Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem

2N3866 12 Jun 2021 17:34 2613 6
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    2N3866
    Level 29  
    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR zaczął zachowywać się dziwnie. Włącza się, ale tylko w niektórych gniazdkach sieciowych. Nie jest to problem z fazami, bo chce bądź nie chce współpracować z gniazdkami z tego samego obwodu. Ponadto nie ma istotnych różnic między napięciami fazowymi (poza drobnymi, wynikającymi z różnic obciążenia faz). Zmęczenie przewodu przy odgiętce wtyczki bądź problemy ze stykiem na zwijaczu kabla zostały wykluczone. Oczywiście inne odbiorniki włączone do "bojkotowanych" gniazdek działają bez zarzutu.

    Ale do tego odkurzacz nie jest konsekwentny w wyborze preferowanego gniazdka. Jednego dnia będzie to któreś gniazdko, a następnego inne - parę metrów dalej. Przypominam sobie, że elektryk w niektórych pomieszczeniach połączył gniazdka zamkniętą pętlą wokół ścian pomieszczenia, ale chyba przy 50 Hz (fala 6000 km) i odległościach liczonych w metrach efekty falowe możemy zaniedbać...

    Nie ma w tym odkurzaczu mechanicznego wyłącznika sieciowego, układ włączania zawiera przerzutnik bistabilny bez pamięci (po wyjęciu wtyczki z gniazda sieciowego trzeba odkurzacz załączyć ponownie). Przycisk włączania zawiera tylko klasyczny "tact switch" 6×6 mm - zdecydowanie nie do zastosowań "heavy duty", bo wszyscy w domu włączają odkurzacz nogą. W poprzednim odkurzaczu miałem problemy z tym wyłącznikiem, ale tam za którymś naciśnięciem zadziałał (aż się zepsuł całkowicie). Tutaj można naciskać do woli, dopiero po zmianie gniazdka na to właściwe przycisk zaskakuje od razu i działa w tym gniazdku bez zarzutu.

    Zarówno klinikaagd.pl i shop.electrolux.pl są zgodne, że do tego modelu odkurzacza stosuje się ten moduł:
    https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/1-modu%C...4%85cy+do+odkurzacza+electrolux-|0;KL3834RA2/
    https://www.klinikaagd.pl/foto/czesci-agd_electrolux_29b348bed4010ff28d9fe86ddedd4d21.jpg
    https://shop.electrolux.pl/odkurzacze/odkurza...a/uklad-elektroniczny-odkurzacza/p/1181970391
    https://services.electrolux-medialibrary.com/...MBh3nA5MhuJZvVcZ/view/PR/PSGBAP190PP005AZ.jpg

    Nie sztuka wymienić moduł sterujący, chciałbym wyjaśnić ten efekt, bo on przez swoją niestacjonarność wymyka się mojej wyobraźni. Obudowa tego odkurzacza to koszmar do demontażu (zatrzaski poukrywane, nie wiadomo gdzie, przy demontażu siłowym zawsze jakiś się wyłamie - rozbierałem kiedyś poprzedni model, w takiej samej obudowie). Więc na razie chciałbym spróbować przeanalizować problem "na sucho" ze schematem, rozbieranie obudowy zostawiając na moment, gdy nie będzie wyjścia (szukanie właściwego gniazdka jest na razie mniej dokuczliwe niż walka z obudową).

    Moje pytania:
    1. Czy ktoś z Elektrodowiczów spotkał się z takim zjawiskiem?
    2. Czy ktoś dysponuje schematem tego modułu?
    3. Czy ktoś ma taki moduł na półce i może odczytać, jaki układ scalony i jaki tranzystor znajduje się na płytce? Zdjęcia powyżej pozwalają na odtworzenie schematu, ale oznaczenia tych elementów są dla mnie nieczytelne.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    wojtek 9007
    Level 39  
    Witam - proponuję jeszcze raz dokładnie sprawdzić włącznik który jest na osobnej płytce PCB .
    Możliwe że jest wadliwy i czasami nie załącza ?
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    2N3866
    Level 29  
    Dziękuję za odpowiedź.

    Miałem tak przy poprzednim odkurzaczu Ultra Silencer, ale tam sprawa była oczywista. Wtedy reagował dopiero za którymś razem w dowolnym gniazdku. Tutaj po zmianie gniazdka na aktualnie "poprawne politycznie" odkurzacz reaguje prawidłowo na każde naciśnięcie wyłącznika. Wydaje się również, że gdy pozostawić odkurzacz włączony do gniazdka, to na następny dzień zadziała on prawidłowo. Po odpięciu od gniazdka rośnie ryzyko, że wczorajsze gniazdko okaże się dziś niewłaściwe.

    Na tym polega właśnie ta niestacjonarność tego problemu. Gdyby było tak samo we wszystkich gniazdkach, natura problemu byłaby łatwiejsza do wyobrażenia.

    Tak jak pisałem: zanim rozpocznę rozbiórkę tej koszmarnej obudowy, chciałem rozeznać, czy ktoś się z takimi objawami zetknął, ewentualnie zerknąć na schemat i pomyśleć. Najpierw musiałaby się uzbierać masa krytyczna mojej irytacji na odkurzacz, żebym się wziął za demontaż. Jak wymieniałem wyłącznik w poprzednim odkurzaczu Ultra Silencer, to rozebranie obudowy zajęło mi dwa popołudnia pomimo obejrzenia w trakcie tego czasu filmu na youtube. Nie sztuka to zrobić na siłę i powyłamywać zatrzaski albo spowodować, że odkurzacz będzie wyglądać jakby był w naprawie u kowala.

    Mój Electrolux poprzedniej generacji 15-20 lat temu miał obudowę skręcaną, więc raz do roku go bez problemu rozbierałem i czyściłem. Teraz wszyscy poszli w totalne oszczędności - każda śrubka i każda sekunda montażu się liczy, więc wszystko - od odkurzaczy po laptopy jest projektowane tak, żeby Chińczyk to złożył do kupy piąstkami w 5 sekund.
  • #4
    yanes
    Level 30  
    Możesz jeszcze oznaczyć wtyczkę, i gniazdka po której stronie masz przewód fazowy. Obracając wtyczką sprawdzisz, czy to coś zmienia.Miałem tak w suszarce do bielizny, że na jednym gniazdku działała, a na drugim wyłączała się po 10 minutach.
  • #5
    andrysd
    Level 1  
    Czy udało się rozwiązać ten problem? Mój electrolux zachowuje się dokładnie tak samo. Pozostawiony w gniazdku gdzie się uruchomił działa cały czas do czasu jak go ktoś z tego gniazdka nie wypnie.
  • Helpful post
    #6
    majkel_2N3904
    Level 2  
    Kilka dni temu (3 miesiące po gwarancji) w moim odkurzaczu również pojawił się dokładnie ten sam problem.
    Sprawdziłem przycisk oraz potencjometr regulujący siłę ssania - wyglądają i działają OK, tzn. przycisk przy każdym moim teście zwierał i rozwierał, kiedy trzeba, a potencjometr regulował rezystancję w zakresie 0-10 kom.

    Płyta sterująca również wizualnie wygląda OK - brak przypaleń, kondensator nie jest napuchnięty.

    Nie mam pomysłu, co mogło się zepsuć - układ zdaje się być raczej prosty (regulator obrotów, dwa tranzystory, 4 diody, kilka kondensatorów i oporników) dla osób, które mają doświadczenie w takich tematach.

    Na początek postaram się wykluczyć problem z elementami mechanicznymi (przyciskiem i potencjometrem) poprzez zastąpienie ich innymi. Dam znać, jak mi poszło.

    Tymczasem, będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w rozwiązaniu zagadki.

    Co do otwierania obudowy - zgadza się, jest dramat. Ja już to przeszedłem - niepotrzebnie odkręcałem wszystkie śrubki, urwałem jeden zaczep. Zamieszczam poniżej info, w jaki sposób nie namęczyć się tak jak ja:

    BARDZO WAŻNA SPRAWA - jeżeli chcesz uniknąć spowolnienia z powodu braku odpowiednich narzędzi zaopatrz się w śrubokręt T20 o długości 100mm i średnicy 6mm - ja takiego nie miałem i musiałem udać się do Castoramy, na szczęcie odległość <5km. Zestaw z przedłużkami oraz różnego rodzaju bitami niestety nie pomógł - zdjęcie na dole.

    1. Odepnij klapę przykrywającą komorę worka - dwa zatrzaski pozwolą wysunąć klapę z zawiasów.

    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem

    2. Wyjmij panel, na którym umieszczony jest regulator mocy - trzeba podważyć od strony przycisków, mocno trzyma.

    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem

    3. Odkręć 4 śruby T20 - potrzebny będzie długi cienki śrubokręt - mam zestawy z "przedłużkami", natomiast przedłużki były zbyt grube i musiałem zakupić długi (100mm) cienki (6mm) śrubokręt.
    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem


    4. Najtrudniejszy krok - trzeba odczepić 2 plastikowe zaczepy pomiędzy kołami a filtrem wylotowym. Niestety, przy drugim otwieraniu obudowy wyłamałem jeden z nich. Można podejrzeć, gdzie konkretnie te zaczepy są, wyjmując prawy boczny panel (lewego się nie da, bo jest przykręcony) i zaglądając za koło.

    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem


    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem
  • Helpful post
    #7
    majkel_2N3904
    Level 2  
    Zagadka rozwiązana przy współpracy z autorem wątku kolegą @2N3866 !
    Szanowny kolego @2N3866 , dziękuję bardzo za wymianę pomysłów oraz spostrzeżeń (wiadomości prywatne), które doprowadziły nas do rozwiązania.

    Zanim zacząłem eksperymentować z przyciskiem oraz potencjometrem, ponownie sprawdziłem (przy pomocy multimetra) moduł zasilania oraz sterowania.

    Po kilkunastu próbach jednoznacznie powtórzyłem warunki poprawnego oraz błędnego działania modułu:
    * silnik nie odpala, gdy napięcie na diodzie Zenera Z1 oraz kondensatorze elektrolitycznym C3 jest poniżej 5,6 V;
    * z jakiegoś niewyjaśnionego powodu zdarza się, że napięcie na powyższych elementach wynosi 1,2-1,6 V i wtedy odkurzacz nie działa.

    Moduł zasilania/sterowania można zakupić w cenie 120-150 PLN. Wymiana na 100% rozwiązałaby problem, ale na tym forum tego typu rozwiązania nie są satysfakcjonujące.

    Zidentyfikowałem kluczowe elementy sterownika, narysowałem schemat zasilania, kolega @2N3866 znalazł schemat odpowiednika sterownika:
    * w moim odkurzaczu regulatorem obrotów silnika ma oznaczenie MQD4C ZJLA;
    * triak (który błędnie zidentyfikowałem jako MOSFET, a kolega @2N3866 skorygował) sterujący fazowo silnik ma oznaczenie BTB12-600B;
    * bardzo podobny odpowiednik sterownika znaleziony przez kolegę kolega @2N3866: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18137950#18137950

    Ostateczne rozwiązanie problemu
    * wymiana dwóch kondensatorów polipropylenowych klasy X2 - o pojemności 330 nF oraz 220 nF w moim odkurzaczu (ten pierwszy, C2 oznaczony dolną strzałką, był bezpośrednio odpowiedzialny za usterkę, drugi wymieniony profilaktycznie);
    * koszt samodzielnej naprawy: 6,20 PLN + poświęcony czas.

    Odkurzacz Electrolux Ultra Silencer EUS8X2RR - problemy z włączaniem