Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ramię robota MyCobot z modułami Raspberry Pi 4 lub M5Stack ESP32

ghost666 01 Jun 2021 17:05 828 0
Wago
 • Ramię robota MyCobot z modułami Raspberry Pi 4 lub M5Stack ESP32
  Ramię robotyczne MyCobot firmy Elephant Robotics zostało wprowadzone na rynek w zeszłym roku, wraz z modułami M5Stack Atom i Basic ESP32. Ramie oferuje 6 stopni swobody, maksymalny udźwig na poziomie 250 gramów i cenie od 599 dolarów. Firma wypuściła teraz nową wersję za 699 dolarów - MyCobot-Pi - z większością tych samych funkcji, z wyjątkiem aktualizacji do Raspberry Pi 4B, która oferuje większą wydajność i elastyczność.

  Obie wersje akcesoriów do ramienia robota MyCobot, takie jak chwytak czy pompa ssąca, podłączane są przez złącze LEGO, ale podczas gdy oryginalna wersja - MyCobot-M5 - opiera się na oprogramowaniu Arduino, nowy MyCobot-Pi obsługuje systemy operacyjne Debian/Ubuntu i ROS z algorytmami rozpoznawania obrazu, które mogą współpracować z różnymi kamerami. Przyjrzyjmy się bliżej obu konstrukcjom.

  Ramię robota MyCobot

  Pomimo tych samych części mechanicznych, specyfikacje MyCobot-M5 i MyCobot-Pi znacznie się różnią:

  * Kontroler:
  MyCobot-M5 - M5Stack Basic z dwurdzeniowym procesorem ESP32 z łącznością 2,4 GHz WiFi 4 i Bluetooth LE
  MyCobot-Pi - Kompputer jednopłytkowy Raspberry Pi 4 Model B z czterordzeniowym procesorem Cortex-A72, dwuzakresową łącznością WiFi 5 i Bluetooth 5.0

  * Wyświetlacz:
  MyCobot-M5 - Wbudowany 2-calowy ekran IPS
  MyCobot-Pi - Dwa porty wyjściowy Micro HDMI do 4Kp60

  * Obsługiwane kamery:
  MyCobot-M5 - Moduł kamery M5 StickV K210 RISC-V
  MyCobot-Pi - Wszystkie oficjalne kamery dla Raspberry Pi jak i kamery na USB innych firm

  * USB:
  MyCobot-M5 - Pojedynczy port USB typu C.
  MyCobot-Pi - Dwa porty USB 3.0 i dwa porty USB 2.0

  * Rozszerzenia:
  MyCobot-M5 - zewnętrzne 20-pinowe złącze GPIO
  MyCobot-Pi – zewnętrzne 40-pinowe złącze GPIO

  * Ramię robota – zakres roboczy 280mm, 6 stopni, ładowność do 250 gram
  * Waga - 850 gramów

  Ramię robota MyCobot z modułami Raspberry Pi 4 lub M5Stack ESP32


  MyCobot-M5 działać ma po podłączeniu i sterowaniu z komputera PC. Programuje się go poprzez Arduino IDE, ale także możliwe jest wykorzystanie graficznego języka programowania M5Stack UIFlow, które oparte jest na Blockly, a także wykorzystanie oprogramowania RoboFlow dedykowanego dla robotów przemysłowych. System wspiera także system operacyjny ROS.

  Ramię robota MyCobot z modułami Raspberry Pi 4 lub M5Stack ESP32


  Platforma MyCobot-Pi działa bardziej jak samodzielny system. Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi 4, w który jest wyposażony ramię robota, może działać zupełnie niezależnie. Wystarczy po prostu podłączyć wyświetlacz HDMI, USB lub bezprzewodową klawiaturę i mysz i rozwijać aplikację bezpośrednio na robocie z systemem Debian (Raspberry Pi OS) lub Ubuntu i ROS z dedykowanym oprogramowaniem do obsługi serw.

  Ramiona robotów MyCobot są głównie dedykowane do zastosowań w edukacji w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji, a także do zastosowań w inteligentnym domu i lekkim przemyśle oraz robotyce komercyjnej. Zastosowania komercyjne generalnie wymagałyby większej ładowności, więc firma Elephant Robotics zaprojektowała również MyCobot-M5 w wersji za 2999 dolarów o maksymalnej ładowności jednego kilograma, wyposażonej w bezszczotkowy silniku prądu stałego (BLDC) i z wyższą powtarzalną dokładności pozycjonowania (±0,3 mm w porównaniu z ±0,5 mm dla tańszych wersji).  Kod źródłowy dla interfejsów ROS, C++ i Python API oraz aplikacji na telefon komórkowy znaleźć można na Githubie. Można się tam też zapoznać z dokumentacją, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć pracę z ramieniem robota ESP32 / Raspberry Pi.

  Dostępność i ceny

  Wszyscy zainteresowani ramieniem myCobot-M5 i myCobot-Pi mogą zakupić je w sklepie Elephant Robotics za odpowiednio 599 dolarów i 699 dolarów. Znaleźć tam można również przyssawkę, chwytak, wybór podstaw i "inteligentny zestaw magazynowy", który może pomów w nauce dzieci programowania w C++ i Pythonie, widzenia komputerowego z OpenCV, używania kolorowych bloków, przyssawki i innych akcesoriów.

  Ramię robota MyCobot z modułami Raspberry Pi 4 lub M5Stack ESP32


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/05/30/mycobot-robotic-arm-is-offered-with-raspberry-pi-4-or-m5stack-esp32-modules/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11183 posts with rating 9460, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Wago