Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Finowie prezentują nową, niekomórkową sieć dla Internetu Rzeczy

ghost666 07 Jun 2021 17:28 492 0
 • Finowie prezentują nową, niekomórkową sieć dla Internetu Rzeczy
  Mała fińska firma zajmująca się łącznością bezprzewodową opracowała coś, co opisuje jako specjalnie zaprojektowaną, niekomórkową technologię 5G, która, jak sugeruje, usunie większość przeszkód powstrzymujących szersze wdrażanie przemysłowych sieci Internetu rzeczy (IIoT).

  Firma Wirepas wykorzystuje ugruntowaną, ale cały czas zaktualizowaną technologię - określony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) standard DECT-2020 NR (New Radio). Wykorzystuje to część nielicencjonowanego pasma 1,9 GHz, przypisanego do DECT dwie dekady temu do zastosowań takich jak cyfrowe telefony bezprzewodowe.

  Prywatne sieci 5G od Wirepas

  Nowy standard został finalnie unormowany w październiku ubiegłego roku i oczekuje się, że zostanie uwzględniony w nadchodzącym przeglądzie specyfikacji IMT-2020 5G przeprowadzonym przez ITU. Został opracowany w taki sposób, aby mógł być wdrażany w szerokim i zróżnicowanym zakresie aplikacji Internetu Rzeczy (IoT) w warstwie fizycznej i wykorzystywać liczne pasma częstotliwości poniżej 6 GHz. Prawdopodobnie będzie początkowo używany w sieciach działających na częstotliwości 1,9 GHz.

  Wirepas był głównym motorem utworzenia stanardu DECT-2020 NR. Jest przygotowany do obsługi szerokiej gamy zastosowań bezprzewodowego IoT i IIoT, które wymagają zarówno wysokiej niezawodności, jak i niskich opóźnień w komunikacji.

  Finowie prezentują nową, niekomórkową sieć dla Internetu Rzeczy
  Dyrektor Wirepas,
  Teppo Hemiä
  Zapytany, dlaczego sektor bezprzewodowy potrzebuje innego – i niekomórkowego – standardu, Teppo Hemiä, dyrektor generalny fińskiej firmy Tampere (na zdjęciu po prawej), powiedział EE Times Europe "Istnieje oczywista luka i potrzeba takiej technologii radiowej, która jest przystępna cenowo. Dla przedsiębiorstw jest skalowalny i nie będzie kontrolowany przez uznanych operatorów telefonii komórkowej. Niezależność i autonomia w tworzeniu i prowadzeniu takiej sieci to kluczowa różnica. Nie będzie oddzielnej infrastruktury, pośredników i wysokich opłat abonamentowych. Zasadniczo zarządzanie siecią jest delegowane do samych urządzeń".

  Hemiä zauważył, że "w branży powszechnie panuje błędne przekonanie, że 5G równa się 3GPP. Tak nie jest. To ITU-R, najwyższy organ regulacyjny sieci bezprzewodowych, ma ostatnie słowo w tych sprawach". Dodaje on, że nowy produkt, nazwany Wirepas Private 5G, opiera się na zdecentralizowanej topologii sieci typu plug-and-play, wykorzystującej protokoły oprogramowania i inny model licencjonowania. Różni się to od ustalonych modeli komórkowych IoT i IIot, takich jak technologie sieci rozległych o małej mocy (LPWAN) i wąskopasmowy IoT (NB-IoT) oferowanych przez standardy takie jak Sigfox czy LoRA. "Prawdopodobnie zapewnią one wyższą wydajność, ale będą kosztować znacznie więcej w obsłudze i zarządzaniu".

  Mówi się, że sieć oparta na nowym standardzie "sama się buduje", a każde urządzenie funkcjonuje również, jak zwykła stacja bazowa. Według Hemiä "czas, złożoność i koszty stały na drodze do szerokiego przyjęcia 5G IoT. Przecieramy drogę do prawdziwego przyjęcia tej technologii, wykraczającej poza rozwiązania komórkowe". Połączenie zdecentralizowanego podejścia firmy z globalnym, wolnym od licencji, dedykowanym pasmem 1,9 GHz oznacza, że ​​wszystkie te korzyści mogą stać się naprawdę popularne i łatwe w użyciu. Pasmo 1,9 GHz to doskonałe rozwiązanie".

  Sieci Wirepas Private 5G będą początkowo implementowane w inteligentnych aplikacjach pomiarowych, w zarządzaniu budynkami (systemy, takie jak oświetlenie awaryjne i czujniki dymu), a także do śledzenie zasobów. Oczekuje się, że sieci te będą dostępne w ciągu roku.

  Nowy produkt opiera się na doświadczeniu zdobytym na istniejącym produkcie, Wirepas Massive, czasami określanym jako Wirepas Mesh. Jest to niezależny od sprzętu protokół radiowy do tworzenia zdecentralizowanej sieci, który już obsługuje wiele aplikacji IoT i IIoT na dużą skalę, wykorzystując pasmo 2,4 GHz i może łączyć potencjalnie miliardy urządzeń ze sobą. "Zaczniemy jeszcze w tym roku od prób terenowych z naszym systemem nowej generacji. Jesteśmy zajęci budowaniem niezbędnego ekosystemu partnerów, takich jak dostawcy krzemu i czujników. Wysiłek zorganizowania i zbudowania takiego ekosystemu i jego rozmachu są kluczowe - zdajemy sobie sprawę, że może to być długa i ciężka droga. Dlatego przewidujemy, że w najbliższej przyszłości będziemy polegać na istniejących produktach w celu uzyskania dochodu" podsumowuje Hemiä.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/finnish-group-readies-non-cellular-technology-for-iot/

  Cool! Ranking DIY
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10409 posts with rating 8703, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Farnell IoTFarnell IoT