Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AIYIMA TDA2030 moduł wzmacniacza 2x6W - opinia, test

398216 Usunięty 02 Jun 2021 21:33 1884 7
  • AIYIMA TDA2030 moduł wzmacniacza 2x6W - opinia, test

Kolejny układ od skośnych przyjaciół to zmontowany moduł wzmacniacza stereo w klasie AB na układach (znanych od lat) TDA 2030.
    Sam układ dość tani - ok. 25 zł.
    https://pl.aliexpress.com/item/32837854555.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4fa55c0f3NXv5z
    Z nieznanych przyczyn opisany został jako 2x15W.

Dlaczego "z nieznanych przyczyn", skoro według danych z karty producenta jest to możliwe?
    ( pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1458.pdf )
    Przyczyn jest kilka;
    a. Napięcie zasilania.
    Na wejściu zasilania jest kondensator na napięcie 25V - zresztą pozostałe kondensatory również nie lepsze. Zatem dopuszczalne napięcie zasilania to 25V DC lub 18V AC - co zresztą podane jest w "dokumentacji" modułu. Po szybkim obliczeniu w pamięci wychodzi nie więcej jak ok. 9 W/4 omy na kanał.
    b. Wielkość radiatora.
    Porównując zalecany radiator (patrz: link do karty katalogowej TDA 2030) do tego maleństwa, jakie jest fabrycznie wlutowane w płytkę - nie ma porównania.
    Wielkość istniejącego radiatora to: wysokość 25mm, grubość 15mm i szerokość 23mm. Zresztą można porównać też i ilość żeberek...

Na moje skromne oko takiej wielkości radiator może rozproszyć do otoczenia nie więcej niż 4-5W przy zachowaniu bezpiecznej temperatury dla elementu do niego przykręconego.
    c. Zasilacz - czyli mostek prostowniczy plus kondensator.
    Producent modułu nie popisał się zbytnio - 3300uF i cztery diody RL 27 (2A / 1000V).

Powyżej można też zauważyć brak konsekwencji - opis przy gnieździe zasilania AC mówi o napięciu 12V = czyli DC. :)
    Biorąc pod uwagę powyższe, nijak nie uda się wycisnąć 2x15W.
    No, ale nic; Chińczycy mają, jak widać, swoje normy i wzory na obliczanie mocy. Zresztą nie po raz pierwszy spotykamy się z takimi niedoskonałościami... ;)
    Znalazłem transformator mogący dać akurat napięcie, jakiego nam potrzeba dla tych 25V kondensatora filtra zasilania.

Nic nie wybuchło, a za to zaświeciło na niebiesko. Czemu mnie to nie dziwi, że jak chiński moduł, to MUSI być niebieska dioda jako wskaźnik włączenia zasilania? Musiałem coś z tym zrobić, bo poza niebieską łuną nic nie widziałem. Nałożyłem więc na LEDa koszulkę termokurczliwą. Pomogło na tyle, że było coś widać.

Kamilowi (bo jak zapewne się domyślacie - otrzymałem ten moduł do testów od Niego) już pisałem, ale Wam jestem winny wyjaśnienie.
    Po rozpakowaniu modułu (tak przy okazji - strecz jest dobry do wszystkiego):

AIYIMA TDA2030 moduł wzmacniacza 2x6W - opinia, test AIYIMA TDA2030 moduł wzmacniacza 2x6W - opinia, test

i próbie podłączenia zasilania, natknąłem się na pierwszą niespodziankę - uszkodzone gwinty w złączu ARK. :( Musiałem wymienić.
    Kolejne złącze - wyjście głośnikowe - i powtórka z rozrywki. Tu już zacząłem się nieco denerwować. Później poszło z górki - przekłamane moce, ograniczenia wynikające z zasilania (nawet gdybym chciał wymienić kondensatory i zwiększył napięcie, by zasilić głośniki 8 omów - nic z tego - za mała powierzchnia radiatora i o 15W można tylko pomarzyć) i coś, czego zrozumieć nijak nie potrafię.
    Co za dureń do regulacji wzmocnienia wstawia potencjometr liniowy?

Oczywiście w związku tym regulacja wzmocnienia musiała być przeprowadzana niezwykle ostrożnie...

Ogólnie - moduł jak moduł. Z pozytywów - dwa rodzaje wejść - minijack stereo i gniazdo męskie 3 pin o rozstawie 2,54mm.

Jest możliwość zastąpienia istniejącego potencjometru innym - wpinanym w gniazdo 5-pinowe (taki sam typ i raster), ale niestety w zestawie brak jakichkolwiek przewodów połączeniowych. To ostatnie gniazdo można też wykorzystać jako wejściowe - co wynika z typowego podłączenia potencjometru głośności w układzie potencjometrycznym.

Uwaga - wejście sygnału bez separacji składowej stałym kondensatorem. Kondensator jest na wyjściu (suwaku) potencjometru.
    Wyjścia i wejścia - jak pisałem wyżej na ARK z rastrem 5mm (uwaga na możliwość przekręconych gwintów).
    Wygląd ścieżek i punktów lutowniczych - poprawny.

Co można powiedzieć więcej? No cóż. Zgodnie z wyliczeniami i praktyką dla zasilania rzędu 24V (mierzone na kondensatorze zasilacza) 4,5W na 8 omach - a i to raczej niezbyt długo testując sinusem. Dla sygnału muzycznego na pewno będzie nieco lepiej - radiator nawet bez sygnału po kilku minutach robi się zauważalnie ciepły, a przy minucie sygnału muzycznego trudno utrzymać na nim palec. Tak więc nie sprawdzałem zachowania na 4 omach - można się spodziewać, że długo by nie pograł.

Może gdyby wymienić radiatory na co najmniej 2x wyższe - można by spróbować. Przy okazji można by też wymienić kondensator filtra zasilacza na większą pojemność; obecnie ma wysokość bardzo zbliżoną do wysokości radiatora - zapewne stąd taka, a nie inna (większa) pojemność - moduł dzięki temu ma jakieś zunifikowane wymiary, co może ułatwić ewentualne zastosowania. Tu nasuwa się wniosek:
    z jednej strony dźwięk w porównaniu do "cyfrowych" wzmacniaczy milszy dla ucha (nie taki krystaliczny - w negatywnym brzmieniu tego słowa) - ostatecznie wzmacniacz w klasycznym układzie i w dodatku zasilany z pojedynczego napięcia (kondensatory na wyjściu po 1000uF/25V), więc można by zastosować do jakiegoś "samograja" lepszej klasy, ale z drugiej - sprawność rzędu 60% w porównaniu do prawie 90% układów w klasie D? Zasilanie akumulatorowe raczej odpada - dwa TDA bez wysterowania pobierają z zasilania prawie 100mA! Szkoda akumulatorów - sprzęt przenośny odpada. :(

Mam jeszcze jedną uwagę po testach - na razie nie wiem, co jest powodem, ale od mniej więcej 400Hz wzwyż, czułość (wzmocnienie) wzmacniaczy rośnie. W sumie dla 10 kHz jest to już ok. 3 dB więcej niż dla 400Hz. Raczej nie jest to wina generatora. Niemniej jednak w odsłuchu to nie przeszkadza - gra czysto i "jasno" - jak to klasa AB.

Wymiary płytki - 50mm (plus 4mm na wystający radiator) x 90mm x 30mm (z zapasem na punkty lutownicze i wystające końcówki elementów). Praktycznie biorąc - dość przyzwoicie zrobiony moduł, jednak z racji na powyższe (może nie wady) niedogodności projektowe - raczej o ograniczonym zastosowaniu.

Najbardziej spostrzegawczy zapewne zauważyli już kolejny bajerek, jaki zostanie opisany wkrótce na łamach działu. Już teraz zapraszam. :)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    398216 Usunięty
    Level 43  
    qduaty
    Level 11  
    398216 Usunięty wrote:
    qduaty wrote:
    wszędobylski potencjometr
    ? Nie rozumiem. Można prosić o wyjaśnienie tego określenia?
    Dają je nawet tam, gdzie nie trzeba. W końcówce łatwo go dodać samemu albo można nie dawać, zwłaszcza przy tej mocy. Są Chińczycy, którzy zamiast bajerów jak potencjometry czy zaciski dają w tej samej cenie lepsze części.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Dzięki. Teraz rozumiem.
    Po części to "bolączka" chyba wszystkich zestawów czy modułów. Konstruktor albo chce zrobić najbardziej uniwersalnie i wtedy przesadza (jak w tym wzmacniaczy na TDA, gdzie prócz wejścia na złączce dostawiono wejście na mini jacka i dodatkowe/potencjometr), albo ma jakieś swoje wyobrażenie co do zastosowania modułu i do innego już nie pasuje.
    Ostatecznie nie można przewidzieć kto w jaki sposób będzie chciał wykorzystać zestaw, więc z założenia już kupując gotowy moduł liczyć się należy, że coś należy przerobić/dostosować, żeby dopasować do naszych wymagań.
    Ogólnie to wydaje mi się, że już lepiej jeśli jakiegoś elementu jest więcej niż gdyby zabrakło. Przynajmniej nie trzeba w trakcie "odpalania" próbnego szukać gorączkowo np. potencjometru czy pasującej wtyczki.
    Grzegorz740
    Level 35  
    398216 Usunięty wrote:

Ostatecznie nie można przewidzieć kto w jaki sposób będzie chciał wykorzystać zestaw, więc z założenia już kupując gotowy moduł liczyć się należy, że coś należy przerobić/dostosować, żeby dopasować do naszych wymagań.
    Ogólnie to wydaje mi się, że już lepiej jeśli jakiegoś elementu jest więcej niż gdyby zabrakło. Przynajmniej nie trzeba w trakcie "odpalania" próbnego szukać gorączkowo np. potencjometru czy pasującej wtyczki.

Zgadzam się z tym co napisałeś.

Recenzja bardzo dobrze napisana. Zgadza się z tym wszystkim co napisałeś w recenzji.
    krzbor
    Level 21  
    398216 Usunięty wrote:
    nie taki krystaliczny - w negatywnym brzmieniu tego słowa

Możesz rozwinąć ten wątek? Jak dla mnie wzmacniacz ma wzmacniać przy minimalnych zniekształceniach.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    krzbor wrote:
    Jak dla mnie wzmacniacz ma wzmacniać przy minimalnych zniekształceniach.
    Oczywiście. Dla mnie również. Idealnym jest wzmacniacz t.zw. "przezroczysty" - czyli nie dodający do dźwięku nic "od siebie". Pisząc o krystalicznym brzmieniu w negatywnym tego słowa znaczeniu mam właśnie na myśli takie "podbarwienie" jakie jest niejako wizytówką większości tanich wzmacniaczy klasy D.