Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARM wprowadza Open-CMSIS-Pack i Keil Studio Cloud do tworzenia oprogramowania

ghost666 04 Jun 2021 07:41 468 0
 • ARM wprowadza Open-CMSIS-Pack i Keil Studio Cloud do tworzenia oprogramowania
  Firma ARM zaprezentowała właśnie dwie nowe inicjatywy, które mają na celu zwiększenie produktywności twórców oprogramowania wbudowanego, systemów Internetu Rzeczy (IoT), uczenia maszynowego (ML) i mikrokontrolerów (MCU): projekt Open-CMSIS-Pack i Keil Studio Cloud.

  Projekt Open-CMSIS-Pack

  Pakiety Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS) istnieją od lat, zapewniając niezależną od dostawcy warstwę abstrakcji sprzętowej dla mikrokontrolerów opartych na ARM Cortex-M, ale także innych rdzeniach ARM, i obecnie obsługują blisko 9000 różnych mikrokontrolerów.

  Można pomyśleć, że CMSIS jest open-source, ponieważ kod źródłowy jest opublikowany na Github na licencji Apache 2.0. Ale najwyraźniej nie wszystkie komponenty takie są, a firma ARM zaprezentowała właśnie projekt Open-CMSIS-Pack, który przeniesie część biblioteki CMSIS do otwartego projektu, tworzonego we współpracy z Linaro IoT i Embedded Group.

  Linaro, ARM i inni partnerzy, tacy jak STMicro i NXP, początkowo skoncentrują się na narzędziach wiersza poleceń i przepływach pracy CMake, a ostatecznym celem jest przekształcenie technologii CMSIS-Pack w prawdziwie otwarty standard dla pakietów komponentów oprogramowania MCU.

  Bieżące prace nad Open-CMSIS-Pack obejmują w szczególności:

  * Tworzenie narzędzi wiersza poleceń do kompilacji projektów w oparciu o pakiety oprogramowania
  * Tworzenie przepływów pracy i narzędzi do weryfikacji pakietów oprogramowania
  * Rozszerzenie formatu opisu pakietu, pozwalające uzyskać lepszą użyteczność w całym przepływie pracy
  * Zdefiniowanie procesów, które upraszczają tworzenie pakietów oprogramowania z innych źródeł, takich jak projekty oparte na CMake
  * Opracowanie koncepcję warstwy oprogramowania, która definiuje zbiór wstępnie skonfigurowanych komponentów oprogramowania
  * Uporządkowanie taksonomii standardowych interfejsów API, które są niezbędne dla stosów oprogramowania wielokrotnie używanego

  W tej chwili wszystko wydaje się nieco abstrakcyjne, ale więcej informacji pojawi się na stronie internetowej projektu.

  Keil Studio Cloud

  Wszystko przenosi się do chmury, nawet narzędzia programistyczne, takie jak zintegrowane środowiska programistyczne (IDE), przenoszą się do przeglądarki internetowej, jak widzieliśmy w przypadku Arduino Create, który umożliwia programowanie płytki Arduino bez konieczności instalowania Arduino IDE na komputerze.

  ARM wprowadza Open-CMSIS-Pack i Keil Studio Cloud do tworzenia oprogramowania


  ARM robi teraz coś podobnego, oferując Keil Studio Cloud, która zapewnia platformę hostowaną w chmurze z integracją z Gitem i przepływami pracy CI w celu szybkiego rozwoju urządzeń IoT. Keil od lat dostarcza profesjonalne narzędzia programistyczne dla rynku systemów wbudowanych. W roku 2005 został przejęty przez ARM.

  Keil Studio Cloud jest nadal w fazie beta z obsługą ograniczonego zestawu obsługiwanych płytek i funkcji, w tym płytek NXP FRDM-K32L3A6, LPCXpresso55S69 i MIMXRT1064-EVK. Można wypróbować wersję beta na stronie ARM Keil.

  ARM wprowadza Open-CMSIS-Pack i Keil Studio Cloud do tworzenia oprogramowania


  Kilka wydań oprogramowania jest planowanych w najbliższym czasie, aby zapewnić internetowe środowisko IDE z następującymi kluczowymi funkcjami:

  * IDE, które działa w przeglądarce i łączy się bezpośrednio z płytkami na biurku. Nie ma potrzeby instalacji narzędzi, a zasoby, takie jak przykładowe projekty, są zawsze aktualne, ponieważ nie ma oprogramowania do aktualizacji.
  * Bezpośrednia integracja z Gitem umożliwiająca diałanie rozproszonych zespołów, wspólne opracowywanie i nowoczesne przepływy pracy z wdrożonym CI.
  * Programowanie hostowane w chmurze z funkcjami Keil, takimi jak składniki oprogramowania CMSIS-Pack i debugowanie z kontrolą uruchamiania.
  * Portal współpracy, w którym można przesyłać społeczności przykłady i opinie.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/06/03/arm-introduces-open-cmsis-pack-and-keil-studio-cloud-for-mcu-software-development/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10409 posts with rating 8703, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Farnell IoTFarnell IoT