla ciągłego trzeba dać zapas żeby nie zagrzać elementów mocy.
    adm555
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź.

2. Tutaj rzeczywiście mogłem od razu podać: to są dobre zasilacze firmy Chiefteca - jeden kosztował 300 zł a drugi 200 zł. Ten pierwszy to "bronze".

Co do UPSa - no właśnie problem w tym, że UPSy komputerowe mają wbudowane bardzo małe baterie i są bardzo drogie w przeliczeniu do tego co oferują. On-line to jak przeglądałem neta cena od 1500 zł zaczyna się - bez możliwości podłączenia akumulatora zewnętrznego. A sprzęt musi mieć zabezpieczenie do pracy np. na 4 godziny. Jeden komp. mogę wyłączyć podczas zaniku prądu 230V - pobór średni mocy na 1 zestawie: komputer + switch + router nie przekroczy wtedy 100 W.

A co sądzicie na temat tego akumulatora z allegro?
    https://allegro.pl/oferta/akumulator-yuasa-si...MIh4_msrfx8AIVDwd7Ch0NyQ32EAQYCCABEgJUKvD_BwE
    1. Po ilu latach warto taki akumulator wymienić jako backup dla przetwornicy? Zaznaczam, że zanik prądu może się zdarzyć 1 raz w roku maksymalnie: taki scenariusz zakładam na podstawie moich dotychczasowych 20-letnich obserwacji.
    2. Ile Ah co roku spada jego pojemność z początkowych 100 Ah?