Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy mała zmywarka Siemens SK26E822EU może być zasilana sinusem modyfikowanym?

wprost123 15 Jun 2021 07:53 858 9
    wprost123
    Level 9  
    Witam.
    Pomagam znajomemu przerabiać dostawczaka na kampera. Gość kupił sobie małą zmywarkę domową Siemens SK26E822EU i chce ją podpiąć pod przetwornicę którą już w kamperze ma czyli 1000W pełny sinus. Oczywiście przetwornica się wyłączyła bo zmywarka ma chyba ok 1500-1700W. Nie chce on kupować kolejnej przetwornicy z pełnym sinusem 2000W bo to droga rzecz. Pytanie, czy sądzicie że taka zmywarka działałaby na sinusie modyfikowanym? (Taka przetwornicą 2000W jest znacznie tańsza). Obawiam się czy coś się nie uszkodzi.

Myślałem też żeby rozebrać zmywarkę (jest już po gwarancji) i spróbować przekaźnik od grzałki połączyć z przetwornicą 2000W z sinusem modyfikowanym - byłoby by taniej a grzałce taki sinus modyfikowany raczej myślę nie zaszkodzi. Zastanawia mnie tylko co zrobić z neutralnym przewodem od grzałki. Chyba też musiałby iść z tej drugiej mocniejszej przetwornicy?
    bsw
    Level 18  
    Załóż podwójny przekaźnik/stycznik.
    W ten sposób oddzielisz galwanicznie obwód grzałki od reszty.
    Moderated By TONI_2003:

Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

wprost123
    Level 9  
    Pojawił się jeszcze i taki pomysł. Skoro jest piecyk gazowy do ogrzewania wody to żeby zmywarkę zasilić ciepłą wodą z piecyka zamiast zimną, a grzałkę odłączyć.
    Jeśli zmywarka nie zrobi cyklu to chyba będzie znaczyło że temperatura wody jest za niska i tu pojawia się pomysł żeby znaleźć czujnik temperatury wody, zmierzyć rezystancję w określonej temp. i spróbować wyliczyć ile powinno być dla 40st (tyle ma program eco). Następnej kupić potencjometr i spróbować oszukać zmywarkę że temp. wody jest ok. Pytanie wtedy jakie prądy mogą płynąć przez czujniki temperatury, żeby nie kupić za słabego potencjometru??
    teskot
    Level 34  
    Jeżeli logika zmywarki zasilana jest przez zasilacz impulsowy to jemu ten modyfikowany sinus nie zaszkodzi. Jeśli natomiast siedzi tam zasilacz bez transformatorowy z szeregowym kondensatorem to logika pójdzie z dymem. Pompa myjąca może się nieco bardziej grzać ale jej nie powinno zaszkodzić. Jeśli jest dostęp do ciepłej wody ogrzewanej gazem to należy ten fakt wykorzystać godząc się z pogorszonym suszeniem naczyń.
    wprost123
    Level 9  
    teskot wrote:
    Jeżeli logika zmywarki zasilana jest przez zasilacz impulsowy to jemu ten modyfikowany sinus nie zaszkodzi. Jeśli natomiast siedzi tam zasilacz bez transformatorowy z szeregowym kondensatorem to logika pójdzie z dymem. Pompa myjąca może się nieco bardziej grzać ale jej nie powinno zaszkodzić. Jeśli jest dostęp do ciepłej wody ogrzewanej gazem to należy ten fakt wykorzystać godząc się z pogorszonym suszeniem naczyń.

Czyli rozumiem że może się udać oszukać termometr i bez grzałki ale z ciepłą wodą z piecyka zmywarka może zrobić cykl?
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Nie wiem czy odłączenie grzałki jest dobrym pomysłem , możliwe ,że elektronika zmywarki wyświetli błąd , trzeba rozebrać i zrobić próbę odłączenia ale nie wiem czy jesteś w stanie uzyskać taką temperaturę wody aby dobrze zmywała.
  • Helpful post
    teskot
    Level 34  
    Zmywarka nie sprawdza działania grzałki na podstawie płynącego prądu. Instrukcja obsługi podaje, że zmywarkę można zasilić ciepłą wodą (byle nie gorącą!) czyli taką, o temp. do 45°C. Najzimniejszy program powinna zrealizować. Zrób zdjęcia płyty to Ci powiem czy jej nie zaszkodzi ten modyfikowany sinus.
    wprost123
    Level 9  
    teskot wrote:
    Zmywarka nie sprawdza działania grzałki na podstawie płynącego prądu. Instrukcja obsługi podaje, że zmywarkę można zasilić ciepłą wodą (byle nie gorącą!) czyli taką, o temp. do 45°C. Najzimniejszy program powinna zrealizować. Zrób zdjęcia płyty to Ci powiem czy jej nie zaszkodzi ten modyfikowany sinus.

W tym tygodniu nie będę miał niestety czasu żeby coś robić przy kamperze, a samochód nie stoi u mnie tylko gość nim podjeżdża. Więc niestety nie mam jak zrobić zdjęć.
    Przy najbliżej okazji spróbujemy uruchomić zmywarkę z odłączoną grzałką na wodzie z piecyka. Jeśli nie zrobi cyklu to będę robił zdjęcia płyty.