Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik telefoniczny (bezpłatny)

zasoby 25 Paź 2005 20:27 2882 0
 • Umożliwia bezpłatne, zdalne załączenie przez telefon dowolnego urządzenia elektrycznego. Dlaczego bezpłatne? Ponieważ do załączenia potrzebuje jedynie krótkich sygnałów - dzwonków telefonicznych. Słuchawka nie jest podnoszona, więc nie jest zaliczany impuls.

  Ale po kolei... Całe urządzenie składa się z kilku części. Pierwszy to detektor dzwonka, nie jest to sprawa prosta ponieważ zrezygnowano z galwanicznego przyłączenia do linii telefonicznej. Wykorzystano to co generuje telefon a więc światło lub dźwięk. Dwa warianty uwidoczniono na schemacie. Fototranzystor/Mikrofon należy umieścić - przykleić do źródła światła/dźwięku generowanego przez telefon.

  Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie załączania/wyłączenia urządzenia przed normalnymi rozmowami. Aby załączyć urządzenie należy zadzwonić pięć razy. Za każdym razem należy się rozłączyć. Polega to potocznie pisząc puszczeniu pięciu 'strzałek' , 'sygnałów'. Czyli dzwonimy, odczekujemy chwilę, rozłączamy się, ponownie dzwonimy w ciągu np. 90 sekund (regulacja za pomocą VR1), odczekujemy chwilę, rozłączamy się i tak pięć razy. Rzadko się zdarza, aby jakaś osoba dzwoniła nam na numer pięć razy w ściśle określonym czasie. Aby wyłączyć urządzenie należy zadzwonić 3 razy. Oczywiście ilość ile razy mamy zadzwonić można zmienić na IC2. Dosyć utrudnione jest stwierdzenie stanu ile układ naliczył już dzwonków. Dlatego po przekroczeniu czasu ustawionego za pomocą VR1 np. 90 sekund układ przechodzi w spoczynek i ponownie rozpoczyna zliczanie.

  Zasilanie układu jest zalecane 12 do max 15V. Bateria 9V nie jest zalecana ze względu na zastosowanie przekaźnika jako elementu wykonawczego. Czujnikiem jest fototranzystor TR1. Można po niewielkiej zmianie zastosować mikrofon celem wykrywania sygnału dźwiękowego wstawiając w miejsce TR1 dodatkowe rozwiązanie gdzie mikrofonem jest blaszka piezzo.

  Testowanie
  Podczas testów zamiast przekaźnika można podłączyć kilka LEDów w szereg łącznie z rezystorem 1k. W momencie włączenia D1 i D2 powinny się zapalić, po czym D1 po chwili gaśnie. Doprowadzenie sygnału świetlnego/dźwiękowego do fototranzystora/buzzera powinno powodować chwilowe zapalanie się D1. Po 5x D2 gaśnie, Ledy przyłączone zamiast przekaźnika powinny zacząć się świecić. Powtórnie doprowadzając sygnały z zewnątrz - tym razem trzy powinno spowodować wyłączenie dołączonych ledów.
  Po dołączeniu czujnika do telefonu wykonujemy testowe "puszczenie sygnała", D1 powinno się zapalić i świecić podczas próby nawiązania połączenia. Czas po jakim D1 wyłącza się czyli rozpoczyna oczekiwanie na kolejny sygnał można zwiększyć, zwiększając wartości R1 oraz C1. Ponowne puszczenie sygnału powinno spowodować ponowne załączenie D1 po czym jej wyłączenie.


  Fajne! Ranking DIY
 • Relpol
  Szukaj w 5mln produktów