Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elastyczne płytki PCB usprawniają projektowanie pojazdów elektrycznych

ghost666 09 Jun 2021 19:14 855 0
Renex
 • Elastyczne płytki PCB usprawniają projektowanie pojazdów elektrycznych
  Firma Trackwise opracowała technologię produkcji elastycznych obwodów o nieograniczonej długości dla Rolls Royce. Firma Trackwise początkowo rozwinęła zdolność do produkcji takich PCB, ponieważ wymagały tego projekty tego producenta ekskluzywnych aut. W wywiadzie Philip Johnston, dyrektor generalny Trackwise, powiedział, że stosowanie długich, elastycznych obwodów drukowanych w samochodach może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z wagą i zajmowanym miejscem - pozwalają one na zastąpienie stosowanych dotychczas wiązek kablowych.

  Trackwise long flex jest używany w obwodach monitorowania temperatury i napięcia w zestawach akumulatorów pojazdów elektrycznych. Zamiast konwencjonalnej wiązki przewodów, PCB typu flex oferuje lżejsze rozwiązanie, zajmujące mniej miejsca, a także pozwala potencjalnie na montaż elektroniki sterującej na wiązce.

  "Ponieważ pakiet akumulatorów w pojazdach elektrycznych jest podstawowym źródłem jego energii, kontrola i monitorowanie poszczególnych ogniw i modułów ma kluczowe znaczenie. Dzieje się tak nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także w celu osiągnięcia optymalnej wydajności i maksymalnego zasięgu. Elastyczne obwody drukowane (FPC) są idealne do stosowania w obwodach sterowania i monitorowania modułów akumulatorowych. Nie tylko ich kompaktowe wymiary zapewniają znaczną redukcję zajmowanej przestrzeni, ale także oszczędność masy w porównaniu z nieporęcznymi wiązkami" mówi Johnston.

  projekt PCB

  Flex PCB są produkowane przy użyciu technologii fotolitograficznej. Alternatywnym sposobem jest laminowanie bardzo cienkich pasków folii miedzianych (0,07 mm) pomiędzy dwiema warstwami poliestru (PET). Te warstwy, zwykle o grubości 0,05 mm, są pokryte klejem, który jest utwardzany na gorąco podczas procesu laminowania. Główną zaletą jest możliwość wyginania połączeń elektrycznych podczas normalnej pracy, na przykład między podsystemami w celu wymiany okablowania, czy na przykład w przemyśle lotniczym i samochodowym.

  W pojeździe elektrycznym system zarządzania akumulatorem (BMS) monitoruje stan akumulatorów podczas pracy. Ta funkcjonalność potrzebna jest, aby przedłużyć żywotność baterii, co ma fundamentalny wpływ na całkowity koszt użytkowania auta. System zarządzania akumulatorem musi stale monitorować stan zdrowia, poziom naładowania i głębokość rozładowania ogniw. Wraz ze starzeniem się baterii zmieniający się stan poszczególnych ogniw może odpowiadać za zmianie pojemności nominalnej pakietu. Wyzwaniem jest optymalizacja wykorzystania ogniw przez obwód nadzoru, który zapewnia równoważenie ich użycia — aktywne lub pasywne. Elastyczne obwody zapewniają idealną lekką i kompaktową metodę łączenia czujników z każdego ogniwa do BMSa.

  Ulepszona technologia wiązek kablowych

  Opatentowana innowacja procesowa rozszerzyła możliwości Trackwise o produkcję elastycznych wielowarstwowych płytek drukowanych o dowolnej długości, co czyni je największymi elastycznymi wielowarstwowymi płytkami drukowanymi na świecie. Wiele tradycyjnych etapów procesu produkcji PCB jest takich samych (wiercenie, sitodruk, prasowanie czy powlekanie). Innowacje Trackwise zmieniają te statyczne procesy i sprawiają, że stają się dynamiczne. Wynikiem tego jest zniesienie ograniczeń, narzucanych przez łańcuch dostaw.

  Źródło: https://www.powerelectronicsnews.com/flexible-pcbs-enhance-ev-design/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11792 posts with rating 9936, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Renex