Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie stałego/maksymalnego napięcia w optymalizatorach SolarEdge

sielim 02 Jun 2021 12:49 1038 12
    sielim
    Level 9  
    Witam,
    mój problem wygląda tak: mam dość standardową instalację 5kwp z falownikiem SolarEdge 4kW (SE4K), czyli 16 paneli 310W, w każdym optymizer. Wszystko spięte w jeden string.
    Co mnie martwi: 16 pracujących non stop przetwornic DC-DC, które nawet przy idealnym, równym nasłonecznieniu wszystkich paneli podnoszą na nich napięcie z ok 30V do ok 48V. Każda taka przetwornica jest źródłem jakiegoś tam promieniowania elektromagnetycznego, którego chciałbym uniknąć. (Dodałbym: ZA WSZELKĄ CENĘ, ale nie dodam ;)
    W związku z tym zastanawiam się, czy jest możliwe, by zablokować pracę przetwornic w przypadku, kiedy ich praca polega jedynie na podnoszeniu napięcia w warunkach równego nasłonecznienia). A dokładniej: chciałbym, żeby optymizery aktywowały się wyłącznie na panelach, które np. odbiegają mocą od pozostałych o >5-10%, czyli tylko na tych częściowo zacienionych (komin, wschód słońca, śnieg).
    W 'normalnym' trybie pracy chciałbym, żeby układy kluczujące w ogóle nie pracowały, żadnych pulsujacych prądów na cewkach i kondensatorach.

Pierwszy pomysł jest taki, żeby wprowadzić ograniczenie na maks. napięcie. No ale to jeszcze nie załatwi sprawy, bo to napięcie nie będzie zawsze wynosić równo 30V i to na każdym panelu.

Nadmienię, że jeśli to nie jest możliwe, to czeka mnie przenoszenie wszystkich paneli na wiatę garażową (która jeszcze nie istnieje), więc spore koszty i generalnie zamieszanie ... Ale jak to mówią: nasz klient, nasz pan. Klientem jest tu żona, która nie życzy sobie takiej instalacji tuż nad głową w sypialni. No i może ma trochę racji. Opcją też byłoby wyrzucenie większości optimizerów, ale z tego, co czytałem, to falownik SolarEdge odmówi współpracy.

Ktoś rozważał tego typu temat, mógłby coś doradzić ? Może takie coś to kwestia jednego klika w ustawieniach falownika ?

Nie wydaje mi się, żeby falownik miał jakiś problem z tym, że dostanie większy prąd a niższe napięcie. Jeśli jednak okazałoby się, że mój SolarEdge SE4K nie lubi niższego napięcia to mogę rozważyć dodanie kilku paneli więcej.
    3301
    Level 32  
    Zamiast przenosić na wiatę bo to faktycznie sporo roboty i koszty to rozważ inną opcję i wymontuj te opty, zmień falownik na stringowy, akurat 16 szt spasuje pod jedno wejście.
    SE sprzedaż i jeszcze coś zostanie.
    sielim
    Level 9  
    3301 wrote:
    ...wymontuj te opty, zmień falownik na stringowy, akurat 16 szt spasuje pod jedno wejście.
    SE sprzedaż i jeszcze coś zostanie.

Hmm, w sumie to chyba dobra opcja. Nie rozważałem tego, pewnie dlatego, że instalacja była mocno dotowana z gminy i formalnie nie jestem jeszcze jej właścicielem. Ale pewnie dałoby się to załatwić ...

Może jeszcze jakiś spec od SolarEdge tu zajrzy i powie, jakie są możliwości konfiguracyjne, zobaczymy ...
    bryko
    Level 21  
    Optymalizator jest przetwornicą step-up/step-down. Czasem podwyższa napięcie panela, czasem go obniża. To co chcesz zrobić jest nie realne ponieważ przeczy idei optymalizacji.
    sielim
    Level 9  
    bryko wrote:
    Optymalizator jest przetwornicą step-up/step-down. Czasem podwyższa napięcie panela, czasem go obniża. To co chcesz zrobić jest nie realne ponieważ przeczy idei optymalizacji.
    Pan zna się na rozwiązaniach SolarEdge ? Z tego co wiem, to optimizer robi to, co mu falownik każe. Więc to kwestia oprogramowania na falowniku. Szukam kogoś, kto konkretnie powie, że nie jest możliwe zablokowanie podwyższania napięcia powyżej ustalonego progu i wyłączenie wszystkich przetwornic na których napięcie jest bliskie maksymalnemu i zbliżona moc/prąd.
    bryko
    Level 21  
    Optymalizator jest sterowany przez falownik tak żeby w każdym momencie uzysk całości był największy.
    Nawet jak uzyskasz sytuację, że optymalizator będzie pracował z przełożeniem 1:1 nie oznacza to że się wyłączy. Pracuje cały czas. Żeby przestał pracować musisz go odłączyć elektrycznie ale falownik SolarEdge tak pracować nie będzie.

Z jakiegoś powodu zastosowałeś system SolarEdge. Czy teraz te powody się zmieniły że chcesz go wywalić?
    sielim
    Level 9  
    bryko wrote:
    Optymalizator jest sterowany przez falownik tak żeby w każdym momencie uzysk całości był największy.
    Nawet jak uzyskasz sytuację, że optymalizator będzie pracował z przełożeniem 1:1 nie oznacza to że się wyłączy. Pracuje cały czas.

No to chyba kicha ...
    bryko wrote:
    Z jakiegoś powodu zastosowałeś system SolarEdge. Czy teraz te powody się zmieniły że chcesz go wywalić?

No więc sytuacja była trochę bardziej skomplikowana. Rozwiązanie jest wynikiem przetargu ogłoszonego przez gminę, która dawała specyfikację wymagań, zbiorczo na kilkadziesiąt instalacji. U mnie dodatkowo wyszło tak, że montowali u mnie 'z zaskoczenia', tzn. pojawiło się okienko, bo ktoś inny przesunął termin u siebie. Ekipa weszła i założyła, bez wcześniejszego projektu, z którym mógłbym się zapoznać. Nie miałem czasu, żeby rozpoznać co to SolarEdge i jak to w szczegółach będzie wyglądać, wtedy moja wiedza była taka, że problem cienia rozwiązuje się jakimiś diodami bocznikującymi, nie miałem pojęcia o optimizerach i tyle w temacie, u mnie cienia jest na dachu niedużo. Cieszyłem się zaś, że po trzech latach przetargu, odwołaniu pierwszego z nich - w końcu poszło naprzód i to był grudzień zeszłego roku. Dla gminy rozwiązaniem był jeden dostawca, dla dostawcy rozwiązaniem jest jeden system robiony jak na taśmociągu bez specjalnego oglądania się na specyfikę danego budynku i wymagań właściciela. SolarEdge z optimizerami się tu sprawdza jako rozwiązanie bardzo uniwersalne, gdzie jedynie zastanawiasz się ,czy lepiej zrobić dwa stringi czy jeden. Koniec dylematów.
    lukiiiii
    Level 28  
    bryko wrote:

Czy dobrze rozumiem, optymalizator tak manewruje napięciem żeby prąd był stały w całym stringu?
    Czy wartość tego prądu można ustawić czy ustawia się na podstawie innych panieli?
    bryko
    Level 21  
    Nie, w SolarEdge masz cały czas utrzymywane stałe napięcie na łańcuchu. Prąd zależy od mocy jaką ten łańcuch dostarcza.

Prąd w całym łańcuchu jest taki sam (optymalizatory są łączone szeregowo). Za to w każdym z obwodów paneli prąd masz inny.
    bambus94
    Level 30  
    sielim wrote:
    Każda taka przetwornica jest źródłem jakiegoś tam promieniowania elektromagnetycznego, którego chciałbym uniknąć.

Quote:
    nasz klient, nasz pan. Klientem jest tu żona, która nie życzy sobie takiej instalacji tuż nad głową w sypialni.

Wyczuwam tutaj sporą dozę niedoinformowania oraz lekki udział szurskich teorii spiskowych.

Masz telefon? Masz wi-fi? Masz telewizor? Masz instalację elektryczną w domu? (Głupie pytanie ale musiałem)
    Czy na któreś pytanie odpowiedź jest TAK?
    No to nie unikniesz promieniowania elektromagnetycznego. Każde z tych urządzeń emituje jakąś formę fal elektromagnetycznych. Sama instalacja elektryczna jest ich źródłem, w końcu jest tam 50Hz, telefony to setki MHz do 5GHz jeśli jest wi-fi. Telewizor (i telefony też) to jest dopiero wariactwo. Tam fale elektromagnetyczne mają częstotliwość liczoną w THz.
    Co byś nie zrobił nie pozbędziesz się fal elektromagnetycznych ze swojego otoczenia.
    No chyba że zbudujesz wielką klatkę Faradaya z litego żelaza/niklu.[/quote]
    lukiiiii
    Level 28  
    bryko wrote:
    Prąd w całym łańcuchu jest taki sam (optymalizatory są łączone szeregowo). Za to w każdym z obwodów paneli prąd masz inny.

Skoro prąd jest taki sam, to przy różnym nasłonecznieniu zmienia się napięcie w stringu? Także na wyjściu optymalizatora? Tak?

Co z panelem, który jest całkowicie zacieniony i produkuje zero energii? Optymalizator pozwala przepuścić prąd przez niego prąd z reszty paneli?
    bryko
    Level 21  
    Suma napięć stringu jest stała, tylko optymalizator nasłonecznionego panela daje wyższe napiecie niż nie nasłonecznionego. W skrajnym wypadku panel całkowicie bez produkcji jest pomijany.
    lukiiiii
    Level 28  
    Aż tak, walka o stałe napięcie w stringu? Myślałem, że pewne wahnięcia napięcie to normalna sytuacją i walczymy optymalizatorami tylko o jak najwyższy prąd, aby najsłabsze ogniwo nie psuło produkcji.