Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka drukarki 3D z AR100 Allwinner A64 do kontroli w czasie rzeczywistym

ghost666 05 Jun 2021 10:18 729 7
 • Płytka drukarki 3D z AR100 Allwinner A64 do kontroli w czasie rzeczywistym
  Elias Bakken pracuje nad płytką sterującą drukarki Recore 3D opartą na procesorze Allwinner A64 od 2019 roku, a dzięki wersji „A5” PCB, Recore jest teraz uważany za stabilne i będzie wysyłane do klientów.

  Czy Allwinner A64 nie jest tylko czterordzeniowym procesorem Cortex-A53 przeznaczonym do systemu Linux? Jednak płyty sterujące drukarek 3D wymagają I/O w czasie rzeczywistym i dlatego wiele z nich jest zaprojektowanych z wykorzystaniem STM32 lub innych mikrokontrolerów. Sztuczka polega na tym, że Elias nie używa rdzeni Cortex-A53 do sterowania w czasie rzeczywistym, ale zamiast tego wykorzystuje 32-bitowy rdzeń OpenRISC 1000 o taktowaniu 300 MHz AR100, który również można znaleźć w SoC Allwinner A64.

  Specyfikacje:

  * SoC – czterordzeniowy procesor Allwinner A64 z ARM Cortex-A53 działający z częstotliwością 1 GHz, z 32-bitowym rdzeniem AR100 taktowanym 300 MHz i procesorem graficzny ARM Mali-400MP2
  * Pamięć systemowa – 1 GB DDR3 RAM
  * Pamięć masowa – 8 GB pamięci Flash eMMC
  * Wyjście wideo – wyjście HDMI do podłączenia wyświetlacza
  * Sieć — Gigabit Ethernet
  * Sterowanie drukarką 3D:
  * 6x TMC2209 (do 2A) - sterowniki silników krokowych
  * 3x wyjścia grzałki + podgrzewana podstawa o dużej mocy (do 20A)
  * 4x wejścia termistora/termopary (do wyboru programowo)
  * USB – 4x porty USB 2.0

  NA Cortex-A53 uruchomiona jest dystrybucja Refactor Linux dla drukarek 3D oparta na Armbian Debianie z wstępnie zainstalowanym Klipperem i OctoPrintem.

  Płytka drukarki 3D z AR100 Allwinner A64 do kontroli w czasie rzeczywistym


  Oznacza to, że Recore to uniwersalna płytka dla drukarki 3D, obsługująca sterowanie w czasie rzeczywistym oraz interfejs człowiek-maszyna za pośrednictwem, na przykład, ekranu dotykowego (HDMI + USB). Powyższy system może również posiadać kamerę internetową USB do zdalnego monitorowania i/lub klucz sprzętowy USB WiFi do łączności bezprzewodowej.

  To sprawia, że ​​jest to bardziej kompaktowe rozwiązanie i prawdopodobnie łatwiejsze w konfiguracji niż typowa płyta drukarki 3D plus zewnętrzny komputer jednopłytkowy z Octoprint. Recore nie jest w 100% sprzętem typu open source, ale schematy w PDF, pliki binarne dla układu Allwinner i inne pliki można znaleźć na Githubie, znajdziemy tam także dystrybucję Refactor w osobnym repozytorium. Dokumentację na początek można znaleźć na Wiki.

  Aby dowiedzieć się więcej o pracy Eliasa nad rdzeniem AR100, warto sprawdzić jego ostatnie wpisy na blogu, w którym wyjaśnia, w jaki sposób używa rdzenia czasu rzeczywistego do przełączania pinów znacznie szybciej i bardziej przewidywalnie niż przy użyciu Linuksa, w jaki sposób konfiguruje interfejs UART między rdzeniem ARM Cortex-A53 i AR100 oraz jakie są wyzwania związane z konfiguracją timera. Jeśli wolisz objaśnienia w formacie wideo, obejrzyj poniższy film.



  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/06/05/3d-printer-board-leverages-allwinner-a64s-ar100-core-for-real-time-control/

  Cool! Ranking DIY
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10409 posts with rating 8703, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Płytka drukarki 3D z AR100 Allwinner A64 do kontroli w czasie rzeczywistym
  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolls-Royce_Ghost

  Janek z Kurozwęk pracuje nad transporterem ziemniaków do klientów. Używa do tego samochodu Rolls-Royce Ghost z silnikiem V12 o pojemności 6,6 litra i jest to obiecujące rozwiązanie. Czy ten samochód nie jest przypadkiem pojazdem luksusowym przeznaczonym dla indywidualnego klienta? Ze względu na warunki terenowe rolnicy używają tutaj głównie VW Passatów lub podobnych pojazdów. Sztuczka polega na tym, że Janek usunął tylne siedzenia i zwiększył w ten sposób ładowność do 2019 kilogramów. System infotainment również dostał kilka usprawnień i teraz można go obsługiwać w rękawicach, co wcześniej nie było możliwe.
  Janek nie udostępnia pełnej dokumentacji projektowej do przeróbek, ale na jego stronie znajdziecie mnóstwo zdjęć z zadowolonymi klientami odbierającymi ziemniaki. Niektórzy nawet proszą o możliwość krótkiej przejażdżki na pace, co przypomina im dawne czasy, kiedy wracali na przyczepie po wykopkach.
  Trzeba też przyznać, że rozwiązanie Janka jest bardzo praktyczne i w zimowe niedziele można łatwiej dojechać do kościoła, który znajduje się za rzeką i dwiema górami.


  ---
  Sorry, nie mogłem się powstrzymać widząc tak denny artykuł. :D
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  sundayman
  Level 24  
  Quote:
  ziałający z częstotliwością 1 GHz, z 32-bitowym rdzeniem AR100 taktowanym 300 MHz i procesorem graficzny ARM


  Nie wiem co ten procesor będzie robić w normalnych współczesnych drukarkach.
  Pewnie jakieś zaje*iste animacje na ekranie :)

  Bo aktualne technologie druku 3D to są na takim poziomie, że 8 bitowe MCU dają radę. I to zdecydowanie nie procesory są wąskim gardłem tych urządzeń.

  Pewnie, że ułatwienie obsługi GUI jest przydatne, ale te opowieści jakoby to miało dla druku 3D jakiekolwiek znaczenie są faktycznie zabawne.
 • #4
  siewcu
  Level 34  
  Klipper jednak jakiejś tam już mocy wymaga, ale i tak do przyzwoitych wyników wystarczy mu ośmiobitowy procesor... Takie coś to można użyć do octoprinta co najwyżej, ale jako sterownik drukarki to chyba średnio ma to sens.
 • #5
  blue_17
  Level 32  
  Klipper dzieli się na dwie części. Pierwsza to soft na płytę a druga to soft na mailnę.
  Ta płyta ma załatwiać to co do tej pory nie jest oczywiste.
  Na jednej płycie będzie komputer oraz sterowniki silników krokowych.
  Jeśli ktoś nie wyobraża sobie wydruków szybszych o 300% z bardzo mała utrata jakości to polecam zapoznać się z możliwościami klippera bardzo ciekawe rozwiązanie.
 • #6
  czareqpl
  Level 30  
  Lepszą aplikacją do tej płyty byłby chyba jakiś jeżdżący robot z manipulatorem. Coś w stylu pieska od Dyson'a, który na karku ma ramię z manipulatorem.
 • #7
  szymon122
  Level 38  
  sundayman wrote:
  Bo aktualne technologie druku 3D to są na takim poziomie, że 8 bitowe MCU dają radę. I to zdecydowanie nie procesory są wąskim gardłem tych urządzeń.

  Chyba chyba nie wiesz co piszesz...

  Cały proces druku 3D wygląda tak:
  Model 3D jest cięty na warstwy w slicer, tam są obliczane komendy gcode potrzebne do wykonania danej warstwy, czyli ile milimetrów ma się poruszyć głowica i ile milimetrów filamentu przy tym ruchu wytłoczyć. Ale te komendy za wiele nie mówią maszynie, gdyż trzeba to jeszcze przeliczyć na kroki silników (oczywiście trzeba wziąć przy okazji np mapę wysokości z bltouch) i to wszystko trzeba robić na żywo wystawiając stany pinów dla sterowników. Jeśli są to trzy silniki i wolne prędkości to zwykła AtMega daje radę. Lecz jeśli są duże prędkości i np 7 silników jak u mnie w drukarce to nie ma szans żeby to się wyrabiało.

  W przypadku klippera całą ciężką robotę przejmuje RPi, czyli przelicza gcode na kroki a sterownikowi z procesorem 8bit mówi jedynie "rusz silnikiem ekstudera 20 kroków do przodu oraz silnikiem osi X o 5 kroków".
 • #8
  Jarzabek666
  Level 34  
  szymon122 wrote:
  7 silników jak u mnie w drukarce to nie ma szans żeby to się wyrabiało.


  To jaką ty masz drukarkę z 7 silnikami? czyżby druk w 6 osiach? wiem ze to możliwe jest ale to była nowość z lutego i raczej jest to dopiero w przygotowaniu...

  Do standardowych drukarek 3osiowych taka płyta to przerost formy nad treścią i znakomicie co mówi post 2...