Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa JY1000 Omnigena + sterownik PC59 - Traci ciśnienie

NoxViLL 13 Jun 2021 21:54 2226 2
 • #1
  NoxViLL
  Level 10  
  Witam Wszystkich,

  Od jakiegoś czasu walczę z w/w pompą. Poniżej zamieszczam link do filmiku co się dzieje, a w skrócie to będzie tak:

  Głębokość studni ok 5-6m.
  Dno wyczyszczone, zasypane zwirem.
  W studni trójnik z zaworem do spuszczania/napełniania wody
  Pompa Jy1000 omnigena+sterownik ibo Pc59 + filtr przeciwpiaskowy.

  Pompa cały czas się załącza na zakręconym kranie, niby dobija ciśnienie i zaraz spada i tak w kółko a powinna się wyłączyć. Jak nabije ciśnienie i szybko odetnę ją zaworami to trzymie cały czas tak samo ciśnienie. Nic nie ucieka. Czyli niby jest szczelna. Koszyczek w studni trzymie prawidłowo, woda stoi bez ruchu. Rury myślę że są szczelne nic nie przecieka, nawet podczas pracy pompy.
  Natomiast jak odkręcę kran to ciągnie wodę przez chwile na maksa i pochwili cisnienie spada do 1 albo 0. Pompa nigdy nie chodziła na sucho, w sumie to jest prawie nowa, może coś mam źle przy pompie zmontowane, albo pompa ciachnięta albo sterownik uszkodzony (w co wątpię)? Może ktoś coś doradzi jak to naprawić.
  Filmik z opisywaną pompą  Proszę o pomoc.

  Dziękuje i Pozdrawiam,
  NoxViLL
 • #2
  Ture11
  Level 38  
  Cudów nie ma, masz coś źle. Objawy jakby wskazywały na odwrotnie założony zawór zwrotny w studni - bez ciśnienia się nie otworzy, ale jak pójdzie ciśnienie na studnie (ta pompa nie ma wbudowanego zaworu zwrotnego, jak ma to miejsce w np. WZ750) to zawór upuszcza ciśnienie.

  Po odkręceniu kranu leci więcej wody, niż użyłeś do napełnienia układu?


  Masz tam olbrzymie ilości powietrza w układzie - taka pompa powinna, bez zbiornika z powietrzem, dobić ciśnienie w sekundę.

  Na pewno nie problem z pompą i na pewno nie problem ze sterownikiem. Woda Ci zwiewa do studni, gdy tylko ma jakieś ciśnienie.


  Jeśli powodem problemów jest jakaś nieszczelność w studni (ale tylko poniżej lustra wody), to rozwiązanie jest proste - daj zawór zwrotny tuż przed pompą. Wtedy, nawet w przypadku uszkodzenia zaworu na dnie studni, układ działać będzie. Zawór zwrotny nie musi być na dnie studni, może być przy pompie. Nie będziesz miał nawet problemu z zalaniem studni, bo widać, że woda bez ciśnienia u Ciebie stoi normalnie.

  Gorzej, jeśli faktycznie zamontowałeś w studni zawór odwrotnie...
 • #3
  dariuszr1990
  Level 1  
  Witam.
  Rozwiązałeś problem?
  U mnie teraz jest podobna sytuacja.
  Co 9 sekund się pompa wyłącza i ponownie włącza.
  Pompa na głębokości 30m.
  Pozdrawiam Dariusz