Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik pompy głębinowej 3kW pobiera 5kW, dlaczego?

amasiak 06 Jun 2021 19:53 519 12
Tespol
    amasiak
    Level 9  
    Dziś zauważyłem, że moja pompa głębinowa pobiera 5kW. Dużo bo silnik jest 3kW. Jest to Sumoto 4" 4400N o mocy 3kW.
    Wisi na głębokości 33-38 m. Nie pamiętam dokładnie. Pompa 4R18/4400N/3kW.
    Ten duży pobór zauważyłem na liczniku PGE w momencie uruchomienia i pracy pompy.
    Akurat patrzyłem na produkcję fotowoltaiki, a to bliskie pozycje w liczniku dwukierunkowym. Pobór był 2kW, a po uruchomieniu pompy na liczniku 7kW...
    Czym może to być spowodowane? Dodam, że w sumie działa jak zawsze.
  • Tespol
    jerry1960
    Level 35  
    W momencie rozruchu każdy silnik pobiera 2-3 krotnie większy prąd . Zmierz prąd pobierany przez silnik pompy w trakcie normalnej pracy miernikiem cęgowym .
    amasiak
    Level 9  
    Niestety nie posiadam miernika cęgowego
    . Taki pobór występuje nie tylko przy rozruchu ale podczas normalnej pracy czyli powiedzmy 10 sekund od uruchomienia. Faktem jest że ciśnienie w hydroforze jest 6.5bara. na pompie jest zawór zwrotny on chyba trochę odciąża pompę przy rozruchu?
  • Tespol
    nuszek
    Level 29  
    Jeżeli faktycznie pomiary pokażą, że pompa pobiera więcej niż jej moc znamionowa, to pewnego czasu padnie.

Powodem jest zacieranie się pompy, za duże opory przepływu lub źle dobrana pompa.
    amasiak
    Level 9  
    Dlaczego źle dobrana? Ona działa na minim swoich możliwości.

Dodano po 3 [minuty]:

Sorki kiepsko skadrowane było.

Dodano po 9 [minuty]:

A czy fakt że pompa pcha wodę wodociągiem na odległość 100m do zraszacza polowego znacząco wpływa na obciążenie?

Dodano po 2 [minuty]:

Rura 2" na całej długości.
    czesiu
    Level 35  
    Zabezpiecz pompę właściwym wyłącznikiem silnikowym to się przekonasz czy się przeciąża. Obserwacja licznika jest nie miarodajna. Silnik 3kW znamionowo obciążony powinien pobierać z sieci 4kW mocy i ok 8A prądu.
    Im dłuższy (i cieńszy) rurociąg tym z mniejszą mocą pracuje pompa, podobnie jak zdławienie wypływu również odciąża pompę.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jakie jest zabezpieczenie nadprądowe? Jaki kabel zasilający? Jak ustawiony wyłącznik termiczny?
    amasiak
    Level 9  
    Zabezpieczenie c16, przewód 4x2,5, od silnika w studni do rozdzielni będzie pewnie z 50m.
    Nie mam termika jest tylko rozłącznik oraz presostat. Dziś będę miał miernik cęgowy, dowiem się czegoś więcej.
    pol102
    Ale jak to tak? Pompa bez termika? 4x2,5 i 50m brzmi skrajnie optymistycznie.
    amasiak
    Level 9  
    Dzień dobry.
    udało mi się w sumie rozwiązać po części problem.
    okazało się że zerwała się linka na której wisiała pompa.
    można się domyśleć że zaryła w dno. Silnik w całości był piachu, mule a jedynie czerpnia wystawała powyżej dna studni.
    udało się ją wyjąć na rurze..nie widać z zewnątrz aby coś się z nią działo, nie była zarośnięta ani zakamieniona.
    oczyszczona z nową linką z kwasówki wróciła do studni ale 2m powyżęj dna studni.
    wisi teraz na 24m. okazuje się że panowie od odwiertu troszkę na bogato policzyli głębokość. swoją drogą już nie do końca pamiętam.
    uruchomiona i nabity hydrofor. Swoją drogą nie wiem czy nie za dużo bo na 4,5 Bar ma hydrofor, za nim jest trójnik, odejście na ogród i zasilanie domu. na dom jest reduktor do 5.5bar.
    czy tak być powinno? pompa nabija do 6,5bar i wyłącza presostat.
    prądu nadal bierze sporo....
  • Helpful post
    pol102
    Bo już się przeszlifowała. Czekaj na jej smierć kliniczną z odłożoną kasą na nową
    Łukasz.K
    Level 27  
    W ogóle nie powinnna pracować bez wyłącznika silnikowego ustawionego na jakieś 6A.