Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w warsztacie, jaki kabel?

09 Jun 2021 07:14 1134 42
  • Level 6  
    Witam,
    Do garażu mam doprowadzony kabel 5x6mm 3 fazy, uziemienie będę robił szpilkowe obok budynku
    Chciałbym tam zrobić 4 gniazda siłowe, 12 gniazdek 230 V, 6 jarzeniówek, na zewnątrz halogeny do tego będzie jeszcze podnośnik, napęd do bramy, sprężarka która będzie pewnie dużo pracować, wentylator przemysłowy
    Wszystko chciałbym podłączyć oddzielnymi kablami do rozdzielnicy (np 1 kabel = 4 gniazdka obok siebie)

Podpowiedzieli byście mi jaki przekrój żyły brać do tej całej instalacji, jaka rozdzielnica, bezpieczniki i ile tego wszystkiego?

Instalacje chciałbym zrobić sam, a później wziąć elektryka żeby mi to podłączył do rozdzielnicy.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 6  
    Gniazda nie będą używane wszystkie na raz, do jednego będzie podłączone na stałe sprężarka, która będzie się załączała najczęściej z tych 4 gniazdek, dalej podnośnik, i napęd do bramy ale z tych nie będę korzystał na okrągło (trzeba będzie otworzyć bramę raz na jakiś czas nie co chwilę) no i zostanie jedno na migomat czy coś takiego

Nie będą używane 4 na raz
  • Level 28  
    LolekBolek346 wrote:
    Instalacje chciałbym zrobić sam, a później wziąć elektryka żeby mi to podłączył do rozdzielnicy.

Czyli w takim razie aby nie było żadnych nieporozumień to spytaj się tego elektryka co będzie podłączał jak to wszystko widzi aby później nie powiedział że tobie tego nie podłączy.
  • Level 43  
    Kolego sorry, ale zadałem proste pytanie i oczekiwałem konkretnej odpowiedzi a nie pokrętnych wyjaśnień.
    Jedno gniazdo, jeden obwód. Taka jest zasada.
    Brama wymaga gniazda?
    Podnośnik wymaga gniazda?
    Nie. Ani brama ani podnośnik żadnego gniazda nie wymagają.
    Po co już na wstępie tworzysz problemy mające źródło w źle pojmowanej oszczędności?
  • LegrandLegrand
  • Level 6  
    Będę odpowiadał konkretniej. Czyli muszę ciągnąć kolejne 3 przewody?

Dodano po 3 [minuty]:

Ktoś_tam wrote:

Czyli w takim razie aby nie było żadnych nieporozumień to spytaj się tego elektryka co będzie podłączał jak to wszystko widzi aby później nie powiedział że tobie tego nie podłączy.

Szukam oszczędności i przy okazji chcę się czegoś nauczyć, jakbym od razu chciał zaprosić elektryka to bym nie zaczynał tematu
  • Level 43  
    Najpierw określ ile tych gniazd potrzebujesz.
    Gniazda służą do przyłączania odbiorników ruchomych.
    Odbiorniki stacjonarne gniazd nie potrzebują.
    Przed każdym takim odbiornikiem należy zamontować wyłącznik. Przed gniazdem również.
    Każde gniazdo wymaga wyłącznika RCD. Odbiorni stacjonarny już go nie wymaga.
    I zasada. Jedno gniazdo/odbiornik - jeden obwód.
    Inaczej to partactwo i szkoda sobie nim głowę zawracać.
  • Level 6  
    Dobra, to podnośnik, brama będzie podłączone na stałe bez gniazdka pod 400 V, sprężarka przez gniazdo ale bez wyłącznika bo nie będzie ruszana. Do użytku będę chciał 2 gniazda chodzi o wygodę, nie będą 2 na raz podłączone.
  • Level 43  
    LolekBolek346 wrote:
    ...sprężarka przez gniazdo ale bez wyłącznika bo nie będzie ruszana.
    Brak słów.
    Jeśli "nie będzie ruszana" to po co gniazdo?
    I jeszcze raz. Każde gniazdo 400V powinno być poprzedzone wyłącznikem!

Dodano po 3 [minuty]:

I analogicznie
    LolekBolek346 wrote:
    ...2 gniazda chodzi o wygodę, nie będą 2 na raz podłączone
    Jeśli nie będą dwa używane to przecież wystarczy jedno.
  • Level 6  
    kkas12 wrote:

Jeśli "nie będzie ruszana" to po co gniazdo?
    I jeszcze raz. Każde gniazdo 400V powinno być poprzedzone wyłącznikem!

Bo jak dostanę sprężarkę z oryginalną wtyczką to nie będę jej rozkręcał żeby podłączyć bez gniazda i stracić gwarancję. Mam rozumieć że bezpieczniki w rozdzielnicy nie wystarczą musi być wyłącznik do tego? Dobra będzie. Do każdego odbiornika i gniazda ciągnąć kolejny przewód od głównej rozdzielnicy? Tak?
    kkas12 wrote:
    Jeśli nie będą dwa używane to przecież wystarczy jedno.

Chodzi mi o wygodę żeby potem nie ciągnąć kabla przez całą hale
  • Level 6  
    kkas12 wrote:
    Pisałem wcześniej.
    Każde gniazdo 400V zasilone oddzielnym obwodem, chronione wyłącznikiem RCD i poprzedzone wyłącznikem 0-1.

Oddzielnym obwodem od rozdzielnicy już w warsztacie?

Dodano po 4 [minuty]:

Jeżeli tak, to dzięki za wytłumaczenie
    Przejdźmy dalej..
  • Moderator of the Technical section
    kkas12 wrote:

Przed każdym takim odbiornikiem należy zamontować wyłącznik. Przed gniazdem również.

Lepiej przełącznik L-0-P.
  • Level 6  
    retrofood wrote:
    Lepiej przełącznik L-0-P.

Takie będę montował.
    Dalej, jakie przekroje żył do gniazd 230 V /400 V i do oświetlenia? Jakie bezpieczniki do tego?
  • Level 6  
    Rozdzielnicę chcę dać coś tego typu

A gniazdo 400 V takie

Wszystkie gniazda od rozdzielnicy będą na oddzielnych obwodach.
  • Level 42  
    LolekBolek346 wrote:
    uziemienie będę robił szpilkowe obok budynku
    Do czego ma służyć to uziemienie ?
    Jakie jest jego zadanie.
  • Level 6  
    kkas12 wrote:
    Najpierw podaj wartość zabezpieczenia limitującego moc?

Nie mam pojęcia co chodzi jak byś mi mógł rozjaśnić, ja będę chciał tylko rozprowadzić po kolei każdy obwód resztę w rozdzielnicy zostawiam elektrykowi, ale chce się zaopatrzyć w to wszystko

CYRUS2 wrote:
    Do czego ma służyć to uziemienie ?
    Jakie jest jego zadanie.

A do czego ma służyć? Do ochrony urządzeń, nie chciałbym żeby kiedyś mi coś popaliło
  • Level 42  
    LolekBolek346 wrote:
    Do ochrony urządzeń, nie chciałbym żeby kiedyś mi coś popaliło
    Uziom szpilkowy nie zapewni ochrony urządzeń.
  • Level 6  
    Nic to nie da? Nie mam możliwości zrobić fundamentowego, czy tego po obwodzie budynku, a jak takie będzie bezużyteczne to poco mam takie robić
  • Level 39  
    CYRUS2 wrote:
    LolekBolek346 wrote:
    Uziom szpilkowy nie zapewni ochrony urządzeń.

Jak najbardziej zapewni. Przecież to zależy od jego sposobu wykonania. Jak zostanie prawidłowo wykonany to będzie spełniał takie zadanie.

Link
  • Level 35  
    Jak nie podasz szczegółów o, których wspomniał kkas12 w postach 12,18 to ciężko a nawet niemożliwe jest aby coś doradzić w kwestii doboru zabezpieczeń i przekrojów przewodów.

Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym wyjściem będzie jak zaprosisz elektryka aby powiedział tobie jakie musisz kupić zabezpieczenia i jakie przewody oraz w kwestii wykonania uziemienia.

Bo przez internet to ciężko coś doradzić, zwłaszcza jak jesteś zielony w kwestiach instalacji elektrycznej.

Tak mnie się wydaje. Jak błędnie to przepraszam.
  • Level 25  
    ^ToM^ wrote:
    Jak najbardziej zapewni. Przecież to zależy od jego sposobu wykonania. Jak zostanie prawidłowo wykonany to będzie spełniał takie zadanie.

LolekBolek346 wrote:

Rozumiem skrót myślowy, ale no... chyba jednak nie? Jakim cudem?

• Level 32  
    Czyli jaki układ sieci?
    Skąd idzie ten 5x6mm², jak jest zabezpieczony?
    Jakie zabezpieczenia masz przy liczniku?
  • Level 42  
    ^ToM^ wrote:
    Prawidłowo - tekst laika.
    Podaj kolego ^ToM^ wartość rezystancji uziomu.
  • Level 39  
    CYRUS2 wrote:
    ^ToM^ wrote:
    Prawidłowo - tekst laika.
    Podaj kolego ^ToM^ wartość rezystancji uziomu.

Mojej, sąsiada, czyjej? Najprościej będzie jak zmierzysz swoją i podasz. Stale się próbujesz wysługiwać innymi - niemal w każdym wątku.
  • Level 25  
    ^ToM^ wrote:
    Jak zostanie prawidłowo wykonany to będzie spełniał takie zadanie.

^ToM^ wrote:
    Stale się próbujesz wysługiwać innymi - niemal w każdym wątku

Nie ciągnijmy tego... powiedz, że się przejęzyczyłeś czy coś i tyle. Inaczej doradzanie komuś "prawidłowego" wykonania jest pustym gadaniem...
  • Level 39  
    adwlodar wrote:

Nie ciągnijmy tego... powiedz, że się przejęzyczyłeś czy coś i tyle. Inaczej doradzanie komuś "prawidłowego" wykonania jest pustym gadaniem...

Gdzie się przejęzyczyłem?

Opracowanie nt. uziomów pionowych:
    Uziomy-pio...mienia.pdf Download (990.32 kB)
    Na stronie 6 jest tabela referencyjna odnosząca się do rezystancji rzeczywistej pojedynczego uziomu w zależności od głębokości pogrążenia.