Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni?

09 Jun 2021 10:16 645 19
  • Level 39  
    Moderated By Topolski Mirosław:

Wydzielono z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3810202.html

kkas12 wrote:

I zasada. Jedno gniazdo/odbiornik - jeden obwód.
    Inaczej to partactwo i szkoda sobie nim głowę zawracać.

W sumie powyższe stwierdzenie niewiele zmienia w praktyce.
    Nad zespołem tych 4 gniazd zainstaluje sobie mini rozdzielnicę i z niej poprowadzi 4 obwody. No już prościej się nie da.

Przykładowe rozwiązania na zdjęciach:

Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni?Aparat..png Download (221.82 kB)
    Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni?Aparat..png Download (726.16 kB)

Oczywiście kupisz na znanym portalu zestawy z mniejszą lub większą ilością gniazd - wg. potrzeb.
    U nas w warsztacie tak to wygląda:

Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni?Warszt..jpg Download (80.94 kB)
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Moderator of the Technical section
    ^ToM^ wrote:

To jest rozwiązanie dobre na budowę, gdzie moce podłączanych urządzeń zasadniczo nie są duże, natomiast urządzeń czasami jest dużo, chociaż nie są długo podłączone. Chodzi też o kompaktowość i małą komplikację rozdzielnicy.

Ale nie jest to rozwiązanie przykładowe do stacjonarnego warsztatu. Bo z daleka widać ograniczone pojęcie o instalatorstwie.
  • Level 39  
    retrofood wrote:
    ^ToM^ wrote:

To jest rozwiązanie dobre na budowę, gdzie moce podłączanych urządzeń zasadniczo nie są duże, natomiast urządzeń czasami jest dużo, chociaż nie są długo podłączone. Chodzi też o kompaktowość i małą komplikację rozdzielnicy.

Ale nie jest to rozwiązanie przykładowe do stacjonarnego warsztatu. Bo z daleka widać ograniczone pojęcie o instalatorstwie.

Nie wydaje się abyś miał rację. Cały budynek został wyremontowany a w warsztatach i pracowniach jest jednolite rozwiązanie wykonane zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przez uprawnionych projektantów i odebrane przez odpowiednich inspektorów nadzoru.
    Zapewniam, że z wszystkich gniazd można korzystać jednocześnie.

Kolejne zdjęcia z budynku:

Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni? Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni? Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni? Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni? Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni?
    ^ToM^ wrote:

Nie wydaje się abyś miał rację. Cały budynek został wyremontowany a w warsztatach i pracowniach jest jednolite rozwiązanie wykonane zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przez uprawnionych projektantów i odebrane przez odpowiednich inspektorów nadzoru.
    Zapewniam, że z wszystkich gniazd można korzystać jednocześnie.

Nie napisałem, że to niezgodne z przepisami. Tylko niedostosowane do realnych warunków warsztatowych. A na zdjęciach masz pokazówkę, nie realny warsztat domowy.

Zamieść zdjęcia zgodnie z instrukcją. [retrofood]
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 39  
    Wstawiłem zgodnie z instrukcją, choć nie widzę jakiejś różnicy do poprzedniego sposobu.

Na zdjęciach jest obiekt rzeczywisty eksploatowany codziennie. Nie jest to żadna pokazówka. Nikt nie wydałby kilku milionów zł aby sobie zrobić obiekt na pokaz.
    ^ToM^ wrote:

Na zdjęciach jest obiekt rzeczywisty eksploatowany codziennie. Nie jest to żadna pokazówka. Nikt nie wydałby kilku milionów zł aby sobie zrobić obiekt na pokaz.

Odpowiem Ci tak. Doskonale znam warsztaty szkolne, znam laboratoria uczelniane i/lub instytutów naukowych, znam warsztaty przemysłowe, bo kilkanaście lat spędziłem w dużej fabryce, w różnych jej miejscach i znam wymogi swojego warsztatu domowego. Bo w takim wielokrotnie modernizowałem instalację elektryczną, dopasowując ją do swoich potrzeb. Więc to co napisałem, wynika z mojego własnego doświadczenia praktycznego, a nie pomysłu projektanta, który dba jedynie o zgodność z przepisami, zaś realiów na oczy nie widział i w takim warsztacie nie pracował.
    Ot i wszystko.
  • Level 39  
    retrofood wrote:
    Więc to co napisałem, wynika z mojego własnego doświadczenia praktycznego, a nie pomysłu projektanta, który dba jedynie o zgodność z przepisami, zaś realiów na oczy nie widział i w takim warsztacie nie pracował.
    Ot i wszystko.

Modernizacja obiektu została wykonana zgodnie z naszymi wytycznymi. Zostały projektantowi przekazane potrzebn i rozmieszczenie urządzeń w każdym pomieszczeniu. On miał tylko to wykreślić, dobrać aparaty - zaprojektować wg. obecnych wymogów i standardów. Zatem projektant wykonał projekt zgodnie z podanymi wymaganiami, które mu zostały przekazane a nie podstawie nieznanych realiów. Ponieważ to budżetówka więc wykonał projekt tak jak wymagał kierownik obiektu i prowadzący zajęcia. To był stary budynek, który ma w części ponad 100 lat a reszta była wykonana w latach 60-siątych. Wszystko zostało wyprute do zera i zrobione od nowa. Zatem zostało to wykonane jako "szyte na miarę" wg. naszych potrzeb. W praktyce, zastosowane rozwiązania są wygodne i się sprawdzają w codziennym działaniu - mamy to już ponad 2 lata w ciągłej eksploatacji. Bez porównania z tym co było - sprzed 60 lat. Dla przykładu przed przebudową; rozdzielnia główna mieściła się w szafie drewnianej na korytarzu.
  • Level 43  
    ^ToM^ wrote:
    Nad zespołem tych 4 gniazd zainstaluje sobie mini rozdzielnicę i z niej poprowadzi 4 obwody. No już prościej się nie da.
    Da się i prościej, i taniej.
    Ponadto istotną kwestią jest wartość zabezpieczenia limitującego moc.
    A to już stawia pod znakiem zapytania (jeśli nie neguje) rozwiązanie ktore przedstawiłeś.
    Tu bowiem kluczowym jest znaczenie terminu selektywność zabezpieczeń.
  • Level 39  
    kkas12 wrote:
    ^ToM^ wrote:

Da się i prościej, i taniej.

Świetnie! Chętnie się zapoznam z rozwiązaniem zaproponowanym przez ciebie.
  • Level 42  
    To szkoła - a nie warsztat.
    Kolega ^ToM^ nie odróżnia szkoły od warsztatu.
    retrofood wrote:
    Tylko niedostosowane do realnych warunków warsztatowych.
    Kolega ^ToM^ nigdy nie był w warsztacie.
  • Admin of electroenergetics
    Czytajcie tytuły wątków i nie mylcie ich. Nie po to temat został podzielony aby teraz wypominać to co było tam.
    Przecież kolega ^ToM^ pokazał tu rozwiązania w szkole / pracowni. W czym problem?

Może sami pokażcie idealne rozwiązania w warsztatach lub pracowniach - oczywiście na fotografiach ze swoich prac.
    Jak na razie każdy sceptyk tylko ocenia ale od siebie nic nie daje :cry:
  • Level 39  
    CYRUS2 wrote:
    To szkoła - a nie warsztat.
    Kolega ^ToM^ nie odróżnia szkoły od warsztatu.
    retrofood wrote:
    Tylko niedostosowane do realnych warunków warsztatowych.
    Kolega ^ToM^ nigdy nie był w warsztacie.

To nie jest szkoła, ale właśnie warsztat. :lol: :lol: :lol:
    Przeczytaj jeszcze raz tytuł.
  • Level 43  
    Tytuł nie twój a moderatora. To po pierwsze.
    A po drugie, podaj jakie jest zabezpieczenie tych zestawów gniazdowych w tablicy rozdzielczej i nie omieszkaj poinformować o wartości zabezpieczenia limitującego moc.
    Teraz zastosuj to rozwiązanie w obiekcie gdzie zabezpieczenie główne wymosi 25-32A.
    Będzie to "szczyt techniki" czy książkowy wręcz przykład niefukcjonalnej instalacji?
    Odpowiesz???
  • Level 39  
    Obojętnie czyj tytuł - ważne że tytuł dotyczy rozwiązania gniazd a nie zabezpieczeń, więc twoje pytania są moim zdaniem bezzasadne. :D
  • Level 43  
    Kolego takie zestawy gniazd montowałem ze trzydzieści pięć lat temu. Oczywiście nie wyglądały one jak dzisiejsze, gdyż trzeba było samemu je stworzyć. Jednak zabezpieczenie linii zasilającej taki zestaw miało wartość 40A.
    Podobnie wygląda to w rozwiązaniu którym tak się zachwyciłeś.
    Ten zachwyt nie pozwala ci na trzeźwą ocenę.
    Ja nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale by było ono funkcjonalne muszą być spełnione pewne parametry. Ty tych parametrów nie chcesz ujawnić bo będziesz musiał przyznać mi rację, że bezmyślne przenoszenie dobrych rozwiązań w miejsca gdzie parametry instalacji na to nie pozwalają jest błędem.
    I pamiętaj z jakiego tematu ten wątek powstał.
    ^ToM^ wrote:
    ...ważne że tytuł dotyczy rozwiązania gniazd a nie zabezpieczeń...

Zaś to stwierdzenie jest szczytem indolencji kolego.
    Bo wprawdzie zabezpieczenia bez gniazd mogą istnieć, ale gniazda bez zabezpieczeń już nie.
    I chodzi tylko o to byś to sobie uświadomił.
    W innym wątku, jeden z kolegów, bardzo mądrze zauważył, że gdybyśmy odpowiadali wyłącznie w takim zakresie, jak brzmi tytuł-pytanie wątku, to dopiero niezłe jaja z forum by wyszły! :D
  • Level 39  
    kkas12 wrote:
    Kolego takie zestawy gniazd montowałem ze trzydzieści pięć lat temu. Oczywiście nie wyglądały one jak dzisiejsze, gdyż trzeba było samemu je stworzyć. Jednak zabezpieczenie linii zasilającej taki zestaw miało wartość 40A.
    Podobnie wygląda to w rozwiązaniu którym tak się zachwyciłeś.
    Ten zachwyt nie pozwala ci na trzeźwą ocenę.
    Ja nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale by było ono funkcjonalne muszą być spełnione pewne parametry. Ty tych parametrów nie chcesz ujawnić bo będziesz musiał przyznać mi rację, że bezmyślne przenoszenie dobrych rozwiązań w miejsca gdzie parametry instalacji na to nie pozwalają jest błędem.
    I pamiętaj z jakiego tematu ten wątek powstał.
    ^ToM^ wrote:
    ...ważne że tytuł dotyczy rozwiązania gniazd a nie zabezpieczeń...

Zaś to stwierdzenie jest szczytem indolencji kolego.
    Bo wprawdzie zabezpieczenia bez gniazd mogą istnieć, ale gniazda bez zabezpieczeń już nie.
    I chodzi tylko o to byś to sobie uświadomił.

Widzisz, a jednak to moja odpowiedź stała się przyczynkiem tego tematu a nie twoja.
    Ponadto, nie odpowiadam na takie pytania - zgodnie z 3.1.17. regulaminu elektrody, gdyż uważam, że nie dotyczą tematu "Gniazda - rozwiązanie na budowę , do warsztatu czy pracowni". Myślę, że powinieneś założyć oddzielny wątek o zabezpieczeniach gniazd i w nim zapytać jakie zabezpieczenia masz zastosować. Gniazda bez zabezpieczeń istnieją - wystarczy odfiltrować frazę "gniazda" na znanym portalu aukcyjnym. Otrzymasz tysiące pozycji gniazd bez zabezpieczeń. :D
    Quote:
    Myślę, że powinieneś założyć oddzielny wątek o zabezpieczeniach gniazd i w nim zapytać jakie zabezpieczenia masz zastosować. Gniazda bez zabezpieczeń istnieją - wystarczy odfiltrować frazę "gniazda" na znanym portalu aukcyjnym. Otrzymasz tysiące pozycji gniazd bez zabezpieczeń.

Niestety, takie podejście można stosować wtedy i tylko wtedy, gdy piszemy wśród profesjonalistów, których o znajomość podstaw pytać nie trzeba.
    Tutaj natomiast często musi się wracać do prawa Ohma, a nawet do piątej klasy podstawówki, gdyż prąd elektryczny jest przez pytających rozumiany jako zjawisko z "Gwiezdnych wojen".