Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na tranzystorach 2N3055

zasoby 10 Lis 2005 21:02 51376 72
  • #31 10 Lis 2005 21:02
    tkordus
    Poziom 20  

dokładnie. a na dole zostawiłem bez tego tranzystorka łądnie gra i w spoczynku pobiera 30mA - a mozna wyregulowac na mniej albo więcej - ale więcej nie trzeba a poniżej 22mA dźwięk nie byłzbyt czysty

• #32 10 Lis 2005 21:31
    tomahawk_
    Poziom 18  

naprawde dziwne, przecież ten rezystorek powinien poprawiać jakość dzwięku

• #33 11 Lis 2005 11:19
    rasty
    Poziom 27  

tkordus napisał:
    dokładnie. a na dole zostawiłem bez tego tranzystorka łądnie gra i w spoczynku pobiera 30mA - a mozna wyregulowac na mniej albo więcej - ale więcej nie trzeba a poniżej 22mA dźwięk nie byłzbyt czysty

Ten nieczysty dźwięk wynika z tzw. zniekształceń skrośnych, niewłaściwego doboru punktów pracy tranzystorów końcowych. Najprostsze tłunaczenie to: jeden z nich przestaje przewodzić a drugi jeszcze nie przewodzi. Dzieje sie to w momencie "przejścia przez zero" sygnału . Szczególnie dokuczliwe jest przy cichej muzyce.
    Praktycznie można to łatwo wyregulować, rys. poglądowy poniżej. Potrzebny jest tylko jakiś oscyloskop i generator m. cz.
    1. Regulujemy prąd spoczynkowy na minimum.
    2. Podajemy na wejście czystą sinusoidę o małej amplitudzie.
    3. Na wyjściu będzie przebieg "A" z duzymi zniekształceniami.
    4. Zwiększamy powoli prąd spoczynkowy, aż zniekształcenia znikną , rys. "B".
    Można ew. sprawdzić , czy jest OK przy różnych częstotliwościach sygnału.

pozdr.

• #34 11 Lis 2005 23:48
    tkordus
    Poziom 20  

no tak t o się by robiło jakby byl oscyloskop, ale ja nie mam :| ustawilem na takie polozenie gdzie dzwiek mnie satysfakcjonowal a prad nie byl za duzy, a o 10mA nie chodzi, to nie wzmacniacz zasilany z baterii ale dobrze wiem o co chodzi :)

• #35 15 Sty 2006 10:03
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Ma ktoś wzór płytki do tego wzmacniacza?

• #36 04 Cze 2006 17:41
    kamil_papa
    Poziom 13  

Mam to samo pytanie, co Maciek Góźdź.

• #37 04 Cze 2006 18:01
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    ten schemat wzmacniacza (dobrze mi znany) to przecież już prehistoria w elektronice ... :D
    Trzydzieści lat temu, taki wzmacniacz produkował jeden z czołowych (wtedy) producentów sprzętu "grającego", płytki do owego wzmacniacza (jak i całą dokumentację, tylko z zasilaniem symetrycznym, brak kondensatora elektrolitycznego na wyjściu, oraz płytkę zasilaczy) mam gdzieś leżeć w moich przepastnych archiwach.
    Wykonałem jeden egzemplarz owego wzmacniacza, pomierzyłem i ... mi przeszło.
    Jak to ma być wzmacniacz o paśmie do 5kHz, to zgoda, bo wyżej, to ze względu na zbyt małą częstotliwość graniczną (fα) tranzystorów 2N3055, to robi się grzejnik, a nie wzmacniacz, który wydaje coś na wyjście.
    Mnie akurat, to wtedy zadawalało, bo potrzebny mi był wzmacniacz do przyrządu pomiarowego, o maksymalnej częstotliwości na wyjściu do 400Hz.

Pozdrawiam
    Greg

• #38 18 Cze 2006 13:00
    PZ IX
    Poziom 32  

Witam!
    Jaki jest w przybliżeniu koszt wykonania tego wzmacniacza w wersji stereo i z zasilaniem + trafem?
    Czy do tego wzmacniacza można dać BDX86 lub podobne zamiast 2N3055?

• #39 18 Cze 2006 15:49
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

PZ IX napisał:
    Witam!
    Jaki jest w przybliżeniu koszt wykonania tego wzmacniacza w wersji stereo i z zasilaniem + trafem?
    Czy do tego wzmacniacza można dać BDX86 lub podobne zamiast 2N3055?

Zamiast 2N3055 można dać kilka par tranzystorów 2N3773, podnieść napięcie zasilania do 120V oczywiście wymieniając inne tranzystory i można mieć moc 400W przy impedancji 4Ω, zaś w mostku można osiągnąć moc 1600W przy 4Ω.

• #40 18 Cze 2006 20:34
    PZ IX
    Poziom 32  

No proszę mieliśmy 50W, a już jest 1600W :D :D . Ponawiam pytanie o cenę tego wzmaka + zasialnie z trafem :) .

• #41 18 Cze 2006 20:50
    KaW
    Poziom 34  

ten wzmacniacz sie nie nadaje do dzisiejszych utworow muzycznych-
    bedzie mulowaty bo ma boot-strap-taki detal RC -wprawdzie o duzej stalej czasowej -ale bedzie zjadal poczatki dzwieku -za duza stala czasowa.
    Moze wystapic mala zrozumialosc tekstu ....

• #42 18 Cze 2006 21:11
    PZ IX
    Poziom 32  

Dobra już sam obliczyłem. Do wykonania tego wzmacnaicz potrzeba... 40 zł + duże kondy, mostek i trafo to jakieś 70-100 zł razem.

• #43 19 Cze 2006 01:55
    Quarz
    Poziom 43  

żarówka rtęciowa napisał:

Zamiast 2N3055 można dać kilka par tranzystorów 2N3773, podnieść napięcie zasilania do 120V oczywiście wymieniając inne tranzystory i można mieć moc 400W przy impedancji 4Ω, zaś w mostku można osiągnąć moc 1600W przy 4Ω.

Tylko jeszcze należy zmienić znaczną część wartości rezystorów.
    Poza tym, to wstawienie "szybszych" tranzystorów, ani chybi (wiem, bo próbowałem) pociągnie konieczność zwiększenia wartości C2, bo na przebiegu (jedno zbocze) o niskiej częstotliwości, pojawią się oscylacje (tfuu, jak to brzydko słychać, jakby kto piaskiem sypał).
    Natomiast dla wyższych częstotliwości, zwiększenie pojemności tego kondensatora, to zmiejszenie częstotliwości granicznej filtru dolnoprzepustowego.
    Poza tym:
    - pseudo para komplementara,
    - kondensator elektrolityczny (ze względu na pojedyńcze zasilanie) w obwodzie głośnika, to następny filtr dolnoprzepustowy.
    - wspomniany już bootstrap, również źle zachowuje się przy niskich tonach, które najczęściej nie są sinusoidą.
    Reasumując: to co było dobre trzydzieści (czterdzieści) lat w stecz, gdzie para komplementarna tranzystorów mocy, była; albo nie do zdobycia (nie produkowano jeszcze), albo bardzo droga.
    Ja, po doświadczeniach ze wspomnianym wzmacniaczem, już nie brałbym się za tę konstrukcję.
    Jeszcze na koniec, ścisłym odpowiednikirn 2N3055, jest tranzystor 2N3442 (Uce0=140V), zobacz: http://www.datasheet4u.com/html/2/N/3/2N3442_MospecSemiconductor.pdf.html

Pozdrawiam
    Greg

• #44 19 Cze 2006 12:14
    gdkj
    Poziom 26  

KaW napisał:
    ten wzmacniacz sie nie nadaje do dzisiejszych utworow muzycznych-
    bedzie mulowaty bo ma boot-strap-taki detal RC -wprawdzie o duzej stalej czasowej -ale bedzie zjadal poczatki dzwieku -za duza stala czasowa.
    Moze wystapic mala zrozumialosc tekstu ....

ten wzmacniacz to zwykły klasyk. zupełnie . jeżeli będzie dobrze wykonany i wyregulowany to zadziała i to pewnie całkiem nieźle. zwiększanie pojemności wspomianego kondensatora nie powinno zwiększać poziomu basu tylko przesówać dolną granicę jego przenoszenia w dół. no chyba ,że ktos startuje od 100nano...
    "boot-strap-taki detal RC" - no to jest niezłe. zwykły bostrap gdzie kondensator się naładuje do jakiegos poziomu i mniejwiecej będzie trzymał.
    no chyba ,że znowu ktoś da 100nano. a mała zrozumiałośc tekstu wystąpi przy cichym słuchaniu i zbyt małym prądzie tranzystorów końcowych.
    nie chcę tu wyjśc na zarozumialca , naprawdę jestem skromny ale jak tu poczytałem co niktórych to się zdenerwowałem.
    dobre wzmaki wysokiej klasy buduje sie w oparciu o takie układy.
    pozdrawiam.

• #45 19 Cze 2006 12:52
    KaW
    Poziom 34  

mysle ,ze niestety nie- wzmacniacz tego typu pochodzil z okresu -gdy
    trudno bylo przekroczyc bariere 80V /na jednego tranzystora/.
    -jego graniczna /2n3055/ byla na te czasy wysoka -ale dzis to go nawet -moze megafonizacja kraju nie zechce. Sprytniejsze sa kd502,503 ...
    A uklady tez sa dzisiaj inne -tak jak tworzywo z ktorego sie buduje-czyli tranzystory o F granicznej 15MHz i wiecej -zalezy na cco kto poluje w tych dzwiekach .Sam wzmacniacz ma wzmacniac -i nic -nie dodawac od siebie -
    ani pol tonu wiecej ,czy mniej -to jest marzenie akustyka..

• #46 19 Cze 2006 16:26
    PZ IX
    Poziom 32  

Ale do dyskotek jest w sam raz. Chyba go zbuduję. Nie będe miał z nim problemów, ponieważ będę go budował pod okiem zawodowego elektronika ;) . A jeśli się trafi co innego to coż - się zrezygnuje. Ten wzmacniacz to coś w stylu Jabla J-35, więc raczej dla lubiących eksperymentować :) .

• #47 19 Cze 2006 20:05
    KaW
    Poziom 34  

Masz racje tylko do dyskotek-czyta w moich myslach-sa teraz takie piekne rytmy-jakas dzial. muzyczna -bo nie trzeba placic tantiem -
    jest to jakis patent -ogolnie muzyka jest....

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

To co napisalem cwiczylem pod uchem muzyka -to jego wrazenia -jego granie-nie moje -....

• #48 19 Cze 2006 20:18
    tomahawk_
    Poziom 18  

nie lepiej wypać 5 zł (nawet nie) więcej ale zbudować coś ze wzmacniaczem różnicowym, źródłami prądowymi i symetrycznym zasilaniem, efekt znacznie lepszy będzie

• #50 20 Cze 2006 10:03
    gdkj
    Poziom 26  

KaW napisał:
    mysle ,ze niestety nie- wzmacniacz tego typu pochodzil z okresu -gdy
    trudno bylo przekroczyc bariere 80V /na jednego tranzystora/.
    -jego graniczna /2n3055/ byla na te czasy wysoka -ale dzis to go nawet -moze megafonizacja kraju nie zechce. Sprytniejsze sa kd502,503 ...
    A uklady tez sa dzisiaj inne -tak jak tworzywo z ktorego sie buduje-czyli tranzystory o F granicznej 15MHz i wiecej -zalezy na cco kto poluje w tych dzwiekach .Sam wzmacniacz ma wzmacniac -i nic -nie dodawac od siebie -
    ani pol tonu wiecej ,czy mniej -to jest marzenie akustyka..

mam na myśli samo rozwiazanie układowe. jak sie da lepsze elementy to oczywiście można zwiększać napięcia i miec lepsze parametry.
    mozna wsadzić gdzie-nie-gdzie źródła prądowe, można osobnym zasilaniem ale sam układ to klasyk. proponuje postudiować schematy firmy NAD czy podobne. albo wziąść lutownicę i samemu sie przekonać.
    2n3055 były w swoim czasie używane przez wspomianą firmę. i jakos to zachwycało. sam używam nad3140 na zwykłych parach npn-pnp i naprawdę pozwala zachwycić.
    pozdrawiam.

• #51 20 Cze 2006 16:01
    PZ IX
    Poziom 32  

Mam jeszcze pytanka co do zamienników częsci oryginalnych
    Czy zamiast:
    - BC212 mogę wstawić BS108?
    - BFAP59 w miejsce BC107?
    - BD245 zamiast BC286?
    - BD242B w miejsce BC287?
    - BD241C w miejsce BC286?
    Co o tym sądzicie? :)

• #52 20 Cze 2006 23:08
    KaW
    Poziom 34  

obecne tranzystory to dobre wyroby -byle nie zelazne radiatory-
    konwencja taka ,ze mozna wkladac wszystko .
    Pozostanie tylko to co najgorsze tzn -strojenie -dobieranie wartosci r, c
    -czasami lepiej myslec 20godzin i liczyc -najgorzej ale liczyc -niz lepic
    liczac na cud ozywienia sie koncowki.
    Mialem niedawno w rekach dobre trzanzystory -chyba chinskie-
    w duzej parti nie roznily sie miedzy soba -typy npn .
    Podobnie pnp -czyli sa mozliwosci znalezienia pary npn,npn
    lub pnp,pnp,
    ALE TO WYMAGA ZNALEZIENIA WTEDY PARY - pnp,npn-mniejszej mocy -ale PARY sterujacej...

• #53 21 Cze 2006 14:11
    PZ IX
    Poziom 32  

Ale aż tak mocne drivery?
    Sprawdzą się tutaj w tym schemacie?

• #54 03 Gru 2006 22:48
    magicmushroom
    Poziom 10  

Poszukuję płytki do tego wzmacniacza i proszę nie mówić, że nie warto, ponieważ mam większość elementów, łącznie z trafem i chcę sobie poeksperymentować.

• #55 04 Gru 2006 00:55
    Ksiac
    Poziom 10  

Ja również prosiłbym o płytkę ....
    i spis elementów aby uzyskać w miare dobre parametry wzmacniacza,
    chciałbym go zbudowac na jednej parze 2n3055. Jakie kondensatory i inne elementy potrzebne sa aby w miare mozna bylo przysadzić basem ...?? :P

• #56 04 Gru 2006 15:24
    marcin_oizo
    Poziom 28  

Kartka + ołówek + gumka do ścierania ołówka + 20 minut poświecenia się i płytka gotowa. Mnie na początku nikt nie projektował płytek i doszedłem sam do tego. Wzmacniacz jest prosty, nie dużo elementów i naprawdę nie trzeba wiele główkować.

• #57 03 Sty 2007 20:16
    Karol966
    Poziom 30  

witam! Złożyłem gotowy kit, wzmacniacz 100w na dwóch tranzystorach 2n3055, pracował zarówno w domu jak i w samochodzie a teraz leży w kartonie bo zamiast tych 100W to mniał W maksie 50W a jakość dzwięku, głębokość basu itp zostawiała wiele do życzenia, w starą obudowę włożyłem wzmak na tda1514a (1x50W) i ten na 2n3055 niby 100 watowy w niczym mu nie dorównuje.
    Jednakże wole wzmacniacze na tranzystorach, najlepiej na mosfetach, np układ nord'a 100w. To jaknajbardziej ma te swoje 100w

• #58 23 Maj 2007 15:51
    adik-majster
    Poziom 2  

Witam mam pytanko? Z jakiego najlepszego (samego) tranzystora można zbudować wzmacniacz? czy tranzystor 2N3055 może być czy są jakieś lepsze w podobnej cenie? Proszę o odpowiedz :)

Szukaj w 5mln produktów