Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja

398216 Usunięty 16 Jun 2021 13:49 1740 4
  • AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja

Kolejny moduł i mam nadzieję, że oczekiwany przez wszystkich Kolegów chcących wykonać samodzielnie "Głośnik" przenośny.
    Zakupiony ze strony Aliexpres:
    https://pl.aliexpress.com/item/4000595359250.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4fa55c0f3NXv5z

…moduł zawiera "na pokładzie" wszystko (poza wzmacniaczem mocy), co jest potrzebne do wykonania przenośnego odtwarzacza MP3, BT oraz sygnałów z tunera FM (ten akurat tylko mono) i AUX.

Od początku:
    Paczuszka z wyglądu niepozorna, ot, kilka rzeczy wsypanych luzem do foliowej torebki strunowej:

Rozpakujmy więc:

AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja

Okazuje się, że i w tym wypadku za wiele pracy z montażem nie będzie. Całość PCB jest zmontowana - w naszej gestii jest jedynie podłączenie zasilania, wyjścia sygnału na wzmacniacz i (ewentualnie) gniazda do podłączenia sygnału analogowego audio AUX.
    Co do zasilania - sprzedawca podaje wymagane napięcie DC 12V i "zalecanym" prądzie (tu niespodzianka?) 1-3A... Oczywiście błąd, a raczej lenistwo sprzedawcy, który po prostu zaczerpnął wszystkie dane z innego modułu, mającego na pokładzie również i wzmacniacz mocy (no, może wzmacniaczyk ;) ) - zmierzony prąd przy korzystaniu z USB to ok. 100mA.
    Napięcie to zresztą i tak trafia najpierw na stabilizator 78M05 i z takiego napięcia korzysta w zasadzie cały moduł.
    Podłączmy więc zasilanie (ja wybrałem nieco niższe, bo 10V (oczywiście żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowano ;) )), bo dziś jest dość ciepło i chciałem zaoszczędzić stresu stabilizatorowi. W praktyce wystarczy nawet 8V.

Nie zdołałem zarejestrować, ale zanim pokaże nam się nazwa wejścia (zawsze po wyłączeniu zasilania włącza się od AUX'a), wyświetla się powitalne "HI", by po chwili zniknąć i oczarować nas (taaa... :( ) napisem AUX oraz migającym, kolorowym, wachlarzem mającym imitować (bo związku z poziomem sygnału żadnego nie ma) wskaźnik wysterowania czy coś w tym guście... Mój gust niestety ucierpiał, ale - jak ktoś lubi, to czemu nie.
    Opcje pracy modułu można zmienić naciskając odpowiedni klawisz (czyli "MODE"). Po kolei: pierwsze naciśnięcie to Bluetooth opisany na wyświetlaczu jak poniżej:

Kolejne naciśnięcie MODE i aktywujemy pracę tunera FM (pokazuje się ostatnio słuchana stacja, a raczej jej częstotliwość):

...i kolejne to znów AUX. A jak włączyć "Pena" albo kartę (MMC/SD/MMA) pamięci (mikro SD) z ukochaną muzyką? Po prostu włączyć... je w odpowiednie gniazdo.

Pierwszy komunikat pokazuje nam ilość plików muzycznych, a zaraz po tym odtwarzacz zaczyna grać pokazując upływ czasu od początku utworu. Dodatkowo dla opcji BT oraz MP3 możemy wywołać jedno z czterech ustawień EQ (a przynajmniej tak dumnie nazwał te cztery różne, niezbyt ciekawe, zapisane programowo korekcje dźwięku).
    Oczywiście ta ostatnia opcja (oraz inne obsługujące MP3, TC Kard i BT) dostępna jest tylko z pilota.
    No właśnie - jest i pilot. Prosty, ale zgrabny i wystarczająco dobrze działający pilot IR.

AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja

Bateria - CR 2025.
    To tyle wstępnego oglądania, teraz przyjrzyjmy się, co tam tak naprawdę te wszystkie opcje obsługuje, gdzie się znajduje dekoder MP3, tuner?
    Ano wszystko udało się "upchać" w kostkę procesorka SMD wielkości 4x4mm.

AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja

Poza nim na płytce znajdziemy wspomniany wyżej stabilizator kwarc, naparstek elementów biernych, wyświetlacz i gniazda: AUX (JACK MINI STEREO), USB i gniazdo na kartę pamięci. To ostatnie moim zdaniem niezbyt przemyślanie umieszczone, bo aby je wsunąć (i aby się "zatrzasnęło" w gnieździe), należy pomóc sobie paznokciem. Oczywiście wyjęcie karty również wymaga użycia paznokcia lub czegoś wąskiego.

Wracając do zawartości PCB:

A żeby pokazać resztę, musiałem odkręcić kilka śrubek.

I można przyjrzeć się wyświetlaczowi:

Tu ciekawostka... Wyświetlacz obsługuje cztery siedmiosegmentowe wyświetlacze, plus ikonki MP3, FM, AUX i zygzaczek BT oraz ten pseudowskaźnik poziomu (2 x po cztery segmenty); a iloma nogami jest połączony z płytką?
    Policzmy - z jednej strony mamy 7 pinów.

A z drugiej?

Ani jednego. Czyli większość układu sterującego znajduje się już w samym wyświetlaczu. Ach ta specjalizacja...
    No i gniazda. Te umieszczone zostały na dodatkowej, prostopadłej do głównej, płytce i z nią zlutowane.

Taki duet wsunięty jest w szyny w słupkach wypraski plastikowego korpusu

i ustabilizowany solidnie sześcioma plastowkrętami, z czego dwa mają poszerzone przy łbach kołnierze, dzięki czemu zabezpieczają tę dodatkową płytkę przed wgnieceniem. Przyciski uformowane w wyprasce ustawione są nad tact-switchami praktycznie bez luzu. Gratulacje za spasowanie wszystkich elementów płytki z wypraską się należą bezsprzecznie. Zarówno gniazda, jak i switche pasują idealnie, i dzięki temu nie będzie problemów z działaniem czy włączaniem (poza tym nieszczęsnym gniazdem na karty pamięci).
    Panel możemy zamocować w obudowie "samograja" za pomocą 4 śrubek ze stożkowymi/krytymi łbami (typowe M3 pasują idealnie!), a na koniec nakleić folię z opisami i przyciemnionym (!) okienkiem na wyświetlacz oraz przezroczystym na diodę odbiorczą IR.

Na zdjęciach nie widać tego dokładnie, bo nie zdecydowałem się na odklejenie folii zabezpieczającej klej na folii - gdybym to zrobił i przykleił ją na wypraskę, nie można by już jej przykręcić, ale możecie mi wierzyć na słowo, pasuje idealnie, a wyświetlacz jest wyraźny i całkiem nieźle się prezentuje.

Tak więc te rozmyte plamy w miejscu wyświetlacza to tylko efekt matowej folii zabezpieczającej warstwę samoprzylepnego kleju.

Zewnętrzna strona nalepki z opisami jest zabezpieczona dodatkową folią - do zdjęcia już po zamocowaniu modułu. Ta folia to oczywiście zabezpieczenie samej nalepki przed ewentualnym zarysowaniem podczas prac warsztatowych. Po jej zdjęciu nalepka z opisami ma błyszczącą powierzchnię.

Tyle do oglądania. A teraz odpowiedź na zasadnicze pytanie: Jak to gra?
    Moim zdaniem nieźle, a nawet dobrze. W każdym razie nie spodziewałem się po kostce tak niewielkich rozmiarów ani takiej jakości, ani tylu możliwości.
    Piszę to z pozycji kogoś, kto zaczynał przygodę z elektroniką od lamp elektronowych, a pierwsze układy scalone były w DIP14 i zawierały zaledwie kilka sztuk (!) tranzystorów... :)
    W każdym razie mnie staremu (a i zapewne większości Kolegów budujących swoje "samograje") wystarczy na pewno to, co on potrafi. Jedyne, czego może mi brakować (bo pewnie innym to nie będzie przeszkadzało), to brak stereo na FM'ie. Niestety, ale we wszystkich chyba modułach tego typu i opartych na procesorze BP 02725 - 26A4 (nie znalazłem nigdzie żadnych informacji o nim) jest tak samo. Radio jest mono i trzeba się z tym pogodzić. Dla wszystkich innych opcji jest zachowane stereo i działa całkiem przyzwoicie.

Na koniec wielkość modułu:
    szerokość (zmierzona z dokładnością mojej linijki ;) ) to 78mm, wysokość 53mm i głębokość 24mm (od wystających klawiszy do najbardziej wysuniętego w głąb łba śrubki).
    Aby móc zamocować panel, musimy wyciąć otwór 48mm x 74mm. A rozstaw otworów mocujących to 62mm x 37mm.

Pozdrawiam.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 25144 posts with rating 3464, helped 3140 times. Been with us since 2015 year.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Parę lat temu montowałem dla szwagra do motocykla nieco inny moduł, taki jak poniżej (tylko bez tych pseudo wskaźników wysterowania);

Gra to dość przyzwoicie o ile nie wymaga się HiFi :D Jedynym drażniącym efektem jest "gadatliwość" modułu który każdą zmianę funkcji potwierdza komunikatem wypowiadanym kobiecym głosem po angielsku z mandaryńskim akcentem :D Nie da się tego niestety wyłączyć. Ten też "gada"?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    ArturAVS wrote:
    nieco inny moduł, taki jak poniżej (tylko bez tych pseudo wskaźników wysterowania);
    Bez? A te kolorowe paski po bokach cyferek to niby co? :) Też migają i też w ten sam bezsensowny sposób - jest sygnał (nawet przydźwięk je uruchamia) i od razu uaktywnia się ta "dyskoteka"... :(
    ArturAVS wrote:
    Jedynym drażniącym efektem jest "gadatliwość" modułu który każdą zmianę funkcji potwierdza komunikatem wypowiadanym kobiecym głosem po angielsku z mandaryńskim akcentem :D Nie da się tego niestety wyłączyć. Ten też "gada"?
    Nie. I całe szczęście. Zgłasza się tylko "plumknięciem" po uzyskaniu połączenia. Mam podobny do Twojego moduł, tyle że z prostokątnym panelem (bez tych zaokrągleń po bokach) i ten również tylko "plumka".

A tak przy okazji - wybaczcie, ale skleroza nie boli; Zapomniałem napisać że jest jednak co lutować... Antenę do radia. Na płytce jest pad opisany "FM" i nawet w torebce dodano 10 cm przewodu... Co ciekawe u mnie na tym kabelku odbiera jakieś 1/3 dostępnych stacji (najsilniejszych oczywiście) ale z dłuższym odbiera lepiej niż tuner T 8010. Tak wiec jeśli już ktoś zdecyduje się na korzystanie z radia - lepiej jeśli zainstaluje odpowiednio "lepsza" antenę.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    398216 Usunięty wrote:
    A te kolorowe paski po bokach cyferek to niby co? :) Też migają i też w ten sam bezsensowny sposób - jest sygnał (nawet przydźwięk je uruchamia) i od razu uaktywnia się ta "dyskoteka"...

W "moim" tych pasków nie było, być może zostały dodane w późniejszych wersjach a zdjęcie poglądowe pochodzi z sieci.
    szeryf3
    Level 22  
    Mam ten moduł i jestem bardzo zadowolony. Odtwarzam na nim dużo muzyki z wykorzystaniem telefonu.
    Od czasu do czasu słucham radia, ale stacji radiowych jest faktycznie więcej niż na normalnym radiu. AIYIMA Bluetooth MP3 dekoder karta audio Bluetooth 5.0 - Moduł do samograja