Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rozmagnesować stalowy dwuteownik?

charm_spider 30 May 2021 23:08 1581 38
    charm_spider
    Level 21  
    Oooj, mega dawno mnie nie było 🙈

Szukam rady - pomysłu, jak rozmagnesować stalowy dwuteownik 🤣
    Teoretycznie - no problem, cewka, prąd, itd.
    Ale.
    Problemy podstawowe są są dwa:
    1. Brak bezpośredniego dostępu (przykryty wełną mineralną, konstrukcją sufitu, jeszcze bez płyt GK), dostęp jest do dwóch stalowych słupów, na których ten dwuteownik jest wsparty (uziemionych słupów, żeby było ciekawiej).
    2. Rozmiar - dwuteownik ma prawie 5m długości i waży blisko tonę.... 🙈

Jakby to powiedzieć, namagnesował się (no dobrze, nie całkiem sam, efekt "odkładania" magnesów spawalniczych) dwuteownik będący elementem konstrukcyjnym domu.
    No i jest to problem, bo na piętrze nad tym dwuteownikiem głupieje odkurzacz samojezdny. A kompas północ wskazuje na południu.

Macie jakiś pomysł realny do zrealizowania? Jak to rozmagnesować?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    ADB-6
    Level 28  
    Przyłóż mu porządnie jakimś młotem. Magnesy żelazne tracą właściwości pod wpływem silnego wstrząsu.
    Jakaś młoto-wiertarka mająca z 10-12J powinna dać radę. ;)
    charm_spider
    Level 21  
    ADB-6 wrote:
    Przyłóż mu porządnie jakimś młotem
    nie wiem, czy dom by przetrzymał, a chętnie bym tu jeszcze pomieszkała 😉
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    charm_spider wrote:
    dostęp jest do dwóch stalowych słupów, na których ten dwuteownik jest wsparty

Masz dostęp do obu końcow tego dwuteownika, więc przepuść przez tą ramę ze 200 A AC ze spawarki transformatorowej, stopniowo zmniejszając natężenie prądu.
    ADB-6
    Level 28  
    charm_spider wrote:
    No i jest to problem, bo na piętrze nad tym dwuteownikiem głupieje odkurzacz samojezdny. A kompas północ wskazuje na południu.

Żyrokompas rozwiązałby ten kłopot, i choć jest dosyć kosztowny - nie rozwiąże problemu źródła anomalii magnetycznej domu. ;)
    Skoro profil udało się namagnesować niewielkim magnesem, może elektromagnes zasilony gasnącym przebiegiem prądu zmiennego na powrót rozrzuci niesforne domeny magnetyczne. Taki elektromagnes można by wykonać np. z trafo od mikrofalówki, albo na podłodze piętro wyżej jakieś pętle z drutu??? :D
    ADB-6
    Level 28  
    mychaj wrote:
    Podobno wysoka temperatura dobrze rozmagnesowuje😉

:D Co sugerujesz? :D
    ADB-6
    Level 28  
    Ufff...
    Myślałem że zaproponujesz Fe+Al. Kiedyś próbowali tym rozmagnesować WTC, ale przesadzili z ilością. :D :D
    ADB-6
    Level 28  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Jeżeli już to FeO

No tak. Tlen gdzieś mi się ulotnił. Wszedł w inną reakcję. :D
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Może dało by się jakoś wyekranować ten belek. Albo pomalować farbą ekranującą. Ewentualnie spawarka transformatorowa przewody na końce belki i ze 200A przepuścić. Albo poczekać z rok jego magnetyzm spadnie.
    charm_spider
    Level 21  
    mychaj wrote:
    Podobno wysoka temperatura dobrze rozmagnesowuje😉
    nooo, tak powyżej 1000 stopni😉
    Tylko to trochę więcej niż wytrzyma konstrukcja drewniana, z którą jest związany ten dwuteownik 🤣
    atom1477
    Level 43  
    Są 4 metody rozmagnesowania.
    1. Silne drgania mechaniczne.
    2. Wygrzanie powyżej temperatury Curie (dla stali z 770°C, więc w tym wypadku odpada).
    3. Powolne wyciąganie ze zmiennego polka magnetycznego (które musi być do pola do jakiego jest namagnesowany przedmiot). To jest to co proponował kolega w poście #4.
    4.Zmierzenie rozmieszczenia przestrzennego pola, np czujnikiem SS495, a później określenie gdzie przyłożyć magnesy aby to rozmagnesować. Na koniec potwierdzenie tym samym czujnikiem czy się udało.
    Można to zresztą robić w trakcie. Czyli z przyłożonym czujnikiem przybliżać i oddalać magnes, aż po oddaleniu zostanie wskazanie czujnika najbliżej 0.
    Jak widzimy że mamy biegun N, o wartości np. 100mT, to przybliżamy magnes biegunem S aż do małego przebiegunowania (bez przebiegunowania się nie uda).
    Jak zejdziemy do 0mT, to po oddaleniu magnesu znowu będzie pole N o jakimś natężeniu.
    Więc trochę przebiegunowujemy, strzelam że np. do -20mT, i po oddaleniu magnesu zostanie np. 1mT.
    I potem to powtarzamy dla innych punktów.
    Mimo dużej czasochłonności i zabawy, to w tym wypadku chyba będzie najwygodniejsza metoda.
    charm_spider
    Level 21  
    Po dłuższej analizie doszliśmy do wniosku, że do magnesowania poza magnesami musiał się też przyczynić migomat, i w sumie nie mamy pewności, od jakiego czasu tak jest 🙈

Jak nic innego nie wykombinujemy, to chyba faktycznie tylko spawarka, mimo oporu że strony męża 🤦🏻‍♀️
    Ekranować nie da rady, bo od góry jest strop (płyta mfp, panele, itd), od dołu 20cm wełny, paroizolacja, mocowania do płyt GK. Między dwuteownik i strop nie ma szans się dostać.

Jako ciekawostka zdjęcie sprzed chyba dwóch lat, jak jeszcze był dostęp. Jak rozmagnesować stalowy dwuteownik?
    Tommy82
    Level 41  
    @charm_spider

Cześć

A może tam masz coś jeszcze w podłodze np przewody elektryczne i to one sieją śmiecie w okolice.
    Nie zastanawiałem się nigdy jak takie odkurzacze znajdują drogę ale jak to nawiguje w oparciu o kompas a nie np inercyjnie to dzisiaj tyle rzeczy generuje zakłócenia z tym odkurzaczem włącznie że to by prawie nigdzie nie działało.
    Jest jeszcze jedna kwestia którą bym rozważył przed grzaniem do temperatury Curie, czy korzystaniu z zapasów sąsiada górnika strzałowego.
    Że to sam dwuteownik jest zakłóceniem.
    charm_spider
    Level 21  
    Tommy82 wrote:
    A może tam masz coś jeszcze w podłodze np przewody elektryczne i to one sieją śmiecie w okolice.
    Idą przewody, ale nie tylko tam. I sprawdzaliśmy przy wyłączonym zasilaniu w domu, żeby taki powód wyeliminować.

Słupy też są namagnesowane, inne dwuteowniki może też (są jeszcze 2 duże), ale są pod ścianami, a ten jeden dwuteownik jest centralnie - dlatego to zauważyliśmy.

Tak naprawdę nie znamy na 100% przyczyny namagnesowania, czy to magnesy spawalnicze "odkładane" na tą konstrukcję, czy spawanie, czy nie wiem, co jeszcze. W każdym razie mam pod podłogą porządny stały magnes, i chętnie bym go rozmagnesowała 😉
    Damian_Max
    Level 15  
    Hm.. a sprawdzaliście inny model odkurzacza, może innej firmy, może jakiś droższy?
    Bo jest kilka firm to produkujących a i zakres cenowy jest szeroki, może w niektórych jak są zakłócenia na jednym czujniku (magnetycznym?) to wtedy kompensuje to innym czujnikiem (przemieszczenia?) ?

Może jak macie taką możliwość to pożyczcie inny model od znajomego i sprawdźcie.
    Chris_W

Level 38  
    Jeśli kompas pokazuje północ na południu to prawdopodobnie znaczy że belka przebiega w kierunku N-S (i ma odwrotne namagnesowanie niż Ziemia), a to oznacza że można użyć zewnętrznych magnesów aby przemagnesować tę belkę zgodnie z kierunkiem pola Ziemi - jej własnego magnetyzmu raczej nie uda się wyeliminować, ale można jej pomóc aby dostosowała się do Ziemi.
    charm_spider
    Level 21  
    mychaj wrote:
    Ale to nie jest konstrukcja stawiana od zera przez was tylko coś remontowanego?
    Może kluczem jest rodzaj/typ/gatunek stali zastosowanej do wyprodukowania tej tregry?
    To stara stodoła zaadoptowana na dom mieszkalny. Konstrukcja stropu itd w 100% nasza, wcześniej syropu w ogóle nie było 😉
    Stal kupowana, w większości gięta (słupy, ceowniki), ale też niektóre kawałki "z odzysku" itd.
    Nie wiem, jak było ileś lat temu, wtedy nie sprawdzałam, ale wydaje mi się, że nie było aż tak, bo na początku odkurzacz nie wariował, albo po prostu nie zwróciłam uwagi 🤔

Dodano po 4 [minuty]:

Chris_W wrote:
    Jeśli kompas pokazuje północ na południu to prawdopodobnie znaczy że belka przebiega w kierunku N-S (i ma odwrotne namagnesowanie niż Ziemia), a to oznacza że można użyć zewnętrznych magnesów aby przemagnesować tę belkę zgodnie z kierunkiem pola Ziemi - jej własnego magnetyzmu raczej nie uda się wyeliminować, ale można jej pomóc aby dostosowała się do Ziemi.
    Przebiega wschód-zachód, ale w newralgicznym miejscu jest jeden z jej końców - N. Drugi koniec jest pod ścianami (miejsce zbiegu 3), więc trudniej sprawdzić 😉
    Podobna sytuacja jest w wypadku słupów zarówno na parterze jak i na piętrze - ale że są mniejsze, to aż tak się to nie rzuca w oczy (o ile się nie podejdzie do nich z kompasem)
    atom1477
    Level 43  
    Chris_W wrote:

Nie ma szans.
    Taka belka ma z 1000 razy silniejsze pole niż pole Ziemskie.
    A to oznacza że zakrzywi pole Ziemskie wokoło siebie.
    O ile tuż nad belką kierunek N-S będzie zachowany, to po bokach już nie. Będzie kierowało pole w kierunku belki. Magnesowanie więc nic nie da. Trzeba rozmagnesować i to porządnie.
    charm_spider
    Level 21  
    Damian_Max wrote:
    Hm.. a sprawdzaliście inny model odkurzacza, może innej firmy, może jakiś droższy?
    może to głupio zabrzmi, ale testowaliśmy tylko tańszy, ale było to przed, zakupem naszego, i nie wariował.
    Ale też miał dużo mniej czujników itd. To dość nowy model (roborock s5 max).
    Ten jakoś sobie radzi, pojeździ trochę w kółko w miejscu i jedzie dalej, ale i tak chętnie bym rozmagnesowała sobie dom 😉

Tak wyglądała ostatnia "trasa" sprzątania.
    Chris_W

Level 38  
    atom1477 wrote:
    Chris_W wrote:

Nie ma szans.
    Taka belka ma z 1000 razy silniejsze pole niż pole Ziemskie.
    A to oznacza że zakrzywi pole Ziemskie wokoło siebie.
    O ile tuż nad belką kierunek N-S będzie zachowany, to po bokach już nie. Będzie kierowało pole w kierunku belki. Magnesowanie więc nic nie da. Trzeba rozmagnesować i to porządnie.

Miałem na myśli zastosować sztuczne pole magnetyczne symulujące te ziemskie i jednocześnie maskujące to z belki. Przykleić do belki odpowiednie magnesy na stałe w kierunku N-S. Jeśli maszynka korzysta z kompasu to przynajmniej powinna zacząć poruszać się jak trzeba.
    Ale jak sytuacja z belkami jest "urozmaicona" to pewnie się nie uda.
    charm_spider
    Level 21  
    Chris_W wrote:
    Miałem na myśli zastosować sztuczne pole magnetyczne symulujące te ziemskie i jednocześnie maskujące to z belki.
    nie wiem, czy mam takie magnesy, żeby "zmaskować" pole magnetyczne prawie tonowego magnesu stałego 😉
    Kwestię dostępności pominę.

No i odkurzacz to tylko odkurzacz, pochodzi trochę w kółko i tyle, ale np odwiedzającą babcia z rozrusznikiem serca itd może mieć "mały" problem. 😉
    Chris_W

Level 38  
    charm_spider wrote:
    Chris_W wrote:
    Miałem na myśli zastosować sztuczne pole magnetyczne symulujące te ziemskie i jednocześnie maskujące to z belki.
    nie wiem, czy mam takie magnesy, żeby "zmaskować" pole magnetyczne prawie tonowego magnesu stałego 😉
    Kwestię dostępności pominę.

No i odkurzacz to tylko odkurzacz, pochodzi trochę w kółko i tyle, ale np odwiedzającą babcia z rozrusznikiem serca itd może mieć "mały" problem. 😉

To jest tonowy magnes, ale bardzo słaby ;) - jak widać ledwo daje radę zakłócić ziemskie pole - odkurzacz generalnie chodzi dobrze. Nie jest jeszcze pewne że to z winy namagnesowania - może być coś innego. Jesteś pewna, że odkurzacz kieruje kompasem? A nie przez mapowanie drogi, albo jeszcze inaczej? Czy ma funkcję "uczenia się pomieszczenia" albo coś podobnego?
    charm_spider
    Level 21  
    Chris_W wrote:
    Jesteś pewna, że odkurzacz kieruje kompasem? A nie przez mapowanie drogi, albo jeszcze inaczej? Czy ma funkcję "uczenia się pomieszczenia" albo coś podobnego?
    postawiony w tamto miejsce odkurzacz rzuca komunikatem o zbyt silnym polu magnetycznym, co może być jakaś wskazówką 😉
    No i kompas też trochę pokazuje.
    atom1477
    Level 43  
    Chris_W wrote:
    Miałem na myśli zastosować sztuczne pole magnetyczne symulujące te ziemskie i jednocześnie maskujące to z belki. Przykleić do belki odpowiednie magnesy na stałe w kierunku N-S. Jeśli maszynka korzysta z kompasu to przynajmniej powinna zacząć poruszać się jak trzeba.

Wiem, ale mówię że właśnie takie coś też nie zadziała.
    Pole magnesów będzie za silne.
    Silny magnes "łapie" obce pole, i kształt pola zrobi się taki:
    Nie będzie więc zachowany kierunek N-S na całej powierzchni podłogi (nie będzie równoległości linii).
    Żeby magnes umieszczony równolegle do pola i w kierunku pola nie zniekształcał tego pola, to jego indukcja musiała by być taka sama jak indukcja tego pola.
    A pole Ziemskie to bardzo małe pole. O wiele za duże dla twardych materiałów magnetycznych. Ciężko tak słabo namagnesować twardy materiał magnetyczny.

Dodać też trzeba że pole magnetyczne Ziemi na Polskiej szerokości geograficznej jest prawie pionowe (kąt o wiele większy niż 45°).
    Namagnesowanie dwuteownika w tym kierunku będzie trudne. O ile w ogóle możliwe do zrobienia zdalnie. Pole raczej skręci i pójdzie wzdłuż.

charm_spider: załatw sobie czujnik i po prostu zmierz to pole.
    Taki czujnik to mniej jak 10zł (ale będzie wymagał multimetru do odczytu).
    Chris_W

Level 38  
    atom1477 wrote:
    Chris_W wrote:

Wiem, ale mówię że właśnie takie coś też nie zadziała.
    Pole magnesów będzie za silne.
    Silny magnes "łapie" obce pole, i kształt pola zrobi się taki:
    Nie będzie więc zachowany kierunek N-S na całej powierzchni podłogi (nie będzie równoległości linii).
    Żeby magnes umieszczony równolegle do pola i w kierunku pola nie zniekształcał tego pola, to jego indukcja musiała by być taka sama jak indukcja tego pola.
    A pole Ziemskie to bardzo małe pole. O wiele za duże dla twardych materiałów magnetycznych. Ciężko tak słabo namagnesować twardy materiał magnetyczny.

Dodać też trzeba że pole magnetyczne Ziemi na Polskiej szerokości geograficznej jest prawie pionowe (kąt o wiele większy niż 45°).
    Namagnesowanie dwuteownika w tym kierunku będzie trudne. O ile w ogóle możliwe do zrobienia zdalnie. Pole raczej skręci i pójdzie wzdłuż.

charm_spider: załatw sobie czujnik i po prostu zmierz to pole.
    Taki czujnik to mniej jak 10zł (ale będzie wymagał multimetru do odczytu).

Jeśli belka byłaby N-S to na końcach dwa magnesy by wystarczyły - raz że belkę by na stałe ukierunkowały N-S, a dwa że nie byłoby pola rozproszonego (w praktyce). Ale w wyniku dyskusji okazało się że warunki nie pozwalają, więc odpuszczam dyskusję nad tym pomysłem.
    Co do rozwiązania - wg mnie nie uda się tej belki przemagnesować, rozmagnesować - trzeba z tym żyć, na rozruszniki serca i na zdrowie nie powinno wpływać bo jest za słabe pole. W przyszłości może pomóc folia aluminiowa jako podkład pod panele, ale na dzień dzisiejszy bym odpuścił rozwiązywanie tego problemu.
    atom1477
    Level 43  
    Nie bardzo wiesz o czym mówisz.
    Pole rozproszone jak najbardziej by było. A do tego doszło by zakrzywienie oryginalnego pola Ziemskiego.
    Ekranowanie pola jest bardzo trudne. A używanie do tego aluminium to już zupełnie absurd.

Ale co do jednego się zgadzam: że najlepiej sobie odpuścić ten temat. I zamiast tego zmienić odkurzacz.