Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewidywanie produktów elektrolizy

14 Jun 2021 18:48 552 13
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Mitx1710 wrote:
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Poczytaj tu i sprecyzuj jakiej soli chcesz użyć. http://chemia.wpt.kpswjg.pl/semestr2/temat3/temat3.html
    Do otrzymania wodoru i tlenu, najlepiej prowadzić elektrolizę wody w środowisku lekko kwaśnym (rozcieńczony H2SO4) lub lekko zasadowym (rozcieńczony roztwór NaOH)
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Kwas siarkowy, siarczany sodu, potasu.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Z solą (NaCl) mam jednak wątpliwości. Eksperymentowałem w dzieciństwie i zawsze wydzielał mi się chlor. Jakie jest dopuszczalne stężenie soli kuchennej by otrzymać tylko wodór i tlen? Pojęcie, "elektroliza rozcieńczonego roztworu NaCl" jest zbyt ogólne.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    wesolyyyy wrote:
    Też się swego czasu bawiłem w elektrolizę i nigdy nic nie czułem własnym nosem
    Poważnie? Albo miałeś słaby węch albo stężenie chloru było już tak duże, że poraziło twoje zmysły ;)
    Zachęcam śledzących ten temat do powtórzenia eksperymentu, jako elektrod używałem rdzeni grafitowych ze starych baterii 3R12
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Na pewno z elektrolizy NaCl wydzieli się chlor, powstaje też sporo podchlorynów, chloranów i nadchloranów - sól kuchenną lepiej odpuścić.
    Jeśli anoda była z metalu rozpuszczalnego o dużym powinnowactwie do chloru, to następowało jej utlenianie chlorem i mogło tak być że ilość chloru była minimalna, ale wtedy zjada anode.
    Z jonów anodowych najlepsze jest SO42- dobra rozpuszczalność, brak reakcji ubocznych, utlenienie tego jonu wymaga potencjału sporo ponad potencjałem wody, także jest niezniszczalny.
    Kation najlepiej potas - jego sole są najlepiej rozpuszczalne.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Mitx1710 wrote:
    wesolyyyy wrote:
    z tych trochę mniej bezpiecznych wodorotlenek sodu.

A wodorotlenek potasu podobnie?

Jeszcze lepszy jak wodorotlenek sodu.
    Z wodorotlenków najlepszy możliwy wybór.
    User removed account
    Level 1