Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pompa wody brudnej. Omnigena 1300.

shadi1 08 Jun 2021 01:08 942 16
 • #1
  shadi1
  Level 10  
  Witam. Mam pompę do wody brudnej Omnigena furia 1300. Pompa służy do wypompowywania nieczystości jako kanalizacja tłoczna- takie samooprozniajace się szambo. Ostatnio zacząłem mieć problem z wybijająca różnicówką od tej pompy.
  Postanowiłem ją wyjąć i zobaczyć o co chodzi. Po rozebraniu okazało się że wszystko wygląda dobrze. Przewody całe nie obtarte. Uzwojenia ładne miedziane, bez przebarwień, brak wilgoci w pompie. Podłączyłem na chwilę na sucho i też było ok ( ale może za krótko). Aktualnie podłączyłem z innego zasilania i jest to samo. Chodzi chwilę i wybija różnicówką. Co może być jeszcze przyczyną? Pompa siada? Ma w sumie 6 lat. Proszę podpowiedzcie co jeszcze sprawdzić.
 • #2
  elktrod
  Level 33  
  Jeżeli masz róźnicówkę osobną od zabezpieczenia nadprądowego to sprawdź miernikiem do pomiaru izolacji jakość izolacji przewodu - klasę izolacji przewodu czyli oporność pomiędzy przewodem ochronnym a przewodem L czy N przy wyciągniętej pompie i przy zanurzonej pompie, jeżeli masz różnicówkę razem 2 w 1 czyli z nadmiarówką to sprawdź jeszcze na osi pompy gdzie śmigiełka są czy nie ma tam sznurków czy foli zawiniętej powodujących wzrost obciążenia a także czy łożyska się nie zacierają, co powoduje wzrost obciążenia. Czy wybija cały czas tę samą różnicówkę przy zmianie miejsca zasilania czy dwie różne różnicówki? Napisz jakie masz różnicówki i ile lat mają?
 • #3
  shadi1
  Level 10  
  Różnicówka jest w skrzynce bezpiecznikowej. Do tej rożnicówki podłączony jest bezpiecznik 16A, jak i kilka innych bezpieczników do innych rzeczy. Następnie już w samym zbiorniku jest jeszcze wyłącznik termiczny 11A. wyłącznik był trochę zaśniedziały więc na chwilę polaczylem się bez niego. Dalej się dzieje to samo. Wirnik w pompie wyczyszczony, było trochę włosów. Sama pompa obraca się normalnie. Łożyska w porządku. Zaciekawiles mnie tym przewodem. I jeszcze myślałem nad pływakiem czy jego przewód który jednak trochę pracuje nie mógł się gdzieś przełamać. Trochę nie ogarniam tego że pompa po włączeniu chwilę po chodzi, tak z 20-30 sek zanim wybije roznicowke. Właśnie muszę jeszcze przetestować z innego zasilania na innej roznicowkce.
 • Helpful post
  #4
  elktrod
  Level 33  
  Jeżeli rozebrałeś pompę i jest możliwość wymiany przewodu od pompy do termicznego jak i dalej to zastosowałbym nowy przewód z dobrą izolacją, ale bez pomiarów jest to działanie na oślep. Zasil pompę innym przewodem, zobaczysz czy będzie różnica?
 • #5
  shadi1
  Level 10  
  Zawsze można spróbować, lepiej wymienić 5m przewodu niż pompę. ,:-) Pompa wody brudnej. Omnigena 1300.
  Da się wymienić bo tam są takie fajne przejścia gumowe.
 • #6
  elktrod
  Level 33  
  Poszukaj teraz wady w pompie lub przewodzie zasilającym...Gdzieś tam musi być dostęp wody do żyły przewodu zasilającego poprzez izolację...
 • #7
  shadi1
  Level 10  
  Jakoś czuję że sama pompa jest ok, ale gorzej może być z przewodem zasilającym. Dobra puki co uzyskałem kilka odpowiedzi. Teraz czas szukać dalej.
  Tak apropo. Ile taka pompa może chodzić na sucho żeby się nie spaliła.
 • #8
  elktrod
  Level 33  
  Patrz instrukcja obsługi....
 • #9
  shadi1
  Level 10  
  elktrod wrote:
  Patrz instrukcja obsługi....

  No właśnie....nie może...
 • #10
  elktrod
  Level 33  
  Gdy ustalisz miejsce dostępu wody na przewodzie zasilającym czy do pływaka, można spróbować zastosować termokurcze na kleju... Termokurcze nie pomogą jednak gdy izolacja wewnętrznie się zestarzała i utraciła swoją klasę...
 • #11
  shadi1
  Level 10  
  A nie jest to dziwne że pompa pracuje przez pewien czas, a dopiero wyłącza roznicowke?
 • Helpful post
  #12
  elktrod
  Level 33  
  Nie jest dziwne. Czas zadziałania różnicówki zapewne zależy od stopnia zabrudzenia wody i/lub stopnia zmurszenia izolacji przewodów zasilających czy wewnętrznych w pompie czy pływaku jeżeli są w nim. Cześć - spadam do pracy...
 • #13
  shadi1
  Level 10  
  Chyba Pan trafił w 10 z tym przewodem. Jeszcze tego nie sprawdziłem, ale jak wyciągałem pompę to zauważyłem że przy pompie przewód wygląda jakby był spuchnięty. Ale.... Uznałem że tak Ma być. :-), właśnie teraz zobaczyłem przewód który nie był w nieczystościach w wodzie i jest normalny. Twardy i zwarty.
 • #15
  shadi1
  Level 10  
  Pompa jest 1f. Jak? Omomierzem? I co uznać za właściwy wynik?
 • #16
  jack63
  Level 43  
  shadi1 wrote:
  Jak? Omomierzem?

  Nie. Mierząc pojemność (część lepszych multimetrów ma taką funkcję) i porównując ją z napisami na obudowie.
  Można "podłożyć" na próbę sprawny kondensator o takiej samej lub zbliżonej pojemności i napięciu pracy.
  Jednak najpierw trzeba ten kondensator w pompie, jako całości, znaleźć. Może go nie być, choć małe szanse.
 • #17
  shadi1
  Level 10  
  Witam. Problem najprawdopodobniej rozwiązany ( puki co działa )
  Wymiana przewodu i pływaka pomogła.
  Wszystkim zainteresowanym bardzo dziękuję.