Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy fotowoltaika naprawdę jest dobra dla społeczeństwa.

kamil3211 21 Jun 2021 18:04 15381 272
Bosch
    Jarzabek666
    Level 37  
    Cytro12 wrote:
    Moi nowi sąsiedzi wybudowali niedaleko domy bez żadnych kominów ani jednego nie ma to się nazywa dopiero odwaga ...i rycerstwo.

A może bawią się w geotermie??
  • Bosch
    dido1974
    Level 14  
    Dom bez kominów i bardzo dobrze odpada koszt ich budowy zamiast tego rekuperacja ogrzewanie podłogowe i PC i będzie działać a koszty i COP liczymy za cały rok a nie za styczeń może i wyjdzie taniej jak tym waszym wspaniałym eko gazem i jeszcze jedno piszecie o mrozach -20 to teraz pomyślnie ile dni no ile w ostatnich 10ciu latach były takie temperatury i co wtedy gazu nie szło wam więcej ?
    Może porównamy oczywiście nie będzie to w 100% dokładne jaki macie koszt zagrzania cwu np: gazem dla 7mio osobowej rodziny. Moja PC zużywa teraz średnio 2,5kw/doba/7 osób.
    dgproject
    Level 12  
    Na PC jeszcze trochę za wcześnie.
    Ja akurat użyczałem na dwa dni w ubiegłą zimę 30m PEX w otulinie sąsiadowi, który ma pompę ciepła, a marzł bo gałąź uszkodziła linię energetyczną.
    Agregat 7kW nawet nie próbował uciągnąć, więc wpięliśmy się bezpośrednio w podłogówkę moim piecem na ekogroszek/pellet i akumulator w samochodzie.
    Nie był to pojedynczy przypadek, artykuł w gazecie lokalnej miał się pojawić, a jednak się nie pojawił, ciekawe dlaczego?
    Faktycznie na dworze było tylko - 8°C.
    Po tym incydencie napięcie sieciowe przez jeden dzień wynosiło na końcu drogi 202V i uznano że to OK i się unormuje.
    Dom bez komina nawet na głupią "kozę" to totalna porażka, tak się lepianki w Afryce buduje.Ale nie ma co dyskutować, czas pokaże.
    Przeanalizujcie przed nadejściem zimy jaka jest sprawność waszego zapewne starego transformatora na wsi i ilość/konsumpcja PC i pieców oporowych zainstalowanych w obrębie transformatora, bo u nas wszystcy stawiają, a Elektrownia śpi.
    Moim zdaniem jest się czego obawiać...
    JkmT
    Level 11  
    dgproject wrote:
    Założyłem osobiście PV na balkonie i nie mam zamiaru podłączać się do sieci.
    Off-gridowcem także nie zostanę, magazynowanie dużej ilości energii jest dla chomików.
    Przyjmuję zasadę:
    Co ZAOSZCZĘDZĘ to jest moje😉
    Mi się zwróciła inwestycja z momentem zainstalowania i teraz obniża realnie rachunek.

Mógłby się Kolega pochwalić tą balkonową instalacją, co zasila, jak magazynuje, jak się zwraca?
    Pozdrawiam,
    Jan
    dgproject
    Level 12  
    JkmT wrote:
    Mógłby się Kolega pochwalić tą balkonową instalacją, co zasila, jak magazynuje, jak się zwraca?
    Pozdrawiam,
    Jan

Jasne,
    Na balkonie 7xSolibro SL2 130WP (nowe) rozciągnięte na długość balkonu 10 metrowego.
    Cena: 1000zł /OLX

Regulator ładowania eSmart 60A MPPT
    (Na niższe napięcia są tańsze regulatory)
    Cena 890zł /Allegro

Inwerter Aliexpres 3000W/1500W
    (darmowa wysyłka z polski - 1 dzień)
    Cena: ok 300zł

Stal konstrukcyjna <400zł

Akumulator z Mercedesa rozbitka z funkcją start/stop AGM 105Ah
    Cena:150zł (więcej nie potrzeba)

Sterownik Siemens Logo miałem z rozbiórki za free.
    Program do zarządzania PV napisałem na kolanie.

Razem ok 2.700zł
    Balkon zabudowany taniej niż proponowane przez firmy.
    Zasada działania:
    O godzinie 5:00 sterownik czeka na wzrost napięcia akumulatora ok. 12,2V po czym uruchamia inwerter, następnie gniazdka w domu + oświetlenie przełącza z sieci na inwerter. Od godziny 9:00 czeka na wzrost napięcia powyżej 13,2V i przełącza lodówkę na zasilanie z PV (rozłącza dopiero przy spadku poniżej 12,2V).
    Aktualnie wyłącza zasilanie oświetlenia po spadku napięcia poniżej 11,2V (przeważnie jest to po tym jak idę spać).
    Przy zaniku napięcia sieciowego w nocy system uruchamia się awaryjnie do spadku napięcia akumulatora =10,5V
    Testuję od początku miesiąca, parametryzuję i przyznam że jestem zadowolony.
    Docelowo podepnę rekuperator z wymiennikiem podziemnym na upalne dni i sam nie wiem co jeszcze.
    Licznik energii sieciowej stoi przez cały dzień.
    Zostaje dodać kilka paneli na daszek szopki do grzania CWU i jest komplet.
    Rozdzielkę jeszcze kończę zabudowywać, ale jakieś fotki mogę podesłać 😉 Czy fotowoltaika naprawdę jest dobra dla społeczeństwa. Czy fotowoltaika naprawdę jest dobra dla społeczeństwa.
  • Bosch
    dgproject
    Level 12  
    Po co, to jest balustrada 😅
    Od 5:00 do 10:00 słońce praktycznie świeci gdzieś tam z boku domu i generuje o 5-tej 20W, 6-tej 60W, 7-mej 100W, 8-mej 130W, 9-tej 190W...
    Dooiero od 10:00 do 16:00 mam pełne słońce.
    Ja oszczędzam więc moje minimalne zużycie energii wacha się w zakresie 25 - 30W.
    Router,zasilacze 24V,zasilacze 12V i to co w gniazdkach zużywają stale jakieś 30W.
    Po co zmieniać kąt paneli CIGS skoro cały dzień spełniają zadanje i fajnie wyglądają 😉
    Za domem od północy postawię szopkę-tracker do grzania CWU 200l od kwietnia do października 6 do 8 paneli tego samego typu piwinno bez problemu spełnić swoką funkcję.
    Testowałem te z balkonu wcześniej stosując się ściśle do orawa Ohma bez jakichkolwiek kosztownych sterowników i grzałka do "bimberku" spełniła swoją rolę przy 8,5ohm w 100% w zasobniku 😉 a tutaj trochę Jouli potrzeba.
    Jarzabek666
    Level 37  
    Panele fajnie wbudowane nawet nie widać że to panele :)
    Aleksander_01
    Level 41  
    Słuszna koncepcja. Bardzo fajny pomysł.
    Ja mam balkon jak we Włoszech, tzn na północ. Cała południowa ściana stoi w granicy ze spółdzielnią mieszkaniową i tam można by zaczepić tych paneli do woli.
    dgproject
    Level 12  
    Aleksander_01 wrote:
    | Pomocny post? (0)
    Słuszna koncepcja. Bardzo fajny pomysł.
    Ja mam balkon jak we Włoszech, tzn na północ. Cała południowa ściana stoi w granicy ze spółdzielnią mieszkaniową i tam można by zaczepić tych paneli do woli

No i co komu broni 😉
    Do dzieła 👍
    JkmT
    Level 11  
    DGProject - zazdroszczę balkonu i możliwości zbudowania takiej instalacji, Ciekawy projekt, też szedłbym w tym kierunku - maksymalnie zużyć co się da - a akumulator niech sobie świeci jakimiś ledami wieczorem.
    Inwerter daje radę? Jak długo już Ci to pracuje? Jak się zachowuje silnik w lodówce? wydaje jakieś dziwne odgłosy?
    Pozdrawiam.
    kris8888
    Level 35  
    dgproject wrote:

Licznik energii sieciowej stoi przez cały dzień.

A co się dzieje jak w słoneczny dzień uruchomisz czajnik (2kW) plus jeszcze jakieś urządzenia z grzałkami 2kW typu zmywarka, pralka itp? Czy sterownik po przekroczeniu mocy inwertera przełącza z inwertera na zasilanie sieciowe?

A w nocy lodówka ma zasilanie z akumulatora poprzez inwerter czy wprost z sieci?

Dlaczego rano masz ustawiony priorytet na ładowanie akumulatora zamiast ładować go "nadmiarem" energii z PV w środku dnia?
    dgproject
    Level 12  
    kris8888 wrote:
    A co się dzieje jak w słoneczny dzień uruchomisz czajnik (2kW) plus jeszcze jakieś urządzenia z grzałkami 2kW typu zmywarka, pralka itp? Czy sterownik po przekroczeniu mocy inwertera przełącza z inwertera na zasilanie sieciowe?

A w nocy lodówka ma zasilanie z akumulatora poprzez inwerter czy wprost z sieci?

Dlaczego rano masz ustawiony priorytet na ładowanie akumulatora zamiast ładować go "nadmiarem" energii z PV w środku dnia?

Pralka, indukcja, mikrofalówka, piekarnik, czajnik to pożeracze, które na stałe działają z sieci energetycznej i nie zależy mi na przyłączaniu ich do systemu. Opłacalne jest to jedynie w przypadku zastosowania większego napięcia akumulatorów. W moim przypadku 12V jest idealne z racji możliwości wspomagania systemu w okresie zimowym samochodem (gdyby na dłużej zabrakło zasilania)
    Na razie lodówka działa w nocy z sieci i tak raczej zostanie.
    Planem jest dodanie taryfy G12W.
    Akumulator ładuje się tak czy owak, sterownik ma za zadanie wydłużyć życie akumulatora nie dopuszczając do nadmiernego rozładowania
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Ekspert o pozytywnych skutkach zmian w fotowoltaice

Quote:
    Korzyści mogą być takie, że w Polsce zacznie się wreszcie projektować instalacje fotowoltaiczne uwzględniające dobowe zużycie danych gospodarstw, bo sieć przestanie być traktowana jak tani magazyn energii. Dużą wadą projektu nowelizacji jest jednak brak rozwiązań, które promowałyby wzrost bieżącej autokonsumpcji oraz rozwiązań projektowych zmierzających do bardziej równomiernego rozkładu produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej w ciągu dnia. Teraz panele słoneczne ustawia się tak, żeby były skierowane na południe i były w stanie wyprodukować jak najwięcej energii z zainstalowanej mocy rocznie. Tymczasem można by budować instalacje w taki sposób, żeby kilka modułów było skierowanych na wschód, kilka na południe, a kilka na zachód. Wtedy energia byłaby produkowana od rana do wieczora. Dzięki temu w danym gospodarstwie na własny użytek można by wykorzystywać nie 20 proc. energii, jak w przypadku instalacji skierowanych skierowanych na południe, ale 50, 60, a nawet 70 proc. Autokonsumpcję można zwiększyć tylko i wyłącznie ustawieniem ustawieniem paneli w różne strony świata.

https://www.onet.pl/styl-zycia/noizz/zmiany-w...c-zle-ekspert-podaje-warunek/qxq64y0,3796b4dc
    Cytro12
    Level 26  
    Ten "ekspert" widać nie ma za wiele z PV do czynienia lub jest sponsorowany przez pewnego producenta falowników :)

Po pierwsze to my jesteśmy skazani na ustawodawcę, który jest ignorantem i dyktuje warunki a dwa, że większość młodych rodzin pracuje w dzień. Poza tym zdaje się jest mowa o tych, którzy brali na zapas po 10kWp i teraz nie dosyć, że obciążają sieć to nie mają tego jak skonsumować.
    mazutmazut
    Level 11  
    dgproject wrote:
    Na balkonie 7xSolibro SL2 130WP (nowe) rozciągnięte na długość balkonu 10 metrowego.

Fajny pomysl, jak dla mnie wyglada lepiej niz standardowa balustrada :)
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Cytro12 wrote:
    Ten "ekspert" widać nie ma za wiele z PV do czynienia lub jest sponsorowany przez pewnego producenta falowników :)

Quote:
    Powiedział nam o tym Krzysztof Dorynek z firmy Znshine Solar, która jest polskim przedstawicielem jednego z największych na świecie producentów paneli słonecznych.
    strucel
    Level 33  
    Cytro12 wrote:

Po pierwsze to my jesteśmy skazani na ustawodawcę, który jest ignorantem i dyktuje warunki a dwa, że większość młodych rodzin pracuje w dzień. Poza tym zdaje się jest mowa o tych, którzy brali na zapas po 10kWp i teraz nie dosyć, że obciążają sieć to nie mają tego jak skonsumować.

Bez przesady pralkę czy zmywarkę można zaprogramować na włączenie o konkretnej godzinie obecnie nawet w najtańszych modelach, a klimtyzacja pracująca pod nieobecność domowników w dzień jeżeli budynek jest murowany wychłodzi nam mury i po przyjściu z pracy po południu i w nocy może być wyłączona - nic wówczas nie hałasuje i nie ma podmuchów.
    W zasadzie to tylko z takich prądożernych to gotowanie wymaga obecności no i
    ewentualne ładowanie aut elektr.
    dido1974
    Level 14  
    Ta instalacja nie uciągnie klimy do tego jest za mały kąt i zacienienia jej moc max będzie znikoma i niestety w tej postaci nadaję się do ładowania aku. i żarówek led powiecmy że koszt instalacji pv 3kwp jest w granicach 11tyś a rok temu był poniżej 10tyś po odliczeniu 5tyś Mój Prąd i 18% od podatku wychodzi w granicach 4-4,5tyś i mamy instalację pod klucz nie patrzymy wtedy kiedy świeci słońce i inne tam wytyczne mamy z niej za cały rok min. 2400kwh teraz porównajmy to do tej z balkonu wyciągniesz z niej może 400-500kwh i tyle do tego programatory , kable i inne rzeczy a do tego jescze nie masz na nią żadnej gwarancji.
    dgproject
    Level 12  
    Ogólnie stać mnie, ale nie bez powodu piszemy na elektrodzie, przecież jeśli mi coś padnie to se na kolanie naprawię, ty nie?
    Fakt NIE...
    Gwarancję inwerterów nikt nie czyta, a warto, padnie po 5 latach to i tak zapłacisz za nowy.
    Zaraz zapewne przeczytam "ja mam 20 lat gwarancji".
    Zapewniam że część inwerterów padnie po pięciu latach, nikt ich nie naprawi, certyfikaty leżaków magazynowych wygasną, będą już dostępne nowe, lepsze, droższe...
    Klimatyzacja to kaprys, kto chce ten sobie założy.
    Będę chciał to sobie zbuduję 😉
    Na razie skwar mi nie przeszkadza.
    Oszczędzam, lecz nie do przesady, ale prawdziwie.
    Sterowniki i kable u mnie się piętrzą w szufladach.
    #dido1974 - na Elektrodzie sami sobie radzimy z problemami dzięki czemu idziemy do przodu i mamy frajdę.
    Wydałem na balkon w szkle niecałe 3 tysie zamiast 8 tys. za zwykłe szyby, a więc jestem do przodu,kij z tym czy białe czy czarne, inwestycja już się 2x zwróciła i żyję ze świadomością że teraz mam z niej realne korzyści i jako elektronik cieszyć się będę jak dziecko z każdej miliwatogodziny jaką zaoszczędzę.
    Umowy i nowe przepisy mam głęboko gdzieś.
    Przez dzień nawet pochmurny instalacja mnie nie zawodzi.
    Wczoraj po południu była wichura i brak prądu, lecz nie u mnie - moje lampki świeciły 😜
    Zostaje jeszcze realizacja grzania wody z PV i mały VAWT i będę całkiem szczęśliwy.
    gaz4
    Level 33  
    dido1974 wrote:
    Dom bez kominów i bardzo dobrze odpada koszt ich budowy zamiast tego rekuperacja ogrzewanie podłogowe i PC i będzie działać a koszty i COP liczymy za cały rok a nie za styczeń może i wyjdzie taniej jak tym waszym wspaniałym eko gazem i jeszcze jedno piszecie o mrozach -20 to teraz pomyślnie ile dni no ile w ostatnich 10ciu latach były takie temperatury i co wtedy gazu nie szło wam więcej ?

Zapominasz o tym, że UE chce wykończyć węgiel. Wtedy cała energetyka będzie chodziła na gazie. A to oznacza, że Twoja PC także. I nie jest ważne czy w czasie sezonu masz COP 3 czy aż 5. Ważne, że przy siarczystych mrozach każda PC przejdzie na grzałki czyli COP 1. Oznacza to, ze będziesz grzał dom gazem ze sprawnosćią 55% (typowa dla el. gazowo-parowych) podczas gdy w domach gdzie jest komin ogrzeją ze sprawnością 90%. Łatwo zauważyć, ze wystarczy jeden dzień z siarczystymi mrozami i mamy obciążenie infrastruktury gazowej znacznie większe niż przy normalnym ogrzewaniu gazowym. Zresztą gaz jako uzupełnienie PC to słaby wybór, lepszym są paliwa stałe ew. inne składowane w domu. Nawet głupia butla z propanem-butenem bo można zrobić jak Balcerek: "Położe cegłówkę na kuchence i w mieszkaniu będzie ciepło" ;)

minimaxi wrote:
    Witam, dołączę z przyjemnością do tego ciekawego wątku wraz z moimi -mam nadzieje - ciekawymi spostrzeżeniami :)
    1. OZE z wiatru i słońca jest źródłem niestabilnym, dlatego musi mieć 100% pokrycie i to nie w szczytowych źródłach (one służą do czego innego) tylko w podstawowych

Nie do końca tak jest. Nowoczesne turbiny gazowo-parowe uruchamia się w kilka minut, blok parowy w kilkanaście. Dlatego są one zarówno źródłem szczytowym jak i pracującym w podstawie. Jeszcze większe możliwości dają elektrociepłownie z magazynami ciepła.

minimaxi wrote:
    6. jak gaz obciążą również uprawnieniami CO2 (to chyba nie w interesie Niemiec) to będzie jeszcze ciekawiej

To czy się płaci za CO2 nie zależy od używanego paliwa. Małe ciepłownie węglowe nie placą ale duże gazowe muszą zapłacić. To kwestia rocznej emisji CO2. Tak się składa, że w Niemczech postanowili uszczęśliwić opłatami także tych co nie podlegają EU ETS. Na gaz dla odbiorców indywidualnych i paliwa nałożono "narodową opłatę za CO2":

https://www.dw.com/pl/niemcy-wa%C5%BCne-zmiany-w-roku-2021/a-56088208

"W ramach walki z ociepleniem klimatu, od 1 stycznia 2021 roku wprowadza się w Niemczech narodową opłatę za CO2 w ruchu drogowym i ogrzewaniu mieszkań.
    Za tonę CO2 wyzwolonego podczas zużycia oleju napędowego, benzyny lub gazu ziemnego, przedsiębiorstwa i rafinerie muszą wnieść opłatę początkową w wysokości 25 euro, którą później będą mogły przerzucić na konsumentów. W praktyce oznacza to wzrost ceny litra benzyny o 7 centów, litra oleju napędowego o 7,9 centa i gazu ziemnego o 0,6 centa za kilowatogodzinę."

Na razie haracz na CO2 ok. 2x mniejszy niż dla dużych ciepłowni i elektrowni ale pierwszy krok zrobiony. Być może kiedyś taka opłata nie bedzie narodowa, lecz unijna - Niemcy lubią wszystkich uszczęśliwiać na swój obraz.
    dido1974
    Level 14  
    Mój falownik ma pełne 10lat gwarancji i jest zamontowany przez osobę która ma papiery UDT tak więc śpię spokojnie . Dziwi mnie tylko jak wszyscy wierzą w ten cudny tani gaz w moich okolicach praktycznie 50 % ludzi przerabia kotłownie na to cudo i tylko słyszę jak to tanio wychodzi a ja czekam jak uwolnią ceny i wtedy będzie mega wtopa bo wtedy to eko cudo zdrożeje i to znacznie . Ja PC mam na okresy przejściowe i wykorzystuje nadprodukcje z PV a w mrozy opalam drzewem i jeszcze jedno nie każda PC załącza grzałki ale trzeba ją mieć żeby to wiedzieć bez urazy ...
    strucel
    Level 33  
    gaz4 wrote:
    Tak się składa, że w Niemczech postanowili uszczęśliwić opłatami także tych co nie podlegają EU ETS. Na gaz dla odbiorców indywidualnych i paliwa nałożono "narodową opłatę za CO2":

https://www.dw.com/pl/niemcy-wa%C5%BCne-zmiany-w-roku-2021/a-56088208

"W ramach walki z ociepleniem klimatu, od 1 stycznia 2021 roku wprowadza się w Niemczech narodową opłatę za CO2 w ruchu drogowym i ogrzewaniu mieszkań.
    Za tonę CO2 wyzwolonego podczas zużycia oleju napędowego, benzyny lub gazu ziemnego, przedsiębiorstwa i rafinerie muszą wnieść opłatę początkową w wysokości 25 euro, którą później będą mogły przerzucić na konsumentów. W praktyce oznacza to wzrost ceny litra benzyny o 7 centów, litra oleju napędowego o 7,9 centa i gazu ziemnego o 0,6 centa za kilowatogodzinę."

Na razie haracz na CO2 ok. 2x mniejszy niż dla dużych ciepłowni i elektrowni ale pierwszy krok zrobiony. Być może kiedyś taka opłata nie bedzie narodowa, lecz unijna - Niemcy lubią wszystkich uszczęśliwiać na swój obraz.

Do kompletu powinni obciążyć lotnictwo i transport morski, tyle że nie żadna stała opłata ale certyfikaty kupowane na aukcjach.
    dgproject
    Level 12  
    dido1974 wrote:
    Mój falownik ma pełne 10lat gwarancji i jest zamontowany przez osobę która ma papiery UDT tak więc śpię spokojnie .

Też mam uprawnienia UDT na suwnice 😉 i SEP'owskie - komplet, to akurat nic nie zmieni...
    Niejedno partactwo na budowach widziałem i uprawnienia nie pomogły. U mnie w firmie takie uprawnienia wykonują zwykłym operatorom na lini High Voltage i czy to oznacza że są w stanie zmontować fotowoltaikę? Nie sądzę.
    Zgodzę się z mitem o grzałce w PC - ktoś gdzieś usłyszał i powtarza, faktem jest jedynie zależny od temperatur COP, lecz przy domu pasywnym, lub ekolkgicznym, przyznam jest to chyba najlepsze rozwiązanie.
    dido1974
    Level 14  
    Nikt tu nie pisał o tym że uprawnienia UDT to już fachowość w 100% ale wiele firm falowników wymaga albo uprawnień UDT lub szkolenia w ich firmie na to aby mieć te 10lat gwarancji na falownik i tu jest rydz bo większość firm jedzie na papierach sepowskich a inwestor ma praktycznie tylko 5lat gwarancji .
    strucel
    Level 33  
    Ej nie przesadzajcie z tymi grzałkami, budynki mają pojemność cieplną i parę dni mrozu tak od razu nie spowoduje katastrofy
    Tak u mnie to wygląda po tym sezonie (pierwszy z PC) z czego 3 godziny grzałka nabiła w listopadzie kiedy pc była wyłączona a na zewnątrz w nocy temperatura spadała do kilku stopni i sterownik uznał że trzeba podgrzać bufor co.
    A tak wygląda energia pobrana jak by kogoś interesowało
    Maverick73
    Level 27  
    dgproject wrote:
    Wczoraj po południu była wichura i brak prądu, lecz nie u mnie - moje lampki świeciły 😜

Też tak mam jak Ty ... po ostatniej burzy sąsiedzi napuchnięci panelami na dachach a jak przyszedł wieczór,noc to z świeczkami po pokojach latali a moje lampki i nie tylko też świeciły :spoko:
    kris8888
    Level 35  
    gaz4 wrote:
    Ważne, że przy siarczystych mrozach każda PC przejdzie na grzałki czyli COP 1. Oznacza to, ze będziesz grzał dom gazem ze sprawnosćią 55%

Nie każda PC. Taka z wymiennikiem gruntowym (głębinowym) spokojnie chodzi do -20 tylko na sprężarce bez pomocy grzałek. Ja mam taką PC i tej zimy do -16 bez problemu dawała radę. Niższych temperatur póki co nie było odkąd mam PC, więc nie wiem, ale myślę że spokojnie niżej też dałaby radę bo temperatura glikolu powracającego z wymiennika gruntowego była stale na poziomie +2 stopni przy tych -16 powietrza na zewnątrz.
    gaz4
    Level 33  
    dido1974 wrote:
    i jeszcze jedno nie każda PC załącza grzałki ale trzeba ją mieć żeby to wiedzieć bez urazy ...

A co to zmnienia z punktu widzenia kolesia który kupił powietrzną PC i nie ma komina bo tak mu doradzono? Czy da radę przeżyć choćby dzień siarczystego mrozu bez ogrzewania? Jak w PC nie ma wbudowanej grzałki to jakoś musi się dogrzać. Więc uruchomi inne ogrzewanie elektryczne czyli "grzałki". Jeżeli jest to mit udowodnij w czasie zimy - przeżyj choćby dobę z -20 na zewnątrz bez dogrzewania z innych źródeł ;)

Zawsze podkreślam, ze chodzi o pompy ponierajace ciepło z powietrza. Gruntowe i ze studniami to inna para kaloszy, one obciążają sieć liniowo. A jakie dominują: powietrze-woda czy woda-woda?

Dodano po 6 [minuty]:

dgproject wrote:
    Zgodzę się z mitem o grzałce w PC - ktoś gdzieś usłyszał i powtarza, faktem jest jedynie zależny od temperatur COP, lecz przy domu pasywnym, lub ekolkgicznym, przyznam jest to chyba najlepsze rozwiązanie.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?36...a-temperatura-otoczenia-dla-pompy-ciep%C5%82a

Wyżej podałem link do forum gdzie opisano problem min. temperatur w jakich pracują czynniki chłodnicze. Jedne PC pracują do -20 inne do -28 ale zawsze jest granica. Po jej osiągnieciu PC musi się wyłączyć. Dlatego nie można mówić o tym, że chodzi wyłącznie o spadek COP. Grzałki to nie mit. I nie ma znaczenia czy dom pasywny czy nie. Przy -30 prawdopodobnie żadna PC czerpiąca ciepło z powietrza nie bedzie pracowała więc trzeba dostarczyć ciepło z innego źródła. Dla pasywnych mniej ale i tak trzeba.
    strucel
    Level 33  
    Granica to jest przy każdym medium grzewczym, jak nie będzi pradu to tylko własciciele kominków/kóz/pieców kaflowych beda mogli działac normalnie (ale tylko w pobliżu kominka) bo zarówno kotły gazowe jak i weglowe wymagają energii elektrycznej do pracy, inna sprawa to to że nikt obecnie nie buduje instalacji z obiegiem grawitacyjnym a stare najczęściej też są przebudowywane na obieg wymuszony choćby poprzez montaż grzejników panelowych.