Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linia wysokiego napięcia blisko działki

09 Jun 2021 15:41 681 22
  • Level 2  
    Cześć
    Mam takie pytanko
    Zamierzam kupić działkę, jest w dobrej cenie jednak jak to zwykle bywa jest jakiś problem.
    W odległości ok 15m od granicy działki stoi słup 110kV, a linie wysokiego napięcia przebiegają nad granica działki
    Zrobiłem pomiary i blisko linii praktycznie pod nią wychodzi max 700v na m2 i 0,4 mikro tesli

W miejscu gdzie ma stać dom to 160-240 V na m2 i 0,07-0,12 mikro tesli

W internecie znalazłem informacje ze norma to 71 V na m2 natomiast fachowiec od pomiarów mówił ze do 1 kV jest ok...

O wynikach w mikro teslach nie mogę nic znaleźć...

Mógłbym prosić o Wasza opinie o tych wynikach?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 26  
    Ja bym wolał dołożyć więcej pieniędzy i kupić lepszą działkę. Lepsze to niż żyć cały czas w niepewności albo chodzić z miernikami i się martwić czy linia szkodzi czy nie szkodzi.
  • Level 42  
    Luba666 wrote:
    Zamierzam kupić działkę, jest w dobrej cenie jednak jak to zwykle bywa jest jakiś problem.
    A czasem nie ma tam nadajnika 5G? Dobrze się zastanów co kupujesz. ;)
  • Level 2  
    Nie nie 5G na pewno tam nie ma jest tylko linia 110kV
  • Level 24  
    Dla mnie jednym z minusów zamieszkania w pobliżu takiej linii przesyłowej jest to "świerszczenie" które to nasila się jeśli mamy bardziej wilgotne powietrze, drugim minusem jest sam widok takiej instalacji. Choć nie dla wszystkich :D
    Poza wymienionymi nazwijmy to niedogodnościami, nic by mi nie przeszkadzało aby w okolicy takiej linii zamieszkać.
  • Level 26  
    Ja bym się całe życie czuł nieswojo w obawie że zerwie się przewód i spadnie na mnie. To jest jedyne co by mnie skłoniło żeby nie kupić takiej działki. Ja wiem że w takich słupach są obostrzenia i urwanie przewodu jest mało prawdopodobne. Ale i tak bym się czuł nieswojo.
  • Moderator of the Technical section
    Pan.Kropa wrote:
    Ja bym się całe życie czuł nieswojo w obawie że zerwie się przewód i spadnie na mnie. To jest jedyne co by mnie skłoniło żeby nie kupić takiej działki. Ja wiem że w takich słupach są obostrzenia i urwanie przewodu jest mało prawdopodobne. Ale i tak bym się czuł nieswojo.

Obostrzenia są, albo i nie ma. Ich istnienie warunkują przepisy.
    Ale zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że "Ja bym się całe życie czuł nieswojo". To jest stan niezależny nawet od logiki i mimo przekonania, że to niemożliwe, lęki potrafią znakomicie obrzydzić życie. Tego właściwie nie da się pozbyć. Więc jeśli ktoś ma takie obawy, one szybko nie miną. Z działki należy zrezygnować.
    Drugim ważnym powodem jest dla estetów widok słupów i przewodów. Wiele osób takiego krajobrazu nie toleruje i tak samo, nie ma tu co dyskutować.

Natomiast z polem elektromagnetycznym i jego wielkościami, dajcie sobie spokój z góry. W strefie, gdzie może wystąpić wielkość nadmierna, nikt nie dostanie zgody na budowę. A tam gdzie dostanie, nic dziać się nie może. I tyle.

Dodano po 1 [minuty]:

Luba666 wrote:
    Nie nie 5G na pewno tam nie ma jest tylko linia 110kV

A nie postawią? Chyba, że to nie Kraśnik...
  • Moderator of Cars
    Linia buczy i dla niektórych to jest denerwujące, ale podobno można się przyzwyczaić. Większy problem, to pozwolenie na budowę (linia w granicy działki) - tu może być problem. Parterowy budynek by przeszedł, ale z wyższym już może być problem. No chyba, ze to duża działka i dom nie mus stać przy samej linii. Ale są przepisy regulujące jak blisko linii mogą powstać zabudowania.
  • Level 2  
    Działka jest spora 15 arów a linia zabudowy jest 19m od linii

Byłem tam już w gorące i wilgotne dni i buczenia nie było słychać wogole
    tzok wrote:
    No chyba, ze to duża działka i dom nie mus stać przy samej linii.

Strefa zakazana to 16 metrów od rzutu skrajnego przewodu. Po obydwu stronach. Nawet drzewa w niej nie mogą rosnąć.

Dodano po 1 [minuty]:

Luba666 wrote:

Byłem tam już w gorące i wilgotne dni i buczenia nie było słychać wogole

Bo buczy tylko w zimne i wilgotne, albo po deszczu (wtedy krótko). Dłuższe buczenie bywa jesienią, w mgliste dni.
  • Level 24  
    Ja bym odpuścił, dom nie nie wszystko. Później pojawią się pomysły aranżacji, jakaś altana, domek gospodarczy. I część działki wykluczona bo linia WN.
    Q-mac wrote:
    Ja bym odpuścił, dom nie nie wszystko. Później pojawią się pomysły aranżacji, jakaś altana, domek gospodarczy. I część działki wykluczona bo linia WN.

To już kwestia dyskusji nieelektrycznej. :D
  • Level 25  
    Post w całości nieenergetyczny, ale:

Z całym, ale to z całym wysiłkiem nalegam na autora, aby nie kupował działki oczami i ceną.

Z własnego doświadczenia wiem, że rok, dwa problem przeleci może i nie zauważony, bo na budowie będziesz raz na tydzień, przeprowadzka itp. Potem, niektórzy, mieszkają już całe życie w takim miejscu i koniec kropka.
    Nie nie nie i jeszcze raz nie.
  • Level 41  
    Po pierwsze to nie działka budowlana a pole. Widział ktoś słupy 110 kV w pobliżu działek budowlanych lub jakiegoś osiedla ? Pole zawsze możesz kupić tym bardziej że są to małe pieniądze, na Podlasiu parę lat temu m² pola kosztował 0,2 zł (czytaj: dwadzieścia groszy). Pod Kielcami w Obicach gdzie miało być budowane lotnisko, pola były skupowane po 30 000 zł za ha (czytaj: 3 złote za m²), czyli państwo nieźle przepłacało aby "pozbyć" się rolników.
    Jeżeli ta cena to około 1 zł za m² i nie wiesz co zrobić z "nadmiarem gotówki", to możesz kupić, być może w dalszej przyszłości coś się zmieni, ale z tego to skorzystają Twoje wnuli, prawnuki lub jeszcze dalej.
    Aleksander_01 wrote:
    Widział ktoś słupy 110 kV w pobliżu działek budowlanych lub jakiegoś osiedla ?
    Ło matko, nawet w środku miasta. Takiego powyżej 100 tys. mieszkańców. Po sąsiedzku bloki szpalerem. Dąbrowa Górnicza jeśli chcesz konkretnie.
  • Level 29  
    retrofood wrote:
    Ło matko, nawet w środku miasta.

np: Legnica ul.Poznańska
  • Level 41  
    Zgoda, tylko w jakiej odległości.
  • Level 39  
    Pan.Kropa wrote:
    Ja bym wolał dołożyć więcej pieniędzy i kupić lepszą działkę. Lepsze to niż żyć cały czas w niepewności albo chodzić z miernikami i się martwić czy linia szkodzi czy nie szkodzi.

Ja bez dokładania pieniędzy kupiłbym w innym miejscu. Są tysiące fantastycznych miejsc z dala od energetyki i radiotelekomunikacji.
  • Level 26  
    Jak można kupić lepszą w takiej samej cenie to bardzo dobrze. Bo przeważnie tanie działki są dlatego tanie bo mają jakiś duży feler.
  • Level 25  
    Aleksander_01 wrote:

No proszę Cię...
  • Level 39  
    Aleksander_01 wrote:

Buduje się wszędzie, nawet koło słupów.

Linia wysokiego napięcia blisko działki Linia wysokiego napięcia blisko działki Linia wysokiego napięcia blisko działki Linia wysokiego napięcia blisko działki Linia wysokiego napięcia blisko działki Linia wysokiego napięcia blisko działki Linia wysokiego napięcia blisko działki
  • Level 33  
    Luba666 wrote:

W miejscu gdzie ma stać dom to 160-240 V na m2 i 0,07-0,12 mikro tesli

Co to za dziwne jednostki, nie ma czegoś takiego w odniesieniu do wartości pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez linię energetyczną. Jeśli one oznaczają natężenie składowej elektrycznej i magnetycznej pola to powinny być odpowiednio: V/m i A/m. Ewentualnie gęstość mocy, ale to ma jednostkę W na m2.
    Normy mówią że granicą strefy niebezpiecznej dla natężenia pola elektrycznego o częstotliwości 50Hz jest 10000 V/m.
    A pomiar samej indukcji magnetycznej wyrażonej Teslach w pobliżu linii kompletnie mija się z celem bo to są tak małe wartości, że nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Może ewentualnie gdzieś w pobliżu stacji transformatorowej.
  • Level 41  
    Na tych fotach rzeczywiście bliziutko, ale z zachowaniem należytej odległości.
    Mieszkać to bym tam nie chciał.