Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica ZIM 448E - wymiana pompy wodnej

Piotrekop 09 Jun 2021 21:26 477 4
    Piotrekop
    Level 11  
    Witam,
    Nie działa pompa wody i nie odpompowuje wody. Kondensator wymieniony na nowy, więc chyba czeka mnie wymiana pompy. Proszę podpowiedzieć jak zdemontować tą pompę bo to chyba nie jest proste. Proszę o info jak ją wyjąć. Przewertowałem kilka tematów o tym, ale jakoś nigdzie nie jest to dokładnie opisane jak to zrobić.
    Dzięki,
    Piotrekop
    Level 11  
    Nie odpompowuje wody to raczej chyba odpływowa. Woda stoi na dnie. Wymontowałem tą pompę odpływową. Był dobry dostęp. Okazało się, że była zablokowana przez kawałek plastiku tak jakby końcówka od pojemnika soli fizjologicznej. Widocznie blokowało to turbinę pompy. Sprawdziłem ją miernikiem a potem jeszcze na krótko napięciem i działała. Zmywarka chodzi. Kupiłem używkę na działaczkę, więc nie wiem co tam ci ludzie tu wrzucali. Ruszyła i działa ale..., zauważyłem, że nie wypuszcza całej wody po wykonaniu programu. Pompy obie działają ale zostaje trochę wody na dnie a nie powinno tak być. Gdzieś czytałem że jakiś czujnik jest za to odpowiedzialny. Ile tej wody może być w tzw syfonie gdzie znajduje się filtr? Cały filtr ma być zanurzony w wodzie?

Pytanie jeszcze mam, jak przygotować taką zmywarkę na zimę pozostawianą na działce letniej w nieogrzewanym domku? Ktoś ma jakiś patent żeby nie uszkodzić zmywarki? Głównie chodzi chyba o płaszcz wodny żeby nie zamarzł. Pojemnik z solą raczej nie zamarznie. Może wlać płyn do spryskiwaczy samochodowych do przewodu poboru wody i przepuścić program zraszania?
    Kenworth 18
    Level 42  
    Przede wszystkim opróżnić ją z wody jeśli jest narażona na temperatury poniżej 0 i najlepiej zostawić ją otwartą by wilgoć nie zostawała wewnątrz. Oby tylko była w jakimś pomieszczeniu bo zimy pod chmurką choćby przykryta plandeką raczej nie przetrwa.
    Piotrekop
    Level 11  
    Czy wiadomo ile wody powinno zostać w tym modelu po zakończonym programie mycia? Tzw. syfon czyli tam gdzie jest filtr, to powinien być pełny wody? Ile tej wody może zostać? Nic czy tylko trochę na dnie tego syfonu jak w innych modelach? Pytam bo wody jest na równo w syfonie z dnem zmywarki. Może jest jeszcze jakaś usterka.
    =========================================================================================

Co do zimowania zmywarki w nieogrzewanym pomieszczeniu, domku.
    Oczywiście teorie kładzenia na plecy zmywarki (wyczytałem tu na forum), są uzasadnione jeśli zmywarka chciałaby się dobrze wyspać :D :D lub tez jeżeli jakiś serwisant w serwisie twierdzi, że nie da się tego zrobić bo woda zalega w wielu sektorach zmywarki, to powinien zmienić zawód. Owszem zalega ale da się to w większości opróżnić na zimę. Położenie na plecy zmywarki na zimę spowoduje wyciek słonej wody przez otwór dość spory, odpowietrzający na gorącą parę. Sprawdziłem w tym typie zmywarki. Zauważyłem że woda z drugiej połowy pojemnika na sól nie odpływa. Jeśli ma ktoś pomysł na opróżnienie tej części pojemnika to proszę niech się podzieli wiedzą. Oczywiście bez śmiesznego kładzenia zmywarki na plecy szczególnie jeśli jest w zabudowie

Mogę potwierdzić przynajmniej na tym modelu, że da się spuścić wodę ze zmywarki w zabudowie bez jej wyciągania. Ponieważ będę musiał zostawić zmywarkę na zimę, więc zadałem sobie trud i to sprawdziłem.

1. Na wyłączonej zmywarce. Wężykiem zassać wodę z pojemnika z solą i spuścić - to spowoduje, że zejdzie też woda z części płaszcza wodnego - przeleje się do pojemnika z solą. (Oczywiście nie zasypywać na początku sezonu letniego zmywarki solą na full. Zrobić to z wyczuciem i umiarem żeby potem woda z płaszcza wodnego miała gdzie spłynąć i żeby dało się tą wodę opróżnić. Zawsze trochę soli zostaje w pojemniku - nie przejmować się. Należy pamiętać aby wytrzeć wodę z solą z innych powierzchni zmywarki, aby nie uległy korozji. Można nawet przemyć czysta wodą a potem ja opróżnić. W momencie odkręcania korka od pojemnika z solą, woda z solą może nam wypłynąć dlatego należy to umyć, opróżnić wodę i wytrzeć do sucha. W tym celu mamy tez lejek do wsypywania soli do pojemnika a nie jak się niektórym wydaje, że dla ułatwienia gdyby ktoś nie potrafił trafić w "dziurę". :). Producent tez zaleca że sól nie może zalegać na żadnych innych elementach zmywarki, dlatego zadbał o lejek.

2. Wybrać wodę z filtra.

3. Odkręcić od zasilania wodnego wąż (z elektrozaworem agua-stop).

4. Uruchomić zmywarkę i włączyć na jakiś program. (Każdy program rozpoczyna pracę od wypompowania wody z poprzedniego mycia. Zmywarka wypompuje resztki wody z układu. Następnie przełączy się i rozpocznie pobierać wodę - To spowoduje że otworzy się elektrozawór na odkręconym już wężu zasilania wodnego i dostanie się powietrze do układu z dwóch stron - chodzi o opróżnienie tego obwodu wodnego w płaszczu wodnym - Aby grawitacyjnie zeszła woda musi nastąpić różnica ciśnień. Płaszcz wodny mamy podzielony na kilka obwodów odseparowanych od siebie i musimy go w całości opróżnić. Elektrozawór na wężu będzie działał kilka chwil (można to sprawdzić przez dotyk - lekko wibruje i robi się ciepła obudowa - w tym czasie można zassać ustami wodę, która zejdzie z bardzo wąskiej przestrzeni płaszcza wodnego tj. z komór które zasilają zmywarkę wodą. Lepiej jak ta resztka wody zostanie w wężu elastycznym, któremu zamarznięcie zimą nic nie zrobi. Gorzej jak zostanie w nieopróżnionym plastikowym płaszczu wodnym.
    Po kilku chwilach zmywarka wyłączy się i pokaże nam błąd zasilania wodnego. I słusznie bo mamy odpięte zasilanie wodne. Nie przejmować się). :D

5. Powtórzyć całą procedurę 2, 3x, podnosząc węże w trakcie pracy pompy odpływowej 1x, 2x z poziomu do pionu i do poziomu aby resztki wody spłynęły z układu. To samo zrobić w trakcie pracy elektrozaworu na wężu zasilania wodnego - (Najpierw będzie pracowała pompa odpompowująca wodę a po niej otworzy się elektrozawór. Słychać to jak załącza się jeden układ, wyłącza się i załącza się elektrozawór).

Załączam zdjęcia opróżnionych elementów - to gdyby Pan serwisant twierdził, że się nie da. :D

Amica ZIM 448E - wymiana pompy wodnej Amica ZIM 448E - wymiana pompy wodnej Amica ZIM 448E - wymiana pompy wodnej