Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitor 24-27 cali do pracy i gier

07 Jun 2021 22:35 483 11
  • Level 35  
    Cześć,
    Szukam jakiegoś monitora o ww. wymiarach (najlepiej jednak 27 cali), proporcje ekranu 16:9.
    Rozdzielczość minimum 1920x1080, nie pogardzę wyższą.
    Do czego?
    Głównie do pracy, dużo otwartych okien, praca biurowo-naukowa.
    Sporadycznie do gier, nie mam jakiegoś mocarnego kompa, więc 1920x1080 i 60 Hz wystarczą, choć wydaje mi się, że do pracy przy takiej przekątnej lepiej już będzie mieć coś koło 2K.
    Siedzę coś koło 50-70 cm od monitora.
    Jaki budżet?
    Celuję w okolice 500-600 złotych, choć oczywiście mogę budżet nagiąć, wolałbym jednak się w nim zmieścić.
    Mile widziane wbudowane głośniki, choć to nie jest jakiś niezbędny wymóg, przy tej samej cenie wolałbym wziąć lepszy monitor bez głośników niż gorszy z.
    Jakieś propozycje?
    Z góry dziękuję.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 31  
    Nie ma monitorów 2K za 600zł. Tyle kosztują monitory 24" 1920x1080. Monitor 27" 1440p to koszt ok. 950zł.
  • Helpful post
    Level 31  
    MSI G241V
    https://www.ceneo.pl/100802843

Za ~600zł dało by się kupić ekran 27" 1080p, tylko że do pracy biurowej, z tekstem to już czcionki mogą być trochę poszarpane (jednym to nie przeszkadza, inni nie mogą na to patrzeć).
  • Helpful post
    Level 15  
    piotrkol7 wrote:
    Głównie do pracy, dużo otwartych okien, praca biurowo-naukowa.

A nie rozważasz jakiejś małej dopłaty do 21:9?
  • Level 35  
    kaitek85 wrote:
    A nie rozważasz jakiejś małej dopłaty do 21:9?

Nie. Zamierzam czasem pograć na tym komputerze, a te proporcje ekranu nie nadają się do gier. Pomijając już, że nie zmieszczę się w budżecie.

turkuc11 wrote:
    Za ~600zł dało by się kupić ekran 27" 1080p, tylko że do pracy biurowej, z tekstem to już czcionki mogą być trochę poszarpane (jednym to nie przeszkadza, inni nie mogą na to patrzeć).

Czyli rozumiem, że w tej cenie monitor 27" to będzie niestety syf i dziadostwo?

A cóż sądzicie o tym monitorze?
    https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablet...ory-led/monitor-led-samsung-27-lc27f396fhrxen
    Co do MSI - naprawdę nie potrzebuję 144 Hz.

Edit - 75 Hz ;)
    Po wpisaniu modelu w google wyskoczyły mi wersje 144 Hz.
  • Helpful post
    Moderator of Computers service
    Zaletą Samsunga jest oczywiście rozmiar 27". Zaokrąglenie może się podobać lub nie, kwestia gustu. Samsung jest na matrycy MVA - będzie miała znacznie lepszą czerń niż IPS w MSI, ale minimalnie słabsze pokrycie przestrzeni RGB (co nie znaczy, że będzie to jakaś klęska). Do gier się ten monitor mniej nadaje, ale jeśli to tylko jego sporadyczne zadanie to też sobie poradzi (a już szczególnie wtedy, gdy nie są to bardzo dynamiczne gry). Ten samsung również prawdopodobnie posiada 8 bitowy panel zamiast 6 bitowego z ditheringiem.
  • Level 35  
    Zamówiłem Samsunga.
    Mniej się nadaje do gier - ale wydaje mi się, że chyba lepiej poradzi sobie z tym zadaniem niż ~10 letni HP LA1905 ;)
    Nie siedzę też zbyt blisko monitora, a z tego co czytałem to problemy wizualne w grach przy matrycy VA występują właśnie, gdy jest się blisko monitora.
    Mogę się mylić, zresztą za kilka dni się przekonam.
    Nie wiem, co masz na myśli mówiąc "dynamiczne gry", ja tam sobie lubię popykać w Wieśka 3 lub Cyberpunka, ciężko mi ocenić, czy są dynamiczne, czy nie :D
    Domyślam się, że chodzi o e-sport.
    Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi.
  • Level 35  
    Samsung już jest ze mną kilka dni, podzielę się wrażeniami.
    Co tu dużo mówić - bardzo pozytywne. Czerń zdecydowanie lepsza od czerni na całkiem niezłej matrycy IPS w laptopie, a jeżeli chodzi o pokrycie kolorami - również mam wrażenie, że Samsung tutaj wypada lepiej, kolory są przyjemne dla oka.
    Co do gier - nie zauważyłem opóźnień, problemów, ALE w testach monitora (dostępne na internecie) zostawała pokaźna smuga za szybko poruszającym się obiektem. Nie jest to jednak zbyt duży problem w codziennym użytku, jak i również w grach.
    Monitor nie męczy oczu, ma przyzwoitą ostrość, a zagięta matryca to świetna sprawa.
    Jedyne zastrzeżenie to brak regulacji wysokości w załączonej podstawce, jedynie kąt pochylenia, a jestem dość wysoki ;)
    Ten kąt pochylenia jednak załatwia przynajmniej częściowo sprawę, domyślam się, że na czymś trzeba ciąć koszta, żeby sprzedawać 27-calowy zagięty monitor w cenie 700 złotych.