Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka instalacji - czy poprawnie ?

Greg01pl 05 Jun 2021 16:24 588 12
IGE-XAO
    Greg01pl
    Level 13  
    Witam. Prosze o sprawdzenie poprawności "modyfikacji" instalacji elektrycznej.
    Do domu jednorodzinnego (wolnostojącego) doprowadzona jest instalacja TN-C. W skrzynce na budynku znajdują się bezpieczniki topikowe (nie pamiętam wartości, od wielu lat skrzynka zaplombowana). Następnie zasilanie poprowadzone jest do licznika (4x3,5 - 3 fazy + PEN brak jakiegokolwiek uziemienia od skrzynki na zewnątrz budynku i od licznika). Przy liczniku znajduje się tylko B40, 3-fazowy i 3x B20 na zasilanie domu. W związku z remontem kuchni postanowiłem wymienić fragment istniejącej instalacji.

Od B40 przy liczniku mam poprowadzone (4x3,5) zasilanie do piwnicy (pełniącej dawniej funkcję kotłowni i pompowni, kuchnia jest nad piwnicą). Kuchnia została odcieta od istniejącej instalacji, a w piwnicy zainstalowałem tablicę rozdzielczą (rysunek)
    Przeróbka instalacji - czy poprawnie ?
    PEN od tablicy połączony jest z listwą wyrównującą, a od niej poprowadzona bednarka na zewnątrz budynku (pomiar uziomu wykonany przez elektryka). W tablicy znajdują się: 1x róznicówka 3 fazy, 25A + B25, oraz 3 razy zestaw / róznicówka 25A + 3 wyłączniki nadprądowe (o wartościach od 6A do 16A) -> każdy zestaw na osobnej fazie. Jako, że na chwilę obecną nie planuję podłączać żadnych urządzeń 3fazowych do wyłącznika 3 fazowego nie jest nic podłączone (w tablicy znajdują sie przewody do podłączenia w przyszłości i są wyprowadzone do puszki pod ewentualną płytę indukcyjną). Podział faz na obwody został wykonany w taki sposób aby na każdej fazie znalazły się w miarę równe obciążenia -> L1 - piekarnik + mikrofalówka, L2 - zmywarka i lodówkozamrażarka, L3 - zamrażarka, hydrofor, zasilanie piecyka gazowego i pomp oraz gniazdka i oświetlenie przybudówki pełniącej rolę schowka/spiżarki. Cała instalacja (tablica, przewody) znajduje się minimum 1m ponad najwyżej odnotowanym poziomem wody jaki kiedykolwiek zalał mi piwnicę - przy wysokim stanie wybija mi woda gruntowa, była robiona nowa wylewka z hydroizolacją ale pewności nie mam. Do listwy wyrównującej planuję podłączyć wszystkie przewodzące fragmenty instalacji znajdujące sie w piwnicy (rury od CO, wody sieciowej - wodociąg / kanalizacja, wody studziennej - osobna instalacja do podlewania ogródka etc, rury od gazu). Czy takie "wykonanie" instalacji jest poprawne? Czy do listwy wyrównującej podpinać np elementy zbrojenia domu?

Pozdrawiam, z góry dziękuję za pomoc
    Paweł
  • IGE-XAO
    kokapetyl
    Level 43  
    Greg01pl wrote:
    Następnie zasilanie poprowadzone jest do licznika (4x3,5 -

Chyba jakiś błąd.
    Greg01pl wrote:
    Czy takie "wykonanie" instalacji jest poprawne?

Raczej jest niepoprawne.
    Zle wykonany podział PEN.
    Szyny N wiszą w powietrzu.
    To trzeba poprawić w pierwszej kolejności, a potem zastanawiać się nad reszta.
  • IGE-XAO
    Greg01pl
    Level 13  
    kokapetyl wrote:
    Chyba jakiś błąd.

Proszę sprecyzuj.
    kokapetyl wrote:
    Raczej jest niepoprawne.
    Zle wykonany podział PEN.
    Szyny N wiszą w powietrzu.

Poproszę jaśniej.
    Jeśli masz na mysli to, że nie zaznaczyłem połączeń z odbiornikami - to celowo, bo juz i tak miałem problem z upakowaniem połączeń za pomocą "painta"
    palmus
    Level 33  
    Przewód neutralny jakby nie był spięty z N1 na pewno, z N2 niby tak, niby nie.
    Greg01pl
    Level 13  
    palmus wrote:
    Przewód neutralny jakby nie był spięty z N1 na pewno, z N2 niby tak, niby nie.

OK rozumiem - czy poza "niedoskonałością" oznaczenia połączeń przewodów neutralnych z szynami jest coś nie tak ?
    Bo szczerze mówiąc "rysowanie paintem" jest dość "wesołe"
    kokapetyl
    Level 43  
    kokapetyl wrote:

Greg01pl napisał:
    Następnie zasilanie poprowadzone jest do licznika (4x3,5 -

Chyba jakiś błąd.

Co tu jest do sprecyzowania? Przewód zasilający jest (tak napisałeś) o przekroju 3.5 mm², (takich chyba nie ma), a jeszcze zabezpieczony B40 ?

Rozdział PEN-PEN bezpośrednio do szyny PE, i dalej do wszystkich odbiorników jako PE. Z tej szyny PE mostek do szyny N, a z niej do wszystkich RCD, Z każdego RCD oddzielna szyna N1...4 i dalej do odpowiedniej grupy odbiorników.
    Greg01pl
    Level 13  
    kokapetyl wrote:
    Co tu jest do sprecyzowania?

No właśnie to na czym błąd polega.
    kokapetyl wrote:
    o przekroju 3.5 mm², (takich chyba nie ma),

Faktycznie pomyłka 3mm.
    kokapetyl wrote:
    a jeszcze zabezpieczony B40 ?

Ano, ale to już nie moje dzieło - stan "zastany" po innych "macherach". Może to mieć związek z tym, że do tego samego wyłącznika podłączone są jeszcze dwa gniazda 3fazowe z innych budynków. Natomiast od tego wyłącznika do mojej tablicy leci 4x3mm o czym już wspomniałem.

kokapetyl wrote:
    Rozdział PEN-PEN bezpośrednio do szyny PE, i dalej do wszystkich odbiorników jako PE. Z tej szyny PE mostek do szyny N, a z niej do wszystkich RCD, Z każdego RCD oddzielna szyna N1...4 i dalej do odpowiedniej grupy odbiorników.

Czyli z mojej strony (tj tablica, uziom) poprawnie ?
    kkas12
    Level 43  
    Greg01pl wrote:
    Czyli z mojej strony (tj tablica, uziom) poprawnie ?
    Nic nie jest poprawnie.
    Poczynając od przekroju 3mm² a kończąc na sposobie podziału PEN.

Więc póki co nie oceniaj innych bo jak na razie to sam jako macher się jawisz.

Tysiące razy pisałiśmy jak PEN należy dzielić.
    Groch o ścianę.

Narysuj to wszystko co próbowałeś opisać.
    Począwszy od tej zaplombowanej skrzynki.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kkas12 wrote:
    Narysuj to wszystko co próbowałeś opisać.

Krzychu, "dej żyć". Niech to komuś zleci bo szkoda nerwów naszych i jego.

Reasumując, niech kolega autor wróci do tego na czym się zna (pieczenie chleba, układanie płytek, telemarketing, etc.), a za elektrykę zapłaci fachowcom. Takim z kwitami.
    Greg01pl
    Level 13  
    Po raz kolejny przekonuję się, że na tym forum trzeba być nieomylnym, żeby o coć zapytać, bo jak się czegoś nie wie na 100% lub nie umie przedstawić tak, aby się spodobało to zamiast pomocy dostanie masę złośliwości i przytyków. Podział PEN na PE i N jest zrobiony tak, że listwa wyrównująca potencjały i szyna PE są połączone przewodem żółtozielonym przekrój 16mm2 i takim samym są połączone szyny PE i N. Wszytkie różnicówki są podłączone do szyny N, ale nie każda różnicówka ma osobną szynę Nx, bo nie było póki co takiej potrzeby. rysunek owszem może nie prezentuje tego najlepiej, ale to nie powód do "przytyków" "od pieczenia chleba", bo jestem w stanie się założyć, że kolega również nie na wszystkim zna się perfekcyjnie, a skoro dział nazywa się "elektryka dla każdego" to skoro nie macie państwo ochoty pomóc to powstrzymajcie się od uszczypliwości. Nie zaznaczałem z osobna każdego przewodu jaki prowadziłem, bo w paincie ciężko "upakować" taką ilość połączeń tak, aby nie dostać oczopląsu. Dziękuję serdecznie za miłe i ciepłe słowa - elektryk z uprawieniami sprawdził i odebrał przeróbkę. EOT
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie EOT bo tak uważasz. Wszyscy powtarzamy tu milionowy raz, że aby ruszać elektrykę trzeba mieć minimum wiedzy, a żeby brać się za RG to trzeba już trochę więcej niż dobre chęci... Masz kłopot z napisaniem 1 zdania w sposób zrozumiały, a próbujesz mi inputować, że bałagan w RG musi mieć bezpośrednie przełożenie na identyczną jakość dokumentacji, w oparciu o którą mamy cokolwiek poradzić. Jeśli są wątpliwości - dokonać badania stanu technicznego instalacji elektrycznej (powszechnie znanego jako "pomiary") i w oparciu o uwagi osób podbitych na protokole wprowadzić akcję naprawczą.

Ma to jedną wadę - trzeba zapłacić za wiedzę i uprawnienia.
    kkas12
    Level 43  
    Greg01pl wrote:
    Po raz kolejny przekonuję się, że na tym forum trzeba być nieomylnym, żeby o coć zapytać, bo jak się czegoś nie wie na 100% lub nie umie przedstawić tak, aby się spodobało to zamiast pomocy dostanie masę złośliwości i przytyków. Podział PEN na PE i N jest zrobiony tak, że listwa wyrównująca potencjały i szyna PE są połączone przewodem żółtozielonym przekrój 16mm2 i takim samym są połączone szyny PE i N.
    Chłopie ten kto zaciski N wyłaczników RCD traktuje jak blok rozdzielczy ten wcześniej czy później przekona się jak złe jest to rozwiązanie.
    Usiłujesz jawić się jako ekspert a nie potrafisz prawidłowo przekroju określić a nawet przedstawić tego o co pytasz. Nie oczekuj też naszych zachwytów dla tego co zamieściłeś jeśli urągają standardom.
    Zejdź z piedestału i zacznij myśleć.
    A przede wszystkim słuchać i przyjmować do wiadomosci to co inni do powiedzenia mają, bo elektryka to nie jest kwestia aby się podobało.
    Ktoś_tam
    Level 33  
    Greg01pl wrote:
    a skoro dział nazywa się "elektryka dla każdego" to skoro nie macie państwo ochoty pomóc to powstrzymajcie się od uszczypliwości.

"Elektryka dla każdego" nie znaczy że wszystkie aspekty elektryki są dostępne dla wszystkich. Doborem aparatów w rozdzielnicy oraz ich podłączaniem nie powinien zajmować się każdy. Jak sobie wyobrażasz że ktoś o minimalnej wiedzy lub jej braku zajmuje się doborem i montażem aparatów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpożarowe i przeciwporażeniowe? W takim razie po co ludzie kończą szkoły elektryczne jeśli wszystko jest takie proste i każdy to potrafi zrobić i jeszcze sprawdzić i pomierzyć po sobie? Wystarczy przecież parę postów przeczytać i kilka filmów na YouTube obejrzeć, oczywiscie prawie wszystkie materiały wątpliwej wartości merytorycznej. Jakbyś trochę w temacie siedział to byś wiedział jakie bzdury ludzie piszą lub filmy nagrywają.
    Uważam, że @pol102 dał tobie dobrą radę. Zajmij się czymś na czym się znasz a za zarobione pieniądze wynajmij kogoś. Będzie szybciej i bezpieczniej.

Dodano po 59 [minuty]:

Greg01pl wrote:
    Cała instalacja (tablica, przewody) znajduje się minimum 1m ponad najwyżej odnotowanym poziomem wody jaki kiedykolwiek zalał mi piwnicę - przy wysokim stanie wybija mi woda gruntowa, była robiona nowa wylewka z hydroizolacją ale pewności nie mam.

I daruj sobie jakiekolwiek uwagi jeśli uważasz że takie umiejscowienie rozdzielnicy jest ok. Do rozdzielnicy musi być swobodny dostęp. Jak sobie ten dostęp wyobrażasz? Zajmij się tym na czym się znasz a nie zgrywaj bohatera którym nie jesteś. To jest naprawdę trudniejsze niż sobie to wyobrażasz.