Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM pozywa GlobalFoundries za naruszenie umów

ghost666 08 Jun 2021 21:31 723 0
 • IBM pozywa GlobalFoundries za naruszenie umów
  IBM domaga się od GlobalFoundries odszkodowania w wysokości 2,5 miliarda dolarów. Pozew nie został jeszcze oficjalnie złożony w sądzie, ale IBM oficjalnie przedłożył go GF. Firma zareagowała na to składając wniosek do Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork, aby oddalić pozew jako bezpodstawny.

  W 2014 roku IBM próbował wyjść z sektora produkcji półprzewodników. Sprzedawał niektóre ze swoich starzejących się fabryk, ale nie znalazł żadnych nabywców i ostatecznie zapłacił GlobalFoundries 1,5 miliarda dolarów, aby je przejął. Firmy uzgodniły, że GF zakończy proces produkcji układów scalonych 14 nm, nad którym pracował wtedy IBM (co GF zrobił). Następnie GlobalFoundries dostarczał IBM chipy 14 nm (zgodnie z umową), a GF jednocześnie miało pracować nad kolejnym węzłem - 10 nm, ale biorąc pod uwagę konkurencyjną sytuację w branży produkcji układów scalonych, GF zdecydowało się pominąć 10 nm i przejść bezpośrednio na 7 nm. Jak wskazują przedstawiciele GF, IBM zgodził się z tą decyzją.

  GlobalFoundries mocno opóźniało się za TSMC i Samsungiem w rozwoju 7 nm, a w 2018 roku ogłosiło, że nie zakończy prac nad tym procesem. Firma wskazała na niską opłacalność tego rozwoju. Sednem oskarżeń IBM o zerwanie umowy jest niepowodzenie GF w pomyślnym opracowaniu procesu produkcji układów scalonych 7 nm. IBM jeszcze nie złożył swoich dokumentów w sądzie, ale dostarczył prasie następujące oświadczenie dotyczące pozwu GlobalFoundries:

  "Ten proces jest kolejną próbą zatuszowania przez GlobalFoundries oszustwa i celowych naruszeń umowy w związku z niewypełnieniem zobowiązań prawnych wobec IBM, w tym opracowaniem i dostawą wysokowydajnych układów półprzewodnikowych. IBM przekazał GlobalFoundries 1,5 miliarda dolarów, aby dostarczyć następną generację chipów, a GlobalFoundries całkowicie zrezygnował z IBMa, gdy tylko uzyskał ostateczną płatność i sprzedał aktywa z umowy w celu własnego wzbogacenia. IBM z zadowoleniem przyjmuje możliwość odzyskania należnych mu środków".

  GlobalFoundries odpowiedziało, że zainwestowało 1,5 miliarda dolarów - i miliardy dolarów więcej - w modernizację niektórych byłych fabryk IBM (w rzeczywistości sprzedał część fabryk otrzymanych od IBM firmie ON Semiconductor i Marvellowi). Firma mówiła też o opracowaniu procesu 14 nm, o wytwarzaniu produktów 14 nm (ku zadowoleniu IBM, według GF) oraz o rozpoczęciu rozwoju procesu 7 nm. Jednakże, gdy GlobalFoundries inwestowało miliardy dolarów, TSMC i Samsung zainwestowały dziesiątki miliardów dolarów. GF argumentuje, że brakowało jej kapitału, aby zachować konkurencyjność, a ponadto, nawet gdyby udało jej się opracować proces 7 nm, z perspektywy marketingowej byłoby już za późno na jego wykorzystanie.

  Więc GF zrezygnowało z 7 nm. To było w 2018 roku. Do dziś utrzymuje, że była to jedyna odpowiedzialna finansowo rzecz, jaką mogła zrobić. Firma zdecydowała się skoncentrować na wytwarzaniu produktów, które nie muszą być wdrażane w tak małych węzłach produkcyjnych. W ubiegłym roku firma faktycznie osiągnęła zysk.

  IBM ostatecznie trafił do Samsunga z produkcją układów 7 nm. GF argumentuje, że zwrócenie się do Samsunga było korzystne dla IBM, ponieważ IBM był w stanie kupić układy 7 nm od Samsunga w czasie, gdy produkt taki był w pełni konkurencyjny. Co więcej, IBM był w stanie je kupić za "ułamek" ceny, jaką musiałby naliczyć GF (zakładając, że GF opracowałby proces 7 nm, czego nie zrobił). GF wskazuje, że IBM też o tym wiedział, kiedy trafił do Samsunga. Saam Azar, starszy wiceprezes działu prawnego GlobalFoundries, powiedział "Wypełniliśmy nasze zobowiązania, a oni radzą sobie lepiej niż mogliby z nami". Tak sytuacja wyglądała trzy lata temu. GF stwierdza, że od tego czasu obie firmy nie komunikowały się ze sobą. IBM zdecydowanie nie skarżył się na nic. "Dwa lata później otrzymujemy tę skargę" podsumowuje obecną sytuację Azar.

  Azar wskazuje, że moment jest podejrzany, ponieważ GlobalFoundries przygotowuje swoją pierwszą ofertę publiczną, związaną z wejściem na giełdę, czego póki co firma nie potwierdza oficjalnie. Wejście na giełdę może przynieść spółce nawet 30 miliardów dolarów w inwestycji. Pozew IBM może być w tym kontekście istotny i obniżyć wycenę GF. Z drugiej strony analitycy wskazują, że złożenie pozwu teraz nie powinno być zakończeniem, jako że GF ma za sobą bardzo udany finansowo rok.

  Źródło: https://www.eetimes.com/ibm-globalfoundries-in-breach-of-contract-spat/

  Cool! Ranking DIY
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10409 posts with rating 8703, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.